Yol emniyeti, dikkat edilmesi gereken hususlar

MGuner

Üye
Tepki
48
İsim
Mustafa Güner
Bisiklet
Trek
Bisiklet sadece bir eğlence ve spor aracı değildir. Gelişmiş kentlerin bir simgesi olan bisiklet, kent yaşamında giderek daha çok yer alacaktır. Bisikletin bir ulaşım aracı olarak benimsenmesi ve şehir yaşamında yer alması demek, bisikletin şehir trafiğinde bir otomobil gibi hareket etmesi demektir. Trafikte aktif olarak yer almak ise bisiklet kullanıcılarına hem kendilerinin, hem de başkalarının can güvenliğini gözetme sorumluluğu yükleyecektir.

Herkesin dikkat etmesi gereken kuralları burada paylaşabilirsiniz ☺

Scudo

Two_Wheels

Graveller
Tepki
92
İsim
Muhammed İkbal Ayvalık
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Trafikte olduğumuz savunuluyorsa bence mümkün mertebe kaldırımlarda sürüp hem kendi hem yaya güvenliğini tehlikeye atmamalıyız. Bir diğer husus ise kırmızı ışıkta duralım lütfen. Kırmızıda duracaksak bisikletin avantajı ne diyenler olabilir. Allah muhafaza bir gün bir araba çarpabilir ya da siz karşıya geçmekte olan bir yayaya çarpabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: sahbaz061

MGuner

Üye
Tepki
48
İsim
Mustafa Güner
Bisiklet
Trek
Kırmızı ışıkta beklemenin çok önemli olduğunu geçen haftasonu kendim tecrübe ettim çünkü 10 sn fark ile iki arabanın kazası arasında kalmaktan kıl payı kurtuldum...

Ne kadar emin olsak bile yoğun şehir trafiğinde kırmızı ışıklara dikkat etmeli bence de...

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
822
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Two_Wheels kaldırımlar darsa ne olcak peki

yandan cıkan arac veya 4 yol agızına gelirken dikkatle etrafınızı bakın

karaz

Üye
Tepki
47
İsim
İbrahim
Bisiklet
Giant
[QUOTE="MGuner, post: 2011117, member: 67826" bisikletin şehir trafiğinde bir otomobil gibi hareket etmesi demektir. Trafikte aktif olarak yer almak ise bisiklet kullanıcılarına hem kendilerinin, hem de başkalarının can güvenliğini gözetme sorumluluğu yükleyecektir.
Otomobil gibi hareket..??Allah Allah,adamlar emniyet şeridinde bile çarpıyor ve ölüme sebebiyet veriyorlar..Bisikletli her zaman dikkatlidir kurallara uyar .!!
Yayalar bile umursamazken.;Bisikletli ne yapsın..

• Beğen
Tepkiler: bsklt07

HAYRO35

Üye
Tepki
14
İsim
HAYRULLAH YURDAKUL
Bisiklet
Merida
@Two_Wheels kaldırımda sürersek yayaların hakkını çiğnemiş oluruz,bisikletin yasal olarak yollarda kullanılma hakkı vardır

• Beğen
Tepkiler: ikraertas

Two_Wheels

Graveller
Tepki
92
İsim
Muhammed İkbal Ayvalık
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@bsklt07 Kaldırımlarda sürülmemeli dedim zaten dar veya geniş farketmez:)

@HAYRO35 sürülmemesi gerektiğini söyledim zaten cümlemi tam okuyunuz. :)

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
1) En sağ şeritteki araç sinyal vermeden çok yavaş gidiyorsa yüzde 90 ihtimalle sağa sapar.
2) Arabaların arkasından giderken dikkatli olun çünkü, çukurları ortalayarak gittikleri için çukura düşebilirsiniz.
3) Kırmızı ışıklarda dururken şeridin en sağında kalın mümkünse kaldırıma ayağınızı koyacak kadar yakın durun. Çünkü arabalar mesefeyi tutturamayıp size çarpabilirler.
Aklıma gelenler bunlar :D

cagrı2

Üye
Tepki
17
Bisiklet
Giant
Birde sağ şeritte duran araba warsa %90 aynaya bakmadan kapiyi acarlar lutfen dikkatedelim.

