Yol bisikleti ile kaldırımdan inmek/çıkmak vs

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
merak ediyorum arkadaslar. kaldırımdan inmek/cıkmak, tumseklerden biraz hızlı geçmek cok zarar verir mi bisiklete? bisiklet dağ olsa idi bu soruya lüzüm kalmazdı ama, yol bisikleti olunca bisiklet kafama takıldı.
kaldırımdan inmek de hunharca değil. hoyratca kullanan biri değilim. en azından şimdilik..

Scudo

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Videoda farkettiysen kaldırım köşelerine çarpmıyor.Aynı yöntemle alt seviyeler bile (ben gibi :) ) kurtaramayacağı çukurların üstünde atlayarak çukura girmekten kaçınabiliyor.

Tepki
95
İsim
Burak
Bisiklet
Mosso
Tümsek çukur vs. gibi şeylerin üzerinden atlıyorum genelde ve daha akort bile kaçmadı :)

• Beğen
Tepkiler: Muad dib

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Kaldıram kenarına çarpmanın basitçe dinamiğini ve oluşabilecek zararları görmek isteyenler R.C HIBBELER in Dynamic kitabının 19. ünitesini inceleyebilir.

Ahmet.Uzun

Aktif Üye
Tepki
146
Bisiklet
Salcano
Cok cok kotu bir atlayis yapmazsanız bir sey olmaz. Kendim 85-90 kg arasiyim bazen cok sert cukura giriyorum veya bunny hop biraz kisa kalıyor ve arka jant çukura-kaldirima tam vuruyor ama şu ana kadar bu sebepten lastik bile patlamadi. Yol bisikletinde daha onemli olan lastik basinclarinin tam olmasi düşük basincta kullanmak lastiği cok kolay şekilde patlatıyor.

• Beğen
Tepkiler: Muad dib

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
çok haşin bir şekilde çukura kaldırıma dalmadıkça bir şey olmaz. yıllardır yol bisikletiyle her yere atlar zıplarım.

dikkatli olmadıktan sonra her bisiklet zarar görür

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
Hemen profesyonel bir video paylaşımı yapıldığı için sıkılıyorum forumdan. Bunu soran kişi amatörce yapacak bunları. O videodaki adam kim bilir kaç yıldır bisikletin ekmeğini yiyor. Boş boş işler ya. Bu arada, yol bisikleti ile inilir çıkılır. Akordun bozulmamasına ve lastiğin patlamamasına dikkat etmek gerek. Şimdi böyle yazdım ya, hemen bir macaskill videosu gelir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Küçükken bmx tipi bir bisikletim vardı ve yüksek kaldırımlardan (30 cm civarı) yavaşça inerdim küt diye ve bisiklete bir şey olmazdı. Ama şimdi mtb ile bile inmeyi düşündüğümde sanki kadro elimde kalacakmış gibi hissediyorum. Büyüdüm ve kilom arttığı için mi böyle düşünüyorum yoksa psikolojik bir rahatsızlığım mı var? Korkuyorum çünkü. Halbuki bir şey olmaz heralde... Olur mu ki? Kaynak yerlerinden çat diye kırılır mı?

@Çağrı Fatih Yamalı
bir de soruyu soran arkadaş, bisiklete zarar verir mi acaba diye sormuş... yani çok parası olmayan insanlar için bisiklet dediğimiz araç en kötü 5-6 yıl kullanmak için alınır. aldığı bisiklet 1 yıl sonra çöpe giderse bir daha bisiklet bile alamayabilir belki. profesyonellerin kullandığı bisikletler zaten 10binden aşağı değildir. ve hepsinin sponsoru var. bisiklet ölse de umurunda değildir sürenin. :D

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
@aligüler

Profilime bak, benimki elimde kalmıyorsa, seninkine bir şey olmaz ;)

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
dengeli yapar iseniz hiç bir şey olmaz kaldırımdan çok mazgal ve su kanallarına dikkat etmek lazım , bunny hop yapabiliyor iseniz çukurlar için birebir ,tabi ki ayağa kalkmakta da fayda var kaçamadığınız çukurlar için.şahsım adına ben inmiyorum kaldırımdan 3 saniyelik lik bir gecikme bisikletimden değerli değil :)

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
Hocam, merhabalar...

