Yol bisikleti tavsiyeleri

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lütfen la gibi aşırı argo hitaplarla yazmayınız. Sonra deniliyor ki forumda niye kadınlar yorum yazmıyor, üye olmuyor. Bu tip lafları görsem ben de uzak dururdum forumdan. Tamam internet ortamı, özgürlükler diyoruz, ancak durup dururken ortamın düzeyini düşürmeye gerek yok.

Scudo

bybilisim1

Üye
Tepki
6
İsim
Buğra
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selam arkadaşlar, Bisiklet Forum Ailesine yeni katıldım. Bir bisiklet alacağım, şehir ve il dışı sürmek için alıyorum diyelim, şu 2 sene bu mecralarda süreceğim büyük ihtimalle. Sonrasında yurt dışı gezilerine katılmayı hedefliyorum. Şehir içerisinde bir gün de (Pendik-Kadıköy) arası mesafe 35km yol yaptım, bacaklarımda ağrı vs. bir sonuç yaşamadım. Yani gündelik 40km yol yaparım diyebiliriz, bazen de daha düşük olabilir tabi.

Bu arada yaşım 17, boyum 1.69, 68 kiloyum. (gerekiyor mu bilmiyorum ama yazayım dedim.)

Şu an 'Salcano Nova 26 V' bisikletini kullanıyorum. Bahsettiğim mesafeleri bu bisikletle katettim.

Geçen gün sahilde bisiklet sürerken bir şeye takıldım, ince yarış bisikletleri vardır ya, işte onu süren birisini gördüm. Ben 14. viteste gidiyordum, bilirsiniz hafif yokuşlu bir yolda ölümdür 14. vites. Ben affedersiniz 'hayvan' gibi pedal çevirirken, o adam sakin bir şekilde pedal çeviriyor ve benden 150 metre ötede ve o ara mesafeyi ben bir türlü kapatamadım. Çıldırdım adeta.

Sizlerden isteğim, bana en fazla 4000TL sınırında ve bunun da düşüğü olabilir, illa ki 4000 şart değil, bana güzel, hafif, beni yormayacak, ekipmanlarımı(neler olduğunu dahi bilmiyorum daha, ekipmanların ne olduğunu :) o kadar yeniyim düşünün.) rahat bir şekilde takabileceğim bir bisiklet önermeniz.

Bisikleti kararlaştırdıktan sonra ise, ekipman olarak nelerin alınacağını, kısa ve uzun yolda ne gibi şeyleri yanıma alacağımı, yollarda nelere dikkat etmem gerektiğini sizlerden dinlemek ve öğrenmek isterim.

Saygılar Bisiklet Forum Ailesi..

• Beğen
Tepkiler: sadi imren

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bybilisim1 merhaba

1-Sizin ince teker bisiklete (yol bisikleti) yetişememenizin birçok nedeni olsa da sizin ve diğer kişinin arasındaki en büyük fark kondisyon farkı olabilir. İnce teker yarış bisikletleri diğer bisikletlere nazaran daha hızlı gitmesi için tasarlanmıştır.

img_0963.jpg

2-Bisiklet seçimi konularında garavel bisiklet, Endurance bisiklet, bikepacking konularını araştırmanı tavsiye ederim
Bisikletle tur yapmak isteyenler için güzel bir çalışma aşağıdaki linkte
(link)
(link)

bybilisim1

Üye
Tepki
6
İsim
Buğra
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@sadi imren görselde ki bisiklet size mi ait? Evet ise, modelini, kullanılışını, teknik yapısını vs. öğrenebilir miyim?

Bu arada gönderdiğiniz PDF çok işime yaradı, şimdiden alacak listesini hazırlamaya başladım bile :)

• Beğen
Tepki
0
İsim
Furkan
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
şuan kullanmakta olduğum salcano ct 20 bisikletimi satıp, yol bisikletine geçmek istiyorum. Bütçem 3500-4000 TL arasıdır. Aklımda sırasıyla ;

1 - kron rc 3000
2 - Mosso cavalier 700 claris
3 - Carraro rc 052
Kron Ve Carraro arasında gidip geliyorum aslında ama sizlerede danışmam daha yararlı olacağından hangisini almam daha iyi olur ?

Son düzenleme:

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@küçüksezar ikinci el tavsiye ederim. Sıfırlar çok pahalı bence üstündeki parçalara göre. Mosso 735 TCA ya da Carraro 062 mesela 3500-4000 civarı satılıyor. Mosso 735 TCA incelemesi mevcut forumda;

(link)

Tepki
0
İsim
Furkan
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan (link) baya uygun geldi fiyatı sence bir sorun varmıdır bunda yoksa eğer alınır mı ?

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@küçüksezar fiyatta sorun yok. Sora setli sonuçta. 2938 liraya sıfır Carraro 042 alınabiliyor bakın;

(link)

2600 çok bile 2 yıllık bisiklet için her ne kadar karbon maşası da olsa. Bunu almayı düşünüyorsanız pazarlık yapın. Ayrıca dişli oranlarını sorun, fatura isteyin.