• Beğen
Tepkiler: MGuner

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
Geçen gün hızlı biraz şekilde kavşağın solundan gelen (cok hızlıydı nedense) arabayla selamlaşıyorduk neredeyse. Dikkatli olmalıyız :)

Amaninbow

Üye
Tepki
35
İsim
Murat Kapçak
Bisiklet
b'Twin
Motosikletten kendim icin gelistirdigim kurallar var. Onumdeki ve yanimdaki araclarin soforlerine bakarim. Yaslimi , delikanli mi ? Telefonlami konusuyor, sevgilisiyle mi oynasiyor ? Araba eski renault mu ? Sahin dogan mi ? Plakasi 17 ve 16 mi ?

Onumdeki arabaya, onunda onundeki arabaya bakarim.... 3 saniye sonra ne olacak onu kestirmeye calisirim....

Bisiklet, motosikletten kat ve kat daha tehlikeli Türkiye'de. Herkes bulundugu sehrin ozelliklerine gore kendi kurallarini gelistirmeli derim. ;)

• Beğen

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
Cok guzel bir konu. Simdi izninizle kirmizi isik ve bisikletciler hakkinda bi kac kelam etmek isterim. acikcasi kirmizida durmayan bisikletcilerimizi goruyorum sokaklarda, ozellikle sahil seridinde oturdugum icin cok sik karsilasiriz kendileriyle. bi cift sozum var, eger siz oturup sabah aksam bisikletli olumleri dursun, bizi fark edin, sag serit benim hakkim gibi sozler soyleyip, kirmizi isikta durmazsaniz; kusura bakmayin o saydiginiz hicbir hakki hak etmiyorsunuz. trafikte saygi gormek istiyosan saygi duyacaksin. sen ustune duseni yap, insanlar yapmazsa bu onlarin ayibi olsun. trafikte herkes kendi ustune duseni yapsa kimse sikinti yasamaz. daha gecenlerde sahilyolunda aracla sahile cikmak icin isikta beklerken, dort yol gibi yolda bisiklet durmadan yardirdi yol bisikletiydi birde, isik bize yesil yandi ve adam eziliyordu nerdeyse cunku onumdekiler fark edemedi adam cok hizliydi. he o orda ezilseydi uzulurmuydum? sanmam.

• Beğen
Tepkiler: MGuner ve bsklt07

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
- Güvenlik ekipmanları (kask, eldiven, fosforlu paça/bilek bandı vs)
- Görünürlük ekipmanları (yeterli şiddette ön-arka aydınlatma, reflektörler, uzaktan farkedilecek açık renkli veya fosforlu bantları olan kıyafetler)
- İkaz ekipmanları (zil, havalı korna - bence havalı korna olmadan özellikle yoğun trafiğe çıkılması son derece sakıncalı)
- Trafikle aynı yönde ilerlemek
- Özellikle birbirini kesen yollarda ani dönüşler yapan/yapabilecek araçları iyi takip etmek
- Her an güvenli bir şekilde durabilmeyi garanti edecek bir hızda seyretmek
- Yolun genel olarak sağında ilerlemek - ancak bazı durumlarda sol taraf kesintisiz devam ediyorsa sağdan dönenler, kapı açanlar vs. durumunda soldan devam ettiğim de oluyor.
- İki aracın zor sığdığı ve sağ tarafta park edilmiş yollarda gerekirse şerit kapatmak
- Kırmızı ışıkta durmak - ancak yolun güvenliğinden %200 eminseniz bazen kırmızıda geçmek daha güvenli olabiliyor.
- Ani karar değiştiren yayalara dikkat. Onlar da araçlar gibi bisikletin hayalet gibi içlerinden geçip gideceğini falan zannediyor.

