Yol bisikleti pedalı mı dağ bisikleti pedalı mı?

kıvanç özkarayel

Daimi Üye
Tepki
150
Bisiklet
b'Twin
Kendime yeni bir yol bisikleti aldım ve yanında kilitli pedalı ve kallerini hediye verdiler. Fakat yol bisikleti ayakkabısı bende yok. Önceki bisikletimde de mtb pedalı ve ayakkabısı kullanıyordum. Şimdi bu durumda MTB'deki pedalları söküp yol bisikletine takıp öyle mi kullanayım. Yoksa kendime yeni bir yol bisikleti ayakkabısı mı alayım?

Scudo

Kadirhan

Daimi Üye
Tepki
219
İsim
Kadirhan D.
Bisiklet
Lapierre
Bu değişiklikler çok anlamlı farklılık yaratır mıki? (cahilliğimden soruyorum)

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer aldığınız bisiklet. Yol bisikleti ise yol bisikleti ayakkabısı alın. Eğer benim yürümem daha önemli, ben bisikletten inerim performansa gerek yok ama kilitli ayakkabım olsun derseniz mtb ayakkabısı alın.
Ama MTB aldım sonra yolda da ayakkabımı değiştirip performans yaparım derseniz yol alın.

Eğer kullandığınız yol bisikleti ise iki iki masraf yapacağınıza tek seferde yol ayakkabısı alın. Kilitli sistemle 2 gün antreman yapın alışıyorsunuz.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Bu konuda tek bir doğru yok, kişisel tercihinize ve önceliklerinize göre seçim yapın. Mtb pedalı ile yol pedalının performansına erişemeyeceğinizi, yol pedalı ile de mtb ayakkabısının kullanım kolaylığına (yürüme, çift yönlü takıp çıkarma) sahip olamayacağınızı bilin.

Ben yol bisikletimde mtb pedalı kullanıyorum. Esniyor, ses yapıyor ve güç kaybına neden oluyor. Ancak durup yürümem gerektiğinde, trafikte durduğumda yahut yokuşlarda kalkarken mtb pedalının rahatlığı benim için şimdilik performanstan daha öncelikli.

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir kısım yorumlar yol ayakkabısının performansı üzerine yoğunlaşmış. İki ayakkabıyı da test etmiş birisi, basit bir dille anlatabilir mi nedir bu performans farkı ?

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@burcinhan Ayak tabanının kuvvet uyguladığı alanlar noktasında, yol ayakkabısının maksimum güç uyguladığı nokta ile mtb ayakkabısının ihtiyaçları farklı. Düz yolda farklı kuvvet ortaya çıkıyor.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletin marka ve modeli ne olursa olsun tabikide mtb pedalı. Bisiklet sürerken öyle milisaniyelerle işim olmaz. Ama bilmem kaç km sonra bisikletten bir nefes almak için inip alaturka usul bir yere oturup bir soğuk fruko gazoz istediğimde kendimi nallanmış boz eşek gibi hissetmek istemiyorum. Ne öyle şakır şukur...

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
mtb pedalı ve yol pedalı arasındaki farklar basış sertliği ve güç dağılımı ile çok bağdaştırılamaz,
giriş seviyesi ürün ve yine aynı segment ayakkabı ile bu yaşanabilir
ama mtb ayakkabılarının da üst modelleri karbon tabanlı ve bu tabanın dışı kauçuk vb kaplı olduğu için ilk etapta görmüyorsunuz.

yol pedalının en büyük dezavantajı günlük kullanımdaki yürüme konforu ve blokçamur vb etkenlerin temizliğinin tamamen bir işkence olmasıdır.
bu noktada iyi bir pedal & ayakkabı kombinasyonu ile mtb pedalından da verim alınır.

yol ayakkabısı genel olarak aynı segmentteki mtb ayakkabısından 80-100gr daha hafiftir ve bu da yol bisikleti kullananların tercihini bir yönde toplar,

Özetle kullanım alışkanlıklarına göre yol bisikletinde mtb pedalı da kullanılabilir, tur bisikletinde iki pedal tipi de ihtiyaca göre kullanılır ama mtb/cyclosross bisikletlerde araziye giriyorsanız yol pedalı ve ayakkabısı kullanamazsınız.

