Yol bisikletiyle şehirlerarası tur (İstanbul - Topcular - İzmit - Sakarya - Yalova - İstanbul)

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Merhaba,
Yol bisikleti ile yanıma az da olsa yük de alarak ilk turumu yapmış bulunmaktayım. Bursa,Balikesir, Çanakkale turlarından önce küçük bir prova oldu bu tur. Bir bölümüne katılan @Mustafa Z. YILDIZ ile tur çok keyifli geçti.

Geceden heyecan vardı tabi biraz. O yüzden ikimiz de az bir uyku ile sabah ettik.
Sabah yolların boş olması tura ayrı bir keyif katıyor. O yüzden 06:30'da Ümraniye'den bastık pedala. Sahil yolunun güzel manzarası ile Pendik'e ulaşmak üzereydik ki, son anda yaşanan bir aksilikten dolayı Pendik-Yalova feribotunu kaçırdık. Ama hiç birşey keyfimizi bozamazdı tabi. Beklemek yerine Eskihisara yöneldik.

IMG_2193.JPG
IMG_2210.JPG

Arabalı vapurda, bir yandan dinlendik, bir yandan da kahve eşliğinde, Mustafa hocanın elleri ile hazırladığı power bar'lardan yedik. Enerji jelleri halt etmiş, evde hazırlanan gibisi yok. Hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı. Tekrar ellerine sağlık Mustafa hocam.

IMG_2220.JPG

Topçulara vardıktan sonra, asıl yolumuz başlamıştı. Özellikle E-5 gürültüsünü, tozunu, egzozunu,kamyonunu sevmeyenler için bu rota biçilmiş kaftan. Hem yol müsait hem de çok daha keyifli.

92 km yol vardı Sakarya'ya. Ama insan basınca pedala, nasıl bittiğini de anlamıyor yolun.

bir de sizi rahatlatan yollar varsa..

IMG_2226.JPG
IMG_2223.JPG
Önce izmitte mola verdik. Yemek (Sadece ton balıklı salata :)) yedikten sonra, yola devam ettik.
Öğlen yemeğinde az enerji aldığımızı sonlara doğru farkettik ama çok geçti.

İzmit'ten sonra E-5'den devam ettik. Bir kaç yol vermeyen kişi haricinde, aşırı riskli bir yol değildi bu kısım. Bir araç gibi tüm trafik kurallarına uymak lazım tabi.
Tır'cıları artık daha çok seviyorum. Resmen ne zaman el kaldirsak yol verdiler, bizi kolladılar, selamladır. Biz de ellerimizi kaldırarak teşekkürlerimizi ilettik tabi.

Derken bir baktık, Sapanca gölüne gelmişiz. Mustafa'nın "Yeter lan, kaldır kafanı da şu manzaraya bak" demesi ile gidondan doğruldum. Sonuçta bu tur performans turu olmayacaktı ama kendimi kaptırıyordum işte :( .

Temiz havayı bir sefer daha içime çektim, anın keyfini yaşamadığım için kendime kızdım.
Çok geçmeden, göl manzarasında bir mola daha verdik.

11102791_10152949922598742_8953963136106849550_n.jpg

IMG_2238.JPG

Zaten ne kalmıştı Sakarya'ya. İki pedal daha attıktan sonra, klasikleşen pozu verdik.

IMG_2267.JPG

Biraz dinlenip duş aldıktan sonra, Sakarya'nın ıslama köftesini yemek üzere evden çıktık.
Çetin abinin bisikletçisinde, diğer bisikletli dostlar ile uzun bir sohbetten sonra evin yolunu tuttuk.

Mustafa'nın Sakarya'daki saray yavrusunda bir gece misafir kaldım. En son 2005'de gitmiştim Sakarya'ya. Ne kadar değişmiş, şaşırdım açıkçası.

Tabi her buluşmanın bir de ayrılığı vardı. Pazar sabahı Yalova'ya dönmek üzere yola çıktım.

11118564_10153335609728189_20559211_n.jpg

Uzun zamandır görmediğim bir dosttan ayrılmanın verdiği hüznü yaşamadım desem yeridir. Çünkü pedala bastıgım gibi, dünyalar yeniden benim olmuştu. :huhuu: Yalova'ya nasıl vardım bilmiyorum.

Yalova'da da uzun süredir görmediğim yatılı okuldan arkadaşım Serdar ve Özlem ile görüşmüş oldum.
Bisiklet vesile olmasa, ne Mustafa ile ne de Serdar ile belki de uzun yıllar görüşemeyecektim. Ne kadar güzel bir vesileydi bisiklet. Hem keyif veriyor, hem de uzakları yakın yapıyordu. Böylece gönülleri bir olan dostlarımız ile bizleri de bir araya getiriyordu.

