Yol bisikleti seçimi (bütçe 3000tl +-%10)

mithgor

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Can
Bisiklet
Focus
Herkese merhaba,

Bu nisan'da basladigim bisiklet maceramda, kendimce hizli bir ilerleyis sonunda yol bisikleti almaya karar verdim.
Haftada 4 gun civari kullaniyorum ve gene haftada yaklasik 110km civarinda kullaniyorum.
Kullandigim rota Caddebostan-Pendik arasi fakat henuz cok yeni oldugum icin yeni rotalari kesfetmedim.
Sedona 300s su an kullandigim bisiklet. Agirligi yaklasik 14-14,5kg civari.
Su andaki bisikletimle yalniz kullandigimda 26-27km/saat civari hizlarda 1,5-2 saat surebiliyorum. Maltepe pistte (400 metre) 5-6 turu 32km/saat hizda surebiliyorum fakat yaklasik 1-1,5 aydir bu bisikletin beni yavaslattigini hissediyorum.
Bunlari anlatma sebebim, daha rahat yorum yapabilmeniz.

En nihayetinde 3000-3300 tl butceyle (nakit degil) yol bisikleti almaya karar verdim.

Oncelikle istedigim 105 setli bir bisiklet almak. (fakat derseniz ki sana tiagra yeter, farki cok anlamazsin, lutfen soyleyin)
Bu butcelerde 105 setli bisikletlerden begendiklerim:

scott speedster 20:
https://dfp2hfrf3mn0u.cloudfront.net/238/238348_91900_tif_zoom_1.jpg
(link)

focus culebro sl 2.0:

http://www.focus-bikes.com/fileadmin/data/Bikes/fo15_culebro_sl_2_0_2F.png
(link)

Merida scultura 400:

http://d112e54l47d6r7.cloudfront.net//runtime/p3media/zoom-bike-picture-a82256c1cccd3864ee186be1d8c6c35c.jpg

(link)

Simdilik bu 3 bisikleti gozume kestirdim.

Fiyatlarinda 3800'e cikan da var fakat pazrlikla 3300tl'ye cekebilecegimi umuyorum.

Agirligiyla Focus daha cok ilgimi cekiyor fakat aynakolu 52/36 ve kabloasu kadro icinden gitmiyor. Bu yuzden kafam karisik.

Scott guzel rengiyle hosuma gitti. ikeradar'da guzel puan almis.

Merida ise kadrosunun sekliyle ilgimi cekiyor fakat onun da rengi hosuma gitmedi pek.

Scott ve Merida 50/34 aynakollu, setler de hep 105.

Yorumlarinizi bekliyorum, simdiden cok tesekkurler :)

not: Gelecek hafta her sabah 6'da kalkip 1 saat bisiklet surecek kadar hevesim var, bu yuzden stok olmasi cok onemli :) Boyum 172.

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mobilde olduğum için link atamiyorum ama bu bütçeyle alabileceğiniz en iyi bisiklet ktm statda. Komple 105 set ve shimano jant var bu markalar jantlardan kisiyor ve komple 105 değiller.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Kışın veya yağmurda da kullanmaya niyetiniz varsa bu seçeneklerde çamurluk için yer yok bilin.
Onun dışında bu seçeneklere cube Peloton race, giant tcr da ekleyebilirsiniz. Ama giant'ın muhteşem alüminyum şasisi için tiagraya razı olacaksınız. Yine de farkı pek anlamazsınız...

Ben iki gün önce şöyle bir gezdim en çok cube'un tipini beğendim.
Scultura biraz fazla klasik ve eski göründü gözüme. Scott da biraz ağır kalıyor sanki.

Trek'lere bayıldım ama fiyatları uçuyor...

Ben kışın da kullanacağım için galiba giant defy 3 alacağım. Pazarlıkta 3.000tl alınır sanırım. Maalesef sora var. Tiagralı defy 2 türkiyede göremedim. 105'li defy1 ise 4000tl maalesef...

Bence kızıltopraktan delta ile başlayın, accell bisiklet, velespid, giant türkiye , kaçkar bisiklet, bisiklet sepeti vs bayağı bir gezinin. Biraz kafanızda şekillensin. Üstündeki seleye, lastiğe janta bakın, ne aksesuar gerekecek vs vs hesap edin, ona göre daha net bir foto çıkar karşınıza

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Öncelikle alacağınız tüm bisikletlerin jant seti giriş seviyesi olacak ileride yükseltmeye bakın bende böyle yapmak üzereyim şu anda.Ben Sora setli bir bisikletle başlamayı seçtim komponent pek önemli değil benim için. ( Focus Culebro 4.0 2014 kullanıyorum ) Ama şimdiki aklım olsa bir Caad 8 veya 10 oamaya çalışırım.Cannondale'nin alüminyum kadroları gerçekten çok hafif ve muazzam. Maddux jant setleri pek iyi değil yalnız.3800 liralık bisikletlere bakıyorsunuz 105'te rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu dediğim sadece Cannondale'nin kadroları hafif ve sağlam demek değil benim bildiklerim arasında böyle tabii araştırma yapsanız muhakkak vardır daha hafifler.

