Yol Bisikletini Cyclocross'a Çevirmek

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Uzun araştırmalarım sonucunda cyclocross dönüşümlerinde genellikle şehir/tur bisikletleri kullanıldxığını öğrendim ve yol bisikletinden bir dönüşüm göremedim. Tahminime göre kadro yapısı ve v-break pivotlarının olmayışı gibi bir çok nedenden ötürü yol bisikletini cyclocrossa çevirmek zor olsa gerek. Mesela ben yol bisikletime mtb rublesi ve arka aktarıcı kullanıp lastikleri kalınlkaştırmak istiyorum fakat kadro ve frenler ne kadar izin verir bilemiyorum ve bu konu ile ilgili veri bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum yol bisikletimi cyclocrossa çevirebilir miyim eğer çevirme şansım varsa nerden başlamalıyım?

Scudo

Borell

Aktif Üye
Tepki
110
Ilk once kadronun ne kadar kalinliga kadar teker alabilecegine bakmak gerek sanirim 35 lik falan alabiliyorsa yeterli bence. Ama yeni kadrolar genelde 28 den yukari cikmiyor pek. Tabi birde on catala bakmak gerek, sansiniz varsa gerci degistirebilirsiniz catali. Yol bisikletlerinden donusumde bence eski yol bisikleti kadrolarinda daha cok sansiniz var. Fren isinide dediginiz gibi pivot olmadigindan genelde ``long reach`` denen frenlerle (tektronun modelleri var) halledilebilir.

(link)

http://urbanvelo.org/wordpress/wp-content/uploads/2011/07/DSC_2433-copy.jpg

Yinede zor is bence.

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Bu frenlerin yol bisikleti freninden farkı nedir?

Borell

Aktif Üye
Tepki
110
calisma mantigi ayni, sadece resimde gosterdigim yonde daha fazla bosluk var, bu sayede daha genis lastik alabiliyor, 32-35 kalinligindaki tekeri rahatca alabilir.
mesela duraace, 105 frenleri en fazla 28 teker alabilir (belki daha az, tabi kadroyada bagli).
http://farm9.staticflickr.com/8017/7248027610_828e1c7ef9.jpg

smhkvs

Üye
Tepki
56
Bisiklet
Geotech
selam,
sorununuza dodeve tarafından verilen cevap çözümü çok güzel bir şekilde özetlemiş,
sorunların hepsini bende yaşadım ,
önde çatalı değiştirip michelin 700x30 cyclocross jet lastik kullanarak,
arkada ise kadro ve frenin izin verdiği ölçüde neredeyse sıfır clearance ile -araziye çıkmadığım için- Vittoria Randennour 700x35 lastik kullanarak sorunu çözdüm,
çokta konforlu oldu,
cyclocross bir bisiklet alarak bu sorunlarla uğraşmayabilir insan fakat kendi yapmayı seviyorsa ve başarmaktan mutlu oluyorsa bundan güzeli yok.........
tekrar selamlar..

Tepki
68
Bisiklet
Merida
@semih kavas
Semih bey bisikletinizin modeli neydi? Ben de carraro cr 052 icin benzer modifikasyon dusunmekteyim.. nasil yapabilirim diye düşünüyordum. ?received_10206092957265817.jpeg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lastikler frenler ön arka göbek ruble (11-32) değişimi yeterli olacaktır diye düşünüyorum, 28 arazi için sağlam olacak lastikler iş görecektir . Bence en can alıcı değişim ön arka göbek ve ruble değişimi göbekler arazida dayanıksız olacağı için degistirmek iyi olacaktır rubleyi büyütmek ise sizi eğimli yollarda mutlu edecektir tabi rubleyi değiştirirdiginizde zinciride uzatmak gerekebilir

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Yol bisikletini nekadar cyclocrossa benzetsenizde yoldan cyclocross olmaz.
Kadro geometrisi ayni degil, cyclocross'da üst boru daha kisa. Ön masa degismis olsa bile arkaya malesef canti takamayacaksiniz, her nekadar long reach taksanizda bir canti yada disk freni tutmaz.
Bu is ayni MTB'ye yol lastigi ve dropbar takarak yol bisikletine cevirmek gibi birsey olur.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
yol bisikletini bende çevirmeyi düşündüm ancak malesef olmuyor.
Ancak bir fitness tipinde veya hybrid dedikleri tarzda düz maşalı bir bisikleti çevirmeniz daha olası.
Lastik takabilmeniz açısından.

