Yol bisikletine bagaj olur mu? Evet olur!

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
271
Bisiklet
Canyon
Merhaba arkadaşlar. 1 yıl kadar evvel aldığım ama henüz uzun bir turda kullanma fırsatı yakalayamadığım Axiom marka bagaj ve çantaları karbon yol bisikletime takıp fotoğrafladım. Çantalar takılı haliyle yol ayakkabısıyla denedim ve topuklarda çantalara çarpma durumu söz konusu değil. Çantalar bagaja tam olarak yapışıyorlar ve sağa sola sallanma gibi bir durum da söz konusu değil. Takmak çıkartmak oldukça basit. Tek elle sökülüp takılabiliyor.

Bagajı takmak da 15 dakikamı aldı sadece. Tekerlek mili (QR) çıkartılıyor. bagaj o kısma denk getirilip tekrar takılıyor. Üst kısmındakı uzun parça da, arka fren sökülerek, aynı yere onla beraber vidalanıyor. Tüm bağlantıları yaptıktan sonra kontrol ettiğimde oldukça sağlam görünüyor. Bagaj da gerçekten hafif. Bu arada kadro karbon ama bisiklete yük bindirmiyor. Karbonu zedeleyecek bir dokunma olmuyor. Güvenle kullanılır. Aşağıda fotoğrafları görebilirsiniz. Sorusu olan buraya yazarsa, bildiğim kadarıyla cevaplarım.

Ürünlerin linkleri:
(link)
(link)

Fotoğraflar:

Dosyalar

Scudo
Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim de düşündüğüm bir şey açıkçası, uzun yol en hızlı yol bisikletiyle gidiliyor ancak yanınıza eşya alamıyorsunuz. Sırt çantası zaten eziyet. Yalnız aklımda bir soru var: bilindiği üzere yol bisikletleri yarışlar için tasarlanmış. Kadroya ekleyeceğimiz her kilo başına kadro daha fazla yorulacaktır, belki de kapasitesinden fazla yüklersek kadro çatlayabilir. Uzun süre kullanmış birinden yorum\tavsiye alsak iyi olacak gibi. Var mıdır acaba bu tarz bagajları uzun süre kullanan?

• Beğen
Tepkiler: berberci

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Asıl sorun, genelde yokuşlarda çıkıyor.
En hafif oranı 34/28 olan bir bisiklet, 22/34 oran kullanan bir tur bisikletine yaklaşamıyor.
Bu da turdaki yokuşları tatsız hale getiriyor. Yoksa, dediğiniz gibi herhangi bir sürtme vs. durumu da yaşanmıyorsa oldukça güzel bir seçenek. Zaten bütün ağırlık tekerlek mandalı ile göbeğe iletiliyor. Orası da +20kg ağırlığı sırtlayabilir kolaylıkla.

NOT: Eurus jantlar çok hoşuma gidiyor bu aralar :)

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
271
Bisiklet
Canyon
Yol bisikletinde düşündüren konulardan biri de o ne yazık ki. Bendeki aynakol 52-36 ve ruble de 11-28. Yazık Ege kıyılarında çok zorlamaz diye düşünüyorum. Ama Karadeniz kıyılarında ağlatır :) Turlarım çadırsız pansiyon turları olduğu için, yanıma alacağım 3-5 parça eşya ıvır zıvırı toplasam 10 kılo etmeyeceğinden içim rahat.

Eurus'ları kardan deneyemedim. Ben de çok merak ediyorum performanslarını. Hele önceki Vento'ya göre ciddi farklar hissedeceğim gibi geliyor. Paylaşrım :)

geloturikidakka

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Olgun Z.
Bisiklet
Diğer
Pek anladigimdan değil ama göbeğe bağlanan yerin geriye doğru olması ağırlığın geriye gitmesini bunun sonucunda ise kadroyu geriye gerdirmesine sebep olabilir mi. Ki bu kadar basit şeylere de kadro zarar görür mü?

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
271
Bisiklet
Canyon
Ürün Axiom firmasının ürünü ve bu modeli yol bisikletleri için üretilmiş. Sayfasında yanılmıyorsam 50 kg kapasite yazmış. Ben güveniyorum. Ha 50 kg tabii ki yüklemeyeceğim ama yazlık kısa orta turlarda 10-15 lg lık eşyalarımı güvenle taşırım.

