Yol bisikleti mi? Dağ bisikleti mi?

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Merhabalar 15 yaşındayım bu yaz yeni bir bisiklet almak istiyorum fakat bir türlü karar veremedim. Yol mu ? Dağ mı ? Forumda bu tarz birçok konu inceledim ama hala bir karar verebilmiş değilim. Bisikleti genellikle Beykoz - Üsküdar - Caddebostan arası sahil yollarında kullanacağım. Geçen yaz Trek 4500 kullanıyordum okul dolayısıyla sattım açıkçası bisikletimden memnundum ama her zaman kendime ''Şimdi bir yol bisikleti olsa daha hızlı gitmez miydim ? diye soruyordum. Ama bazı yerlerde de dağ bisikletinin avantajı oluyordu. Mesela sıkışık bir trafikteyim küçük bir boşluk gördüm ordan devam edeceğim ama orada da çukur var , dağ bisikletiyle her türlü giriliyor ama yol bisikletiyle girilmez :( Yolların durumu malum hep belli başlı yerlerden gitmek gerek yol bisikleti ile bu da bi zaman sonra sıkacaktır diye düşünüyorum. Şehir bisikleti en mantıklısı ama inanın gözüme hiç güzel görünmüyor yani içime sinmiyor. Şu an en mantıklısı dağ bisikleti benim için fakat yol bisikletinde hep aklım kalıyor. Sizce hangisini almalıyım ? Bu arada bütçem 1250 TL gibi bir şey olacak bu fiyat aralığında ikinci el orta seviye bir dağ bisikleti alınabilir ancak başlangıç seviyesinden daha iyi bir yol bisikleti alınamaz. Bunları da göz önünde bulundurarak tavsiyelerinizi bekliyorum.

Scudo

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Mtb den yol bisikletine geçmiş biri olarak kesinlikle bir daha mtb ye dönmem. Mtb yle her yerden geçiliyor trafikte olsun şehir içinde olsun, her türlü tork mevcut en dik bayırlar çıkılıyor, fren performansı desen o derece, gerçekten mtb yle yaramazlık yapmak uçmak kaçmak merdiven inmek zevklidir, ancak yol bisikletinin akışı, az enerji gerektirmesi, sürüş pozisyonu, gidonu birden fazla yerden tutabilme olanağı, virajlara girmek gerçekten başka, şehir içindede agresif sürüyorum dikkatli olunduğu sürece sıkıntı yok (25c lastiklerle), dar yerlerden geçmekte gidon dar olduğu için daha kolay bence, alt kısımlarda tutulduğu müddetçe fren performansıda tatminkar. Uzun yollarda kondisyon bisikleti tadında yormuyor insanı, tabi çok dik bayırlarda dişlilerden dolayı bayır çıkmak sıkıntılı olabiliyor başlarken 3 lü aynakol tercih etmekte yarar var. Seni çok iyi anlıyorum tur bisikleti ve yol bisikleti arasında bende çok gidip geldim, yol bisikletine geçtim ve pişman değilim farklı bir dünya ferrari yada racing motor sürmek gibi bir nebze :) pedala asıldığın zaman bir anda hızlanıyosun. 1250 tl ye 2. el temiz gayet güzel yol bisikletleri mevcut. Bence vaktini tur bisikletiyle harcama çünkü aklın yol bisikletinde kalıcaktır eminim nede olsa farklı bir dünya :).
Bana göre sürüş zevki budur ;)

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Aklında yol varsa eğer diğerleri seni kesmez. Ona ulaşana kadar devam edersin. Bu sebeple direk yol bisikleti almanı tavsiye ediyorum.

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
Ben ilk olarak dağ bisikleti aldım. Bizim buradaki ormanlık alanda kullanırım diye. Sonrasında bisikleti ulaşım amaçlı kullanmaya başladığımı anladım şehir içinde. Bu durum işe gidip gelirken terleme olayı nedeniyle zorluyordu beni. Bende eski bir şehir bisikleti aldım. Kullandım onu. Zaman içinde kendime eski bir seri, yani klasik yol bisikleti aldım. Harika oldu. Aklım hep yol bisikletine binmeye gidiyor.

Kısacası siz yol bisikleti alın. Fişek gibi gidebiliyorsun anında :)

• Beğen
Tepkiler: ÇEVİK
Tepki
3
Bisiklet
Peugeot
Eski bir söz vardır. "Bisikletler ikiye ayrılır: yol bisikletleri ve diğerleri" diye

• Beğen
Tepkiler: ÇEVİK

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
@furkancinar98

küçük bir boşluk dediğiniz yer 60 cm den büyük olması gerekiyor çünkü mtb nin gidonu geniştir ama yol bisikletinin gidonu 40 cm o boşluklardan geçme konusunda daha iyidir nerede kullanacağınıza bağlı tercih yapmanız lazım görünüşe göre şehirde sürüyorsunuz ben olsam yol bisikleti alırım

Tepki
3
Bisiklet
Peugeot
istanbul'da eğer bisiklet sürmen gerekiyorsa kaldırımdan da gitmen gerekecek ve yol bisikleti seni kaldırımdayken çok rahatsız eder ha kaldırımdan gitmezsen de sağlam kufur yersin hatta üzerine bile sürebilirler. Çünkü İstanbul da bisiklet sürücüsü adam yerine konmuyor.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@mehmetalkan

Kaldırımdan bisiklet sürülmez arkadaşım, istanbulda sabahları kaç kişi işine gidiyor yollardan bisikletle, trafiktede araç gibi hareket edersen, kimseye rahatsızlık vermezsen, ayna kullanırsan hiç bir sıkıntı yok, kaskı taktıktan sonra trafikte sürücülerde daha temkinli davranıyor.

• Beğen
Tepkiler: Oğulcan Yürek

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
@mustafa şükrü yıldırım

Evet haklısınız genelde araçlar gibi hareket ederiz fakat yoğun bir trafikte arabalar gibi yavaşlamaktansa ara sıra yolumuza kaldırımdan devam ettiğimiz oluyor ve yol bisikleti bu gibi zamanlarda rahatsız edebilir.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@furkancinar98

Kaldırımdan devam ederim zihniyetiyle yol bisikleti alınmaz. Yol bisikleti alıyorsan bir takım şeyleri kabul edeceksin. Konforsuzdur, ordan oraya zıplayamaz artistik yapamazsın. Kırmızı ışıkta durursun. Gerektiği zaman sol şeride geçebilecek cesarete sahip olman lazım. Yoksa anca mahalle arasında kullanırsın yol bisikletini.

Tepki
35
Bisiklet
Scott
@1 Mesela sıkışık bir trafikteyim küçük bir boşluk gördüm ordan devam edeceğim ama orada da çukur var.

eğer böyle diyosan alma yol mol git çift amartisörlü al rahat edersin.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant

furkancinar98 Nickli Üyeden Alıntı
Evet haklısınız genelde araçlar gibi hareket ederiz fakat yoğun bir trafikte arabalar gibi yavaşlamaktansa ara sıra yolumuza kaldırımdan devam ettiğimiz oluyor ve yol bisikleti bu gibi zamanlarda rahatsız edebilir.

@Tuncay Üner

Kesinlikle katılıyorum hocam, yol bisikletiyle kaldırımada çıkılıyorda iniliyorda zaten, Martyn Ashton un yol bisikleti videosunu izlersen neler yapılabildiğini zaten görürsün ;).

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Araziye Girmeyeceksen Yol Bisikleti Almanı Öneririm Çukur Tümsek Taş Çakıl Hikaye Sen İşini Biliyorsan Hepsini Birşekilde Bertaraf Ediyorsun

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Dağ bisikletine karar verdim cevaplayan herkese teşekkürler

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Konuyu hortlatıyorum ama yol bisikleti al diyenler haklıymış, geçen ay aldım dağ bisikletini ama aklım kaldı orada yol bisikletiyle takas edeceğim :)

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
:) Arazide bisikletle dolaşmaktan zevk alamıyorsan, yol bisikletini dene birde, sürerken özellikle zemini iyi analiz etmeni tavsiye ederim. Kasis yada çukurlar hatta rögar kapaklarının üstünden dahi zıplayarak - uçarak geçebiliyorum artık. Yol bisikletiyle aşk yaşıyorsan ülkemizin yol şartı vs. hikaye oluyor ;).

Alp Efe Atılgan

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Sedona
Nerede kullandığına bağlı araziye giriyorsan kesinlikle dağ bisikleti.

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
@Alp Efe Atılgan
Araziye girerim hatta yarışlara bile katılırım diye aldım ama bu sıcakta ormana gidip antrenman yapmaya üşeniyorum akşam da gidilmiyor. Hakkını veremeyeceksem de ne gerek var dağ bisikletine :)

Alp Efe Atılgan

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Sedona
Bi kere yol bisikletiyle araziye girme,sonu kötü olur :D O yüzden araziye gireceksen dağ bisikleti,hız yapmayı seviyorsan ve araziye girmeyeceksen yol bisikleti...

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Dag bisikleti mi yol bisikleti mi sorusunun cevabi duz gidonlu cyclocross bence, istersen yolda git istersen araziye cik.

• Beğen
Tepkiler: laciverti