Merida,Focus,Spec,Cannondale,KTM,Cube gibi markalara yönelmeniz daha iyi olur çünkü 3000 lirayı geçince kadro da zira önemini artırıyor. Hayırlı olsun ama unutmayın hangi bisikleti alırsanız alın harika hissedersiniz. Bu arada 5-6 tur 32km/h hızla gitmeniz bisikletinize göre muazzam bir değer. Ben yol bisikletimle 33-34 arası gidebiiliyorum.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
2. el olsun carbon olsun derim yol bisikletine geçiş hızınız aynı şekilde carbona doğru yön alacak 1 sene sonra al sat yapacağına bu bütçeyle çok güzel 2.el bisiklet alırdım ben olsam

(link)

sıfır alacaksanız eğer lütfen donanıma önem vermeyin kadro jant donanım olarak yapabilirsiniz sıralamayı tiagra olsun jantlar hafif akıcı bir jant olsun kat ve kat performans alırsınız

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Seçtiklerinizin ve/veya önerilenlerin hepsi iyi bisiklet. Kesenize göre en çok hoşunuza gideni alın. En iyi bisiklet beğendiğin bisiklettir.

Ve bence tiagra'dan ziyade 105 ya da dengi sram/campagnolo alın.

mithgor

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Can
Bisiklet
Focus
@Tolga Çelebi Canondale'e yonelirsem o fiyatlara sora setli bisikletler geliyor. 3800 olan bisikletin fiyatini taksitlide 3300'e indirebiliyorum.
3300 bile sinirimin biraz uzerinde aslinda ama %10 limit asimi yapabilirim diye yola ciktim. Caad8 veya caad10 super bisikletler ama dedigim gibi butcemin uzerinde malesef.
Bu arada biraz kondisyon yapinca benim de beklemedigim sekilde hiz ortalamalari yakaladim su anki bisikletimle. Ama, veledromda donerken, yol bisikletli arkadaslarin arkasina girip 4-5 turdan sonra dusuyorum malesef. Bir yerden sonra bacaklar isyan ediyor. Bu arada SPD var, onun epey yarari ver ozellikle yokuslarda cok yardimci oluyor.

@Ozan k. u haftasonu o bolgedeki butun bisikletcileri gezme niyetim var zaten. Ev de o tarafta oldugu icin vakit ayirabilirim rahatca.

@Yağız Gökmen Linkdeki bisiklet guzel fakat kadro boyu benim icin buyuk. 2. eldeki en buyuk handikapim ise kredi kartiyla alisveris yapacak olmam.

@Orhan Akarkut Niyetim 105 set almak. Bisikletleri aldiktan sonra, onumuzdeki yaz ilk olarak jant setlerini yukseltirim diye dusunuyorum. Link verdigim bisikletlerin hepsinde de jantlar ilk goze carpanlar.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Yağız Gökmen
Tavsiye ettiğiniz bisiklet bir ara benim de gözümün kaldığı, donanımına göre çok cazip fiyatlı, alıcısını memnun edecek bir makina.
Lakin arkadaşımızın 1.72 boyuna ve nakit olmayan bütçesine pek uygun değil gibi.

Yukarıda yapılan değerlendirmelerin hepsi ayrı ayrı doğru, zira her zaman daha iyisi mevcut ve bu işte bir son nokta varsa bile ona ulaşabilmek sıradan bir kullanıcı için hayalden ibaret.

Sedona 300'den sonra 850 TL fiyatlı 11 kg ağırlıkta B'Twin Triban 3'e bile binseniz çok şey farkeder. Ancak daha iyi bir yol bisikletinin hızlanırken, yokuş çıkarken, yük altında vites değiştirirken vereceği tepki sizi daha fazla memnun edecektir.

Söz 105 setten açılmışken, özellikle 5800 sınıfıyla profesyonel veya üst düzey olmayan hemen tüm kullanıcılar için son derece yeterli bir sistem olmasına karşın bir küçük kardeşi olan Tiagra sistem ile arasındaki farkı anlayabilmeniz için yol bisikleti üzerinde ciddi zaman geçirmiş olmanız gerek. Şu durumda Sora sistem dahi ihtiyaçlarınızı sonuna kadar karşılayabilirken Tiagra donanımdan yukarısına yapacağınız yatırımın size getirisi tatmin duygusundan pek fazla olmaz.

Peki nereye yatırım yapacaksınız o zaman? Kadroya. Kadro bisikletinizin temel bileşeni ve iyi bir kadroya sahip olduğunuzda donanımı yükseltmek tamamen sizin elinizde.

