Yol bisikleti vites sistemleri

Caner Kaya

Daimi Üye
Tepki
268
Bisiklet
Kron
Selamlar, shimanonun iyiden kötüye model sıralamasını biliyoruz çoğumuz. Peki sram ve campagnolo markalarının sıralaması nedir? İyiden kötüye sıralayabilir mi bilen biri varsa?

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Campagnolo: Super Record, Record, Chorus, Athena, Centaur, Veloce, son olarak da artık üretilmeyen Xenon

Sram: Red, Force, Rival, Apex.

Shimano ile Sram'i birebir karşılaştırmak büyük ölçüde mümkün; yani Red ile Dura-Ace, Force ile Ultegra birbirlerine yakınlar. Ancak Campagnolo için bu pek mümkün değil; 3. sıradaki Chorus, bırakın 105'i, Ultegra'dan bile üstün bir set (en azından benim düşünceme göre).

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Compagnolo ve Sram çıtayı üstte tutuyorlar. Ürünleri performans yönüyle gayet iyi. Çok alt seviye ye düşürmüyorlar işi. Mesela Sram ın en alt ürünü apex Shimano da 105 dengi. Shimanoda 105 in altında 3 seri daha var. Yani Shimano biraz daha piyasaya yönelik üretim yapıyor. Ama şuda var ki Shimano nun bu üretim politikası olmasa bir çok kişi yol bisikleti kullanamıyor olurdu. Giriş seviyesi diye bir seviye olmazdı. En azından uygun fiyatla yol bisikleti kullanmaya imkan sağlıyor. Ürettikleri malların tümünün kalitesini ve dayanıklılığını karıştırmıyorum işe.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Apex tiagrala karsilasir bence en iyisi shimano vazgecmem campagnolo iyi ama cok pahali bizim gibi amatorler icin shimano yeterli bence hem kaliteli uretiyorlar hemde yariyolda birakmaz :)

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Gruplar arasındaki karşılaştırma biraz karışık. Son 11'li sistemlerden sonra iyice karıştı.

11'li Athena, 10'lu Ultegra'dan çok daha iyiyken, 11'li Ultegra şu an Record seviyesinde mesela bana sorarsanız (campagnolo fanları kızacak, fakat 11'li Shimano kullanana kadar ben de büyük bi campagnolo destekçisiydim)

Ağırlık konusu ise çok çok farklı.

Shimano 5800 grupset ile pazarı tamamen ele geçirir diye düşünüyorum.
Çünkü Sram'dan alt seviye için 11'li sistem gelmedi daha.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir de İtalyan Tiso diye bir marka var Kablosuz 12 li sistemle ilgili reklamları vardı. Hiç bilmediğim görmediğim konusu geçti mi bilmiyorum ama kapalı kutu .

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Denemediğim modeller arasından atıp tutmak istemem. Ama kullanımıma dair yorumumu aktarayım bir seferlik.

Ben Apex set kullandım, sonra 5700 model 105 set kullandım. 105 i söküp yerine Apex taktım tekrardan. Pişman değilim, aksine memnunum.

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

Erhan U

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Merida
Merhaba,

Sanırım burada sormak doğru olur. Yol bisikleti kullanmaya yeni başladım ve Shimano Claris ön vites kolu ile ilgili bir sorum olacak. Ön ayna kolda 2 dişli var ve küçük dişliden büyük dişliye geçişte büyük kolu (fren kolu) seri şekilde itip bırakmam yetiyor. Ancak büyükten küçüğe geçerken küçük kola az bir kuvvet uyguladığımda ilk klik sesini alıyorum fakat zincir küçük dişliye düşmüyor. Küçük kolu bırakmadan biraz daha kuvvetli şekilde içeri ittiğimde çok daha sert ikinci klik sesi ile zincir sorunsuz şekilde küçük dişliye düşüyor.

Sorum şu; bu normal mi? Normal ise aradaki ilk klik sesi nedir?