Cenk Demir

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Trek
Trex FX 7.5 i sizce cyclocross a çevirmek mümkün olur mu?

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
aynı soru bendede var lapierre audacio 400 kullanıyorum maşa kısmını ölçtüm yaklaşık 3.6 cm gibi bi mesafe buldum 700x35 lik lastik fazla gelir diye düşünüyorum ama 700x30 luk hafif arazi lastiği kullanabilirmiyim acaba frenler v olarak kalabilir sorunum yok arka mesafede 1 cm daha dar önden deneyen varmı

(link) bu lastik var kafamda fikirlerinizi alabilirmiyim

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Ben de tam tersine cyclocross bisikletinin yol yarış bisikletine çevrilip çevrilemeyeceğini merak etmekteyim. ilerisi için yarış bisikleti ve bisiklet federasyonundan lisans alıp yarışlara girmeyi düşünmekteyim ve linkteki bisiklet gayet uygun fiyatlı ama cyclocross tipi: (link)
Bisiklet 2200 lira, üstündeki sora groupset tek başına 1900 lira: (link)
Yani gayet uygun fiyatlı bir bisiklet bence, bunu alıp yarış bisikleti frenleri, jantı ve lastiği taksam ne kadar randıman alabilirim, yol bisikleti gibi olur mu?

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Knight Rider

dediğin değişiklikleri yaptın diyelim (ki disk fren var bunda V fene geçmek için kadroda delik bile yoktur ) o ayna kol / ruble yarışlarda yetmez sana. onuda değiştirdin mi ne anlamı kaldı. al bir kadro sen topla daha ucuza gelir

güzel bir konu hort lattık :)

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Güzel hortlamış ama herkes elinde ki yol bisikletini cyclocross yapmaya çalışıyor. Niye ucuzundan bir şehir bisikleti alıp uğraşmıyorlar anlamıyorum.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@isamorgil Hocam böyle bir makina toplamamı tavsiye edermisiniz?

Şase bu, pinarellonun aynısı: (link)

Gidon olarak da böyle birşey: (link)

Bunlar da jantlar:
(link)

Sele olarak bundan(orjinal avrupa malı bu):
(link)

Groupset olarak:
(link)

Gidon sargısı olarak:
(link)

Şaseyi de orjinali gibi boyatıp, reklamcılarda orjinali gibi sticker yaptırsam onu da toplamda 200 liraya mal etsem 4300 liraya full carbon fiber tiagra setli bir bisikletim oluyor, Bu yaz 2 ay asgari ücretli bir işte çalışsam, bir miktar da babamın huzurunda dilensem alamayacağım bir makina değil. Verilen paraya değer mi ki?

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@Knight Rider (link) Şurdan bir kadro seçip ortalama 450dolara mal edersiniz. Grupseti 1700civarına 0 105 bulabilirsiniz piyasayı iyi araştırırsanız. Mavic Aksium, R24 Spline gibi giriş makinesi 600 civarı bir jantla toplarsanız daha iyi olur kesinlikle. Sele, gidon ve boğazı 250civarına yurtdışından alırsınız.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@OnurÖzdağ Tavsiye için sağolun kadro çeşitliliği verdiğiniz sitede gayet hoşuma gitti, toplayacağım zaman ilgilenirim, daha çok zaman var.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Knight Rider o çin menşeli siteden alınacak ekipmanlar için hiç bir şey söyleyemem. Kullananı göremedim duymadım daha Türkiye de. Belki sen alırsın da bizde senin yorumların ile öğreniriz nası olduğunu

grup set olarak o olmaz. Sıkı bir bütçe için 105 2x11 daha iyi Bütçen var ise ultegra 2x11

dip not: Şahsen çin den alacağım tek karbon ekipman muhtemelen suluk kafesi olurdu :)

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26