Yol Bisikleti Tutuş Poziyonu Hk.

Ugur MUTLU

Üye
Tepki
26
Merhabalar,

Dün bir konu paylaşmıştım kadro boyu hakkında,ona istinaden size bir şey danışmak istiyorum.

Gidon tutus poziyonunda kollar dirsekten hafıf kırık olacak,aşağıdaki resımdekı gıbı doğru tutus bu bildiğim kadarıyla.Bugün almayı düşündüğüm sedona 601'i 50cm kadroyu ve 611 53cm kadroyu tekrar deneme fırsatım oldu.611 sadece kadro boyu için denedim acaba farklılık olacak mı diye.50cm 601 kadroda gidon alt kemerınden tuttuğumda kollarım hafıf kırık duruyordu,611 53cmyı denedıgımde ıse kollarım dümdüz duruyordu ve avuç ıclerıme 5-6 dk test surusunde fazla yuk bındıgını hıssettım.Bu durum su anlama gelebilir mi,bu kadro bana büyük olduğu için mi böyle bir durumla karşılaştım.Yoksa farklı bır durum mu buna sebep oldu.Boyum 1.73 , kol uzunluğum 64-66 cm arası...

Konu hakkında bılgılerınıze ıhtıyacım var,yardımcı olurmusunuz...

http://www.itusozluk.com/gorseller/yol+bisikleti/212568

Sizce ?????

Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
merhaba, cevabım sadece tecrübelerim doğrultusunda olacak, henüz ben de amatörüm çünkü.
ama izlenimlerim şöyle;
boyum senle aynı ve 52 cm yol bisikletim var. satıcı bana M olduğunu, yani 54 cm olduğunu söylemişti fakat merak edip kendim evde ölçtüğümde 52 çıktı. yani bisiklet Small.
bununla ilgili bir sağlık porblemi yaşamadım. ne bel ağrısı, ne dirsek-diz ağrısı vb.

gidon tutuş pozisyonunda ve bisikletin üzerinde duruşunda pek çok şey etkili. sele ayarın etkili, gidon yüksekliğin etkili, gidon boğazı uzunluğu etkili. senin eğilmeyi sevip sevmemen etkili.

50 kadroya da bir şekilde kendini uydurabilirsin belkide. ben nasıl 52 kadroyla mutlu 1 yıl geçirdiysem :)
ama birdahaki bisikletimi 54 kadro alacağım.

54e daha iyi uyum sağlayacağımı düşünüyorum.

eğer 53 cmyi tuttuğunda kolların dümdüz duruyorsa, biraz daha eğilmeyi dene. gidona yaklaştığından dolayı, dirseklerin mecburen bükülecektir. hala bükülmediyse gidonu biraz daha geriden tutmayı dene :)

sonuç olarak sürdükçe kendini ayarlayacaksın bisiklete göre. fakat 50 kadro alma derim.
52-53-54 almalısın. olması gereken bu çünkü sana

• Beğen
Tepkiler: Ugur MUTLU

Ugur MUTLU

Üye
Tepki
26
@Lammarth

Teşekkür ediyorum düşüncelerin için,50cm kadronun üst boru uzunluğu 51.5 cm geliyor ölçünce banada 52 cm olacağını dusundugumuzde 50cm kadroda problem yasayacagımı sanmıyorum dıye düşünüyorum,sankı 53 cm kadro daha buyuk geldı gıbı hıssettım cunkı ya kollların olcusunden yada one fazla yuk bınmesınden bılemıyorum artık.2sinide denedikten sonra fıkrım netleşmeye başladı aklım nedense 50cm kadroda daha mutlu olacağım hıssıyatı vermeye başladı.Umarım problem yasmam..

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
http://j1307.hizliresim.com/1c/z/qyy9v.jpg
Doğru kadro boyu seçimi için bu şemadan faydalanabilirsiniz 50 cm kadro ile rahat ediyorsanız buna bir şey diyemeyiz ancak boyunuza göre önerilen kadro ölçüsü en az 52 cm olmalı yinede seçim sizin elbette

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ReşitÇağırgan

50cm kadronun üst borusu 52cm ise eğer zaten o kadro 52cm'dir, 50 değil.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Lammarth

serkan senle aynı boy ....demekki bende yol alırsam 52 cm olacak üst boru uzunluğuda, serkan benim etapları gördün orada yol adama ızdırap verdirir ,sadece darlık ı gördün en beteri 18 ağustosda tavşanlı yolu valla yol bisikleti var sende erkandada ikiniz acaip dikkat edeceksiniz, harbiden ölüm yoluna gidiyoruz 10 km ağır stabilize yoldan ineceğiz keskin viraj tek araç yok sarsıntının en babası eller uyuşacak..evet bana yol lazım değil cyclo cross lazımda ama bu bisiklet artık her yol paris oldu sadece 48 ayna kola geçeceğiz .....jantlar 28 jant tekerler 700 x32,,,,

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Gökhan Toros

O bişey mi Gökhan, benim madone'un kadro boyu 53,5 imiş, 56 değil. trek' türkiye'den üst düzey bir yetkili öyle diyor. :D

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Bisikleti üreten firmaya sormak en iyisidir. Salcano gibi garip cevaplar verebilen yetersiz bir firma ise sonuç alamazsınız. Diğer yerli markalarda da aynı sorun olabilir. Firmanın cevabını buraya yazarsanız en azından ciddiyetleri konusunda fikir sahibi oluruz.

Ugur MUTLU

Üye
Tepki
26
evet ust boru olcusu sele ortasından gıdon sutunu ortasına kadar 51,5 cm olculuyor.Buna anlam veremedım bende bır an.Evet yukarıdakı tabloya gore 52 felan olcum ama ust boruyu 51,5 olcunce problem yasamayacagımı anladım,50cm kadroya karar kıldım dıyebılırım.kol olcusude buna etken tabı

erhan.d

Üye
Tepki
21
Yol bisikletinde malesef aynı boy ve yakın model bir bisikleti kiralayarak ya da başka şekilde birkaç gün deneme imkanı yoksa iş biraz şanş ve deneme yanılma yöntemine kalıyor. Bu aletlerin tutuş şekli, ergonomisi ve geometrisi çok farklıymış. İlk defa kullanınca çok farklı ve heyecan verici bir deneyim oluyor. Vücudun alışması süresi var bir de tabi ki. Ama vücudnuzun asıl tepkisini 1 saatin üstündeki sürüşlerde anlıyorsunuz ancak. Eğer kısa mesafe sprint ağırlıklı kullanmayı düşünüyorsanız kısa kadro boyu avantaj bile sağlayabilir. Ancak uzun süreli sürüşlerde ideal kadro boyu size daha rahat bir sürüş sağlayacaktır diye düşünüyorum. Tabi buradaki daha tecrübeli arkadaşların fikirleri önemli uzun tur deneyimi hakkında.