Yol bisikletinde nabız kontrolüm.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Herkese merhaba. Benim sorunum nabız sayım ile ilgili. Uzun süre dağ bisikleti kullandım. Kullanırkende nabız atımına hep dikkat ettim. Yani yol, mesafe, eğim, hava, ve trafik gibi bir çok kriteri dikkate alarak enerjimi sürekli kontrol altında tutuyordum. Fakat yeni bi yol bisikleti aldım normal kullanımda bile nabzım sürekli 160-175 e zıplıyor. Haliyle nabızımı kontrol edemediğim için daha çok yoruluyorum. Ortalama 90 km düz bir sürüşte bile, yol bisikletinde yüksek nabız yüzünden eve geçtiğimde bir yorgunluk hissediyorum. Normalde dağ bisikletinde yorulmayacağım bir parkur. Tamam belki alışma süreci olacak ancak yol bisikleti kullanım teknikleri konusunda bilgiye ihtiyacım olduğunu söyleyebilirim.

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Yol bisikleti dişli oranları farklı olduğu için alışma süreci olacaktır. Nabzının yükselmesi nefessiz kalmadığın sürece sorun değil.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Aslında kısmen nefessiz kalıyorum denilebilir. Çünkü benim nabız eşik değerim 161 bpm. Bildiğim kadarıyla bu değeri geçtikten sonra kaslar oksijensiz solunuma geçip, laktik asit üretiyor. Bu da yorgunluğa sebep oluyor tabi..:)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Düz yolda nabzınızın o kadar yükselmesi normal değil. Biraz yavaşlarsanız sorun çözülür.

Yokuşlarda ise, yol bisikletine ilk geçişte yüksek nabız çok normal. Dağ bisikletinden çok daha sert oranları olduğu için, mecburen daha yüksek güçte çevirmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da nabzın artmasına neden oluyor. Zaman geçtikçe düzelecektir bu. Dağ bisikletindeki gibi laylaylom çıkamıyorsunuz yani yokuşu.

Nabız kontrolü ile ilgili ise şöyle bir konu var;
Genelde vites düşürüp, daha yüksek kadansa geçip nabız düşürürler. Fakat çok doğru değil bu.
Vitesi yükseltip, daha ağır bir kadansa geçip, vücudu daha yavaş hareketlerle çalıştırırsanız daha çabuk düşecektir nabız.

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Gökhanın dediği gibi büyük ihtimalle kadans hızınızla ilgili.Daha çok öne eğilme nedeniyle diyaframa gelen baskı da artar,nefes almak zorlaşır.Vucudunuz öne daha fazla eğildiği için pedala uyguladığınız kuvvet mtb den daha fazladır.Hepsini toplayınca nefes nefese durumu ortaya çıkabilir.Zamanla alışırsın dert etme.

• Beğen
Tepkiler: luckxor

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bilgi veren arkadaşlara teşekkürler, bana da çok yararlı oldu, benim de nabzım yokuşta 174 ü buluyor.
Nefessiz kalmıyorum kısa sürede normal 120 lere iniyor zaten ama bu bilgier de çok iyi oldu.:in:

• Beğen
Tepkiler: luckxor

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Bilgiler için teşekkürler herkese.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@caner adsız

"Yorgunluk" kelimesini çok kullanıyorsun. Spor yaparken elbette yorulursun.