** Sert bir klik sesinden kastım, çok düşük devirde ve baskı altında vites küçültürken, zincirin dişliden zorla ayrılma sesi değil. Yani dişlilerdeki geçişte sorun yok. Ben sadece vites kolu neden ilk klikte işe yaramıyor ve daha kuvvetli şekilde biraz daha itmem gerekiyor onu merak ediyorum.

Youtube'da , bazı vites sistemlerinde tek basışta seri iki klik sesi ile 2 dişli düşürme yapılabildiğini gördüm. Acaba bendeki durum da, aynı vites kolunun üçlü ön ayna kollar için de kullanılıyor olmasından kaynaklı olabilir mi?

mehmetsarı

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Canyon
Zincir çapraza düştüğünde (zincir ön büyük dişli ve arka da büyük dişlilerden birindeyken) ön aktarıcıya temas etmesini engellemek için bir ara kademe yaratıyor vites. Yani siz büyük dişliden küçüğe düşmek istediğinizde vites kolundan o bahsettiğiniz "klik" sesini duyduğunuzda ön aktarıcı küçük bir kademe sola kayıyor ve doğru ayarlı halinde zincir arka büyük dişlilerdeyken (ilk ikide mesela) ön aktarıcıya temas etmiyor.

Erhan U

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Merida
@mehmetsarı
Mehmet Bey , teşekkürler öncelikle.

O zaman doğru anlıyorsam, amaç sadece ön vitesi küçültmek olduğunda, ilk klikte beklemeden seri ve sert bir şekilde ikinci klik sesini alana kadar vites kolunu itmemde bir sakınca yok sanırım. (İkinci klik için biraz güç uygulamam gerekiyor)

Ara vitesin nasıl çalıştığı konusunda yazdıklarınızı anladım ancak neden böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu anlamadım. Zaten genel kuraldır çapraz zincir kullanmamak. Amaç, çok kısa süreliğine vites küçülmek gerektiğinde geçici olarak ön dişliye dokunmadan arka en büyük dişliyi kullanmak mı? Ve bunun için vites kolunu ara viteste tutmak için elimizin orada basılı mı olması lazım? (Bu ekstra bir soru oldu, farkındayım ) :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Erhan U

İkili aynakolda çapraz kullanım sorun yaratmaz.. Dilediğiniz gibi kullanın :).

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Edip Dinçer

Bunu bilmiyordum abi. Mesela benim bisiklet ikili aynakol, ön vites 2 deyken arkayı 1 e taksam problem yaratmaz mı?

Erhan U

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Merida
Eve gelince kısa bir video da çektim.. Bana biraz anormal geliyor bu sertlik ve ses. Sizce daha fazla sürmeden servise baktırmalı mıyım?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Erhan U

vitesleriniz biraz sert ayarlanmış. bir sorun yok gibi görünüyor. bir kaç gün kullanın tellerin esneme payı var. biraz esnesinler. bisikletten gerçek performansı 1 ay sonra alacaksınız. vidalar gevşeyecek teller bollaşacak. şimdilik bir sorun yok gibi.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Erhan U

Bence normal biraz ses fazla benim soralarda böyle ama bu kadar ses çıkar mıyor yokuşta düşürürsem anca bu kadar yuksek ses çıkarıyor.

• Beğen
Tepkiler: Erhan U

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Bende de ayni sekilde iki kademeli olarak atiyor vites ama bu kadar ses cikartmiyor, sadece kademe olayi ayni. Kullandikca daha da kolaylastigini da soyleyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: Erhan U

Erhan U

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Merida
@Ahmet O

Zarar vermeyim de, sesli olması sıkıntı değil. Bakalım, 2-3 hafta içinde ilk bakımına götürdüğüm zaman soracağım. Teşekkürler.

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
@Erhan U

Benim bisikletimde Tiagra sistem var bu şekilde ses çıkarıyor. Açıkçası çıkardığı ses hoşuma gidiyor :)

Tepki
6
İsim
Mustafa ÜRKMEZ
Bir sorum olacak claris vites var bisikletim de 3×8 vites. buna ultegra ön değiştirici, arka değiştirici ve vites-fren kolunu 3lü set olarak taksam çalışır mı ultegra kalitesini alabilir miyim.