Yol bisikletine geçiş

Hüseyin Odabaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
869
merhaba ,

forumu elimden geldiğince takip ediyorum ve konulara da baktım fakat,
TR ye göre USA da çok daha uygun 2.el karbon bisikletler olduğunu sizler benden daha iyi biliyorsunuzdur.

- Burada ki sitelerde belirtilen özellik ve bilgilere itimat edip hiç bisiklet alıp getiren oldu mu?

- Ne gibi problemler olabilir?

- Bu fiyat farkına değer mi ?

gibi sorularım mevcut...:)

lojistik kısmını çözebilirim ama benim gitme şansım maalesef olmuyor.

bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

not: örnek olarak ;

(link)

Scudo

Gülgün

Daimi Üye
Tepki
202
Ben sizin bahsettiğiniz siteden değil ama başka siteden alış veriş yaptım ve siparişlerim sorunsuzca bana ulaştı.

Yurt dışı alış verişlerinde belirli bir ücret sonrası gümrük vergisine tabi oluyor.
Aşağıda ki konuda , sizin sorunuza benzer bir konu işlendi.Ayrıca gümrük vergilerine ilişkin bilgiler var.
Sorunuza tam olarak cevap veremedim ama sanıyorum bu konu size azda olsa bir fikir verecektir.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaşı

Hüseyin Odabaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
869
fiyat tabii ki önemli ve önceki açılan konuda güzel bilgiler var , bilgi için tşk. Bir de belirttiğim gibi 2.el alımı söz konusu olduğunda nelere dikkat etmemiz gerekir? Ya da bizzat görmediğimiz için ne gibi önlemler alabiliriz? Not: bisikleti bütün alıp , parça parça getirsek vergiden yırtabilir miyiz? :)

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Selam,

Netten karbon-kullanilmis bisiklet almak cok cok riskli bir is, bisiklette bir catlak varsa kullanmadan cope atmaniz gerekir. Ikinci el karbon alirken ve aldiktan sonrada her sene sezon acilmadan karbon bisikletlerin serviste incelenmesi gerekir.Bircok markadada verilen garanti sadece bisikletin ilk sahibi icin gecerlidir.

esatsercan

Aktif Üye
Tepki
17
aliminyum da aynı apırlıkta karbon diye hafiflik demek değildir....

Tepki
9
İsim
Onur baydal
Bisiklet
Ümit
merhaba arkadaşlar. bir senelik şehir bisikleti serüveninden sonra yol bisikletine geçiş kararı aldım. üst sınırım 1000 tl. ne önerirsiniz bana :) ??

Tepki
9
İsim
Onur baydal
Bisiklet
Ümit
@Sarper Tuncer
fiyat başlangıç olarak çok değil mi yav :/

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Onur baydal yol bisikletine geçecekseniz 1000 lira bütçenizle geçmemeniz daha hayırlı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: directedby
Tepki
9
İsim
Onur baydal
Bisiklet
Ümit
@sspl evet farkındayım eğer aldığım bisiklet kötü çıkarsa bu tamamen yol bisikletinden soğumama neden olur ama yol bisikletleri de çok pahallı yav :/

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Onur baydal gülü seven dikenine katlanır :) bende cx istiyordum şehir bisikleti aldım :)

• Beğen
Tepkiler: Onur baydal

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Onur baydal ikinci el tribanlara bakın, başlangıç için biçilmiş kaftandır. Triban 3 ya da 5 ikisi de üzmez.
Ama almadn önce forumu iyice araştırın, bacak boyunuza uygun olanı alın.

• Beğen
Tepkiler: celilcetiner
Tepki
9
İsim
Onur baydal
Bisiklet
Ümit
@Kazuya benim çevreme yakı ikince el triban bulamadım yav yoksa ilk hedefim o olacaktı :/

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
(link)

boyunuzu bilmiyorum ama bu tarz bisikletler sürekli satışta oluypr birkaç gün kovalayın çıkar kesin

• Beğen

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Onur baydal ben teşekkür ederim ama 167 boya o kadro büyük olur gibi, önemli olan bacak boyunuz ama, droplar uzak kalabilir, aman dikkat. Büyük alırsanız yol bisikletinden soğursunuz

• Beğen

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar,

2 gün önce Giant Contend SL 2 aldım, henüz kullanma imkanım olmadı.

