yol bisikleti istiyor muyum emin değilim...

murathan.

Üye
Tepki
3
İsim
Murathan Şahinkara
Bisiklet
Bianchi
Bende dahil olayım konuya ;D.. Bu gün carraro yetkili servisi ile konuştum ordaki adam diyor ki bekleyin ocak ayına kadar (ki bende bu aralar yol bisikleti alacağım içim kıpır kıpır nasıl olacak bilmiyorum) hem yeni modeller çıkacak ve tourney sistemli bisikletler ucuz olacakmış.Çeşit bol olacakmış salcanoyu aradım açmadılar :D

Scudo
Tepki
9
bende sizinle aynı duygular içerisindeydim ama şuan yönümü tamamen yol bisikletine çevirdim :) 2 hafta içerisindede bir yol bisikleti alıcam

A.Tahsin

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Bende yol bisikleti var ama bel rahatsızlığımdan dolayı şehire geçmek istiyorum
yol bisikleti çok hızlı arkadaşlar hızlı ötesi hatta slr 200 ile 35 km altına düşmüyorum

Masterkutt

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Merida
Bu başlık altındaki hemen herkes aynı duyguları yaşayıp aynı yollardan geçmiş, ben de dahil :) İlk profosyonel bisikletimi 6 ay önce almıştım. Mtb hiçbir zaman düşünmedim çünkü hep hız odaklıydı isteklerim ama tura çıkmak da bir o kadar hayallerimdeydi, o yüzden gittik yine hemen herkes gibi hybrid modellerden speeder t2 aldım, hem önde hem arkada bağaj deliği var vs diye avuttum kendimi sanki aylarca sürecek tura çıkacağım.

Hybridler içinde oldukça seri agresif bir model olmasına rağmen yol bisikleti sevdalısı olan bir adam için değil hybrid cyclo cross kadrolar dahi yetmez. Eninde sonunda ya bisikletini satacak ya da safkan bir yol bisikleti daha alacak. Benim gibi tura çıkma planları olan ve uzun soluklu (10.000+km veya aylarca sürecek) bir tur düşünmüyorsanız gönlünüzde de yol bisikleti yatıyorsa, yol bisikletine yakın diye gidip de bir hybrid almayınız. Yakın makın değil arkadaş mtbden hızlı gidersin ama yol bisikletinin yanına yaklaşamazsın. Speeder t2 mi babama devredip bütçemi ayarladığımda caad10 almayı düşünüyorum ya da allez ikisinden biri. Tur için de bütçem uygun olursa bob yak alırım olmazsa da sırt çantamdaki 15 kglık ağırlığa razı olurum. Yükü taşıyan katır yerine yükü kendim taşıyıp safkan yarış atına binmeyi tercih ederim. Ve benm gibi düşünen arkadaşlara paralarını ve zamanlarını yanlış kullanmamalarını tavsiye ederim. Ayrıca fikir ve önerilerinden dolayı Derya KEÇECİ abime de teşekkür ederim.

Not: Bisiklet işinin sonu yok bunu zamanla her bisikletçi anlıyor, elbetteki bütçe en önemli kriterimiz malum ülke şartları ; kötü kadro çok iyi komponent yerine kendi sınıfındaki bütçenizin yettiği en iyi kadrolu bisikleti alın isterse en düşük komponentler olsun zamanla parça parça yükseltme ihtimaliniz var ,ama kadronuz sınıfında üst seviyelerde değilse gözünüz hep üst seviye kadrolarda olacak bu da memnuniyetsizliğe sebep olacak. Bunlar tamamen benim tecrübe ettiğim durumlar ama çevremden gözlemlediğim kadarıyla da genelleme yapılacak düzeyde oluşan bir durum. İstisnai durumlar elbette olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Baran Altilar

Baran Altilar

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Scott
Uğurcan;yol bisikletiyle ilgili diğer başlıkta da yazmıştın benzer şeyleri ve söylediklerinin her kelimesine katılıyorum,ben düşünüp te yazsam bu kadar güzel ifade edemezdim kendimi,eline saglık.Şunuda anlıyorumki hemen herkes aynı yollardan benzer şekilde geçip benzer deneyimler yaşadıktan sonra aynı noktada buluşuyor,tabi arada olan butçeye oluyor,yapılan yanlış tercihlerle kullanım alanı dışında alınan bisikleti elden çıkarmak ve eksta masraflar vb.
Burada forumu dikkatli takip edip sabırlı davranan,kullanım alanına ve uzun vadeli düşünüp bütçesine göre hareket eden arkadaşlar bunun meyvelerini ilerde alacaklardır diye düşünüyorum.

Devrim Uyanık

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Salcano
Benim de aklım kayıyor sürekli yol bisikletine ama kafamı kurcalayan konular var.

1- Şu anda önde 28-38-48 dişli var, arkası 11-32. Yük olunca (10-12 kg) yokuşlar ızdırap oluyor. Oranları hıza yönelik olmayan yol bisikletleri var mıdır, ben 50-60 gitmek istemiyorum, 35-40 gitmek istiyorum. Dünyanın parasını verdikten sonra da dişlileri attırıcıları değiştirme fikrinden hoşlanmıyorum.

2- Tur yapmak, birincil amacım. 500-1000 km arası parkurlar olacak bu yaz. Arkaya bagaj destekler mi yol bisikletleri, yol bisikletinin arkasına bagaj ve heybe takmak rajona ters düşer mi? Yol bisikleti gidonu olan çok turcu görüyorum internette ama, gidon dışındaki aksesuarların ne olduğunu algılayamıyorum, o yüzden adamlar yol bisikletiyle turluyorlar işte diyemiyorum.

3- Şimdiki bisikletimde Brooks Flyer sele var. Yol bisikletinin rahatsızlığını nötralize eder bu sele diye varsayıyorum ama haftalık turlarda sıkıntı yaratır mı konfor eksikliği?

Benim asıl amacım aslında gezi, ama daha verimli sürersem, daha çok yol katedebilirim, daha farklı parkurlar planlayabilirim diye düşündüğüm için yol bisikletine yöneliyorum... Eğer fikir aklıma yatarsa baharda 2-2.5k arası bir bütçe ayırmayı düşünüyorum bir yol bisikleti için. Bu aralıkta arka bagajı destekleyen kadrosu olan, vites oranları hıza yönelik olmayan makineler var mıdır tavsiye edebileceğiniz?

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@Devrim Uyanık
Devrim bey Merhaba, bende hem tur hem yol bisikleti var, ikisini de kullanıyorum yol bisikletimde de 3lü ayakol var o yüzden yokuşlarda birhayli rahatım 50-39-30 aynakol ve 12-28 rublem var, ama buna yüklenirsem ve 10 kilo bagaj takarsam bu en düşük oranlara rağmen yokuşta zorlar mı zorlayabilir o yüzden çok minimum malzeme ile çıkılır ve 3lü aynakol olan bir yol bisikleti alırsanız iyi olur.
Eğer turlamaksa amaç ve 10 kilonun altına indiremiyorsanız yükünüzü, ben yol bisikleti ile turlamanızı tavsiye etmem, güneyde sahil kesimlerinde yollara fazla zift atmıyorlar sıcaktan çıkmasın yüzeye diye, bu da pütürlü bir asfalt demek, 23mm bir lastikle 10 kilo yükle böyle bir yolda gitmeyi gerçekten hiç istemem... gidon takılabilir forumda birçok arkadaşın tur bisikletinde yol tipi gidon var, bu onu yol bisikleti yapmıyor ama biraz daha eğilerek rüzgar direncini düşürmeye yardımcı oluyor.
brooks seleler ağır oldukları için yol bisikletinde kullanımı biraz mantıksız oluyor. hem hafif diye yol bisikleti alıyorsunuz hem de 600gramlık sele takıyorsunuz biraz sorunlu :)
yol bisikletlerinin geneli bagaj ve çamurluk deliğine sahip değil, sadece trek 1.0 modelinde var sanıyorum...
Ya benim gibi 2 ayrı bisiklet alın, veya cyclocross denilen tarza yönelin, cyclocross bagaj delikli modeller var, hemde 32-35 gibi lastiklerle kullanılıyor tam size göre...

(link) burada da yol bisikleti ile turlayanlar var, isteyince oluyor :) minimum yük, 3lü aynakol ve 25mm lastiklerle neden olmasın ?

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Ben de benzer bir konu üzerinde uzun süre kafa yordum aynı anda bagaj bağlayıp tura çıkabileceğim ve yarış bisikleti performansına yakın bir bir performans alabileceğim bir bisiklet olarak; sonunda kararım Cannondale caad x almak ve 2. bir jant seti ile continental grand prix 4000 s lastiklerle cyclocross u istediğim zaman yarış bisikleti haline çevirmek oldu.Yakın bir zamanda bisikleti alıp marathon racer lastiklerle kullanıcam hemen akabinden yarış jant setinide alıp istediğim gibi bir bisiklete sahip olmuş olucam.
-Ama bu kararı almamda etkili olan etken iki bisiklete aynı anda sahip olucak maddi kaynağımın olmaması ve bir bisiklette istediğim bütün özellikleri toplamak istemem oldu.Benim için en doğru tercih buydu.Ama karar vermek zor oldu gerçekten=)

• Beğen
Tepkiler: Masterkutt

Masterkutt

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Merida
@douach
Sen de benim verdiğim kararı vermişsin yol bisikletine en yakın cyclo cross kadro alıp hem yol çekiş sistemi ve jant seti ile kullanmak yeri geldiğinde de mtb jant göbek ve lastik alternatifiyle de tur hafif arazi gibi işleri halletmek.