Yol bisikleti yarışçıları arasındaki farklar

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında Murat B. tarafından paylaşıldı.

 1. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.517
  Beğeniler:
  5.721
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Yol yarışları, seyretmeye yeni başlayanlara oldukça karışık görünebilirler. Mesela Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'ndaki etapların yarısını kazanan Cavendish'in genel klasman iddiasının olmaması; büyük turların favorileri olan Contador ve Froome gibi isimlerin tek günlük yarışlarda hiç görünmemesi kafaları karıştırır. Bu durumun nedeni farklı yarışları kazanabilmek için farklı tür özelliklere sahip olmak gerekmesidir.

  Yatay eksene zamanı, dikey eksene ise bisikletçinin o süre boyunca uygulayabileceği maksimum gücü gösteren bir grafik çizerseniz şunun gibi birşey elde edersiniz:

  estimated power.png

  (Bu grafik, Strava'nın benim için yaptığı tahmin. Benim kilomdaki üst düzey bir profesyonel yarışçının güç değerleri bunun yaklaşık iki katıdır.)

  Sürücüler arası en temel farklılık, güç profili de denilen bu eğrinin şeklidir. Kimi bisikletçide çok yüksek değerlerde başlayıp hızlıca düşerken, kiminde daha düşük bir değerden başladığı halde daha yavaş azaldığı için uzun sürelerde daha yüksek değerlere sahip olur. Farklı özellikleri olan bisikletçiler için farklı tanımlamalar vardır, bunları şöyle sıralayabiliriz:

  Sprinter: Peletondaki en yüksek hızlara çıkabilen bisikletçilerdir, 5-10 saniyeliğine çok yüksek güç üretebilirler ancak diğer bisikletçilere göre genelde daha kilolu (kaslı) oldukları için yokuşlarda zorlanırlar ve dağlık etaplarda geri kalırlar.

  Puncheur: Yumrukçu veya boksör anlamına gelen bu kelimenin bisiklet dünyasındaki karşılığı kısa yokuşları hızlı tırmanabilen Philippe Gilbert ve Peter Sagan gibi isimlerdir. Birkaç dakikalık bir süre boyunca diğer bisikletçilere göre yüksek güç üretebilirler. Bu gücü uzun süre koruyamadıkları için büyük turların uzun tırmanışlarında etkili olamazlar ama ne dağlık ne de düz olan etapları kazanabilirler.

  Tırmanışçı: Yokuş çıkarken önemli olan kilo başına yüksek güç üretmek olduğu için ince yapılı bisikletçiler avantajlıdır. Etap yarışlarında en büyük zaman farkları dağlık etaplarda oluşabildiği için genel klasmanda genelde bu tür bisikletçiler başarılı olurlar.

  Zamana karşı uzmanı: Yüksek laktat eşikleri sayesinde uzun süre yüksek güç üretebilirler. Wiggins gibi bazı zamana karşıcılar genel klasman iddialısı olabilirken çoğu normal etaplarda takımlarının diğer yarışçıları için çalışırlar.
   
 2. serdar k

  serdar k Bize her yer 61

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  14 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  495
  Beğeniler:
  670
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Çok güzel Paylaşım. Teşekkürler
   
 3. isamorgil

  isamorgil Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2014
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Çok güzel bilgi dolu paylaşım olmuş. Teşekkürler.
   
 4. Fatih ÇT

  Fatih ÇT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Nisan 2014
  Mesajlar:
  635
  Beğeniler:
  456
  Şehir:
  İstanbul - Ataşehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  eline sağlık Murat. Çok faydalı olmuş.

  Fikrini merak ediyorum, Sagan eğer bir Puncheur ise, bu durumda geleceği konusundaki tahminler veya kontratları biraz abartılı değil mi?
   
 5. taner07

  taner07 Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  17 Nisan 2015
  Mesajlar:
  2.466
  Beğeniler:
  5.230
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Taner Yılmaz
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  @Fatih Ç.T. Kazandığı yarışlara ve çektiği seyirci kitlesine baktığın zaman büyük bir yıldız olduğu aşikar ve bu da büyük kontrat almasına olanak sağladı :)
   
  Fatih ÇT bunu beğendi.
 6. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.611
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Buraya bir de kaçışçıları ekleyebiliriz . Tek günlük klasikler ya da büyük turlar hiç farketmez bu özelliğe sahip isimler pelotonun tempo yapmasına neden olan yani ana gruba bir yerde kamçı vuran isimlerdir
  genellikle her kaçışın bir amacı vardır bazen de bunu sadece bacaklar emreder :)
  Kaçışa sebebiyet veren şüpheli durumlar

  1: Kişisel şansını denemek
  2: Takım stratejisi
  3: Sponsorların kameralarda daha sık görünmesine yardımcı olmak
  4: Bonifikasyonlar
  5: Ana grubu tempo vermeye zorlayarak yıpratmak

  Şeklinde sıralanabilir
   
  kapluj, Transonic, Fatih ÇT ve 2 kişi daha bunu beğendi.