Yol Bisikleti Sele Konumlandırma Açısı

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Furkan TK tarafından paylaşıldı.

 1. Furkan TK

  Furkan TK Onurlu Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.197
  Beğeniler:
  2.198
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bu ayarın yanlış olması uzun yolda kol, bilek, boyun vs. çeşitli noktalarda ağrı oluşturmasına sebeb oluyor. Selenin açı ayarını yere paralel şekilde yapılarak selenin açı ayarını ergonomik haline getirebiliriz. Sele ucunun çok hafif neredeyse ölçü aleti olmaksızın fark edilmeyecek şekilde öne eğerek ayarlamak konforu biraz daha arttıracaktır.

  Sele açı ayarı yapsak için su terazisine ihtiyacımız var.

  Sele ön ve arka noktasına göre açı ayarlama  [​IMG]

  Selenin 3/1'lik bölümüne göre açı ayarlama.

  [​IMG]

  Yol bisikleti için bu iki ayarlama yöntemi arasında hangisi daha doğru olacaktır tecrübeli arkadaşların görüşlerini yazarsa memnun olurum.
   
 2. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.411
  Beğeniler:
  1.617
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Mantıklı olanı ortadan ölçüm gibi duruyor, keza bende yıllardır sele üzerine kitap koyup su terazisi ile öyle ayarlarım. Selenin bütünü üzerinden ölçümlemek sanırım burnun durması gereken pozisyondan biraz daha yukarı kalkmasına sebep oluyor. Bu ölçümü yarın uygulayıp deneyeceğim.
   
  Yusuf G. ve Furkan TK bunu beğendi.
 3. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.518
  Beğeniler:
  7.618
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Ölçüm yöntemi seleden seleye değişebiliyor. Genelde selenin kullanım kılavuzunda hangi bölümünden hizalanması gerektiği yazılı oluyor.
  Mesela daha önce kullandığım Specialized Romin Evo modeli için bu ortadaki 1/3'lük bölümüydü. Çünkü selenin burnu aşağı, arkadası yukarı doğru kavisliydi.
   
  Yusuf G., caner ünsal ve Furkan TK bunu beğendi.
 4. Efe Yamac Yarbasi

  Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2013
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  317
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  selenin şekline de bağlı, ilk fotoğraftaki arioneler dümdüz ama ikincideki antaresin arkası hafif yukarı doğru kalkık. ben de gösterildiği gibi ayarlıyorum kendi antaresimi. birkaç derecelik eğim de kişisel olarak tercih edilebilir.
   
  Yusuf G. ve Furkan TK bunu beğendi.
 5. Yusuf G.

  Yusuf G. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Ocak 2013
  Mesajlar:
  594
  Beğeniler:
  762
  Şehir:
  Kocaeli/Gölcük
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Ben de bisikleti ilk aldığımda ön kısım gözle anlaşılabilecek kadar aşağıdaydı. İlk uzun sürüşümde omuz, kol, boyun ağrısı yaşadım. İlk defa yol bisikleti kullandığım içindir dedim ama geçmeyince sele yüksekliğini ayarlayıp açısını yer ile paralel yaptım, ilk başlarda biraz konforsuz geldi ama alıştım, çok şükür ağrılarım yok denecek kadar azaldı.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_8-53-12.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2017-3-26_11-42-18.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...
upload_2017-1-21_18-23-21.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...