Yol bisikletinde Tubular mı ? yoksa Clincher mi ?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Campagnolo tarafından paylaşıldı.

 1. Campagnolo

  Campagnolo Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  204
  Beğeniler:
  362
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Özellikle yarışta virajda daha iyi yatmamız için Tubular lastikmi ? yoksa açma tabir edilen clincher lastik mi kullanmamız lehimize olur ?
  Bu konudaki önemli fikirlerinizi bize ışık tutacaktır.
   
 2. Mustafa İçdağ

  Mustafa İçdağ Bisikletkolik

  Kayıt:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.346
  Beğeniler:
  3.666
  Şehir:
  Kadıköy, İstanbul
  Seviye:
  Eğer "ultimate perfonmance" dan bahsediyorsak tartışmasız TUBULAR. Bunu bütün antranörler, takım mekanikleride söylecektir.

  Neden?
  1) Jantaki şişmiş halleri çok daha dairesel kesittedir yani "roundness".
  Bu durum virajlarda çok yüksek süratlere güvenlice varabilmenizi sağlar, yani yol tutuşu üstündür.
  2) Lastik janta yapıştırıldığı için ( çok belalı bir iştir kullanan bilir) merkezkaç etkisi lastikte daha az etki yapar, yani lastik jantta daha sabit ve oturaklıdır.
  bu yine yüksek sürat inişler ve virajlarda avantajlıdır.
  3) Clincher lastiklere nazaran daha hafifdirler, en önemlisi tubular jantlar clinher
  jantlara göre jant başına en az 80gr. daha hafiftir ve daha rijittir.

  Şimdi size Top yarış malzemelerinden bir örnek vereyim( lütfen weight weenies
  arkadaşlarım kalkıp bak daha hafifi var diye çıkmasın, ben yarış standartlarından bahsediyorum, biblotek süsü başka birşey)

  Araya RC 540 clincher jant 415gr. Bu janttan daha hafif yarış kanıtlamış bir alu. jant yok. Hala top yarışlarda mekaniklerin tercihlerinden biridir.
  Araya Gold Tubular jant 335gr. Bu jantta Keirin yarışlarından tour de France'a kadar kullanılan Top Aluminium janttır. Bu ağırlıktan altı yarışlarda kullanılmaz.

  Bu aşağıdaki lastiklerde yarış- kanıtlanmış lastiklerdir.
  Veloflex Clincher lastik 190gr. 8bar. 22mm.
  Veloflex Tubular lastik 140gr. 9bar. 22.mm.
  Gördüğünüz gibi tubular lastik/jant kombinasyonu 130gr. tek tekerlekte avantajlı olduğu gibi en rijit ve yol tutuşu en üstündür.

  4) Top tubular lastikler 100$ dan açılır nedenmi? Çünkü 300tpi (thread per inch) ipek ve natural rubber örgüdür. İpek bilinen en güçlü malzemelerden biri,
  kevlardan bile daha sağlam ve esnek. Natural rubber ise yolu en iyi tutan ve form alan malzemelerden hala. Dezavantajı ise çabuk erir yani 2000-3000 km. yi zor çıkarır.
  Ayrıca iyi bir tubular lastiğe 9bar. a kadar hava basabilirsiniz, buda daha ağır yarışçıların ( daha çok sprinters) lastiği ezmeden sürüşü demektirki bu özellikle
  sprintlerde çok önemlidir. Tüm pro Keirin pist yarışlarında tartışmasız tubular
  kullanılır, bunu amacı hafiflik değil tubular' ın yol tutuş kalitesidir.
  Eğer benim clincher lastiğim 9bar kaldırır deyipte yola çıkarsanız er yada geç
  lastik altınızda en ufak bir darbede parçalanır.
  5) Tubular lastiklerde jantı vurmanız çok zor, lastik kesiti buna clincherde olduğu gibi izin vermez.

  Bütün bunların dışında şimdi biz "Tubular" lastikmi kullanalım? Ben şehsen o lastikleri bırakalı 15 sene oldu, ne ona yetecek param var nede kazanacak yarış.
   
 3. #3
  Campagnolo

  Campagnolo Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  204
  Beğeniler:
  362
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Pardon Mustafa ağabey bu mesaja sadece siz cevap yazmayın diye not yazmayı unutmuşum. Fakat aydınlatıcı bilgilerin için size çok teşekkür ederim , bu kadar güzel açıklanabilirdi.
   
 4. tecadisk

  tecadisk Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2006
  Mesajlar:
  264
  Beğeniler:
  442
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  mustafa tubular lastikle yolda tek başına giderken lastik patlattığını düşünsene üstünde en az iki takım hazır setle bir mekanik aracının seni takib etmesi lazım yoksa yandın demektir
   
  JaN bunu beğendi.
 5. sprint

  sprint Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  598
  Beğeniler:
  310
  Seviye:
  yok yaw tubuların(biz dublex derdik :D ) lastik değişimi o kadarda zor değil. sadece canta yapışık olduğu için çıkarmak biraz zahmetli yanında tornavida taşımana da gerek yok hani. QR tornavida yerine geçiyor. yanlız yapıştırmadan uzun süre kullanmak iyi değil virajlarda çıkma tehlikesi var.en önemlisi ise tubuların patlak tamiridir. tam bir cerrah hassasiyeti gerektiriyor önce dış kumaş fitil, jiletle yarılacak içerideki içlastiği kesmeden tabi , sonra içerideki çok ince dış lastik hafifçe çekilecek sonrası malum ve aynı hassasiyetle ile dedemin tespih ipi ile dikilecek (en sağlamı o) . heleki o rus lastikleri tamir etmek tam bir işkenceydi hemen kopardı namusuz .niyse dostalar hadi benim ocakta yemeğim var dibi sarmasın sonra devam ederiz .:D :D :D
   
 6. Mustafa İçdağ

  Mustafa İçdağ Bisikletkolik

  Kayıt:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.346
  Beğeniler:
  3.666
  Şehir:
  Kadıköy, İstanbul
  Seviye:
  Valla dediğin çok havalı olurdu, kiralamışın şöförü, arkadan mekanik aracı gibi geliyor, bak o zaman trafikte nasıl yollar açılır, zincir kırana kadar bas gitsin.
  Pil bitincede " abondene oldum, çek beni eve".:)
   
  bozcaa ve Osman D. bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG_20150520_231733_HDR.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...
IMG_20160202_215000.jpg
Arkadaşlar benim burnum biraz yamuk ve et var yani çok rahat nefes alamıyorum normalde de şimdi denemek amaçlı bir burun bandı aldım acaba işe yarar mı bir nebze de olsa? Kullananlar vardır diye...
upload_2016-10-3_17-1-4.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...