Yol bisikletine binmeden bilinesi 7 şey!

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Fırat Y. tarafından paylaşıldı.

 1. Fırat Y.

  Fırat Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  926
  Beğeniler:
  1.513
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Bugün güzel bir yazıya rastladım ve bir kez daha farkına vardım ki yol bisikleti kullanmaya başlamak insanı farklı bir boyuta taşıyor , yol bisikletine geçmeyi düşünenlere güzel bir fikir verebilir.

  Şehir bisikleti kullandınız, gezdiniz, tozdunuz ama yanınızdan yol bisikletiyle hızla gidenlere de biraz gücendiniz. Yemediniz, içmediniz ve kendinize benzer bir “canavar” aldınız. Sürpriiiiz! Bazı şeyler fazlasıyla farklıymış değil mi? Sürprizlere her zaman açık olun ama böyle bir çılgınlık yapmadan önce deneyimlerimizi okuyun. Zararlı çıkmazsınız!

  1- Konfora elveda!
  Yeni oyuncağınıza bindiğiniz anda birçok konforlu ayrıcalığınızı kaybettiğinizi anladınız, değil mi? Şehir bisikletleri günlük koşuşturma içinde kısa mesafeleri pedallayarak aşmak için tasarlanır ve üretilirler. Tasarımcılar hız ve performanstan ziyade kullanıcıların rahatlığını önemser. Dayanıklı olmaları önemlidir; bu yüzden daha kalın ve ağır malzemeden üretilirler. Çukurlara girip çıkarken sıkıntı vermemesi için amortisörlü modeller tercih edilir. Birçok şehir bisikletine çamurluk takılır; bir toplantıya sırtınız çamurlu girmek istemezsiniz! “Hızlı çocuk”ta ise bu ayrıcalıkların hiçbiri yoktur. Onun tek derdi biraz daha tempolu gidebilmenizdir. Üstelik sürüş pozisyonu da ister istemez bedeni biraz zorlayıcıdır. Bu yüzden ilk başlarda sadece metal çubuklar üzerinde pedal çevirdiğinizi düşündüğünüz çok olacak. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz!

  2- Pedal iyi de kilidi kötü!
  Keyfinize, amacınıza, boyunuza göre bir yol bisikleti buldunuz. Sıra pedal ve ayakkabı almaya geldi. Evet, yol bisikletleri pedalsız satılır ve tıpkı bisikletler gibi çeşitli amaçlara göre farklı kalitede modellere sahiptir. Yol bisikletinin pedalları ayağa kilitlenir. Bu sayede hem eski usulde olduğu gibi bastığınızda güç üretirsiniz, hem de çarkı döndürüp ayağınızı çekerken. Kilitli pedallar dizlerin çalışmasını iki aşamaya böldüğü için de daha sağlıklıdır. Böyle bir pedalı alınca, yanında bedava vermeseler de bir de bisiklet ayakkabısı edinirsiniz. Ayakkabının altındaki aparat, pedala kilitlenir ve ayağınızı yerden keser. Tam anlamıyla! Giderken bir sorun yoktur ama aniden durmak gerektiğinde ayağınızı topuk bölgesinden başlayan bir hareketle pedaldan çıkartamazsanız yere yapışırsınız! Zamanla bunu da öğreneceksiniz.

  3- Yoksa bisiklete binmeyi bilmiyor muyum?
  Pedala bir şekilde alıştınız da o incecik tekerlekler yok mu? İnsanı bisiklete binmeye başladığı ilk günlere götürecek kadar hassastırlar. Aslında yol bisikletlerinin yol tutuşları, aerodinamik yapıları sayesinde şehir bisikletlerinden daha iyidir ama hafiflik ve performans peşinde gitmeleri için daha ince tekerlek kullandıklarından ilk günlerde sürücüsüne sürekli düşme korkusu yaşatırlar. Özellikle viraj alırken ve iniş yaparken dikkatinizi yola değil de tekerleklere verdiğinizde nasıl olup da düşmediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Böyle yapmayın! Kendinize ve altınızdaki arkadaşınıza güvenin; ikiniz de bu yolu iyi biliyorsunuz.

