Yol Bisikleti

Tepki
0
Merhaba değerli bisiklet sever arkadaşlar,
bu forumda yeniyim ve bir konuda fikirlerinizi almaya ihtiyacım var.
2005 yılında işe gidip gelmek amacıyla Bianchi Esprit Marka bisiklet aldım. Günde ortalama 40 - 50 km yol yapmaya başladım. İlk zamanlarda herşey yolunda gidiyordu. Bir gün asfalt yolda seyrederken ön tekerlek mazgala girdi, bisiklet orada kaldı ben hava yoluyla bir kaç metre devam ettim. Bir kaç hafta sonra da sürekli lastik patlamaya başladı. Bu durum alışkanlık yapmaya başlayınca lastik patlamalarının kilomdan dolayı olduğuna inandım. Zira 187 cm boyunda 110 kg, ağırlık sporuyla uğraşıyorum. Söz konusu bisikleti sattım. Her yönden dayanıklı ve sağlam olduğunu düşündüğüm için Bianchi Dakar satın aldım. Zamanla düşüncemde de haklı çıktığımı gördüm. İşe yeni bisikletimle gidip gelmeye başladım. Hiç bir zaman, hiç bir sorun da yaşamadım. Dakar kalın lastikleri dolayısıyla İzmir'in mazgallı yollarında avantaj sağladı, lastiklerde bir kere bile patlamadı. Ancak fiziksel özelliklerimden dolayı 26 Jant bisikletin bana yeteri kadar konfor sağlamadığını, daha kolay yorulduğumu, yeterince hızlı olamadığımı, kötü arazi şartlarında kullanım yapmayacağım halde bu modeli almakla hata yapmış olduğuma inanmaya başladım.
Hem yolların hem de kilomun yarış veya yol bisikleti için çok uygun olmadığını düşünmekle birlikte, başlangıç seviyesinde yarış veya yol bisikleti almaya heves ediyorum. Hiç bir bisiklet üreticisinin web sitesinde de taşıma kapasitesi yazmıyor. Şu anda İzmir'de yaşamıyorum, burada yolu baştan başa kesen mazgallar da yok. Kolay hızlanabileceğim, özellikle 28 jant bir yarış bisikleti veya yol bisikleti önerir misiniz, yoksa boy ve kilomdan dolayı Dakar ile devam mı etmeliyim? Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Scudo

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Bence kötü bir bisiklet bile en az 100-150 kiloyu taşır. Keza Espirit gibi tek katman jantları olan bisiklette mazgal harici sıkıntı olmaması bunun bir kanıtı...:)

Bianchi markası dışında da düşünürseniz Sedona 311'in tekerlekleri hafif MTB tarzındadır. Yani ne incelerden ne kalınlardan. Bu bir çok mazgaldan sizi kurtaracağı gibi yolda çok yavaşlatmayacaktır. Boyunuzdan dolayı 28 jant iyi bir seçim olacaktır. Şu en incelerden yol bisikleti de olabilir. Sonuçta ince olması onun patlayacağı anlamına gelmiyor. Aksine taş gibi şişirilmiş lastikler gördüm.

Kazasız pedallamalar...

• Beğen
Tepkiler: hasan denizci

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Yol bisikleti alırsanız çok telli jant seti kullanmanız sizin için daha rahat olacaktır. Bu da giriş seviyesi yol bisikletlerinin çoğunda böyle.

2. olarak da lastik basıncı. Yol bisikleti lastikleri 120PSI basınç istiyorlar. Olması gereken basıncın altında kullanmamak gerek. Bunlara dikkat ederseniz hiç sıkıntı yaşamazsınız.

Yol bisikleti dışında tur bisikletlerine de bakabilirsiniz. Fakat yol bisikleti almak ilk sırada olsun :)

• Beğen

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@hasan denizci

Sadece işe ve günlük turlara çıkacaksanız ,yol yarış modelleri yerine tur ve şehir bisikletlerine yönelmenizi öneririm eğer kilonuzdan dolayı sorun yaşıyorsanız eminim kilo yüzünden sorun yaşamayacağınız bir bisiklet bulabilirsiniz o sınıf bisikletlerde...
Profesyonel bir bisikletçiden yardım almanızı öneririm...
İzmir'de çok iyi bisikletçiler mevcut;
Parkur,Seda(doruk) ve Kess bisiklet gibi.. Hatta delta da yanlış bilmiyorsam İzmir'e şube açmış,biliyorsunuzdur belki forumun şu an işlemesi onlar sayesinde, ve İstanbulda bayağı popülerler...
Bu bisikletçilerin hepsini gezmenizi tavsiye ederim... sonra onların size sundukları seçenekleri ve fiyatları forumda paylaşırsanız güzel bir seçim gerçekleştirebilirsiniz diye umuyorum...

• Beğen
Tepki
0
@serhat toy

Ne yazık ki artık İzmir'de yaşamıyorum, Bandırma tarafındayım. Keşke bu günlerde bahsettiğiniz yerleri gezme fırsatım olabilseydi. İzmir'e ne zaman gideceğim belli değil. Aslında burada sizlerin tecrübe ve bilgi birikimlerinizden faydalanmak istiyorum. Özellikle marka/model önerilerinizi almak çok isterim.

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@hasan denizci

Doğru ya okumuştum aslında.. Kusura bakmayın uykusuzluk...

Anladım,
O zaman bu probleminiz ile ilgili tecrübesi ya da bilgisi olan birisi varsa cevap verecektir...Benim sorununuzla ilgili bilgim yok o yüzden sizi başkalarına yönlendirmek istemiştim..

Aslında şöyle de yapabilirsiniz;
Telefonla bisikletçileri arayıp böyle böyle yaptım şöyle oldu şimdi şöyle bir sıkıntım var nasıl bir bisiklet tercih etmeliyim sattığınız ürünlerden marka model önerebilirmisiniz bana seçenek olması için diye açıklarsanız, gene yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum...

Bu arada ayırdığınız bütçeniz ne kadar ?

• Beğen
Tepki
0
@serhat toy

Rica ederim, önemli değil.
750 - 800 TL'ye kadar olabilir. Tabi elimdeki bisikleti de satmam gerekecek.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@hasan denizci
Aslında bir öneride (Sedona 311) bulunmuştum. Ama illa ki daha ince olsun derseniz derseniz Bianchi'nin üç farklı SLR modelleri bence harikalar. Tabi bunlar yarış bisikleti kategorisinde. Bilmem ki günlük hayatta ne kadar yarar. En azından uzaktan ilgi ve nazar çekecektir...:)

• Beğen

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Bence sedona 321 tarzı bisikletleri araştırmalısınız...
Kadro, sele borusu, tekerlek setleri ve maşaları yönünden kuvvetli olan modeller özellikle...

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@serhat toy

Modelleri diyecektim yanlış anlaşılabilir...
Sedona 321 için kullanmışım gibi olmuş ikinci cümleyi... bisikletlerin iyi olduklarını biliyorum ama sizin aradığınız kuvvette olup olmadıkları hakkında yanlış bilgi vermiş olmak istemem çünkü bilmiyorum.. ne uzun tura çıkmışlığım var ne de yük taşımışlığım 321 de...

Halitkin

Sirrus
Tepki
44
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hasan denizci

bandırma tarafındaysanız ve ayırabileceğiniz bir gününüz varsa yoksa da bayram tatilinde bir iki günlüğüne istanbula gidip delta bisiklet, kaçkar bisiklet, yeşil bisiklet, bikeandoutdoor gibi mağazalarda birebir deneyerek alın bence.

bandırma istanbul arası feribotla 2 saat zaten, sabah gidip aksama kadar magazaları dolaşabilirsiniz.