İnceleme Yol bisikleti ve rahatlık? Cannondale Synapse 105

Konu, 'İncelemeler' kısmında MehmetAliB. tarafından paylaşıldı.

 1. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.951
  Beğeniler:
  4.372
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Uzun zamandır yol bisikleti modellerine bakıyordum. Evdeki ikinci bisiklette gidince yeni bisiklet almak lazım geldi ve iyice araştırmaya başladım. O model senin bu model benim bakınırken özellikle dergi testlerine dikkat kesildim. Önce nasıl bir model alacağıma karar vermem gerekiyordu. Aero yol bisikletlerini seviyordum fakat almayı düşündüğüm model aero yol bisikleti olmamalıydı. Bu modeller sertlik bakımından isteneni verse de rahatlık bakımından geride kalıyorlardı. Cyclocrosslara baktığımda ise geniş lastik takma avantajının yanında çeşitli dezavantajlara sahip olduklarını gördüm.

  Alüminyum ya da karbon ilk başlarda pek önemsemedim. Ancak daha sonra karbonda karar kıldım. Nihayetinde sürekli kullanacağım için karbona terfi etmek yerinde olacaktı. Her ne kadar hobi kullanıcısı olsamda karbon keyfi yapmanın zamanı gelmişti.

  Sonunda endurance tarzında bir yol bisikleti almaya karar verdim. Bu modeller hızın yanında rahat sürüşü de vaad ediyordu. O inceleme senin bu test benim okurken Cannondale Synapse dikkatimi çekti. Oldukça fazla övülüyordu ve 2014'ten sonra yenilenmiş halinin memnuniyetsizine hiç rastlamadım. Ayrıca hız ve rahatlığı konusunda herkesin hemfikir olduğunu gördüm. Cannondale yanında Trek gibi bazı markaların endurance modellerine de baktım. Ancak ne yazıkki Türkiye fiyatları Avrupa fiyatlarına nazaran uçuyordu. Sonunda Cannondale Synapse modelini kafamda netleştirdim.

  1.JPG

  Buradaki satıcısına gittim ve denemek istedim. Elinde benim istediğim Synapse Carbon 105 6 modeli olmadığı için ön sipariş verdik ve beklemeye başladım. Ön sipariş beklemesi çok sıkıcı. Aylar sürünce çok çok sıkıcı. Neyseki kış sezonu olduğu için fazla bisiklet sürmüyordum. Sonunda kavuştuk ve bir süre kullandıktan sonra bu inceleme yazısını yazmaya karar verdim.

  Buradan ilgili davranışları ve bir miktar indirimi için Antalya Delta Bisiklete tekrar teşekkür ediyorum.

  2.JPG

  Bisiklet malum olduğu üzere karbon. Üzerinde 105 set takılı. Bisiklet markaları fiyatı düşük tutmak maksatlı bir kaç yeri grupsetin dışında markadan takarlar. Cannondale de öyle yapmış. Arka fren tektro. Aynakol FSA Gossamer. Sele borusu, gidon ve gidon boynu Cannondale C3. Sitesinde C4 yazıyor ama Türkiye'ye C3 geliyor. Cannondale'de bunların iyilik sırası C1'den başlıyor ve C4'e kadar gidiyor. Gidon boynunu azcık uzun geldiği için (kadro boyu 56. Benim net kadro boyum 55) 1 cm daha kısa Token'le değiştirdim. Gidon bandı jel diye tabir edilen türde. Eldivensiz kullandığım halde ellerimde acıma yok.

  Bunların dışında grupsetin tamamı Shimano 105 5800. 105 5800 hakkında bolca inceleme yazısı var. 5700'e göre iyileştirmeler yapılmış. Ağırlığı dışında gayet memnun kalınacak bir set olduğu söyleniyor. Nitekim ben de memnun kaldım. Bu arada aynakol kompakt 50-34, kaset ise alışılmışın dışında 11-32. Bu da geniş vites aralığı demek. Geniş vites aralığı benim gibi amatörler için sevindirici tabi.