  4- Şu frenler diyorum, niye bu kadar uzakta?
  Yol bisikletinin gidonu hem yokuş tırmanmak hem de iniş yapmak ve sprinte kalkmak için farklı pozisyonlarda tutuşa göre düzenlenmiştir. Yokuşlarda gidon başlarında tutmak doğruyken, diğerlerinde gidonu alttan tutarsınız. Frenler de hızla giderken daha rahat kullanılabilsin diye yine alt taraftadır. Bu da özellikle tutuş için gidon başını tercih ettiğinizde parmaklarınızın frene yeterli gücü veremeyeceğini düşündürtebiliyor. Şehir bisikletlerinde fren hakimiyetine göre biraz yutkunarak durumu kontrol altında tutabilirsiniz! Panik yok, buna da alışacaksınız.

  2.jpg

  5- “Şimdi ben kaçıncı vitesteyim!”
  Şehir bisikletlerinin konforlu yapısında gidonun geniş olması ve üzerine tüm sülalenizin resmini koyabilecek genişliğinin bulunması iyidir. Bu sayede gidonda iki vites göstergesine yer bulmak zor olmaz. Muhtemelen eski bisikletinizi size satan arkadaşlar “Bunu 2’ye getirdiğinde, bunu da 3-4-5’te kullan. Yoksa zincir fazla çapraz kalır ve atar” diyerek sizi uyardılar. Siz de gözünüzün önündeki iki göstergeyi rahatça kullandınız. Bravo! Ama şimdi işler değişti, çünkü böyle göstergeler artık hayatınızda yok. Özellikle ciddi bir yokuşa gelirken o yokuşun harcı ikiliyi bulmak için deneyime ihtiyacınız olacak. Bu yeteneği kazanırken şu iki yola başvurun. Başınızı eğin, acaba zincir istediğiniz dişlilerde mi diye çarklarınıza bakın. Ya da parmak hesabı yapar gibi arka tarafı en büyük dişliye gelecek şekilde hızlıca küçültün, sonra sayarak istediğiniz ayarı yapın. Bir süre sonra bacaklarınız size doğru viteste olup olmadığınızı söylemeye başlayacak.

  6- Şimdi alışveriş zamanı
  Şehir bisikletiyle de spor yapmak elbet mümkün; ama daha çok ulaşım amacıyla kullanıldığından “bisikletçi” kıyafetleri ve ekipmanlarını kullanan pek fazla olmaz. Ne zaman yol bisikletine geçilip biraz daha performans odaklı pedal çevrilmeye başlansın değişen tek şeyin bisiklet olmayacağı ortaya çıkar. Örneğin şehirde kasksız bisiklete binenler vardır ama bir sporcuyu asla kasksız göremezsiniz. Kafanıza uygun, hava geçişlerinin doğru olduğu, sağlam bir kask edinmeniz şart olacak. Terinizi çeken bir forma, soğuklar için aynı özellikle içlik, rüzgarı ve yağmuru kesecek bir dış katman giysisi, inişlerde gözlere yabancı cisimlerin kaçmasını engelleyecek bir gözlük, efor değerlerini ve zamanları ölçmek için uygun aparatlar mutlaka gündeminize gelecek. Ve evet; o bisiklet taytını giyeceksiniz! Soğuklar için uzun, diğer havalarda kısa taytları giyeceksiniz ve ne kadar rahat ettiğinizi göreceksiniz. Zaten zamanla iyice forma girip bacaklarınız kaslanıp incelirken bu taytların çok da yakıştığını fark edeceksiniz!

