Yol bisikleti pedalı mı dağ bisikleti pedalı mı?

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
arkadaslar yakın zamanda yol bisikleti aldım triban 3 . daha önce mtb kullanıyordum fakat spd pedal hiç kullanmıslıgım yok. ögrenmek istedigim bi kac sey var bunlarıda farklı forum ,yabancı kültürler arama motoru falan gibi aramaktansa burdan bisiklet kullanıcılarına sormak istedim direk olarak.
yol bisikletinde kullanılan pedal ille yol pedalı mı olmalı? cunku bi kac kişi denk geldi forumda 'mtbyi bıraktıgımdan spd pedallarım satılıktır yol pedalı alıcam' falan gibi. aralarında fark olarak kaller ve agırlıklar gördüm ilk olarak baska ne gibi farklılıklar var kullanılabilir mi aynı performans ile. Yeni baslıyorum pedal işine hangisi daha kolay alısılabilir . halihazırda özel bir ayakkabımda yok onuda almak gerekecek fakat normal ayakkabı ile kullanıldıgında ne gibi dezavantajları var ? yani deforme olur mu yada rahatsızlık verir mi? ille özel ayakkabı ilemi kullanılmalı .

son olarakta elinde uygun fiyatlı 40 tl civarı falan pedalı olan varmı onca soru sordum ama gönlümde yol pedalı var elbette öncelikli olarak.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben yol bisikletinde mtb pedalı ve ayakkabısı kullanıyorum

1- pedal çift tarafı da kilit mekanizmalı, her şekilde direk kilitleniyor, pedalın düz tarafını çevirmeye uğraşmıyorum çünkü tersi yok :D
2- mtb ayakkabısıyla yürümek daha kolay
3- ayakkabı krampon gibi dişli olduğu için kaller yürürken içte kalıyor, yürümeyi engellemediği gibi daha az ciziliyor

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Gerek açısal gerekse de performans olarak yol bisikletine yol pedalı uygundur elbette ancak günlük kullanımda Mtb pedalı öne çıkar.Ben de yol bisikletinde bir müddet dağ pedalı kullandım.Anlayacağınız, bisikleti nerede ve nasıl kullanacağınıza bağlı olarak hangi pedalı kullanacağınıza karar verecek olan da sizsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Uğur Recep AKGÜL

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
üsttekilere ek olarak,
-mtb kalleri için "casual" yani günlük şık ayakkabıların piyasada olması avantaj. dışardan bakınca normal converse gibi duranları bile var.
-mtb pedalları çift taraflı, ayağınızı attığınız gibi yapıştırırsınız. yol pedalları tek taraflı olduğu için gir-çık biraz daha zor olabilir. ama kimileri de "yol pedalı simetrik olmadığı için, platform tarafı ağır geldiği için, sürekli aynı konumda, yani doğru tarafı üstte olacak şekilde duruyor, ayağımı attığım gibi giriyor zaten" diyor. kullananlar bu konuda yorum yaparsa güzel olur ben de merak ediyorum.
-yol pedallarının platformu daha geniş olmasını bırakın platformu var bir kere :D çoğu mtb pedalının platformu yok egg beater gibi. tüm yük ayağın pençe kısmında olduğundan ağrı yapma ihtimali var. platorm olanlardan almanız komfor açısından iyi olur. mtb'nin de platformlu olanları var.
-mtb de shimanonun Multi-Release kalleri var. bunlar sayesinde istendiği zaman ayak kilitten her yönden kolaylıkla çıkabiliyor. kullananların yorumları çok olumlu. artık düşmüyorum, istediğim an kolaylıkla kilitten çıkabiliyorum, panik anında kolayca çıkardım, her yöne olmasına rağmen hiç istem dışı kilitten ayrılmadı... gibi yorumlar okudum.

ben de yeni cx bisikletime pedal bakıyorum. şu ana kadar öğrendiklerimi paylaşayım dedim. ne mtb ne yol spd tecrübem yoktur.
benim tercihim platformlu bir shimano pedal ve shimano multi-release kâl şeklinde olacak.

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
Bende de triban 3 var spor ayakkabıyla o plastiğe geçirip sürüyorum rahatsızlık vermiyor. Gördüğüm konulardan sonra acaba bende mi bir pedal alsam diye düşünmüyor değilim yaza belki alırım :cool:

• Beğen
Tepkiler: Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Herkese teşekkürler arkadaslar. Geniş olması yola cekiyor fakat bende günlük bisikletten inip yürümek gibi kullanmam gerektiginden ve yol ayakkabısındaki kallerin cok cabuk yıpranıcanı düşündügümden biraz mtb spd e dogru kaydım gibi. Varmı elinde 520-540 ucuz olan?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
http://drivemybike.files.wordpress.com/2009/05/3shoesbottom.jpg

Yol bisikleti ayakkabısı ile yürümeyi kolaylaştıran cover'lar mevcut. Ancak buna rağmen uzun mesafe ve rahat yürümek için elverişli değil. Kısa mesafe ve hem koruma hem de merdiven iniş çıkışlarında hayat kurtaran bir ürün.

http://www.excelsports.com/image/LOOK%20Cleat%20Covers%20Keo.jpg

Bisikletten inince rahatlıkla yürümeliyim diyorsanız mtb pedalı ve ona uygun ayakkabı tercih etmelisiniz.

Fatih Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Scott
Eğer ilk kez alacaksan yol pedalı alman daha mantıklı tabi. Ama ben de mtb den geçtiğim için şu an mtb pedalını ve ayakkabılarını kullanıyorum. Artık ilerde elime para geçince değiştiririm. Şimdilik sıkıntı çıkarmıyor :)

Tepki
3
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mtb pedalı ve multi release kaller fotoları koyabilirmi arkadaşlar,yanlış bir şey almayalım....birde ayakkabı istanbul için nereden alabiliriz?

• Beğen
Tepkiler: Reha Oğuz Altuğ

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
dün biraz baktım, çok güzel ayakkabılar buldum wiggle'dan. shimano'nun spd sandaleti bile var :D günlük yürümede de kullanılabilenlere bakıyorum sadece. baya var.

bunlar kışlık ve goretex. günlük yürümede de kullanılıyormuş:
(link)
(link)

bunlar da trekking, trainer tarzı olanlar. aynı şekilde rahatça yürünüyormuş. yorumlar çok olumlu.
(link)
(link)
(link)

sandalet :D:
(link)

bu da fiyatı uygun olanı. ben bunu düşünüyorum kendime:
(link)

bu standart mtb pedalı: (link)
bu da PLATFORMLU, ayak teması daha iyi yani konforlu olanı: (link)
bu da onun uygun fiyatlısı: (link) ben kendime bunu almayı planlıyorum.
böyle platformlu mtb pedallarına "trail" pedalı diyorlar.

Multi Release Kal: (link)

toplamda çıkan masraf sandığımdan az olacak. xt m780 pedalın fiyatı m530'un yaklaşık üç katı, aralarında ise sadece 50gr var :rolleyes: ayakkabı da sandığımdan ucuz.. sandığımdan erken geçeceğim spd sisteme galiba.
yukarıdaki ürünler sadece konu sahibi için değil, şehir içi ya da turda kullanmak için spd pedal bakan herkes için güzel örnekler.

Tepki
3
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bilgiler,teşekkür.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Wiggle ilk kez duydum fakat 30 dolarlık ürüne 15 dolar kargo talep ediyor. Alınan ürüne verilen paradan ziyade(ucuz yada pahalı) kargolara verilen paraya hep acımısımdır:(

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
merlin ve chainreactions 8 dolar istiyor kargoya. merlinin fiyatlarını özellikle çok uygun buldum.

bir de ürünün fiyatı değil ağırlığı etkiler kargo fiyatına. sizin bahsettiğiniz 30 dolarlık ürün ağır ya da büyük bir şey ise fazla tutmuş olabilir kargo.

Bener E.

Üye
Tepki
24
Bisiklet
Giant
wiggle güvenilir bir şirkettir. kuşkunuz olmasın. yurt dışından alımlarda şirketlerin farklı kargo seçenekleri oluyor. merlin'den sipariş ettiğinizde kargonun nerede olduğunu görme imkanı sağlayan bir sistem var. Ancak chainreaction ve evanscycle'da uluslararası gönderimleri takip etmeniz mümkün değil.

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bir konu başlığı açacakken benzer konular altında bu başlığı gördüm. Çoğu mesaj mtb pedallarının artısından bahsetmiş peki yol pedallarının artısı nedir? Değmez mi bu yatırımı yapmaya? Ben de mtb spd pedal kullanıyorum. Ama Mtb pedalları dar olduğu için çok sürdüğümde basınç noktalarında ağrı yapmaya başlıyor.. Bana kilitli pedala geçerken mtb için olanların başlangıç için daha avantajlı olduğunu söylemişlerdi. Geniş tabanlı mtb kilitli pedallar ise yol bisikletinde abesi iştigal duruyor.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
SPD SL'lerde pedala uygulayacağınız kuvvetin geçişini sağlayan alan çok daha geniş. Bu sayede hem daha iyi güç transferi oluyor hem de bahsettiğiniz gibi tek noktadan oluşan basınç dolayısı ile ortaya çıkması muhtemel ağrıların önüne geçiyor. Ayrıca MTB pedal ve ayakkabılara göre çok daha hafifler tahmin edebileceğiniz gibi.

SPD SL'de kallerin açılarını vs. çok iyi ayarlamanız gerekiyor zira sürekli aynı pozisyonda süreceğiniz için yanlış ayarlarda ağrı çekebiliyorsunuz. Normal SPD'lerde böyle bir problem yok çünkü çok daha geniş bir hareket alanı var.

Şehir içinde kullanıyorsanız eksi tarafı yürümenin bir hayli zor olması :) 100-150 metreyi geçen yürüyüşlerde ciddi dert oluyor.

Doğan_Öztürk

Forum Demirbaşı
Tepki
1.145
İsim
doğan
Bisiklet
Canyon
yol bisikleti pedalı ve yol ayakkabısının artıları
-hafif olması
-ayakkabının tabanı sert olduğundan esnememesi bu şekilde tüm kuvveti yolaverebilirsin.
-airodinamik olması.
eksi yanlarıda aşağıdaki gibi
-eğer bisikletten inip yürümeye karar verirsen sanki topuklu ayakkabı giymissin gibi oluyor ve yürüyemiyosun.
-pedalı tek taraflı olduğundan pedala ayakkabının girmesi mtb ye göre daha zor.

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@Doğan_Öztürk @Bora Kıraç Yani yol bisikleti pedalının artısı daha hafiflik ve performans. Benim gibi bisiklette çok ciddi amaçları olmayan hobby amaçlı binenler için mtb pedalları daha mantıklı gibi gözüküyor. Çünkü hala bazen ayağımı kilitlemek mtb pedallarında bile zaman alabiliyor. Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
ben de yürümesi zor diye mtb pedalıyla başladım işe , çünkü tur sırasında bisikleti sırtlanıp dere kenarlarına , arazilere girdiğim de oluyor ve çamura da bulanabiliyorum bu açıdan faydalı fakat yol pedalını da deli gibi merak etmekteyim, performans ve keyif olarak artılarının fazlaca olduğunu düşünüyorum acaba yanılıyor muyum ? ayrıca ayakkabı ve pedal seçmek gerçekten çok zor deneme imkanı da pek yok, ne yapsak :kötü: iki pedalı da kullanan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Yol pedalının avantajı sadece marka içindir.
Daha geniş yüzey alanı bağlantısı olduğundan karbon tabanlar ve pedallar mümkün olmuştur dolayısıyla delta sistem yol bisikleti için çok az da olsa aero katkı sağlamıştır.
Spd mtb için diye kesin bir konumlandırma yoktur. Shimano pedaling dynamics dlye geçer. SL bir model ismidir.
Sl modelinde daha az ve hafif malzeme kullanılabilir çünkü uygulanan kuvvet cm2 daha az düşer hafifliği de çoğu Zaman mtb olarak tabir edilene göre azdır ama bunun sebebi tek yay mekanizması olmasıdır mtb olanlar çift taraflı olduğundan her zaman 70-100 gr ağır olur.
SL ler çarpmaya, çamura,pisliğe ve zamana karşı dayanıksızdı. Ayakkabıları da eşdeğer spd ye göre her zaman pahalıdır.
Uzun lafın kısası bütün tur boyunca hiç inip yürümüyorsanız(yani yarış gibi) ve pedal bakımından anlarım diyorsanız SL modeli alınabilir.
Yol bisikleti ile çıkarım arada mola veririm, gezinir içecek, yiyecek alırım arada kırlarda Çiçek toplarım diyorsanız spd. Hiç inmem, tura çıkarım tek noktadan döner geliririm aynı noktaya, merdiven vs çıkarmam bisikleti ev düz ayak, 0,2 Watt, 0,05 cdm sürtünme kat sayısı 200 dolar dan daha değerli diyorsanız SL modeli şart.
Spd ve ayakkabısına 800 tl harcadım oldukça konforlu bir ayakkabı edindim bu paraya SL modellerinde orta klasmanda kalırdım ama spd en üstün bir tık altı alınabiliyor.
Bu işler teknik yarar- fiyat üzerinden bakılmalıdır.
Yarış teknolojileri her zaman gerçek hayat koşullarında çalışmaz. Mesela turdan dönünce 500 m kadar yokuş çıkmam gerekiyor yokuşu bisikletle yoldan çıkarım ama trafik ağır hava kirli bu pis havayı oksijene susamış çiğerlere gömdürmek istemiyorum. Aynı yolun park alternatifli ağaçlı bir yürüyüş alternatifi için spd çok yardımcı oluyor. Ayrıca ağır bir turdan sonra biraz yürümek kaslara daha iyi geliyor.
Bu gün sıfırdan alsam yine SL seçmezdim.