  3.JPG

  Jantlar giriş seviyesi sayılacak Shimano RS 10. Bisikletle gelen herhangi bir yeri eskitmeden değiştirmeyi sevmediğim için değiştirmeyeceğim. Ama ilerde ilk yenileyeceğim yer sanırım burası olacak. Lastikler Scwalbe Lugano. Üzerinde minik dişleri var. Bence iyiki var. Ebat 622x25. Ben 28 isterdim lakin bundan da memnun kaldım. Bu arada Synapse'in bazı modelleri 25, bazılarıysa 28 lastikle geliyor.

  Selesi oldukça konforlu. Üzerine oturunca aşağı doğru çöken bir yapısı var. Yastık kısmından bahsetmiyorum. Kabuk kısmı bildiğiniz aşağı doğru çöküyor ) Alt tarafına baktığımda orta kısmının 10 cm kadar yarık yapıldığını gördüm. Yumuşak yastıklı konformist ) bir sele.

  Sele borusu alışılmışın dışında 25.4 mm tercih edilmiş. Tümsek çukur gibi yerlerden geçerken arkaya doğru hafifçe esneyerek arkaya yardımcı oluyor. İncecik selenin başka avantajı da aerodinami. Benim için önemli değil. Yalnız şekil olarak kadroya doğrudan monte edilmesini çok beğendim.

  Endurance konusuna yabancı olanlar için ekleyeyim. Dayanıklılık tarzı yol bisikletlerinde geometri; kabaca 1 cm kadar daha kısa uzanma mesafesi, daha uzun ön yükseklikle sağlanıyor. Daha uzun ön yükseklik alın borusunu uzatıyor. Bunun yanında iki teker arasındaki mesafe kısmen artırılıyor. Ancak bu tarz bisikletlerde fark sadece geometriyle sağlanmıyor. Asıl farkı oluşturan şey kadro özellikleri.

  jant.JPG

  Kadroya gelirsek. Cannondale'nin Ballistec adını verdiği katmanları farklı hazırlanmış kompakt yapıda gövdeye sahip. Bir iddiaya göre askeri teknoloji içeriyormuş. Alın borusundan alt çeki borusunun damla şekline kadar her yerde aero özellik katılmaya çalışılmış. Elbette aero kadrolar kadar değil. Yalnız bu kadronun asıl farkı daha başka. Asıl farkı SAVE PLUS adını verdiği titreşim emme özelliği. Arka çeki boruları yukarıdan aşağıya doğru inerken bükümlü bir şekilde iniyor. Aynışey zincir borusu için de geçerli. Aynı zamanda karbon örümü sertlik gereken yerlerde sertlik; darbe emme, rahatlık gereken yerlerde de rahatlığa göre örüldüğü için ciddi manada işlevli bir hale gelmiş. Bu özellik maşada da var. Üzerinde Micro Süspansion Zone yazıyor. Adlandırmaya bak )

  Orta kısımda Power Pyramid denen seat tube borusun alt kısmıyla göbeğe bağlanan yer ikili şekilde hazırlanmış. Bunu ilk fark ettiğimde rahatlık odaklı zannetmiştim ama tam tersine sertlik ve tam güç aktarımı için yapılmış. Nedenini ben anlayamadım. Anlayabilen varsa beri gelsin.

  Göbek demişken göbek kısmı malum Cannondale buluşu BB30. Pardon, BB30A. BB30'un halkalarından (spacer) birini göbeğe entegre etmişler ve olmuş BB30 A.

  powe pryi.JPG

  Bisiklette beğenmediğim bir yer oldu. Gidon boğazındaki halkalar çok uzun kalıyor. Maşa borusunu kısalttırdım ve halkaların tamamını çıkardım. Şu anda bile furç kısmının çıkıntısı bir miktar uzun geliyor. Aksi gibi yarı entegre. Furç çıkıntısını kestirmek için iyi bir yer bulmam gerekecek.