  1.jpg

  7- Bugüne kadar aklım neredeydi?
  Buraya kadar okudunuz ve yeni bisikletinizi satışa çıkartmaya karar verdiyseniz durun! Merak etmeyin, doğru yoldasınız; sadece kendinize biraz zaman vermelisiniz. Kısa sürede yeni bisikletiniz de vücudunuzun bir parçası haline dönüşüp sizi yabancılaşmadan kurtaracak. Gündelik hayatta bir yerden bir yere gitmek, arkadaşlarla laflayarak sahilde pedal çevirmek, küçük çocuğunuz varsa arkaya monte ettirdiğiniz koltukta onu taşımak harika şeyler ama iş sportif amaçlara geliyorsa yol bisikleti tercihi yapmanız en doğrusu. Düşünün; ciddi anlamda daha hafif bir bisiklete bineceksiniz. Bu sayede bacaklarınız ve dizlerinize çok daha az yük binecek; bunun da anlamı hızlanmanız ve sakatlık riskinden uzaklaşmanız. Hızlandıkça temponuzu artırmak için kendinizi biraz daha zorlayacaksınız ve daha iyi performans sergileyerek hedeflerinizi tutturacaksınız. Yaya ve araç trafiğine girdiğinizde çok daha seri hareket etmeye başladığınızı fark edeceksiniz. O çıkılmaz yokuşları rahatça tırmandığınızı görüp kendinizle gurur duyacaksınız. Bisikletinizi iki, üç kat omuzlayıp merdivenlerde taşırken aradaki kilo farkı bile sizi mutlu etmeye yetecek. Hele şehir bisikletinizi satmayıp onu da diğer amacınız için bir kenarda tuttuysanız dünyanın en keyifli bisikletçisi olmanız garanti!

  Kaynak: Yol Bisikletine Geçmeden Keşke Bilseydim Diyeceğiniz 7 Şey! - Advenport
   
 2. V F

  V F Forum Bağımlısı

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  8 Ocak 2016
  Mesajlar:
  608
  Beğeniler:
  658
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Aazam
  Seviye:
  Yol bisikleti candır ya :kyfmyrn:
   
 3. Enes Dökmen

  Enes Dökmen İnce Lastik Youtube

  Kayıt:
  3 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  1.119
  Beğeniler:
  912
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  enes dökmen
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  evet bende eskiden dağ bisikleti kullanırken hayatta tayt giymem. diyordum. ama şimdi giyiyorum. gerçekten tayt rahatmış. yol bisikletine geçtim. bisiklet için alışveriş yapmaya başladım.
   
  BADSECTOR ve Fırat Y. bunu beğendi.
 4. Morningstar

  Morningstar Forum Demirbaşı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  26 Ocak 2016
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  550
  Adı:
  Oğuz T.
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  6. şık dışında evet bazılarına inanıyorum ama sırf yol bisikletine biniyorum diye yok tayt,yok spd pedal, yok bu, yok şu geçsinler o işi.
   
  C. Tiryaki bunu beğendi.
 5. #5
  Fırat Y.

  Fırat Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  926
  Beğeniler:
  1.513
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  @Morningstar yol bisikleti kullanıyor musunuz bilmiyorum ama ekipman olmadan bisiklet diyor ki sakın ha o kıyafetle yaklaşma bana :D
   
  I am the Uptown R., Kazuya ve Rex bunu beğendi.
 6. Morningstar

  Morningstar Forum Demirbaşı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  26 Ocak 2016
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  550
  Adı:
  Oğuz T.
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Kullanıyorum ama bu dayatmalar sanki bir otoriteymiş gibi lanse edilenlere ve edenlere acayip kıl kapıyorum.
   
 7. #7
  Fırat Y.

  Fırat Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  926
  Beğeniler:
  1.513
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  @Morningstar tabii ki otorite değil günlük kıyafetle de sürebilirsiniz, işe giderken , yada gezip tozarken dilediğiniz gibi giyinebilirsiniz ama forma, ayakkabı, kask, gözlük vs kullanınca bu işin tadı bir başka :bsmagryr:
   
 8. Morningstar

  Morningstar Forum Demirbaşı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  26 Ocak 2016
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  550
  Adı:
  Oğuz T.
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  @Fırat Y. Formam var yahu taytımda var yok değil gözlük kask hepsi mevcut kimseyede karışmam saygı duyarım beni ilgilendirmez karışmam ama bazı tipler var en pahalısını,en markasını en iyisini alınca ''god mode''oluyorlar.bende koşarak kaçıyorum.
   
 9. C. Tiryaki

  C. Tiryaki Panic Button

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  15 Nisan 2014
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  588
  Şehir:
  Göztepe / ISTANBUL
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ve hayır; o bisiklet taytını GİYMEYECEĞİM. Basketbol şortu ya da deniz şortu ile tiril tiril biniyorum. Sıkıntı olur mu?

  Bisiklet işinde sevmediğim iki şeyden biri tayt goygoyu. "Taytsız bisiklete binilmez". Lan nasıl binilmez? Gayet güzel biniyorum. Ve evet yol bisikletine biniyorum.
  Allah aşkına şu tayt ve "yollarımız malum, o yüzden mtb kullanıyorum" saçmalıklarını bi kenara bırakın.

  Sanırım millet ne der hapishanesinden tam olarak firar edemeyenler bunu yapıyor... Mtb muhabbeti de pişmanlığın dışa vurumu galiba.

  (@Fırat Y. genelden bahsediyorum. Size değil yazdıklarım. Ayrıca paylaşım için teşekkürler.)
   
  ilhnkz, kaydogdu, Fırat Y. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 10. drumbanger

  drumbanger Kıdemli Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  4 Eylül 2015
  Mesajlar:
  294
  Beğeniler:
  690
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ata
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  En uzun sürüşünüz kaç KM'ydi acaba?
   
 11. C. Tiryaki

  C. Tiryaki Panic Button

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  15 Nisan 2014
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  588
  Şehir:
  Göztepe / ISTANBUL
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @drumbanger Yol bisikleti ile 60, şehir bisikleti ile 80-90.

  Yalnız şu var; "Ve hayır; o bisiklet yatyını GİYMEYECEĞİM." derken bisiklet kullanıcıları ve bazen de satıcıları tarafından yapılan dayatma ve abartmadan bahsediyorum. Yoksa herhangi bir yere "asla ve asla tayt giymeyeceğim" şeklinde bir taahhütüm olmadı. Bisiklet taytı rahat mıdır? Elbette rahattır. Giyet miyim? Olabilir. Peki bahsettiğim km miktarı kadar yapılacak turlarda şart mıdır? Hayır. (Bence)
   
  Morningstar bunu beğendi.
 12. ab94076

  ab94076 Yeni Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  6 Nisan 2016
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  Aydın
  Adı:
  Mehmet UĞUR
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Bisikletren vazgecerim ama tayt giymem
   
  berkayyy ve xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
 13. mehmetakbas

  mehmetakbas Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  aksaray
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Kusura bakmayın ama hayatında ilk defa bisiklet sporuna yolla başlayanlara yazılmış bir yazı.bisiklet süren kimse yola binince düşme korkusu da yaşamaz frenler çok uzakta demez.Gereksiz yazi
   
 14. birolcakir

  birolcakir Hastasıyım

  Kayıt:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  379
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Birol ÇAKIR
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  Yol bisikleti karbon olmali...
  Iste o zaman keyfe keyif katar.
   
  Berke bunu beğendi.
 15. Berke

  Berke Road Bike Cyclist

  Kayıt:
  21 Haziran 2013
  Mesajlar:
  5.934
  Beğeniler:
  9.435
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Rahatlıktan ziyade sağlık için giymek lazım aslında. Yol bisikleti ile 60 km ciddi bir rakam sayılır sağlığınız için giymeniz gerekli. Forumda işin testis kanserine kadar gittiğini okumuştum.
   
  Fırat Y., Kazuya ve Barış Özegemen bunu beğendi.
 16. Ozan k.

  Ozan k. Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.252
  Beğeniler:
  3.191
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Kaliteli bir tayt denememiş insanlarin bu atarli yazilarina bayılıyorum.

  Evet zorunluluk degil ama tayt moda diye giyilmiyor. Konfor ve sağlık icin giyiliyor. Taytin uzerine pantolon sort vs de giyebilirsiniz. Sonuc olarak dini inanc, erkeklik, kültür vs demeyin bana hic bahaneniz yok tamamen ön yargı baska bir sey degil...

