Yol Bisikleti İle Günlük 40 km (Başlangıç için nasıl)

onur42

Üye
Tepki
10
Slm Arkadaşlar,

Yaklaşık 4 gündür yol bisikleti ile günlük 40 km (20 km sabah ve 20 km akşam) yol yapıyorum. Başlangıç için nasıl. Bellirli periyotlarda artırmam lazım fakat zaman sıkıntım var onun için işe gelip giderken kullanıyorum. Sizce hangi periyotlarda kaç km artırmam lazım. Dikkat etmem gerekenler nelerdir. Yani yeni başladığım için yönledirmenizi istiyorum.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@onur42

antreman yapmak istiyorsanız ara vererek vücudun kendini toparlayıp yeni tempoya göre kendisini adapte etmesini sağlamanız gerek. eğer gençseniz toparlanma süresi kısadır 3 gün binip bir gün dinlenmek gibi.

hergün değişik tempoda binebilirsiniz. ilk gün sabit hızda, ikinci gün gücünüzün yüzde%80 nin kullanarak 10 dakika gidip 3 dakika dinlenip tekrar maksimum gücünüzün %80 gibi . 3. gündede giderek artan tempo ile sürmek gibi.

en önemlisi dinlenme.

Abdülhamit Topçu

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Abdülhamit TOPÇU
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ölünceye kadar bayılıncaya kadar bir pedal daha basmayacak hale gelinceye kadar gideceksin. Kendi gidebileceğin maksimum yolu belirleyip dönüştede yarı yola kadar dinlenmeden geleceksin. :))

Şaka bir tarafa bence başlangıç için iyi hamlayıpta bırakmamakla birlikte aşırı yüklenip, bezginlik hisside oluşturmamak lazım. İstikrarlı olarak küçük periyotlarla artırılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Burak G.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
onur hergün 40 km gidiyorsan zaten antireman yapıyorsundur.Maximum kas gelişimini istiyorsan işe gidince hemen yemeğini ye protein ce karbonhidrat karışımlı akşamda eve döndüğünde güzelce yemeğine ye.Ve kaslarını iyi dinlendir haftanın her günü değil ama 4 günü git mesela işe bisikletle 2 gün git bir gün dinlen.Daha sonraki aylarda mesafen değişmiyeceği için yapman gereken şey yavaş yavaş ağır viteslere geçiceksin veya dur kalklar yapıcaksın yani interval çalışısıcak işe giderken gelirken netten arat interval diye bir sürü bilgi bulursun.Bende işe git gelde bisiklet kullanıyorum 30 km mesafe yapıyorum hoş ben yarış bisikletimi çok çıkarmıyor iş için genelde city bike yada katlanır bisikletimi onlarla daha iyi antireman oluyor ağırlar ya :) ve en önemlisi km saati al kadanslı olanlardan ve kalp ritim sayacı böylece performansını kontrol edebilirsin.Yol bisikletinin çabuk haşatı çıkıyor bence bir city bike bul :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

onur42

Üye
Tepki
10
@abdulhamit

Şimdi gazı aldım abi yarın ben işe gelmiyorum bu gazla istanbula gidiyorum :D Artık ulaşamasakta yolunda ölürüz. :) Katılmak istersen sabah namazına mütakip yola düşeriz.

onur42

Üye
Tepki
10
@derşan sezer

Yorumunuz için teşekkürler. İntervali araştıracam. Benim bisiklet sözde yol bisikleti ama üzerinde çamurluk gibi gereksiz bir çok aksesuar var. Aksesuarları hem kış geliyor diye hemde ağır bisiklete alışırsam hafif bisiklete geçince daha rahat olur diye sökmedim. Yarıya kadar hızlı yarıdan sonra daha yavaş ve belli tempoda sürüyorum. Ama inşallah interval araştırınca daha yaralı bir antreman yapmış olacam.

Tepki
73
Günlük 40 km formu korumak için yeter de artar bile. Birde arada bir haftasonları 100-150 km yaparsan başka birşeye gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

ocanakci

Daimi Üye
Tepki
241
Bisiklet
Lapierre
kesinlikle günlük 40 km iyi bir mesafe. ben de iki ya da üç günde 40-50 km yapıyorum.sonuçta sürekli binersek monotonluktan ne farkı kalacak ki. her seferinde bisiklete bir sonraki biniş için heves ve güç kalmalı di mi? :D

• Beğen
Tepkiler: Hakanözkam

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
bence pek iyi bi yol izlemiyosun gezi değil antreman yapman lazım şlk sularını çantaya ya da mataraya afalan koyuyon en az 2 litre.sonra yol belirliyosun evinden en az 5 km uzakta falan oraya gidion sonra evinin etrafında iyi yerlerde gezion ama eve geri dönmüon :D ertafında daire çizion geberene kadar sürüon çok yorulunca paran varsa bi yerde oturuon :D protein alman lazım tabi sularınında yeterli kadarını iç.sonra eve zorlu dönüş :D.oda antreman havsaında ama kasları çok zorlama.arada mola verebilirsin dönüşte.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Sırf protein alma.Antiremandan önce karbonhidrat al antiremandan sonra gene karbonhidrat ve ondan hemen sonrada protein al.Akşam yatmadan evelde protein al.Kaslarını arada dinlendir.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@derşan sezer