Yol bisikletiyle yolda giderken küçük/orta çaplı çukurlar üzerinden hoplayarak giden biri olarak diyorum ki kaldırımlara girmeyin. Ben şundan iyice emin oldum artık. Yol bisikletini özellikle bisiklet yolu kaldırımda olsa bile yoldan ayırmamak gerekiyor. Kadıköy, Pendik-Tuzla arasındaki bisiklet yolunu ve bu yolun tasarımını düşünecek olursak eğer ne dediğimi anlamış olacaksınız. Kaza yapma olasılığınız çok yüksek çünkü.

Ben trafiğe takılmamak için bisiklet yolundan Caddebostan'a kadar gidip, sahilden evime, Tuzla'ya gidecektim. Kaldırım yüksek, pedal kilitli olduğu için üşendim ve bir süre daha bisiklet yolundan gideyim dedim. Yağmur+yeni lastikler+hız+ipince çukur olunca kaza yaptım. Sürüklendim, 3-4 metre yuvarlandım ve finali kaldırıma oturarak bitirdim. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kaldırım yayalar için, bırakın artık kaldırımdan gitmeyi. Çukur ve tümsek için de bunny hop tekniğini çalışın. Emin olun çok rahat edersiniz.

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@F.Yıldırım

ben geçtikten sonra frenlerinizin halini merak ediyorum açıkçası...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Genelde bunu yapanlar dağ bisikleti yada MTB den gelme kişilerdir. Sagan da bunlardan birisi. Daha çok bisiklete binmek, bisiklet ile bütünleşmek, bisikleti vücudun bir uzvu gibi kullanabilmek bunları yapabilmeyi sağlayacaktır. Önce küçük çukurlardan geçip gitgitde daha büyük çukurlar tümsekler denenebilir. Kaldırım taşı biraz zor bir olay yavaş olursanız aynakol çarpabilir, hızlı olursanız tam olarak geçemeyebilirsiniz. Tabi bisiklete de bağlı MTB ile yapılması daha kolay belki ama yol bisikleti ile gaza gelmeyelim hele ki Martin Ashton videoları izleyip jantlardan,lastiklerden olmayasınız. Her bisiklet kendi amacında sürünce güzel.

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
Bu arada yanlış anlasıldım sanırım:) oyle tumseklerden filan hoyratca geceyim, havalanayım/uçayım gibi düşüncelerim yok. mesela bisiklet yolundan inişlerde (yeni tecrübe ettim) sert tümsekler filan. yine yaşadığım muhitte de aynı şekilde. sorum; buralardan biraz hızla gecsem sıkıntı olur mu gibiydı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Özellikle fazla çukur alanlarda seleden hafifçe kalkmanızı tavsiye ederim özellikle de hızlı iseniz. Jantlara daha az basınç uygulamış olursunuz. Tümseklerde de aynısını yapabilirsiniz.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Düzgün akord edilmiş bir yol jantı ve düzgün bir şekilde yapılan hoplama zıplama atraksiyonlu engelli geçişleri jantınıza hiçbir zarar vermez merak etmeyin.Polisin ''o bisikleti düzgün sür!!'' anonsu kulaklarımda çınladı bir an :) o'na göre düzgün sürmek kaldırımdan tın tın gitmek herhal.Anlaştık sonra.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ya da çukurlara girmemeye çalışacak şekilde sürmeye çalışmak lazım. Arkadaşın dediği gibi eğer tümsek,kasis var ise seleden kalkmak etkili bir yöntem bisikletin tellerine janta binen yükü hafifletir.