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Efe38 dostum sen yanlış konuya gelmişsin buraya yazdıklarına cevap bulamazsın forumun tur bisikleti ile ilgili konularına yazman gerek

bybilisim1

Üye
Tepki
6
İsim
Buğra
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Alptriatlon Hocam merhaba, bana bisiklet konusunda yardımcı olabilir misin? Bisiklet bir türlü seçemedim yahu :)

Arkadaş, ben anlamadım ki, soracağım soruyu konu açmama izin verilmiyor forumda, buraya yazdığımda Allah bilir kim görecek ki cevap verecek. Nasıl olacak bu iş?

YagizY

Üye
Tepki
216
İsim
Yağız Yıldırım
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hasan143
Ben r17 ile başladım, kondisyonum artınca r13 aldım. 3 haftadır antrenmanlarda kullanıyorum. Öncelikle frenler dahil 105 set ile geliyor bisiklet, jantlar da fulcrum. Bisikleti tartınca 9,2 kg geliyor, jant ve gobeklerin de büyük etkisiyle akıcı ve atik bir bisiklet, esneme de yok gibi diyebilirim. Uzun alın borusu ile tırmanış icin de uygun ve rahat bir geometrisi var. Bu fiyata bence olabilecek en dolu donanımı sağlıyor.

Umarım yardımcı olur yorumum. Hangi bisikleti alırsanız alın keyifli sürüşler.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bybilisim1

Tek kişiden yardım istemek yerine ne kadar bütçeniz var, boyunuz kaç, aklınızda nerede ne gibi bir şartta kullanmak var ? Bunları yazarsanız insanlar elbette size yardımcı olacaktır. Sonucunda herkes işinde gücünde insanlar iş zamanı boşluklarında telefon ile bakıp eve geçince vakti varsa bakabiliyor. Her dakika kimin yardıma ihtiyacı var süperman gibi gidecek değil. Ayrıca forumda onlarca konu varken "bisiklet önerisi" için konu açarsanız ya silinir yada mod'lar başka konunun altına birleştirir. Sabrın sonu selamet.

Ekleme: Yaşın 16 yazıyor illa ki boyun uzar gidip 5-6 bin liralık bisiklet alıp 1 yıl sonra kadrosu sana küçük gelince de sorun olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
@Taskar
Saçma sapan bir hareket olur dostum.

Bisiklet sever 93

Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bybilisim1 merhabalar bence size uygun bisikletler CARRARO cr 042 Salcano xrs 044 Peugeot r15 ideal olabilir çünkü bunlar giriş seviyesi ve aşağı yukarı 3000 TL yani ekipmanda para kalıyor güzel bir km saati ve orta seviyede bir kask almak için paranız kalıyor bu bisikletler dışında dechatlhonun yol bisikletleri de var ama onları pek tavsiye etmem çünkü bu bisikletler geliştirmeye pek açık bisikletler değil ve yol bisikleti sahipleri bilir ki bu tür bir bisiklet aldıysan illaki bir yerini yükseltmek isteyeceksin dechatlon bisikletlerine kötü demiyorum üstündeki ekipmanlar güzel olabilir sağalam olabilir ama bir yükseltme yapılmak istenilirse yeni parça uymaya biliyor

Fatih Anıl

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Cannondale
Daha önce yazmıştım ama çok bir tavsiye gelmemişti. 2. el birkaç tane bisiklet belirledim. Kabaca özelliklerini paylaşacağım. Fiyat olarak 8-10 bin TL arasında değişmektedir. Bu fiyata sıfır olarak önerileriniz olursada sevinirim.

1- Focus Cayo - Ultegra 6800 grupset - Cosmic Jant
2- Focus İzalco - Sram Red grupset - Dt Swiss R23 Jant
3- Tarmac Expert - Ultegra 6800 grupset - DT Swiss R460 Pro Jant
4- Cannondale Supersix - Durace 9000 grupset - Mavic Aksium Jant
5- Fuji Transonic - Ultegra 6800 grupset - Zonda Jant

• Beğen

Bisiklet sever 93

Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Anıl abi hepsi çok güzel bisikletler biraz araştırma yaptım ve senin verdiğin özelliklerde olup 10bin TL nin altında olan bisiklet yok bence gidip hepsine bir bak derim hangisi en çok hoşuna giderse onu alırsın benim favorim mesela focus izalco üzerinde hem sram red set var ben sramı Shimanoya tercih ederim tabi ki bu benim zevkim bence bisikletlerin üzerinde hasar kırık dökük bir şey olmadıkça hepsini alabilirsiniz

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
@Fatih Anıl link olarak paylasirsan daha iyi olur aslinda. Bisikletlerin hangi yil oldugu veya gorsellerindeki kozmetik durum daha dogru yorum yapilmasini saglayacaktir.

Nuhammet

Üye
Tepki
3
İsim
Muhammet
@Taskar ben letgoda focus mares ax 4.0 gördüm pazarlık yaptık ama uyuşmadı tiagra cyclocross bence bi bakın sakaryadaydı 3000- 3500 gibi istiyordu

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Anıl Başkan en yeni model Tarmac diğerleri eski, kadro olarak al düzgün bir jant çak devam et. Sram red ile ultegra arızalarında parça açısından fiyat farkı olur kurlar çok arttı arıza durumunda parça fiyatlarını da göz önünde bulunduralım ayrıca shimano vites sistemi ağır işçidir kolay kolay bozulmaz .