özür enerji veren karbonhidratları unutmuşum.bu arada aminoasitler ne işe yarıo :D

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@derşan sezer

Tek takıldığım konu yazınızda... "YOL bisikletinin çabuk haşatı çıkıyor" Hor kullanırsan çıkar haşatı... bisikletine bakarsan seversen hiç birşey olmaz, Millette şöyle bir düşünce var, YOL bisikleti işte ince jant ince teker kadro hafif diyince akla hemen Çabuk haşat olur geliyor. Nasıl olsa herşey ince dayanıksız... Öyle bir mantık yok arkadaşım... YOL bisikletleride sağlam hemde düşünülenden çok daha sağlam, Artık çıkarın YOL bisikletleri hakkındaki ön yargıyı kafanızdan...
Dün kaza yaptım akşam 21:00 gibi Ank. kızılayda olan varsa görmüştür beni, akşam 40km hızla giderken zincir kitlendi ve takla attım, 120kiloyum ben bisikletim 8,5kg. (profil resminde olan bisiklet) üstüne düştüm o kadar sürüklendik ama sapa sağlam ve bu olaydan sonra bisikletime güvenim 2 kat daha arttı.

YOL mu... Güç, Hız, Atack, adrenalin ve tutku gerisi hikaye...
MTB mi... Hiç bir fikrim yok, binmedim, binmemde...

• Beğen
Tepkiler: Deda ve Cem Unden

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Dostum sağlam kadroları var :) ona laf yok ama jantların haşatını çıkartırsın istanbulda.Gel sen bir seyrantepeye gir bakalım jantmı kalıyor :) yerler köstebek yuvası gibi afedersin ama 5000tllik bisikleti ben salak saçma yollara sokmam.altımda olur 1000 liralık yol bisikleti takoz gibide jant girerim heryere :) Şu ana kadar işe git gel yaparım hiçkimsenin tarmacla yada modena veyahut sixlerle gittiğini görmedim duymadım.Giden varsada helal olsun derim.Bu neye benzer biliyormusun işe hergün ferrariyle gitmeye benzer.Kim işe ferrriyle hergün gider dimi?Jeeplerle gitmek varken.türkiyede şehre yakışan bisikletler city bikelar ve dağ bisikletleri gerisi yıpranır.

• Beğen
Tepkiler: serkan hilal

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@derşan sezer

ANKARA yı Güllük Gülistanlık sanıyorsunuz herhalde siz :D YOLLAR çok düzgün ya burda :D
Ben 3000€ luk bisikletle giriyomda, sen 5000TL lik bisikletimi dert ediyon,
O bisiklete en kısa zamanda birşey gelir benden demesi sakındığın mal göze batar....
Ben bu jantlarla çok çukur girip çıktım...
Mazgallara taktım...
şu anda hala kullanıyorsam, bu sağlam olduğunu gösterir...
Unutma ki! her zaman sakındığın sakladığın ve göze gelmesinden korktuğun malın başına birşey gelir....

FERRARİ alıyorsam, hergün işe gitmesinide bilirim
NOT: FERRARİ alanın hergün işi gidip gelecek parasıda vardır dert etme sen!!!

• Beğen
Tepkiler: Deda

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Arkadaşım günde 40 km çok iyi bende işe bisikletle gidiyorum gidiş dönüş 12 km tam ısınıyosun yol bitiyo :)

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
kullandığımız para verdiğimiz bisikletten zevk almamız lazım her şeyden onu mahrum bırakmak olmaz arada sırada düşecek arada sırada tüm yağları temizlenecek bisiklet bu düşmek de var kırmak da parlatmakta bir şey olur diye sürememezlk etmeye gerek yok mtb kadar sağlam olmasa da yol bisikletleri de oldukça sağlam yapıya sahip haklarını yemeyelim

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Buyrun sokun tarmacları colnagoları pinirellloları istanbul seyrantepeye :) daha bugün motorun amartisör keçelerini değiştirdim :) artık 5 milyarlık jantlara ne yapar siz düşünün o çukurlar.O karbon jantlara çok güvenmeyin derim sonra ikinci elde görmeye başlarız sözüm meclisten dışarı tabi :) 200 km yapmamış karbon jant dolu ikinci el

Zafer KAPLAN

Daimi Üye
Tepki
239
Bisiklet
Focus
Bende aynı şekilde başlamak üzereyim bütün aksesuarlarımı tamamlamayı bekliyorum,bisikletimde yeni geldi...Konu için teşekkürler bana da çok yardımı dokunacak yorumlar sayesinde...

Edit;Daha dün akşam şehirde turlarken mazgalın birini hesaplayamadığım için girdim anında da çıktım,girme anında tok bir ses duyuldu,durdum baktım hiç bir şeyi yok ve benim bisikletimin fiyatı 700 tl :D
Salcano Xrs 800

• Beğen
Tepkiler: Bisikletsever34