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
821
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bence sorun olmaz bende mtb ayakkabi var yolda suruyorum

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün yol ayakkabısı ve kilitli pedal aldım. Akşam montajını yapıp bu sabah 17 km pedalladım. Gerçekten verdiği his başkaymış. Kesin konuşmak için biraz daha zamanı var.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@burcinhan

Sidi Drako ve Sidi Wire kullanıyorum. Aynı ayakkabının dağ ve yol modeli...
Kal pozisyonları bire bir aynı şekilde ayarlı.
Buna rağmen, yol ayakkabısı daha rahat hissettiriyor. İkisi de çok sert, karbon fiber tabana sahip olmasına rağmen, MTB ayakkabısında baskının tek bir noktaya yoğunlaştığını hissedebiliyorum.

Ervin

Üye
Tepki
107
İsim
Ervin B
Bisiklet
Giant
arkadaşlar merhaba dün akşam merlincycle.com sitesinden Shimano RP3 modeli olan ayakkabıdan aldım yol bisikleti için arkadaşım ayni ayakkabıdan kulanıyor oda yeni aldı M520 MTB pedalı ile bende geçen hafta 65 km. bir tura çıktım arkadaşlarla grup liderimizde pedalın modelini sormayı unutum grup liderimize ama ben buldum flat pedal adapter yazınca googleden çıkıyor karşımıza yani olay şu bir tarafı normal ayakkabı ile kulanmak için diğer tarafıda kilitli ayakkabı ile.kulanmak için sizce bu şekilde yapsam bir sorun olurmu yol bisikleti kulanıyorum bu aralar ayaklarımın altında ağrılar var daha önce hiç spd pedal kulanmadım siz ne diyorsunuz bu işe sipariş verdığim ayakkabı ile M520 pedal nekadar uyumludur kulanan varmı bu ikiliyi yol bisikletinde pedalları almadım daha bilginizr sizlerden alacağım cevaplar doğrultusunda kararımı vereceğim

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: amoush00

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Arkdaşlar benim de bir kaç sorum olacak. Yol bisikletiyle amatör yarışlara da katılacağım Granfondo gibi. Sizce Mtb kilitli pedalı ve ayakkabısı çok eksi yaratır mı?
Yol bisikleti ayakkabısı ile yürümek gerçekten zor mu yani mesela adaya gittim orada inip yürümek falan sıkıntı yaratır mı altına kauçuk koruyuculardan alsak?
Yol bisikleti için ne önerirsiniz ben Yol ayakkabısı istiyorum tabi ancak inip yürüyememek sıkıntı.

Mesela M065 ile M065L aradında gerçekten de işte bu be çok farklı diyecek kadar performans farkı olur mu param boşa gitsin de istemiyorum. Ama yanımda ayakkabı taşımak da istemem. Normal spd spd sl ye göre çöp müdür ?

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@burcinhan ignenin sivri ucu ayağa batar kalın ucu batmaz ya. Mtb'nin kali iğne gibi küçük ve dar. Dolayısıyla siz pedala yuklenince yol ayakkabısının kocaman ve geniş kaline göre ayakkabiya daha çok batıyor ve esniyor. Dolayısıyla birazcık verim kaybı oluyor. Ama bu verim kaybı ne kadar? Yok gibi bir şey. Ben hissediyorum ama o yüzden yavaş mı gidiyorum? Yoo...
Bir ara karbon tabanlı yol ayakkabısı aldım yol pedaliyla kullandım ama 3 kere falan cikmisimdir. Şehir içinde tak çıkar bela yürümesi bela diye vazgeçtim.

Sadece ve sadece antrenman için çıkıyorsanız, inip de markete girmeyeceksiniz, günlük sağa sola giderken yol bisikleti kullanmayacaksanız o zaman yol bisikletinde adam gibi (plastik degil fiberglass takviyeli veya karbon tabanlı bir yol ayakkabisi tavsiye edebilirim. Gerçekten hissiyatı farklı. Beton gibi. Ama stravada bir fark yok, fark histe.

Yok arada ulaşım amaçlı kullanacaksanız, inip biraz yuruyecekseniz vs mtb tavsiye ederim. Hala performansim düşmesin diyorsanız mtb ayakkabılarında da cyclocross için tasarlanmış altı çok sert ve performanslı modeller var. Biraz araştırın açıklamaları dikkatli okuyun yorumlara bakın güzel bir ayakkabı bulursunuz.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
merhaba.
yol bisikleti kullandığım sürenin yarısını mtb, yarısını da yol pedalıyla geçirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; yol pedalının ve ayakkabısının hafifliği, rijitliği falan ikinci planda. pedala basışım çok daha rahat artık.
mtb ayakkabısı yürüme konusunda daha rahattır, doğru. pedala çift yönde de kal takabiliyorsunuz. yol pedalına kal takmaya daha zor alıştım, mtb'de gerektiği zaman kali takmadan rahatça kullanabiliyordum. yol pedalında olmuyor bu.

ama hepsini geçtim, geçen ay yol bisikletiyle tura çıkacağımdan yürüyüş kolaylığı için mtb pedalımı taktırdım. 1 gün sonra tekrar yol pedalına geçtim. yola alıştıktan sonra mtb pedalının hiçbir avantajı ilgimi çekmiyor artık. 1 hafta yaptığım turda yol ayakkabısıyla gayet de taş toprak gezdim.

yol bisikleti kullanıyorsanız yol pedalı alın.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@hashus1099 50tllik kaliniz şu anda ne durumda? Hiç yumuşak plastikten kaldı mı? Benim kaller anında erimisti...

Bence sizin mtb ayakkabısı giriş seviyesi vs olduğundan rahat gelmedi. Cyclocross ayakkabısı deneseniz belki rahat ederdiniz.
Ama işte tercih meselesi. Bu işte tek bir doğru yok...

@hashus1099 50tllik kaliniz şu anda ne durumda? Hiç yumuşak plastikten kaldı mı? Benim kaller anında erimisti...

Bence sizin mtb ayakkabısı giriş seviyesi vs olduğundan rahat gelmedi. Cyclocross ayakkabısı deneseniz belki rahat ederdiniz.
Ama işte tercih meselesi. Bu işte tek bir doğru yok...

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@Ozan k.

bence niyet okumaktan vazgeçin. işin mekaniğinden bahsediyorum ben. 50 tl'lik kalim ile 3500 km yaptım 2017 içinde, erime var ama hala ilk günkü gibi çalışıyor. normalden fazla yürümüş olmama rağmen.
mtb ayakkabısı olarak "rahatlık" için shimano'nun trekking ayakkabısı şeklindeki modelini, yarış ve performans için de tabanı rijit bir modelini kullandım. yol pedalında daha geniş yüzeye basılıyor, mtb'de öyle değil. beğenmedim.

cycclocross ayakkabısı denemek gibi bir derdim yok, yol bisikleti kullanıyorum, yol pedalı ve ayakkabısıyla son derece rahatım.

• Beğen
Tepkiler: bitinya_s

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@hashus1099 böyle bir cevaba gerek yoktu. Benim kalim 1 haftada erimisti, onu söyledim. Yol ayakkabisiyla düzenli olarak yürüyen birinin kalinin bu kadar uzun dayanması istisnadır. Bunu belirtmek istedim ki arkadaş yanlış bilgi edinmesin. Yoksa kimse size karışmıyor, yol bisikletinde yol pedali kullanan cogunluktasiniz, hemen defansa geçmeye gerek yok, istisna olan biziz.