Şehir bisikletinden bu bisiklete geçtim ve çok fazla endişem ve korkum var. İstanbul içinde bisiklet yolları hariç kullanım yapmıyorum çünkü çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Bu bayram tatilinde Sakarya Karasu duble yollarında uzun uzun bisikletimi kullandım ve bir hüsran yaşadım. Yapıları gereği bu bisikletler çok çabuk hızlarını kaybediyor ve uzun kullanımlarda can sıkıcı oluyor.

Günden güne uzun yol performansını arttırmak isteyen biri olarak değiştirme zamanı geldiğini düşündüm ve hiçbir bilgim olmamasına rağmen, biraz araştırma, okuma sonrasında rengine ve dizaynına hayran kaldığım bu bisikleti aldım, boyu boyuma huyu huyuma uygun sanırım...

Endişelerim, bu bisikletler daha sert, manevra kabiliyetleri yol bisikletlerine göre daha zor, ya da ben öyle biliyorum. Daha eğilerek kullanılıyor, beni yorar mı? Uzun kullanımda beni aldığıma pişman eder mi?

Konfor isterken, uzun yolda can sıkınca böyle bir bisiklete geçmekte hata mı ettim, tecrübelerinize ihtiyacım var. Forumda ciddi anlamda araştırdım ve okudum ama bir çok başlık çok eski yıllara ait...

Nihayet bu akşam Maltepe veledrom'da bisikleti deneme imkanım oldu.

İzlenimlerimi en azından şu an için hissettiklerimi aktarmak istiyorum;

Şehir bisikletinden yol bisikletine geçerek bambaşka bir dünyaya adım atmış oldum. Sürüş şekli tamamen farklı. Bisiklet düz gitmeye programlanmış ve bunu çok iyi başarıyor. Vites geçişlerini çok beğendim, frenler biraz zayıf gibi geldi ama düzgün ayar yapılmadığını düşünüyorum.

Hız ise zaten tahmin edildiği gibi... Bu ifade aşırıya kaçar mı bilemiyorum ama arada dağlar var. Aynı pedal gücüyle veya teknik adı her ne ise şehir bisikletine göre 5-6 km daha hızlı gidebiliyorum ki bu benim için ufak bir mucize.

Negatif kısımlara gelirsek;

Alet beni biraz ürküttü. Şehir bisikletinin çok dik kullanımına alışmışım. Öne eğilmek ve neredeyse yere değecek gibi bisiklet kullanmak beni biraz ürküttü. Kafam yere çok yakınmış, biri arkamdan biraz dürtse yere çakılacakmışım gibi bir hissi var. Bunu atlatmak için biraz zaman ve deneyime ihtiyacım olacak sanırım. Yine de bu konuda biraz endişeli olduğumu belirtmek istiyorum.

Denemeye devam edeceğim, düşüncelerimi paylaşmaya da...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@soulless Normal bu durum dağ bisikletinden katlanıra,ordanda yola geçiş yapmışdım 1 hafta içinde alışdım alışırsınız konfor diğer bisikletlere nazaran aynı olmaz,açılar farklı sürüş konumu farklı ama iyikide geçmişim zamanında diyorum ben kendimce.

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gariban _turcu Yanıtınız için teşekkürler.

Evet şu aşamada benim için fark çok büyük. Özellikle bu kadar yere yakın olmak, başımın bu kadar yere yakın olması bisikleti kullanırken ürkmeme neden oluyor. O nedenle iyice bisiklete, vites ve frenlere alışana kadar veledrom'da sürüş yapmayı düşünüyorum.

Yarın akşam yine mesai sonrası veledrom'da kullanma planım var. Bisikletin manevra hareketlerine ve ani frenlemelerde oluşan tepkilerine bakacağım. Şehir bisikletleri bisiklet yolu veya şehir içi kullanımlarında manevra açısından çok kolaylık sağlıyor ama yol bisikletleri kullanım olarak fazla sertler ve şehir bisikletleri kadar pratik değiller. Bu da kullanım alışkanlığı edinmeyi zorunlu hale getiriyor benim için...

Bakalım zaman ne gösterecek...