  :)
   
 17. gokhantig

  gokhantig El Pájaro

  Kayıt:
  7 Eylül 2014
  Mesajlar:
  637
  Beğeniler:
  406
  Şehir:
  Balıkesir
  Seviye:
  Az sonra yol bisikleti almaya gidiyorum, ciddiyim..
   
 18. G_Theill

  G_Theill Yeni Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  6 Mart 2015
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  Istanbul
  Adı:
  Serdar
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Şehirden yola geçmek istediğimi söylediğim zaman karşı çıkan insanlar oluyor genelde. Üstelik kısa mesafeli de olsa denedim de. Kararsızlık biraz var gibi fakat kısa da olsa bindiğimde şunları farkettim:

  1- Oturuşu çok da abartılacak kadar rahatsız değil, ben kilolu bir insanım, buna rağmen şehir bisikletiyle 50 km menzile yaklaşıyorum her geçen gün.
  2- Bisiklet alma kararımda sahilde belediyenin kiralık bisikletleriyle denemelerim etkili olmuştu. O zamandan bu zamana menzilim artıyorsa yol bisikletiyle 100 km civarı turlar neden olmasın ?
  3- Pedallar dişli oranları sebebiyle ağır evet, ama buna rağmen pedal çevirme pozisyonu şehir, mtb gibi bisikletlere nazaran çok daha iyi. Yani bacağıma yük binerken bile yorulduğumu fazla hissettirmedi. (İyi ısınmış durumdaydım)
  4- O dropbarın hassasiyetine hayran kaldım, gidonu çevirdiğimi hatırlamıyorum bile, istediğim hemen her yere girip çıktım.
  5- Şehir bisikletiyle, insanlara kafan attığında, kaldırıma, çime, toza toprağa dalabiliyorsun, yolda sanıyorum sıkıntı olur.

  Aklıma gelenler bunlar, yazı şehir bisikletiyle bitirip yola geçme niyetim var bakalım :).
   
  mtnbzbs ve Fırat Y. bunu beğendi.
 19. S.Çal

  S.Çal Kıdemli Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  31 Aralık 2014
  Mesajlar:
  296
  Beğeniler:
  593
  Şehir:
  Afyon
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Bir çoğuna göre tayt forma şekil olarak giyiliyor gibi görülebilir. (Şeklende çok giysen insan var) Ben bisiklet adına aldığım kıyafetleri sağlığım için giyiyorum. Kasık bölgesinin sağlığı açısından, vucuttaki terin sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılabilmesi açısından bisiklet kıyafetleri edinilmeli. Evet forma giyilmesi şart değil. Pedli, bisiklete yönelik iç çamaşırlar mevcut, ama o pedin üstüne birşey giydiğinizde çok da fonksiyonunu yerine getirmiyor malesef.

  Tayt giymeyen ve tayta karşı olan arkadaşların en uzun sürüş mesafelerini merak ediyorum... 100-200-300km bisiklet üstündeyken de o kıyafetlerle aynı düşüncelere sahip olur musunuz diye düşünmedim değil :)

  Pedli taytın bisikletçi sağlığı açısından yararlarını okumanızı tavsiye ederim:harika:

  Yazıya gelecek olursak, daha öncede okumuştum, saçma bir yazı. Yol bisikleti öcü gibi gösterilmiş sanki :)
   
  Engin er. ve Ozan k. bunu beğendi.
 20. fatihözüdoğru

  fatihözüdoğru Kıdemli Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  7 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  224
  Beğeniler:
  130
  Şehir:
  Nevşehir
  Seviye:
  mtbden yol bisikletine geçtiğimde 7. maddede yazan her şeyi hissettim. Yol bisikleti çok mutlu etmişti. Aklım neredeydi almakta geç kalmışım bile dedim.
   

İlginizi Çekebilir

20171105_191937.jpg
İyi akşamlar yaklaşık bir 10 gün önce decahtlondan tacx blue motion pro trainer aldım.Traineri bir kaç kez kullandım ancak yol lastiğini yemesin diye schwalbe insider trainer lastiği aldım ve...
20170411_091255.jpg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...
group-riding-143.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....