Bunlar benim kendi uyguladıklarım. Bir de altını çizmek istediğim önemli bir konu, oturup minimum trafikli rota çalışmak. Diyelim işe gelip gidiyorsunuz, sokak araları bol rotaları tercih etmek lazım. Mesafe gerekirse biraz uzasın ama güvenlik için bu çok önemli. Ve son olarak tam dikkat ve yola odaklanmak...

• Beğen

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
* kimse görmüyormuş gibi kullanın, kimsenin trafik kurallarına uyacagına güvenmeyin tedbir alın.
* bunu asagılamak için söylemiyorum çünki bende hem yaya, hem otomobil hem bisiklet sürücüsüyüm ama diğer insanları yaya yada şöför ; bilinçli insanmış gibi değerlendirmeyin. Mesela inekler insanın gözüne baka baka yola çıkar. Hiç kavga edip sinirleniyormuyuz. Kedi köpek önümüze atlar onlarlada kavga etmiyoruz. İnsanlarda farklı farklı bilinç , zeka ve dikkate sahip. Ben artık böyle görüyorum ve sinirlenemiyorum.
* önünüzdeki aracı yakın takip etmeyin. Araçlar zınk diye durabiliyor. Biz duramıyoruz ve arkadan her türlü çarpmada suc çarpanındır.
* karısık kavsaklarda sola döneceksem yada göbege gireceksem artık sağa çekiyorum. Bisikleti elime alıp yaya gibi geçiyorum. Böyle çok daha emniyetli.
* kaldırımdan yarım metre kadar mesafede kullanmaya çalışın. Cok yanasmayın, sıkıstıran olunca kacacak yer olmalı. Sıkışıp Kaldırıma sürtmek kötü kazaya sebep olabiliyor.
* sıkısık trafikte aracaraların arasına girmeyin. Musaitse en sagdan devam edin, musait degilse ıkı arac arasındaki hatta girmeyin çok ciddi sıkısabilirsiniz.

• Beğen

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kırmızı ışık vs kısımları söylenmiş direkt geçiyorum ve tamamen kendi fikrimi belirtiyorum: Hızlı sürmelisiniz.Yani sağdan yavaş yavaş gitmek yerine arabaları yakalamanız gerekir.Yol bisikleti kullanırken hep arabalar ile aynı şeritte hep onların hızında gittim.(En fazla 50) Bu sayede yol'da ne göze battım, ne de sürekli yol istemek zorunda kaldım.Dönmem gerekince parmak ucumla yere doğru döneceğim yönü gösterdim ve döndüm.Dönerken elbette baktım arkaya da göz ucuyla.Yyol bisikleti'nin zaten en güzel yanı trafiğin akışına uyum sağlayan en güzel bisiklet türü olması bence.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Öndeki aracı takip ederken mutlaka sağ lastik hizasını görerek takip etmekte fayda var. Ayrıca bisiklet yolu yoksa ( yoktur eminim büyüklerimiz gösterişten başka birşey yapmıyorlar ) yolda gidiyorsak kask aynası çok faydalı oluyor. Yalnız onda da alışma mevzusu var bazen sürekli bakınca yolu unutabilirsiniz

onemre5252

Üye
Tepki
8
İsim
emre akcay
Bisiklet
Sedona
Geçen pazar trafiğe kapatılmış 3.uluslararası bisiklet festivaline katıldım.Boğaz köprüsünden geçip kadıköye doğru yol aldık.Haydarpaşaya doğru yol alırken bir araç bisikletlilerin yanında gidiyordu.Arkadaşlardan birinin bisikletini altına aldı.Arkadaş iyiydi fakat bisikletin arkası haşat olmuştu.Diyeceğim o ki trafiğe kapalı bir alanda bile aracın altına girerken siz Türkiyede ne kadar kurallardan bahsederseniz bahsedin ülkede bu kadar hayvan varken bu kurallarda isimize yaramıyor.