Yalova'da o gece Serdar'da kaldıktan sonra, Pazar sabahı ilk feribot ile Pendiğe,oradan Ümraniye'ye geçtim. Evde bir duş alıp, gece sadece 3 saat uyumama ve sabah 33 km/s ortalama ile eve pedallamanın verdiği yorgunluğa rağmen, hayatımın en mutlu Pazartesi iş başısını yaptım. Aslında yorgunluk dediğime bakmayın, hiç hissetmiyordum, mutluydum çünkü. İşyerindekiler de farkettiler bu farkı. Face'den takip edenler selam çaktılar, hadi yine iyisin bakışları ile. :)

Yol bisikleti ile 4 kg yük ile çıktım. 23mm tekerler, 120psi basınç. Yolun güzel olmasının da etkisi ile yol bisikletinin turda hiç bir dez avantajını görmedim desem yeridir. 10-12 kg yük ve heybe ile çıkacağım bir sonraki tura. Yeni aldıgım arka bagajın kadroya bağlanan kelepçeleri mevcut. Onları da takacağım. biraz şeklimiz bozulacak ama olsun. 28mm lastikleri de taktık mı değmeyin keyfine.

Buyrun bunlar da strava'cılara gelsin. Basın kudo'ları :hhhhhh:

Sakarya gidiş:
(link)

Sakarya-Yalova
(link)

Pendik-Bostancı
(link)

Scudo
Tepki
169
İsim
Mustafa Z. YILDIZ
Bisiklet
Specialized
@Fatih Ç.T. Değerli Dostum, düşüncelerini ve güzel sözlerini buradan okumak ayrıca mutlu etti beni. Oldukça keyifli bir tur oldu. Nice turlar yaparız insallah. Bir dahaki gelişine Kartepe'ye tırmanızır, ne dersin ? ;)

IMG_3097.JPG

IMG_3088.JPG

Bunlar da küçük bir katkı olsun üstadım :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İnsanın içi eziliyor şu manzarayı görünce. Ah şu iş hayatı.Tebrik ederim. Son derece keyifli geçmiş gibi görünüyor.

( mtb candır:) )

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.006
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
tebrik ederim.. bende yazın Yalova yapmak istiyorum oradan da Çınarcık ama yollar biraz bozuk orada yeni bir lastik almam lazım sanırım...
siz yanınızda neler götürdünüz? yol boyunca keşke şunu alsaydım / almasaydım dediğiniz şeyler oldu mu?
birde şu yol bisikleti için olan heybenin linkini atabilir misiniz?

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
resimdeki yer eşme bölgesi :) bizim antreman yolumuz gerçekten güzel yerdir inişli çıkışlı manzaralı bir yol emniyet şeridi geniş :harika: sizide tebrik ediyorum ayağınıza sağlık güzel bir tur olmuş yalovadan izmit neredeyse dümdüz , güzel asfaltı olan bir yol sadece karamürsel de askeriyenin çıkış var o kadar :)

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Z. YILDIZ

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
@srdrmrs
ben 2 gece dışarıda kaldım. Üstümde kısa kollu forma,içlik kısa kol, tayt, spd ayakkabı ile gittim. Çantamda sivil hayatta giymek için :) bir tane ayakkabı,bir tshirt, bir iç çamaşır, bir tane çorap, bir tane spor alt eşofman vardı. Ayrıca Rüzgarlık, iç lastik, pompa, diş fırçası ve şarj aletlerimi aldım. Bu kadar. Ama turun uzunluğuna göre içerik çok daha farklı oluyor.
Keşke şu da olsa demedim hiç. 4 gün yolda geçecek bir tur daha var yazın aklımda, onda liste biraz daha genişleyecek.

Heybe ve kullandıgım bagaj şunlar;

(link)

(link)

Burçin Çoban

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Burçin ç.
Bisiklet
Merida
Ne güzel bir tur olmuş.Fotoğraflar ve yazılar ile birlikte sanki bizde tura çıktık.Paylaşımınız için teşekkürederim.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Z. YILDIZ

Burçin Çoban

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Burçin ç.
Bisiklet
Merida
Bu turu da okudum .Çok güzel olmuş.25 lastiklerle zannedersem arka taraflarda dolaşılabilir.Diğer sayfadaki fotoğraflarda çok güzel.Bisikletle gezilirken algının nekadar açık ve ortada olduğunun ispatı.Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık.