Yol bisikleti yarışçıları arasındaki farklar

Murat B.

Forum Trolü
Kayıt
23 Eylül 2013
Mesaj
4.098
Tepki
12.344
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Specialized
Yol yarışları, seyretmeye yeni başlayanlara oldukça karışık görünebilirler. Mesela Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'ndaki etapların yarısını kazanan Cavendish'in genel klasman iddiasının olmaması; büyük turların favorileri olan Contador ve Froome gibi isimlerin tek günlük yarışlarda hiç görünmemesi kafaları karıştırır. Bu durumun nedeni farklı yarışları kazanabilmek için farklı tür özelliklere sahip olmak gerekmesidir.

Yatay eksene zamanı, dikey eksene ise bisikletçinin o süre boyunca uygulayabileceği maksimum gücü gösteren bir grafik çizerseniz şunun gibi birşey elde edersiniz:

estimated power.png

(Bu grafik, Strava'nın benim için yaptığı tahmin. Benim kilomdaki üst düzey bir profesyonel yarışçının güç değerleri bunun yaklaşık iki katıdır.)

Sürücüler arası en temel farklılık, güç profili de denilen bu eğrinin şeklidir. Kimi bisikletçide çok yüksek değerlerde başlayıp hızlıca düşerken, kiminde daha düşük bir değerden başladığı halde daha yavaş azaldığı için uzun sürelerde daha yüksek değerlere sahip olur. Farklı özellikleri olan bisikletçiler için farklı tanımlamalar vardır, bunları şöyle sıralayabiliriz:

Sprinter: Peletondaki en yüksek hızlara çıkabilen bisikletçilerdir, 5-10 saniyeliğine çok yüksek güç üretebilirler ancak diğer bisikletçilere göre genelde daha kilolu (kaslı) oldukları için yokuşlarda zorlanırlar ve dağlık etaplarda geri kalırlar.

Puncheur: Yumrukçu veya boksör anlamına gelen bu kelimenin bisiklet dünyasındaki karşılığı kısa yokuşları hızlı tırmanabilen Philippe Gilbert ve Peter Sagan gibi isimlerdir. Birkaç dakikalık bir süre boyunca diğer bisikletçilere göre yüksek güç üretebilirler. Bu gücü uzun süre koruyamadıkları için büyük turların uzun tırmanışlarında etkili olamazlar ama ne dağlık ne de düz olan etapları kazanabilirler.

Tırmanışçı: Yokuş çıkarken önemli olan kilo başına yüksek güç üretmek olduğu için ince yapılı bisikletçiler avantajlıdır. Etap yarışlarında en büyük zaman farkları dağlık etaplarda oluşabildiği için genel klasmanda genelde bu tür bisikletçiler başarılı olurlar.

Zamana karşı uzmanı: Yüksek laktat eşikleri sayesinde uzun süre yüksek güç üretebilirler. Wiggins gibi bazı zamana karşıcılar genel klasman iddialısı olabilirken çoğu normal etaplarda takımlarının diğer yarışçıları için çalışırlar.
 
Scudo

serdar k

Bize her yer 61
Kayıt
14 Mayıs 2014
Mesaj
456
Tepki
487
Yaş
41
Şehir
Antalya
Bisiklet
Focus
Çok güzel Paylaşım. Teşekkürler
 

isamorgil

Daimi Üye
Kayıt
13 Mart 2014
Mesaj
382
Tepki
639
Şehir
istanbul
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bilgi dolu paylaşım olmuş. Teşekkürler.
 

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Kayıt
8 Nisan 2014
Mesaj
578
Tepki
576
Şehir
İstanbul - Ataşehir
Bisiklet
Scott
eline sağlık Murat. Çok faydalı olmuş.

Fikrini merak ediyorum, Sagan eğer bir Puncheur ise, bu durumda geleceği konusundaki tahminler veya kontratları biraz abartılı değil mi?
 

taner07

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Nisan 2015
Mesaj
2.446
Tepki
5.036
Yaş
28
Şehir
Antalya
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Fatih Ç.T. Kazandığı yarışlara ve çektiği seyirci kitlesine baktığın zaman büyük bir yıldız olduğu aşikar ve bu da büyük kontrat almasına olanak sağladı :)
 
  • Beğen
Tepkiler: Fatih ÇT

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Haziran 2012
Mesaj
1.303
Tepki
1.481
Şehir
Türkiye
Buraya bir de kaçışçıları ekleyebiliriz . Tek günlük klasikler ya da büyük turlar hiç farketmez bu özelliğe sahip isimler pelotonun tempo yapmasına neden olan yani ana gruba bir yerde kamçı vuran isimlerdir
genellikle her kaçışın bir amacı vardır bazen de bunu sadece bacaklar emreder :)
Kaçışa sebebiyet veren şüpheli durumlar

1: Kişisel şansını denemek
2: Takım stratejisi
3: Sponsorların kameralarda daha sık görünmesine yardımcı olmak
4: Bonifikasyonlar
5: Ana grubu tempo vermeye zorlayarak yıpratmak

Şeklinde sıralanabilir
 
Yukarı Alt