Yol bisikletine geçiş zorluğu

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
MTB den ve şehir bisikletinden yol bisikletine geçmek istiyorum , ne kadar sürede alışılıyor , ağrı oluyor mu bunları merak ediyorum :)

Scudo

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
En fazla 2 gun.

Kicinizda agri oluyor. Pedli tayt girmezseniz de olmaya devam eder.

• Beğen
Tepkiler: Murat B. ve yiğt

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
1-2 hafta en fazla 1 ay a alışırsınız. Tabi zamanla yeni şeyler öğrenmeye devam edersiniz orası ayrı. Ağrı falan olma durumu net değil. Kimi insan mtb den yola geçtiğinde kendini bulur. Mtb den daha çok rahat eder. Kimi insan da beğenmez rahat edemez. Ağrı çekmek ilk başlarda belki vücut yol bisikletindeki duruşa alışkın olmadığı için olabilir ama bir sorun yoksa kısa sürede geçer. Ancak aldığınız bisikletin kadro boyu size uygun değilse. Sele, sele borusu gidon yüksekliği, açısı vs ayarlar doğru yapılmamışsa bunlar ağrı yaşatabilir. Öncelikle kadro boyunun size uygun olmasına sonrada kullanım ayarlarının vücudunuza göre yapılmasına dikkat edin.

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
@Ömer KARAN

Hocam 1.81 Boy için hangi kadro boyu uygun?

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
bisikleti aldım eve gidene kadar alıştım, gözünüzde büyütmeyin derim

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Mert Çelilk

Her bisiklete modèle gore degisebilir. Boyunuz kadar bacak ici (inseam) uzunlugunuzda onemli.

Ben de 1.81'im, bacak boyum 83 cm. Giant Defy'da M/L denen boy bana oldu. (53.5)

mevlutyuceldinc

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
Hemen alısıyorsunuz. Zaten yol bisikletine binip asfalt zeminde ilerlemeye basladiginizde mtb ve arasindaki farki hemen anliyorsunuz ucuyor adeta :) ama cok dikkatli kullanmak gerekiyor.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Mert E.

1.81 metre boy icin üyelerde anormallikler(!) yoksa 56 kadro civari uyar.
Dag bisikletinden yol bisikletine gecince kic agrimasi konusundaki tereddütleriniz yersiz. Eger dag bisikletinde kaba etleriniz agrimiyorsa, ayni seleyi kullandiginiz taktirde yol bisikletinde de agrimaz. Oturustaki fark o kadar büyük degildir. Hatta öne egilmede cok hafif bir artis oldugu icin kaba etlere gelen yük biraz daha hafifler. Lastiklerin ve amörtisörün rahatligini arazi sürüsleri olmadigi icin aramazsiniz, dag bisikleti gibi kaldirima , engebelere vur cik olmaz. Biraz ziplamayi, tekerleri kaldirmayi ögrenmeniz gerekir. Ne kadar yavas giderseniz yoldaki kabaliklari daha cok hissedersiniz. Cok yüksek süratlerde anormal derin cukurlara düsmezseniz yol kaymak gibi gelir.
Netice itibariyle biribirinden farkli iki bisikleti kiyaslayip, benzeri beklentilerin olmamasi gerekir. Ben size yol bisikletine gecmenizi degil, her ikisine de devam etmenizi tavsiye ederim.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Mert E.

Giant Defy'deki M/L boy 56cm'e denkgeliyor aslında. Alın borusu hatta 18.5cm, 56cm'den daha büyük bir kadro.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
Selamlar ben de yol bisikletine yeni geçmekteyim.

Açıkçası duruş, seleden ziyade en büyük endişem lastik patlaması ve fren mesafesine alışmak (özellikle yokuş aşağı)

Ama çıktık bu yola artık kısa sürede alışırız umarım.

Herkese keyifli pedallamalar...

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
@Gün A.

Beni duruş korkutuyor ağrı ne kadar devam eder diye. Çok dik kullanılıyor sanırım selenin çok yukarıda durmasından , onu ayarlayarak halledebilirim umarım

Bu arada tüm yorumlar için teşekkürler.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadro boyu oğru olursa ağrı felan olmuyor. Boş yere korkup bu zevkten vazgeçmeyin var sayalım uzun sürüşlerde ağrı oldu ( ben bel ağrısı çeken bi insanım normalde) ki sadece boyun ağrısı oluyor onuda yarım saat dinlenmeyle unutuyorsunuz, vucut alışınca boyun ağrısı olacağınıda sanmıyorum.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Daha önce neden geçmemişim diye hayıflanacaksınız.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gün A.

Yol bisikletinde fren,yavaşlamak ve doğru manevra yapmak için kullanılır.Durmaz mı,durur elbette.Ama takdir edersiniz ki çok daha hızlıdır ve buna bağlı olarak fren mesafesi uzar.Yağışlı havalarda bu mesafe daha da uzar.Özellikle disk frenden sonra alışmak zaman alır.Alışıncaya kadar hızı kontrol etmek gerekir.

Lastik patlamasına gelince,sanıldığnın aksine,140-160 psı,yani neredeyse mtb nin üç dört katı basınçlı bir lastik çok kolay patlamazEn azından mtb' ye oranla çok daha avantajlıdır

GT-S7500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ayhan Şahan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Ayhan Şahan
Bisiklet
Salcano
Ben yol bisikletine geçeli 1 ay oldu ilk günlerde biraz bel ağrısı oluyordu ama artık çok hissetmiyorum.Lastik patlağı ise daha patlamadı yol bisiklet lastiği patlarsa sadece yol kenarındaki cam yada o tür sivri şeylerden olur.

• Beğen

inancyavuz

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Kron
İlk gün biraz zorlandım ikincı gun alıştım kolay alışırısınız

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben 2-3 haftadır yol bisikleti kullanıyorum ve çok rahatım. sadece ilk bindiğim an fren ve vites değişik gelmişti ama ikinci ve üçüncü binişte tam olarak sistemi anlıyorsunuz. Yol bisikletinin duruşu, gidişi, karizması başka :)

• Beğen

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Hişşşt döneklik yapmayın ya. bir mtb ci yola dönmez :D:D:D mtb zevki başka yol bisikletin zevki başka aslında her ikisini de kullanacaksınız.şahsi fikrim asla mtb den vazgeçmem

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi