Yol bisikleti ile tur

soner kulak

Forum Demirbaşı
Tepki
241
daha önce tartışıldığından emin değilim ama şu an bisiklet alma aşamasında olduğum için benim için hayati önemdeki konuyu açtım.sizce bir kaç günlük 200-300 kmlik turlarda yol bisikleti kullanılabilirmi meseela istanbul-düzce-ereğli veya izmit-bursa arası gibi tur mesafeleri yol bisikleti ile sorunsuz gidilebilirmi .bozuk asfaltta yol bisikletinin dayanıklılığı nasıldır .dik yokuşlarda üçlü aynakol rahatlık sağlarmı.teşekkürler

Scudo

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
dik yokuslarda on aynakol buyuk oldugu için tırmanırken daha da zorlar rahatlık saglamaz kılonuz coksa ve bagaj takıcaksanız sıkıntılar yasaya bılırsınız lastık ebatının buyuk olmasıda tırmanıslarda dezavantajdır kullanılır kullanılmaz dıye bırsy yok kullananları cok gordum bırazda kendınızı nasıl alıştırdıgınıza baglı yol bısıkletınden kopamayanlar var

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Küçük çakıllardan veya deliklerden kaçtıkça düzgün bir lastiğin patlaması kolay değil. En kötü tur için daha kalın dayanıklı bir lastik alırsınız sorun olmaz. Gidonu biraz yükseltirseniz pozisyon rahatlar, eğer sırtta çanta varsa (2-3 günlük çok büyük bir çanta olmaz sanırım) pozisyon biraz rahatsız edebilir o yüzden gidon yükseltmek iyi olabilir. Dişli oranlarına bağlı tabi ama yokuş çıkmak yol bisikleti ile daha zor ama gözde büyütülücek birşey değil.

Bisiklet her zaman dayanır, sadece lastik sorun olabilir uzun yolda. Yol bisikleti gibi olan touring bisikletleri var onlara baktınız mı? Onların geometrileri daha rahattır yol bisikletlerine göre.

• Beğen
Tepkiler: soner kulak

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
3lu aynakol takmak şart...En azından yokuşlarda rahat edersınız.

• Beğen
Tepkiler: soner kulak

soner kulak

Forum Demirbaşı
Tepki
241
sanırım bahsettiğiniz touring modelleri cyclocross yol modelleri ancak fiyatları biraz uçuk olduğu için orta seviye yol bisikleti düşündüm.yorumlardan anladığım kadarı ile yol bisikleti ile iyi lastik seçimi ile iki üç günlük tur mümkün .yorumlarınız için teşekkür ederim.kararımı verdim yol bisikleti alıyorum:in:

• Beğen
Tepkiler: serdar k ve mcanb

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Forumda da olan bir arkadaşım (Alcnylcn kullanıcı adı) çeşme-alanya arası yol bisikleti ile gitti, dediğine göre lastik hiç patlamamış. Sadece normal bisikletten daha dikkatli gitmek gerekiyor o kadar.

Tepki
31
Bisiklet
Trek
@soner kulak

Hayırlı olsun, benzer bir ikileme ben de düşmüş idim. Almayı düşündüğünüz yol bisikleti hangisi acaba?

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Neden şehir bisikleti düşünmüyorsunuz, ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır, yol bisikletinin lastikleri 700x23, şehir bisikletlerinin ise 700x28-35 arası değişiyor, yani kalınlık aynı sadece yükseklik değişiyor.
Ben specialized sirrus sport kullanıyorum, lastikleri 700x28, daha hiç patlama yaşamadım. Ağırlık olarak 10.5 kg, üçlü aynakoluda var, gidonu da düz, sadece gidon boynunu ters çevirdim, gidon 5cm. kadar aşşağı indi, rüzgar direnci konusunda fayda sağladı, aluminyum kadro karbon maşa, yük de taşıyabilirsiniz, tavsiye ederim.
Muadili trek FX serisi de olabilir, yada her markanın var aslında bu tip bisikletleri, bütçenize uygun bir tane seçebilirsiniz.
Bol pedallı günler dilerim:)

soner kulak

Forum Demirbaşı
Tepki
241
uzun bir araştırmadan sonra bugün fiyat ve donanım açısından en uygun gibi görünen scott speedster s30 siparişi verdim.biraz kullandıktan sonra deneyimleri paylaşmak üzere

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
iyi yapmışsın onun arkasında bagaj yeri var önede bagaj takabilrisin.Aynı zamanda biraz daha kalın lastik alırsın yada oldugu lastikde yeter.Ayna kol üçlü zaten.Sırt çantası sakın takma abicim ben yaptım düşmanıma bile yaptırmam.ADamı öldürüyor 50 kmden sonra.Turun bitincide çıkarttırırsın arka bagakla önü al sana mis gibi bisiklet.s30 da çok iyidir hoş ben rengini sevmiyorum.Keşke tricrossada baksaydın tam istediğin bisiklet oydu bence herneyse almışsın artık kurt düşürmüyelim. :)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Türkiyede ne yazıkki trek 520 dir surly lht gibi bisikletler yok hoş bende vardı çalındı :) bu bisikletler tam uzun yol için yapılmıştır.Bende bu ay içinde br tane alıcam da acaba yurtdışındanmı alsam burdanmı toplasamı düşünüyorum.

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@derşan sezer

Parçaları buradan alacaksanız toplama işine pek girmeyin derim, bu gün satılan marka bir bisikleti aynı parçalarla toplamaya kalksanız hazırı daha cazip bir fiyata geliyor. Elinizde hazır parça var da değerlendirmek istiyorsanız orasını bilemem ama param oldukça alırım mantığı bile pek işlemiyor:( hakikaten pahalı burada parçalar, avrupada da pek ucuz değil, amerika nispeten iyi ama nakliye çok tutuyor, tek seçenek ebay den temiz ikinci eller:D

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Hazırıda yok işte burda.Düşünücem valla haftaya kadar.Büyük ihtimal yanımda getiririm yurtdışından iyi birşey.Burda hep 28 jant modeller var adam gibi tur bisikleti 26 jant ve agırlık taşımaya müsait bir geometriye sahip olur.Burda trek fx mefx öneriyorlar adama :) aldık işte scott p5 i alet kafayı yiyor full doldurdunmu hele yokşu aşa inince deme keyfine :)

• Beğen
Tepkiler: GayriMütenahi

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
Yapan , yapacak olan var mı ?

Yapılabilir mi sizce ? 1000 kmlik bir tur düşünüyorum.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
yapan var bagaj demirinide sele borusuna takıyolar

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
@E.E Yapılır tabii ki neden yapılmasın. Bu yaz Karadeniz düşünüyordum ben de ama yalan oldu . Yol bisikletiyle uzun tur örneği olarak İspanyol bir adamı örnek verebilirim. Triban 3 ile tur yapıyor ki benim yol bisikletini seçme sebebim de bu adamdır yol bisikletiyle de zun tur yapılabileceğini kanıtladığı için.

Yukarıdan "Mis Viajes" kısmına gelirseniz yaptığı turları görebilirsiniz. Eğer İngilizce'niz varsa sayfayı Google Translate ile İngilizceye çevirip okuyabilirsiniz.

(link)