Yol Bisikleti önerisi

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar, yeni bir yol Bisikleti alacağım şuan iki seçenek var bana uygun ikisi arasında kaldım, siz ne diyorsunuz?
1. Trek madone 4.7 2014
2. Cervelo S2 2015

Trek: full ultegra 6800 11*2 aynakol ultegra, jant seti bontrager
Cervelo: 105 5800 11*2 aynakol ve frenler fsa gossamer, jant seti Shimano RS.
Fiyat olarak neredeyse aynılar.
Kadro farkları hakkında da bilgisi olan arkadaşların yorumunu bekliyorum.
Teşekkürler

Scudo

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Cervelo sizede daha çekici gelmedi mi ? :D

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Fiyatları yakındır ama sanırım Trek biraz daha pahalıdır. Normal çünkü Madone de kendi çapında bir aero kadro, gurup set ve jantlarıyla daha öne çıkacaktır.
S2 görünüm olarak biraz şey, doğru kelimeyi bulamıyorum; S3-S4-S5 ne kadar güzelse, S2 o kadar güzel değil.
Her ikisi de 8 kg civarı olan bu bisikletten benim tercihim Trek olurdu, ömür boyu kadro garantili.

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Cervelo da ömür boyu garanti yokmu ?

Ben olsam cervelo alırdım !

Cervelo da renk seçenekleri var mı ? yoksa sadece mavi mi ?

Birde Ukrayna da ki bisiklet fiyatlarından bir kaç örnek verebilir misiniz ?

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Fiyatlar Türkiye fiyatlatından çok farklı değil. Cervelo siyah üzerine mavi, sormak istediğim birşey daha var, 105 setle ultegra set arasında ne kadar fark olduğu, ikiside 11*2, 105 setin yenisi 11 li olarak çıkmış eskiden 10lu idi.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Grup set daha üst model olsa da bu iki model arasında tercihim S2 olurdu. Cervelo ne kadar sportif görünümlüyse Trek de aksine o kadar yumuşak görünümlü. Sanki biraz cicili bicili bir hibrit bisiklet gibi. Ayrıca 2-3 sene önce yapılan bir testte, Madone modelinin hangi serisiydi hatırlamıyorum, Caad 10 ile karşılaştırılmıştı ve Caad daha rijit bulunmuştu. Genel toplamda da yine Caad kazanmıştı sanırım. Alüminyum bir kadronun, üst sınıf karbon bir modele karşı galip gelmesine oldukça şaşırdığımı hatırlıyorum.

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
@Berk Karaca

(link)
Bu olabilirmi hocam ? Madone 3.1 ust sinif degil :) zaten bu karsilastirmada grup set birinin apex birinin rival madonedeki fiyat farki tamamen karbon olmasindan kaynakli.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@Arda_7

Hah, aynen bu :) Haklısınız aslında yanlış ifade etmişim. Trek gibi üst sınıf bir markanın karbon bir modeli demek daha doğru olacak. Bu sayede yeniden okuma imkanım oldu karşılaştırmayı. Doğal olarak karbonun darbe sönümlemesini üstün bulmuşlar ancak rijitlik, iniş karakteri vs. konular ile ikisi arasındaki seçimleri Caad olmuş.

Neyse zaten burada seçeneklerden biri Caad değil. Bana ilginç gelen bir karşılaştırmaydı, aktarmak istedim. Benim tercihim hem görünümünden dolayı, hem de Cervelo için bu testteki gibi enteresan bir yorum duymadığım için, donanım üstünlüğünü göz ardı ederek S2 tercih ederdim.

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Benim kız arkadaş madone 3.5 kullanıyor, beraber tur yaparken ön teker derin bir çukura girmişti, çok sert bir kaza sonrasında bisiklette çizik bile yoktu. Onu gördükten sonra Trek gözümde en sağlam bisiklet olarak kaldı, bilemedim şimdi

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Trek'in Madone için 2014'te yaptığı farklı farklı kalitelerde karbon kadrolara bakalım:
300 Series OCLV Carbon
400 Series OCLV Carbon
500 Series OCLV Carbon
600 Series OCLV Carbon
700 Series OCLV Carbon
Hatta bir de alüminyum versiyonları var. 2015 pazar yılında yine 300 serisi 8000 serisi... hazırlıkları yapıyordur herhalde.

Trek'in şu ''Her seviyeden karbonum var gözüksün. Ona da satayım, buna da satayım, şuna da satayım.'' anlayışını sevemedim gitti. Hem her keseye hitap ediyorum düşüncesini vermeye çalışıyor, hem de 500 serisi gibi full özellikli bisiklet almak istediğinde fiyatı uçuruyor. Yarışlarda 700 serisi karbon kullan, millete de diğer karbonları sat gitsin. Elbetteki her seri karbonun farklı kalitesi, farklı ağırlığı var. Üstelik Trek kadrolar geometri ve özellik farklılıkları bile içeriyorlar.

Cervelo S2'nin karşılığının Trek Madone 4 serisi olacağını hiç sanmıyorum. Bence en az Madone 5 serisi ayarındadır.
Bir Trek kullanıcısı olarak bu iki bisiklet arasında ben olsam kesinlikle Cervelo alırdım.

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
@MehmetAliB.

Hocam dediklerinize aynen katılıyorum ama bir tek noktaya değinmek istiyorum.2014 madone 2.1 bu model en düşük karbon modeli h2 açısını kullanıyor öte yandan 2014 madone 7.9 bu bisikletde aynı h2 geometriyi kullanıyor.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Raşit S

Ustat sizin Foil de cok guzel, aldiginiz yerde devami varsa bir tane de biz alalim. :rolleyes:

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Aslında her markada, aynı model yelpazesinde farklı karbonlar kullanılıyor ama Trek biraz suyunu çıkartmış. Specialized da modellere göre 9r, 10r ve 11r (S-Works) olarak adlandırılan farklı malzemeler kullanılıyor mesela. Cannondale da Supersix modelinde Evo Carbon, Evo Hi-Mod ve Evo Nano olarak adlandırdığı farklı karbonlar kullanıyor.

Bu konuda en iyi markalardan ikisi Scott ve Canyon sanırım. Sadece iki çeşit karbon kullanıyorlar. Cervelo'da da S2 ve S3 arasındaki fark karbon türü.

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Alabileceğim sadece 2 model var şuan başka markalar değilde sadece Trek ve Cervelo konusunda artısıyla eksisiyle yardımcı olabilir misiniz. Bu arada hızdan çok uzun yol odaklı kullanacağım.

Daha dogrusu sadece yukarda yazdıgım iki modelden birini seçmem lazım. Gerçekten çok arada kaldım

Gurkan Ortamevzi

Aktif Üye
Tepki
168
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar Trek madone 4.7 yi aldım, componentlerin full ultegra olması ve yarım kilo kadar daha hafif olması, seçimimi treke kaydırdı. Aklım Cerveloda da kalmadı değil, ama aldım artık :)