Yol Bİsİkletİm Çok Mu AĞir !!!?

özcan topal

Daimi Üye
Tepki
135
Yol bisikletim çokmu ağır 15 kg .sizce nasıl ii mi ağırmı?(yardımcı olun):rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Scudo

Murat Orego

Aktif Üye
Tepki
150
Bisiklet
Corratec
15 kilo mu? Ağırın ötesinde. 10 kilodan az olmalı yol bisikleti. Dostum bu yol bisikletinden çok yol tankına benzemiş :D Her yere gidersin :D

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
@halid acar

akıl dolu bir yorum olmuş

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@özcan topal

Bu kiloda yol bisikleti görmedim. Acaba ince tekerlekli MTB'den mi bahsediyorsunuz? Bir resmi var mı?

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
pek yol bisikletiyle ilgilenmem ama bildiğim kadarıyla 7-8 kg civarlarında dolaşır yol bisikletleri. seninki biraz ağır olmuş. arkadaşında dediği gibi eğer üzerinde mtb kompenetleri varsa ondan ağır çekiyo olabilir. bir resim koyarsanız daha ayrıntılı yardımcı olmaya çalışırız

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
(link)

biraz abartı da olsa bence yol bisikleti buna benzemeli :D

(2günde bir bu siteye girip o müthiş parçaya bakıyorum.aynı şarkıyı sürekli dinler gibi inceliyorum )

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
Bu ağırlıklar giriş seviyesi touring bisikletlerinde oluyor. Çamurluk ve taşıyıcı takma delikleri vardır muhtemelen. Hafif yol bisikletleri yük taşıyamayacak kadar zayıf oldukları için touring bisikletlerinin kadroları ve jantları daha ağır komponentlerden oluşur.

Hafif touring bisikletleri de 9-11 kg arasında oluyor.

Bende böyle bir Raleigh Winner vardı, şimdi sadece kadrosu duruyor. Kadro ağırlığı 2800+ gram, çatalı da 900+ gram ağırlığında. 1980'lerin giriş seviyesi bir bisikleti olduğu için ayna kol, jantlar, göbekler gibi komponentler aluminyum yerine çelikti. 14.7 kg geliyordu, binişi çok konforludur, yarışmak niyetinde değilseniz ve çok yokuşlu bir yerde yaşamıyorsanız parçaları düzgün çalıştığı sürece keyifle binilebilir. Hafifletme çabası çok maliyetli olacağından bisikleti olduğu gibi bırakmakta fayda var.

Eğer hafifletmek niyetindeysen en ekonomik çözüm, ikinci el 10-11 kg ağırlığında temiz bir bisiklet almak olacaktır. Yeni, orta hafiflikte bir jant setinden daha ucuza gelecektir. Yarışmadığın sürece 10-11 kg bir bisiklet hafif olacak, kaldırıp yürümek gerektiğinde fazla dert açmayacaktır.

Shimano Exage, Sora, Tiagra gibi aluminyum giriş seviyesi vites/fren grupseti olan bir bisiklet bakabilirsin.

Bisikletini seviyorsan ve değiştirmek istemiyorsan jant, jant telleri ve lastikleri değiştirebilirsin. Orta göbek ve krankı alüminyum bir model ile değiştirebilirsin. Bir de hesaplı, iyi kalite bir sele takıp 12-13kg seviyelerine inebilirsin. Çelik gidon boğazı ve gidonu aluminyum ile değiştirmek bile 700-800 gram hafifletebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: özcan topal

hakano

Daimi Üye
Tepki
318
Miura'nin yorumuna tamamen katiliyorum. Benim 80'lerde aldigim ve zevkle bindigim Peugeot da ayni agirlikta. Simdi Scott CR1 Team'e biniyorum. Ama Peugeot'yu elimden cikarmadim. Simdi evde "roller" uzerinde antreman amaciyla kullaniyorum - dustu, cizildi derdi olmadan tepe tepe. Isterseniz bazi fazlaliklari (camurluk, arka tasiyici vs -eger varsa tabii) cikararak bir kiloya yakin hafifleme saglayabilirsiniz. Agir bisikletlere burun kivirmak cok moda bu aralar. Agirlik bir avantaj degil tabii ama cok da kulak asmayin.

Tepki
2
16 kilo gelen bisikletimi , sepet - bagaj gibi aksesuarları çıkartarak 14.7 kiloya kadar düşürdüm. kuş gibi oldu diyordumki , daha deve kuşuymuş. :D

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
sepet bagaj çamurluk gbi aksesuarlar takılabiliyorsa teknik olarak bir yol bisikleti değildir.bende bir f 7.7 war kendileri şehir/tur bisikleti olarak geçsede 9 kilonun altında bagajıyla birlikte. ama bu çok fazla bir kilo.

Necati Günüç

Forum Bağımlısı
Tepki
571
@halid acar

halllid fıkra gibi yorum yapmışsın hani varya horoza sormuşlar yumurta mı tavuktan çıkar tavukmu yumurtadan die senn yorumda horozun cevaba dönmüş :D