Yol bisikleti tavsiyeleri

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Alptriatlon
Tabi ki öyle..
İkinci el bisikletlere çok para istiyorlar..Yukarıda gösterdiğim videodaki gibi kandırmacalar yapılabilir..Garanti çoğunda olmaz..Bazılarında fatura bile yoktur(Çalıntı bisiklet alabilirsiniz)..Lastikler filan yıpranmış olur..Değiştireceğin birkaç şey olur..vb
Sıfır bisiklette riski düşürüyorsun sadece..

• Beğen
Tepkiler: Yasin BAYRAM
Scudo

serhat7711

Üye
Tepki
0
Selamlar bisiklet almak istiyorum ama işin içinden çıkamadım yardımlarınızı bekliyorum boy 188 bacak boyu 93 araştırmalarıma göre 60cm kadro bir bisiklet almalıyım ama bu kadroda şehir bisikleti bulamadım bunun yerine yol bisikleti alsam şehir içinde kullanabilir miyim yoksa cycle cross bir bisiklet daha mı uygun olur

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serhat7711
Endurance kadro tarzı yol bisikletlerini günlük olarak çok rahat kullanabilirsiniz.Cyclocross bisikletler kendine has özellikleri olan specifik yol bisikletleridir.Tam olarak kullanım amacınızı ve bütçenizi söylerseniz yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarımız çıkacaktır.

Kaos.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Peugeot
@Knight Rider "Ultra 900 dediğiniz bisikleti dün incelemiştim. 4500 liraya 7005 alaşım şase, carbonfiber maşa, mavic aksium jant, ömür boyu şase garantisi shimano 105 mekanizmalı bisiklete sahip olabiliyorsunuz."

Herşey doğru, ancak Ultra 900 Af nin kadrosu Alu 7005 değil 6061. Üzerinde bile yazıyor :D

• Beğen
Tepkiler: MetuRider

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serhat7711
Şu iki bisiklet kadro geometrisi olarak endurance kadro diyebileceğimiz tarzda bisikletlerdir.Endurance kadro yol bisikleti ise en kaba taslak anlatımla sürüş pozizyonu çok eğik olmayan ,kadro geometrisi olarak rahat,günlük kullanıma uygun yol bisikletleridir.Ben kendim de işe gidip gelirken endurance yol bisikleti kullanıyorum;fırsatını bulduğumda da performans yapabiliyorum.Bu önerdiğim bisikletler bütçenize de yakın.
(link)
(link)

serhat7711

Üye
Tepki
0
Mosso nun endurance yol bisikleti var mı birde yol bisikletleri in lastiklerinin ince olması şehir içi kullanımda sorun olurmu

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serhat7711
Bütçenize yakın özelikteki Cavalier ve biraz daha fiyatı yüksek olan TCA modelleri tırmanış kadrosudur yani endurance kadro değildir.Sürüş pozisyonu olarak biraz daha eğiktir biraz daha performans odaklıdır.Ancak günlük olarak da kullanabilirsiniz tabi ki endurancelar kadar rahat olmaz.
Lastiklerin ince olmasının tek dezavantajı mazgallara biraz daha dikkat etmenizi gerektirmesidir.Yoksa yol tutuş olarak sıkıntı yaşamazsınız.25mm lastikli yol bisikletinde kendimi 35 mm lastikli şehir bisikletinden daha rahat ve güvende hissediyorum.
Mossonun şu modelini de değerlendirebilirsiniz her ne kadar endurance kadro olmasa da biraz daha agresif kadrodur

(link)

serhat7711

Üye
Tepki
0
Hocam endurance modelleri görebileceğimiz bir site var mı performans ile endurance nasıl ayırt ederim

Kadro boyum sizce ne olmalı 188 boy 93 iç bacak

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serhat7711

Endurance kadro örnekleri:
Btwin Triban 500-520-540
Carraro Cr Race 012-022-042-052-062
Scott Speedster serisi
Scott Solace
Trek Domane
Specialized Roubaix
Cannondale Synapse
Lapierre Sensium
Cube Attain gtc
Canyon Endurace
Merida Ride
Giant Contend Sl
diye uzar gider.Bir yol bisikletinin endurance mı yarış mı kadrosu olduğu stack to reach vb oranından anlaşılır.Tabi geomtri olarak biraz daha farklıdır alın borusu vb.Birazcık tecrübe ister.Yavaş yavaş öğreniliyor.
@serhat7711
60 gibi duruyor ama başta bisikleti bulalım .Kadro boyu tabloları markadan markaya değişiklik gösterebiliyor.

tesla42

Aktif Üye
Tepki
168
İsim
alper
Bisiklet
Lapierre
@serhat7711 üst borudan anlıyabilirsiniz.race yol bisikleti ve endurance yol bisikleti görsellerden bakın

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
@MetuRider bütçede az bir artış ile orta orta seviye bisiklet denk getirebilirsiniz. 5000 TL nin Al kadrosu için çok olduğunu düşünüyorum. Kendi şahsi görüşüm bütçede %10-15 lik bir artış ile tiagra veya 105 setli karbon bisiklet almak daha mantıklı.

@Kaos. 10.000 TL güzel bir rakam, o fiyata marka değeri yüksek, 2. elde daha kolay değerlendirebileceğiniz modellere yönelmek daha iyi bir seçim olur bence. Specialized, Cannondale, Scott vs. orta seviye bisikletleri ortalama 6.000-10.000 arasına alabilirsin.

Genel olarak hesaplı alınabildiklerini düşündüğüm modeller;
Scott Addict 30 - 105 set
Cannondala Synapse Carbon - Tiagra - 105 set
Cannondale Supersix Evo - 105 Set
Giant Propel Advanced 2 - 105 set
Giant TCR Advanced 2 - 105 Set

Bu yazdıklarım 6000-8000 Tl arasına alabilmek genelde mümkün oluyor. Fiyat Performans açısından bu modeller ideal bence.

Kaos.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Peugeot
@hakan hoca
Giant propel ve tcr'a ben de baktım da 2017ler bitmiş ve 2018ler henüz gelmemiş.

Bir de uzun ömürlülük acisindan, alu karbona göre tercih edilmeli mi? Ne dersiniz Hakan Hoca

• Beğen
Tepkiler: Kerim Taşkan

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
@Kaos. Kötü bir karbon kadro almaktansa iyi bir aluminyum kadro (Caad serisi gibi) almayı tercih ederim, bunun haricinde aluminyum kadroyu karbon kadroya maddi sebeplerden ötürü tercih ederim.

Yurtdışından online olarak düşünürsen eski yıllara ait giant seçenekleri mevcut.

• Beğen
Tepkiler: Kaos.

Kaos.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Peugeot
@hakan hoca
(link)
Bundan bir tane kalmış. Peşin 9000e alabilirim diye düşünüyorum ama 55 kadro, boyum 174-173 gibi. Yani biraz büyük. Asıl bilmek istedigim, bu seviyede bir karbonun kullanım ömrü var mı ?

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
@Viraj Mühendisi 11-32 ideal. Neden derseniz bu hafta sonu bursa iznik yaptık.%14 varan yokuşlar var. 100 km den sonra ağır yokuşlar 28 ruble ile zorlar. Yeni başlayan ve uzun pedallayan için 11-32 ideal

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Bizim gibi amatör kullanıcılar için sıkıntı olacağını düşünmüyorum. 5-6 yıl karbon kadro kullandım bir sıkıntı olmadı, hala daha kadroyu bir başkası kullanıyor. Kaza bela durumları hariç farkedeceğimiz bir durum olacağını düşünmüyorum. Buna karşın uzun vadede üst düzey performanslı kullanımlarda karbon kadronun esnemesinden dolayı rijitliğinin azaldığı söyleniyor.

• Beğen
Tepkiler: Kaos.

MrAlpar

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Trek
Merhaba bende foruma yeni katıldım. Bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var. Bildiğiniz üzere döviz kurları aldı başını gidiyor. 2. El bir karbon kadro bisiklet kaç yaşına kadar alınabilir? Örneğin 2012 model bir canyon bisiklet 5 bin civarı eder mi. (Campagnolo centaur grup set, mavic ksyrium jant vb ekipmanla). Karbon fiberin ömrü konusu derin. Bu sebeple alınabilir yada neden alınmamalı fikirlerinizi rica ederim. (Alınmamalı diyenler alternatif yazarsa mükemmel olur :)

mrfelicity

Üye
Tepki
44
İsim
Emir
Bisiklet
b'Twin
Bence ömür konusunda yaş değilde km göz önünde bulundurulmalı ama 2012 model karbon bisiklet kaç km yaptı kim bilir:):):):):)

Tekus

Üye
Tepki
42
İsim
Ergün
Bisiklet
Merida
Selamlar bende yol bisikletine geçicem biraz hızlandırıyorum alımı bisikletim çalındı 1 haftada daraldım
Forumu oldukca takip ettim
Sürekli fikir değişiminde kalıyorum biran önce alıp bu kararsızlıktan kurtulmak istiyorum
Bütçe sıkıntılı ama taksit vs yapıp alabılcegımın daha iyisini almak için çabalacağım belli bir bütçede yok
Tabi çok yüksekde olmamalı
105-ultegra setli bakıyorum aliminyum karbon arası gidip geliyorum
Karbon için
(Titreşimleri ne kadar absorte ediyor bilmiyorum sırf o özelliği için karbon düşünüyorum birde kablolar içerde diye sanırım )
Niçin shimano servis yaygınlığı bilinirlik sonrasında değişimde kolaylık yaşanak içinde yoksa gönlümde camponola var
105-ultegrayıda sonrasında pişman olmamak için istiyorum
Ön aynakol 39-53
Arkayıda 11-32 istiyorum
Kısa bacak arka aktarıcı olsun diye düşünüyorum
Hidrolikdisk fren kullanıyordum
Yol bisikletlerinde genelde v fren kullanılıyor burada kararsız kaldım ikisininde avantaj dezavanları var iilaki ama bakalım
Gelelim jant lastik olaylarına bu konuda tamamen sıfırım önerilere açığım
Flatbar-dropbar da çok gidip geldim ama dropbarda karar kıldım
Genelde yerli bisikletlere bakmıyorum
Yanancıların ömür boyu kadro garantilerinden ötürü onlara bakıyorum
Yurt dışından da bakıyorum ciddi farklar var
Marka çok ön planda değil kadrolarda nasıl bir sıkıntı yaşarım bilmiyorum burda 10-15 binlik bir bisikleti farklı markayla kadro jant lastik öz bilmeden vites grubu ve kadro malzemesine göre yaklaşık 5-7 bin arasında bulabılıyorsunuz
Buda ciddi rakamlar baktığınızda tabi yaklaşık 2 bin tlye yakında getirme masrafı oluyor kargo vergi vs
Kadro tipinde ciddi sıkıntı yaşıyorum aslında
Ortlama günlük min 50 km yapıyorum ev-iş arası kullanıyorum
Hava şartları çok kötü değil ise biraz karışık uzun oldu ama en ince detayıda kontrolumde olsun istiyorum bisikletimin
Teşekkür ederim yorumlar için şimdiden

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut