yol bisikletinde zincir ömrü ne kadardır? Lütfen Bilgi!

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında savden tarafından paylaşıldı.

 1. savden

  savden Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  çanakkale
  Seviye:
  selam, bilen bir arkadaş varsa;

  1. Yol bisikletinde zincirin kopması sebebiyle yolda kalmamak için, ne kadar km.yaptıktan sonra zinciri değiştirmek gerekir?

  2. Zincirin yıprandığını nasıl anlarız?

  teşekkürler.
   
 2. tolgayalcin

  tolgayalcin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğeniler:
  1.531
  Şehir:
  İstanbul/Beşiktaş
  Seviye:
  selamlar,

  şimdi bu sorunun cevabı çok yönlü olabilmektedir. Bİr keresinde 250 km de bir MTB de zincir değiştirilmesi gerektiğini söyleyen bir usta bile olmuştu bana. Ama şahsen bu çok profesyonel yarışçıların ve sponsoru olan yarışçıların yapabileceği bir şey.

  Ben 1500 km de mtb min zincirini değiştirdim. Değişme zamanının geldiğini zinciri gözle kontrol ederek , elle pedalı geri geri çevirmek suretiyle , yağladıktan ve temizledikten sonra bile kapanma sorunu yaşıyorsa ve atlama yapıyorsa artık değiştirme vakti gelmiştir.

  yol bisikleti mtb ye göre çamur toz toprak görmediği için eğer temizliği ve yağlaması düzenli olarak yapılırsa 2000 km sorunsuz kullanılır bence.. (şahsi fikrimdir) daha önce değiştirmek ve ya dahada kullanmak tercih meselesidir.

  iyi sürüşler
   
  savden ve sonEr´´ bunu beğendi.
 3. Aydın Hiçyılmaz

  Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Birde zincirler için uzamadan bahsediliyor. Zincirler uzayınca zincir atmaları olabiliyor. En küçük aynakol dişlisinden orta göbeğin araya kaçıyorlar. Ayrıca zincirin uzaması çarklarada zarar vermektedir. Çarklar bir kere zarar gördümü yeni zincir taksanız bile bozuk çarklar yeni zincrinde daha çabuk uzamasına sebep verecek ve bir kısır döngüye düşmüş olacaksınız. Bu durumda tüm sistemin değişmesi gerekecek. Bu yüzden zincir değişimini ihmal etmemek gerek. Zincir kolay kolay kopmaz ama uzayabilir. Asıl buna dikkat etmeli.

  Tabi zincrin uzaması ne kadar çok pedal ve ne kadar güçlü pedal çevirdiğinizle alaklı bir konudur. Bu yüzden bu konu ile alaklı çeşitli kilometre değerleri verilir. Mesela 750 ila 2000 km arası gibi. Ama bence değerleri km cinsinden vermek sağlıklı değil. Çünkü pedal çevirme miktarı ve gücü her zaman kilomere ile doğru orantılı değildir. İşte bu yüzden zincir ölçüm aletleri var. Onlardan bir tane alabilir veyahut bisikletçilere ölçtürebilirsiniz.
   
  Raven_35, savden ve sonEr´´ bunu beğendi.
 4. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.932
  Seviye:
  Zincir uzamansını ölçmek için basit bir yöntem:Zinciri aynakolun en üst dişlisine alın.Zincirin dişlilere temas ettiği bölgenin tam ortasından zinciri dişlilerden çıkarırcasına yukarıya doğru çekin.Diş dibi ile zincirin arasına 3,5-4 mm alyen girebiliyorsa zincir ölmüş demektir.
   
  hakan sancaktar, savden, Bora ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.886
  Beğeniler:
  3.207
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  En sevdiğim teknik :)
   
  savden ve Raven_35 bunu beğendi.
 6. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Zincir ömrünün yapılan km ile çok ilgisi yoktur, tamamen kullanım yoğunluğu ve şiddeti ile ilgisi vardır, mesela kuvvetli birisi şiddetli antrenman yapıyorsa 2-3 ayda değişebilir belki, ama zayıf kuvvetsiz birisinin zincir değişme süresi seneleri bulabilir, elbette zincirin kullanıldığı ortam da önemli, çamurlu tozlu ortamlarda kullanılan zincirler daha çabuk biter. Zincir ölçümü ise en uygun olarak bu iş için yapılmış zincir aşınma ölçümü aletleri ile yapılır.
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  taner aydın, savden ve nuhcan bunu beğendi.