Yol bisikleti istiyorum ama..

ilvanyaman

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar.Bende yol bisikletlerine çok merak sardım o kadar profesyonel olmasada bir tane edinmek istiyorum.Ama aklım çok karıştı.En büyük endişem lastik inceliği üzerine bizim buraların asfaltının üzeri mıcırlı ama asfalta yapışmış şekilde lastikleri çok mu yıpratır bilemediğimden sizlerede sormak istedim.

Scudo

Murat BAYRAKTAR

Aktif Üye
Tepki
26
lastikleri yıpratmasından ziyade vibrasyon çok rahatsız eder diye düşünüyorum.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
o yola on amortisorlu sehir bisikleti ya da cyclocross iyi gidebilir

fatih çifçi

Forum Bağımlısı
Tepki
189
Bisiklet
Carraro
pert olursun...tecrübe aldım 1000 tl zararla 2 ay sonra sattım.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lastikleri yıpranır düşüncesiyle yol bisikleti alacaksan hiç bisiklet almayacaksın. Ha endişen bozuk yollarda düşerim kalkarım kalkamam olabilir. Bu bozuk yolda yol bisikleti kullanılmaz ifadesi forumda bir şehir efsanesi haline gelmeden kendi çapımızca bir iki kelam etmek isterim. Fransızların meşhur bir yol yarışları var paris roubaix isminde. yotubu biraz karıştırdığında bu yarışa ait onlarca çekimle karşılaşırsın emin ol türkiyenin yollarını aratmayan bir güzergahta yarış yapılır. üstelik bu bisikletler bir iki güçlendirme dışında bildiğimiz yol bisikletidir yani saykokros bile değildir. Yol bisikleti girmez diye bir şey yoktur çıktığımız turlarda mtb nin gittiği her yere gittiler maşallah. Yeterki sağlam bir teknikle sür. Nisanda yapılacak türkiye turunu bir takip et. Emin ol o turdaki yollar senin yollarından iyi değil.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Yol bisikletinden korkmayın, 1 sene boyunca mtb-tur bisikleti kullandım ve 2 gün önce yol bisikletine geçtim. Lastiklere kilonuza göre hava bastıktan sonra, bisikleti de kullanmayı bildikten sonra sıkıntı yok. Mıcırda da kullandım toprak yolada girdim, engebelerden de geçtim hiç bir sıkıntı yok 150 km oldu çok iyi gidiyor.

• Beğen
Tepkiler: ilvanyaman ve gok

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Belirttiğiniz yüzeye sahip bir asfalt yolda canınızı sıkacak şey titreşim olacaktır. 700x25 lastikle daha rahat edersiniz ancak sürekli o yola katlanılır mı? Bence katlanılabilir.

• Beğen
Tepkiler: ilvanyaman ve gok

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Yol bisikletine meraklıysan alabilirsin.Merağını başka bisiklet tatmin etmez.Yine keşke alsaydım dersin.Asfalt için yol yarış bisikleti vazgeçilmezlerdendir.Arazi için mtb vazgeçilmezlerdendir.İki arada kalan cyclecross,hybrid melez kırması:D bisikletler her iki kulvarda performans olarak dominantlarına göre iyi olmaz.Lastik olayını abartmana gerek yok.Lastik,zincir,dişliler zaten zamanla deforme olucak aparatlardır.Uzun süre hizmet verirler.Değişmeli lastik takabilirsin. (link) yol bisikletinin park edildiği yerin durumu.Yol bisikletleri narin bir yapıda değildir.Asfaltlarımızın durumu çok iyi değildir.Turcuların çoğu çukur,mıcırlı yollarla karşılaşıyorlar.Bisikleti arabaya atarak tura devam edecek halleri yok.Yol bisikleti konforlu değildir.Giyim önemlidir.Padli tayt gerekir.Padli tayt giyme meraklısı pek değilim.Bez bağlamış çocuk gibi duruyor:D.Uzun turlarda acıdan insan ne olursa giyer:D.

• Beğen
Tepkiler: ilvanyaman

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Korkmadan alın bende de aynı korku vardı.. Önemli olan dikkat.. Sürüş tekniği çukurlara, atlambaçlara dikkat ediceksin.. Zaten E-5 yollar şehirler arası yollar düzgün genel olarak.. Sen de her zaman şehir içi sürmeyeceksin eminim bi süre sonra uzun yollar yapmak istiyeceksin bence sıkıntı olmaz.. Lastikleri dert etme onlar en kolayı :)

• Beğen

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Açıkcası bende yol bisikletine yeni geçtim, benimde aynı şekilde korkularım vardı, 23c lastikleri 25c yle değiştirdim, yol tutuşu ve konfor artmış oldu. Uzun lafın kısası yol bisikletine gönül verdiysen mıcırdı topraktı farketmiyor zamanla hepsine alışıyorsun(İlk başlarda çok farklı gelebilir). Türkiye'nin yol şartı falan farketmiyor yani dikkatli akıllı sürdüğün sürece. Eksik etmemen gereken en önemli şeylerden biri kesinlikle jelli iyi bir eldiven.

• Beğen
Tepki
17
Bisiklet
Ümit
@mustafa şükrü yıldırım

jelli eldiven neden gerekli? (Gerekmez diye değil bilmediğimden soruyorum)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Asfalt bozuksa eğer 25 ya da 28C ölçüde iki lastik ile çözersiniz sorunu.
Ne kadar kalın lastik, o kadar az basınç, o kadar rahat sürüş.

Ben düzgün yollarda bile yol tutuşu ve konforu daha yüksek olduğu için 25C tercih ediyorum. Sonuçta ne kadar rahatsanız bisiklet üstünde o kadar artıyor performansınız.

Ayrıca bu video'yu izleyin
(link)

mkurt

Üye
Tepki
61
Bisiklet
Scott
@Erdal Ceylan

Bu gercekten cok iyiymis :)