  Sürüşe gelince. Hızla konforun birleşimi dersem yeterli olur. Daha da açmam gerekirse bisikleti bir parçammış gibi yönlendirebiliyorum. Hız konusunda beklentilerimi karşıladı. Benim asıl beklentim rahatlık yönündeydi. Uzman veya yarışan biri değilim. Herhangi bir hobi kullanıcısıyım. Şimdiye kadar denediğim yol bisikletlerini rahatsız bulmuştum. Synapse ise harika bir şekilde rahat. Taş kaldırım, asfalt yol, toprak yol nerede sürersem süreyim yüzümde acı ifadesi yerine gülümseme oluyor. Hatta işi eğlenceye vurup bazen abartılı yerlere sürüyorum.

  7.JPG

  Daha fazla bilgi için güzel bir tanıtım sayfası hazırlamışlar
  http://www.cannondale.com/synapse

  Tasarımdan üretime kadar öyküsü için (Enter)
  Cannondale Synapse regenerated - BikeRadar

  İşte böyle. Yazmak uzun sürdü. Şimdi bisiklete binme zamanı. :)Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.
   
  Groims, Burak A., Seya ve 84 kişi daha bunu beğendi.
 2. I am the Uptown R.

  I am the Uptown R. Onursal Üye

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  24 Ocak 2015
  Mesajlar:
  2.267
  Beğeniler:
  2.514
  Şehir:
  Uptown, Albuquerque
  Adı:
  Uğur
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Böyle bir inceleme bekliyordum uzun zamandır.Bana göre bisikletlerin Maseratisi, Cannondale.Hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.Heyecanlı bir şekilde okudum neden bilmiyorum :D
   
  Ulaş Çavuşoğlu ve MehmetAliB. bunu beğendi.
 3. Erdem Yıldırım

  Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  296
  Beğeniler:
  219
  Şehir:
  konya-Akşehir
  Seviye:
  Güzel bir inceleme olmuş.Ellerinize sağlık.
   
 4. I am the Uptown R.

  I am the Uptown R. Onursal Üye

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  24 Ocak 2015
  Mesajlar:
  2.267
  Beğeniler:
  2.514
  Şehir:
  Uptown, Albuquerque
  Adı:
  Uğur
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Yalnız sormayı unuttum da, bisikletin ağırlığı ne kadar acaba? Yabancı forumlarda biraz ağır olduğunu söylüyorlardı
   
 5. VeyselKobal

  VeyselKobal Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  310
  Beğeniler:
  412
  Şehir:
  İstanbul - Anadolu
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Güzel bir inceleme yazısı olmuş. Bilgiler için teşekkürler.
  Yüzünüzdeki gülümseme eksilmeden kullanın hep:harika:
   
 6. OsmaniyeRehber

  OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  3 Mart 2015
  Mesajlar:
  733
  Beğeniler:
  773
  Şehir:
  Osmaniye
  Adı:
  ibrahim
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Eline sağlık harika bir inceleme olmuş.Fiyatı ve ağırlığını yazarmısın ?
   
 7. taner07

  taner07 Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  17 Nisan 2015
  Mesajlar:
  2.466
  Beğeniler:
  5.228
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Taner Yılmaz
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Hayırlı olsun, hemen kendinizi kaleiçine mi attınız :p:harika::)
   
 8. Ertan M.

  Ertan M. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2015
  Mesajlar:
  993
  Beğeniler:
  1.674
  Şehir:
  İstanbul /Göztepe
  Adı:
  Ertan
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Hayırlı oldu güzel bir inceleme bu zamanlara kadar pek yol bisikleti incelemesi yoktu umarım daha da artar.
   
 9. Klasikci

  Klasikci Kıdemli Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  28 Nisan 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Yavuz.O.YILMAZ.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Çok güzel bir inceleme olmuş fikir açısından her ne kadar klasikci'de olsam almayı düşünenlere bir rehber olmuş güle güle kullanın kazasız belasız günler dilerim.
   
 10. eness

  eness Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2013
  Mesajlar:
  196
  Beğeniler:
  297
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  hayırlı olsun, güle güle binin.
   
  fatihaniz bunu beğendi.
 11. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.523
  Beğeniler:
  7.655
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  @MehmetAliB.
  Bir solukta okudum, elinize sağlık. Güle güle kullanın :)
   
 12. Özgür R

  Özgür R Karanlık Taraf

  Kayıt:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeniler:
  3.200
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  Hayırlı olsun..Çok güzel bir bisiklet.:harika: Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim..
   
 13. Hami Bulut

  Hami Bulut Bisiklet doğa ile iç içe olmanın koşullarındandır

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  23 Nisan 2015
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  muğla
  Adı:
  Hami Bulut
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş
   
 14. 9magiko

  9magiko Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  747
  Beğeniler:
  823
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Murat Ali Güneş
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Öncelikle inceleme için teşekkürler. Bisikletiniz de hayırlı olsun, güle güle kullanın. Benim de önümüzdeki yıl için almayı düşündüğüm modellerden birisi Synapse. Kullandıkça uzun soluklu yorumlarınızı paylaşırsanız çok faydalı olur.

  [​IMG]

  Power Pyramid konusunda yapmaya çalıştıkları bence öncelikle BB genişliğini artırmak, Cervelo gibi diğer üreticiler de sertliği/esnemezliği sağlamak ve güç aktarımından ödün vermemek için benzer yollara başvuruyor. Ancak kırmızı ile gösterilen BB bölgesi genişledikçe, üstündeki "seat tube" yani alt sele borusu da buna ayak uydurmak durumunda. Kendi ilkel çizimlerimle anlatmaya çalışayım:

  [​IMG]

  Şekil-1'de standart BB genişliğini görüyoruz diyelim. Şekil-2'deki gibi BB shell genişliğini arttırdığımızda hem sağ ve sol bölümde kalan uçlar üstteki boruya direk bağlı olmadığından sağlamlık azalıyor, hem de seat tube tek ayak üzerinde durmaya çalışan bir insan gibi dengesiz bir şekil alıyor. Bunu dengelemek ve sağlamlaştırmak için seat tube genişletiliyor.

  Tabi böyle olunca da boru şekil-3'deki gibi şişkin bir hal alıyor, hem aerodinami, hem de görsellik bozuluyor. Ayrıca seat tube dip kısmının sağlamlığını arttırmak gerekiyor çünkü o kısım genişledikçe zayıflıyor ve fazladan karbon fiber katmanları uygulanıyor. Tek bir gazete yaprağının kolayca yırtılmasına rağmen, 5-6 yaprak üst üste geldiğinde yırtmanın zorlaşması gibi - o bölgedeki karbon da bu şekilde güçlendiriliyor (tabi burada benim katman olarak ifade ettiğim yapı uygulamada farklı bir şekilde gercekleştiriliyor).

  Son olarak da bazı estetik ve fiziki kaygılar sebebiyle ortadaki kısım boş bırakılıyor. Bu, aynı zamanda sağlamlığa da katkı sağlıyor (katkı sağlamasa da herhangi bir zararı olmuyor diyebiliriz). O bölge tek bir geniş boru yerine, iki tane daha sıkı boruya dönüşmüş oluyor.

  Karbon malzemedeki bu tip dönüşlerin ve ayrılmaların da titreşimleri emme özelliğine sağladığı katkı göz önüne alındığında, tam da Synapse'in Save özelliğine uygun olarak o görev de yerine getirilmiş oluyor. Ortaya da şekildeki güzellik çıkıyor diyelim ve bitirelim :)

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 10 Mayıs 2015
 15. #15
  MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.951
  Beğeniler:
  4.372
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Teşekkür ederim. Heyecanlı ve acele yazmıştım ondandır. Dar vakte denk geldi:D

  Teşekkür ederim. Amatörce olsa da incelemelerin artması dileğimle.