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Çok başarılı aparat teşekkür ederim paylaştığın ve bizi aydınlattınız için bu tip el yapımı aparat bile yapılabilinir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu dedikleriniz karbon ve alüminyum için geçerli ama çelik kadrolar.in diğerleri out.bence ayakda olur bagajda olur.o olmasın bu olmasın bisiklet kuşa döndü.fransa turuna katılacaksanız o ayrı.

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Yol bisikletini aldıktan sonra tur bisikletimi satamadığım için ilaç gibi geldi bu çözüm :)
Nereden temin ettiniz peki ürünleri?

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
271
Bisiklet
Canyon
İlk mesajımda linkleri vermiştim. ben ürünleri ebayden aldım çok çok daha ucuza yakalamıştım. yanlış hatırlamıyorsam çantalar 30 usd gibi birşeydi.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Normalde yol bisikletlerini pek beğenmem ama senin bisikletin harbi çok güzelmiş :).

• Beğen
Tepkiler: cenktamay
Tepki
63
İsim
Ali Sönmez
Bisiklet
Diğer
Bu tarzin adi saniyorum, Crossfire yada frei free Neyse özet olarak her gün bisiklet üzerinde geciriyorum. Ve hizli olmakta önemli, eger sifir bisiklet alacak alirsam full donanim bu tarzim alirdim. Bu tarz aynakol ve ruble ile satiyorlarlar, kesin oranlari bilmiyorum. Bunun disinda cok sık camurluk cesitleride var, yine aydinlatmada yapilabilir.

Tepki
3
İsim
Irfan demir
Bisiklet
Salcano
Bağlantı şeklini hiç beğenmedim. Fren sisteme takılan yer çok basit. Çabuk yomulur. Bence 1.500 tl carraro hidrolik disk fren li bir bisiklet daha al. Benim şahsıma ait şehir içi kullanım için dağ bisikleti. Uzun yolculuk için yol bisikletim var. Şehir içinde yol bisikleti kullanmak çok zor oluyor. Bir bisikletin orjinali bozmadan aksesuar takmak en güzeli.kisacasi Bagaj beğenmedim şekil ve sağlamlık olarak.

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
Fren bağlantı yeri zaten her frende esneyen bir yer onun yerine sele borusu kelepçesinden destek alınabilirdi ayrıca kadroya yük binmesede göbek mili göbek rulmanları teller ve çembere yük binecektir belirli bir hızın üzerinde gözden kaçıracağınız çukur veya kasistte arka jantı orada bırakırsınız tur bisikletlerinin jant tel sayısı çember eti kalınlığı vs vs. Yani ucuzundan Salcano city fun felan almak daha mantıklı.

joker669

Üye
Tepki
45
İsim
özden özaydın
Bisiklet
Claud Butler
Bu zamana kadar 50 km lik (gidiş menzil) kısa turumda 5-6 kg luk yükümü sırt çantası ile taşıyordum ama terleme yorma bileklerde ağrı gibi sıkıntıları oluyordu.Bundan sonra yükümü port bagaj (kadro baglantılı )ile tasımak istiyorum ama lastik ebatlarını filan değiştirmem gerekir mi ve performans da etkili bir düşüş filan olur hız yokuş filan?

bisiklet triban 500 50-39-32 aynakol 25-12 rubble lastik ebatı arka 700x25c ön 700x23c

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
@joker669 bende bugun bu konu hakkinda arastirma yaptim forumdaki arkadaslara sordum. Sele borusuna takilan bagajlar varmis. Onu tavsiye ettiler

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yazık olmuş güzelim karbona.

OmerCycler

Üye
Tepki
70
İsim
Ömer
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yol bisikleti ile tur bisikleti arasındaki fark nedir? Dışardan aynı gözüküyor.

joker669

Üye
Tepki
45
İsim
özden özaydın
Bisiklet
Claud Butler
@Lazrail_08 burda tüm çeşitleri gösteren konu var
(link)

@muratokan bisiklette bagaj delikleri var diye dün bundan aldım (link) aldıgım gidiş ve geliş olarak 90 km lik turu 26 ortalama ile 4 saatte tamamladım.

Riverside

Aktif Üye
Tepki
250
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Yol bisikletinde bagaj olmuyor arkadaşlar. Uzun turda denedim, denediğime bin pişman oldum. Tur bisikletlerini boşa yapmamış adamlar onu anladım

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve muratokan