Yol bisikleti tavsiyeleri

dukehayda

Üye
Tepki
164
İsim
Haydar
@CeRKeZ

küçük aynakolu 42 dişli olan bisikletle %24 eğimi sıkıntısız tırmandıysanız biz sizi tutmayalım, TdF sizi bekler.

konu hassas bir konu, 42 dişli küçük aynakolla rahat tırmanış yaparsın gibi dost güldüren, düşman öldüren şeyler söylemeyelim. çok bilene bir madalya verilmiyor.

Scudo

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gezgin gezer evet trek disbiritör ü alatin henüz bu rengini getirmedi. Ancak tahmin ediyorum kısa sürede gelecektir çünkü aynı modelin V freli olanlarının tüm renklerini getirdiler..

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dukehayda
Hazır İstanbuldasınız gelin beraber rumeli fenerine tırmanalım sponsorum olursunuz.

dukehayda

Üye
Tepki
164
İsim
Haydar
@isamorgil

yol bisikleti bir dayanıklılık sporu çoğunlukla. kondisyonunuz, spora olan ilginiz nedir bilmiyorum ama bi ilk 150 KM'nizi yapıp da eve gelip metabolizma hızınızın inanılmaz yükselmiş olmasından o yorgunluğa rağmen uyuyamamayı deneyimlemeden bu kadar büyük yatırım yapmamak gerekir diye düşünüyorum. ama maddiyat sıkıntınız da yoksa bu fiyatlara çok daha hoş bisikletler de var.

@CeRKeZ

bende henüz o kondisyon yok, geliştirince yapalım bir ara tabii. yokuş ortasında 42 dişli aynakolla "sanırım dizlerimi parçaladım." diye ağlarsanız ambulans çağırmam ama, haberiniz olsun.

• Hahaha
  • Beğen
Tepkiler: Şeffaf ve CeRKeZ

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dukehayda
Ne 100km ile nede gece uyumama ile sorunum olmaz. Sonuçta işim gereği(denizci) 3 ay kara iznimde kullanıyorum sabahlar olmasada ertesi gün de benim için yine tatil...

Ayrıca pek çok seçenek var diyorsunuz aslında bana göre çok az seçenek var.
-aero olmayan
-beyaz renk olmayan
-v fren olmayan
-group set inde seri dışı parça kullanmayan (örnegin ruble 105 olmayacak veya fren kendi üretimi v. S.)
-karman çorman renklerin çorba gibi kullanılmadığı (mesela ktm nin kullandığı renk skalası gibi)
Bir tavyeniz varsa değerlendirmeye açığım hatta şöyle söyliyim atlamış olduğum ve sevebileceğim tr de satılan bir model varsa. Onuda seçersem benden size bir yemek ?

Dip not 105 setle (veya bir başkası) bir alıp veremediğim yok. Sadece 105 ise herşeyi 105 olsun?. Evet garip takıntılarım var ?

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@isamorgil

(link)

(link)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O değilde, yeni yol bisikletleri hep disk frene geçmeye başladı. Adamlar ağırlık olmasın diye ayaklık takmayıp gülünç şekillere girip bisikleti bir taraflara yaslıyorken bu fren sisteminin ağırlığını nasıl kabul edecekler. :D Diğer yandan yol bisikletlerinde frenin biraz az tutması bence artı bir şey,bir kaç ay önce şehir bisikletinde frenleri zımba gibi sağlam yapmıştım,ani olarak bir olaydan ötürü ön freni az sıktığımda bildiğin bisiklet at gibi beni sırtından atmıştı. :) Bu durum disk frende vs daha çok riskli değil mi yol bisiletlerinde? Zaten bu bisikletler hafif,hızlı.Adam yanlışlıkla ön freni biraz ayarsız sıktımı aya kadar gider valla. :)

• Beğen
Tepkiler: Şeffaf

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@-Skynet-

Disk frenli bisikletin toplam ağırlığı biraz daha fazla olabilir ama disk fren uyumlu jant çemberleri vfren uyumlu jant çemberlerinden daha hafif(vfren yüzeyinin daha dayanıklı olması gerek).
Vfrenli bisiklette dönen ağırlık(jant çemberi) daha fazla. Disk fren toplam ağırlıktan kaybediyor ama dönen ağırlıktan kazanıyor. Bu yüzden ağırlık artışının etkisi çok önemli değil.

Disk frenin asıl amacı daha iyi hız kontrolü. Bir de eskiyen diski değiştirmek eskiyen jant çemberinin değiştirmekten kolay.

• Beğen
Tepkiler: Triban

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gezgin gezer
Peki daha keskin hale gelen frenlerin tehlike riski nasıl olacak? :)

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gezgin gezer
Önerdiğin bisikletler e pek de dikkatli bakmamışsın. Sadece 2 dk ayırdım ve bakalım neleri var yok...

Orbea bir cyclocross? ve 105 setli fiyatı 3190€?
Felt VR4 frenleri 105 ve 18.500 TL lik fiyatı ile neden kırpılmış set ile onu tercih edeyimki?

Yinede zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim ...

• Beğen
Tepkiler: CeRKeZ

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

(link) kadro boyu uyarsa güzel bisiklet.

Yemeği hakettim mi? :)

Yemeği kaptım galiba ses çıkmadı. :):)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hidrolic Disk yapacak birşey yok. :):)

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@trainspotting35

Aslinda yapacak birsey var, R7020 diye ama fiyat yakiyor. :)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mutlaka ama o uç illaki kalkacak o şekilde.

Beğendi arkadaş yemek ısmarlamamak için sesini çıkartmıyor bence.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35
Sensium500 beğendiğim güzel bir bisiklet pek çok kez acaba mı dedirtti bana ama @vetohan nın da dediği gibi 105 r7000 ler arzı endam eylemişken o kollar ile olmaz bu aşk ?
Hele ki o rx050 jantlar konusuna da hiç girmiyorum ?

Dip not: denizci yiz arkadaşlar telefonun her daim başında olma şansım yok. Birazcık geç cevap verirsem kusuruma bakmayın.

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
@gezgin gezer

Teker ağırlığının tek başına performansa etki etmediğine dair testler mevcuttu, google aramasıyla bulunabiilr. Şayet sadece tekerin ataleti o kadar önemli olsaydı daha küçük çaplı tekerler görmemiz gerekirdi.
Ayrıca disk ağırlığını ve bağlantı kısmını da düşünecek olursak jant ağırlığı olarak da daha hafif çıkacağını zannetmiyorum.
Kendimden ve çevremden şu ana kadar frenden dolayı eskiyen jant seti görmedim. Bu bakımdan jant seti tercihinde dikkat edilmese de olur bana göre. Ha bir de disk frenlerin bakımı v frenlere göre tam bir işkence.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@-Skynet-

Frenler daha keskin hale gelmiyor, daha yumuşak hale geliyor. Bu da ani frenlerde tekeri kitlemeden daha rahat ve daha hızlı fren yapmayı sağlıyor.
Fakat standart yol bisikleti fren sistemlerinin bu konuda çok bir eksiği de yok.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökhan Toros
Hocam hani şundan dedim,keskinlikten kastım:hidrolik frenlerde fren koluna hafif bassan bisiklet yavaşlayıp duruyor.Çok hassas fren kolları oluyor.Mekanikte bir deneyimim yok açıkcası ama oda o kadar etkilidir.durum böyle olunca,dikkatsizce fazla sıkarsan teker kilitlenir takla atarsın,demek istiyorum.hani mtblerde yine bir ağırlık var bu olayı dengeliyor.ama yol bisikletinde buda yok.bilemiyorum tabi deneyimlemek lazım,ben tecrübe ettiğim sistemlerden teori olarak yorum yapmaya çalışıyorum.kullananlar tabi daha iyi bilgi verecektir. :)

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@-Skynet-

Ultegra HD sahibiyim. Fren kolu spor arabalarin freni gibi tepki veriyor. Yani hisli ve modulasyonu yuksek. Ucuz HD sistemler ucuz arabalarin frenleri gibi bir anda kitler. Ben sahsen su ana kadar fren kitleyip kaymadim ultegrayla. Ama v frenle cok kitledim