Elinizde nakit olmadığı için ikinci eller elenirse, bürçenize uygun sıfır bisikletler arasında kadrosunu en beğendiğim modellerden biri Scott S, diğeri Cube Peloton serileri. KTM Strada da çok iyi bir tercih ancak görünüm olarak bana biraz fazla sade geliyor.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
@mithgor

kadro boyunu tamamen atlamışım :) 105 set alıcaksanız mutlaka 5800 serisi olsun şimdinin 5800 ü geçen senin ultegrası

@Sadettin Z.

aynen Sadettin bey @Erdal YILMAZ ile aynı gruptayız yanlış anlaşılma olmasın reklam yapmıyorum ama cidden kupon bisiklet :) yanlız kadro boyunu araştırdınızmı kadro aslında baya küçük çok şaşırdık bizde

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
172cm boyunda bir Scott S10 kullanıcısı olarak ben size scott veya meridayı önerirdim. Donanımları üç bisikletinde aynı zaten. Scott biraz ağırdır diğer bisikletlere göre fakat bu birazda hafif aero form verilmiş kadrodan kaynaklı. Ben bisikletime baktıkça ve bindikçe aşık olmaya devam ediyorum.

mithgor

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Can
Bisiklet
Focus
bugun gittim focus'u inceledi.
Baya icime sindi, sanirim Focus alacagim.
Kaporo birakmaktan son anda vaz gectim bir gun daha dusuneyim diyerek.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Focus için endurance bisikletler arasında en eğlenceli sürüşe sahip olanı diye bir yorum okumuştum, hiç olumsuz bir şey duymadım, içinize sindiyse hayırlı olsun...

Yalnız diğerleri kompakt aynakol ve 11-32 rubleli iken focus klasik (daha büyük) ayna kol ve 11-28 rubleye sahip. Bu yüzden çok dik yokuşlarda 11-32 rubleye ihtiyaç duyabilirsiniz. O sistem 11-32 kaldırır mı satıcıya sorun istersiniz...

farukbursali

Aktif Üye
Tepki
160
İsim
Faruk Bursalı
Bisiklet
Mosso
Hepsi güzel be hiçbirinde üzülmezsin hangisi hoşuna gidiyosa onu al :D

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
@mithgor
Ocak 2015 'te focus culebro 2.0 bisiklet aldım. 2014 model üst boruda kablo kadro içinden geçiyor. Alt boruda dıştan geçiyor. Kablonun dıştan geçmesi hiç sıkıntı çıkarmadı şimdiye kadar ama kadro içinden geçen kablo bisiklet sarsıldığı zaman ses yapıyor. Bisikletin rengine vuruldum hala da çok hoşuma gidiyor. Başkaca bir sıkıntısı olmadı. Tavsiye edilir.

• Beğen
Tepkiler: serdar k

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
tasarım olak focus ikisindende iyi. ama focusun fiyatı yüksek donanım düşük sanırım diğerlerine göre.
bende renk dağılımını tam olarak beğenmesemde merida scultura 400e bakıyorum şu aralar.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
@Ozan k.
Ben bu bahsettiğiniz aynakol ve rubleyle hiç zorluk çekmiyorum. Bolu dağını farkermeden 2. viteste çıkmışım arkadaşımla şaşıp kalmıştık.

Tepki
47
Bisiklet
Focus
@mithgor

Dostum selam,

Ben de scott 'ın aynı modeli ve focus arasında kalmıştım. Sonradan Focus'ta karar kıldım ve aldım. Focus hissedilir şekilde daha hafifti ve içime daha çok sinmişti. Şimdiye kadar da bisiklete ilişkin hiç bir sorun yaşamadım.

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Focus culebro 4.0 kullanıyorum. Bu bisikleti alırken bir sürü yorum okumuş bir sürü araştırma yapmıştım. şimdi sende aynı yola girdin ve defalarca fikrin değişecek. Bence daha fazla araştırma yapmadan, bir pazar sabahı bisikletçileri dolaş ve yukarıda bahsettiğin markalardan birini satın al. Hiç birinde pişman olacağını düşünmüyorum.
Birde şunu söylemeliyim , arkadaşımın tiagra donanımlı carraro su ile benim sora donanımlı culebro arasında vites geçiş ve donanım farkını az da olsa hissedebiliyorsun .bende bu konuda senin kadar yeniyim. aynı yorumlar yapılmıştı ben alırken, hissetmezsin vs. diye ama, bal gibi de hissediyorsun. Diyeceğim şudur ki bence tiagra ile 105 arasında fark kesinlikle bir fark olacaktır. almışken alabiliyorsan SORA düşünme ama minimum tiagra setli bir bisiklet al.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
(link)

KTM Strada 2000 i inceleyin

Kadro :KTM Strada 2000 Roadrace Alloyframe New Al6061 TB Triplebutted
Maşa:KTM New High-End Carbon Roadrace-Fork