  Evdeki baskülle bakmıştım. Pedallarla 8.6 kg. Cannondale'de dikkatimi çeken Ultegra'ya kadar ağır jant kullanması oldu. Jant, aynakol, gidon, gidon boğazı normalden ağır. Buralar değişken parçalar olduğu için sorun değil.
  Bazı markalar gidon, gidon boğazı, sele ve sele borusunu hafif tutuyor. Böylece yarım kilo hafiflik;) sağlıyorlar. Parça kalitesi belli değil. Cannondale'dekilerin iyi olduğunu söyleyebilirim. Ömür boyu garanti...

  Teşekkür ederim.

  Teşekkürler. Fiyatı aldığımda daha ucuzdu. Bisikletforum vs. sohbet ettik, biraz indirim yaptırdım. Şu an 7000 TL. Ağırlığını yukarıda yazdım.

  Sabahları Kaleiçi'ni seviyorum. O saatlerde tenha oluyor. Kaldırımlarda ve taş yollarda bu bisiklet bambaşka. :harika::cool:
  En sevdiğim yarış Paris Roubaix;)

  Teşekkürler. Bilgi paylaştıkça güzel.

  Teşekkürler. Klasik bisikletlerin estetik yapısını ben de seviyorum.

  Teşekkürler.

  Teşekkür ederim.

  Peter Sagan beceriksizine bile klasik kazandırdı.:cool::D Teşekkür ederim

  Teşekkürler

  Açıklayıcı yazınız için çok teşekkür ederim. Gayet bilgilendirici oldu.

  Bisiklet özelliklerine meraklı biriyimdir. Almayı düşündüğünüz Synaps'i bu açıdan kesinlikle tavsiye ederim. Yazımda bütün özellikleri yazmadım ama daha farklı küçük ama faydalı detaylarla dolu. Mesela SI (sistem entegrasyonu) yapılan bazı yerler var. Yahut göbek altındaki kabloların ustaca yönlendirilişi...
  Kullandıkça yorumlarımı eklerim.
   
  Son düzenleme: 10 Mayıs 2015
 16. Ahmet Faruk Eğit

  Ahmet Faruk Eğit Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  579
  Beğeniler:
  815
  Şehir:
  Adana
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ayrıntılı bir inceleme olmuş. Konudaki mesajlar da epeyce bilgilendirici. Kazasız belasız güle güle kullanın inşallah
   
 17. özgür duygu

  özgür duygu Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2014
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Açıklayıcı incelemeniz için çok teşekkürler.. Bisikletiniz hayırlı olsun.
   
 18. Onur Ali İmren

  Onur Ali İmren Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Ekim 2012
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  873
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  @MehmetAliB.
  İnceleme için teşekkürler.
  Elemeleri yaparken canyon modelini de değerlendirmiş miydiniz? Merak ediyorum da.
   
 19. #19
  MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.951
  Beğeniler:
  4.372
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  İnşallah. Teşekkür ederim.
  Teşekkürler
  Evet tabi. Speci, Domane, Canyon, Cervelo R2... Canyon hakkında düşüncelerimi çeşitli defalar dile getirmiştim. Beğendiğim bir firma.
  CANYON'dan Yeni Kadrolar - BisikletForum
  Bike of The Year 2014/15 - BisikletForum
  Canyon mu, Cannondale mi?
  Cannondale her ne yaparsa kendine özgü yapıyor. Ar-ge'ye çok açık bir firma. Uzun geçmişini de bir kenara bırakalım... Benim için bisiklet önce kadrodur. Donanım ise sonra gelir. Bu yüzden (bence) Cannondale.
   
 20. Mehmet H.

  Mehmet H. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2013
  Mesajlar:
  828
  Beğeniler:
  414
  Şehir:
  *
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  hayırlı olsun abi bisikletin inceleme yazında çok güzel olmuş
   

İlginizi Çekebilir

upload_2015-10-12_16-28-46.png
Bisiklet süren (veya koşan, yüzen, kürek çeken) birisinin performansını belirleyen üç eşik değeri var. Bu eşik değerleri ve ilgili aktivite türleri: - Aerobik kapasite -AK (birkaç dakikadan, 5-6...
upload_2016-8-24_10-58-20.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-12-15_15-15-20.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...