Yol bisikleti için sora vs tiagra?

Batu.ers

Üye
Tepki
80
yol bisikleti için sora ile tiagra arasındaki fark nedir sora üzer mi beni kimi beğenmemiş sorayı içime kurt düştü siz ne dersiniz.

Scudo

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Tiagra almanızda yarar var, ben sora kullanıyorum 3 lü aynakol ve 8 li ruble mevcut. Zinciri bakımlı ve yağlı tutmazsanız geçişlerde sıkıntı yaşanılabiliyor. Özellikle Aynakolun en küçük dişlisinden orta dişliye geçerken 2 kez ittiriyorum öyle geçiyor tabi bu çok vaktimi almıyor beni çok çok rahatsız eden bir durum değil. Arka viteste de durum fena değil ancak geçişler çok çok net değil belirtmek isterim. Arka vites için vitesi hızlı boşaltmada mevcut kolu fazla itince 2 yada 3 dişli birden azaltıyor. Çok şıkır şıkır olmasada çokta vasat değil diyebilirim. Ancak bütçen izin veriyorsa tiagra almanı tavsiye ederim. Videoyu incele istersen.

Batu.ers

Üye
Tepki
80
@mustafa şükrü yıldırım

teşekkürler set olarak düşünüldüğünde kaç tl fark vardır sizce ?

Batu.ers

Üye
Tepki
80
@furkancinar98

ilginiz için teşekkürler ama biraz korkuttunuz sora 3500 gerçekten alınmayacak tarzda bir set mi arkadaşlar siz ne dersiniz.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Alınmaz diye bir şey yok tabi ama alırsanız kısa süre içinde muhtemelen değiştirmek isteyeceksiniz..
Hem ağırdır, hem yük altındayken geçişleri sizi rahatsız edebilir..

Bu yüzden hazır alıyorken biraz üst seviye bir şey almak hem daha ucuza mal olur hem sizin içiniz rahat olur..

Tepki
31
Bisiklet
Bianchi
Yaklaşık 2500km yapmışım, 2200 set kullanıyorum. Sadece arka attırıcının ayarı yapılması gerekiyor şuan. Değiştirmek istesem, vites kollarındaki anten şeklindeki kabloları sevmiyorum, onu değiştirirdim. Üst seviye setlerde de var bu gerçi. Yani performans amaçlı bir değişiklik değil de tamamen görsel.

'Gerekmediği halde' hep daha fazlasını, daha iyisini isteyebiliyor insan. Düzenli bakım yaptığınızda sora set sizi üzmeyecektir.

• Beğen
Tepkiler: Batu.ers

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Bu arada eklemek isterimki yük altında sıkıntı yaşamadım, hatta %10 dan fazla bir eğimde arka vitesi küçültmek istediğimde korktum ancak sıkıntı yaşatmadı (85 kiloyum).
Zincir ve dişliler bakımlı temiz ve yağlı tutulursa, gayet güzel kullanılıyor. Arkadaşların dediği gibi daha sonra daha iyisine geçmen daha iyi olucaktır, hem alt düzeyin nasıl olduğunu orta düzeyin nasıl olduğunu çok iyi anlamış olursun. Muhtemelen tiagranın fren performansıda daha iyidir, sorada fren kolları metal olmadığı için esneme olduğunu hissediyorum ben buda çok takılıcak bir durum değil tabi. Ben önceliği kadro ve jant setine verdim, vites sistemimden memnun olmasaydım onlara odaklanırdım, yol bisikletinde kadro önemli.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Shimano ile alakalı bütün ekipmanların kullanma klavuzları.Türkçe dil seçeneği mevcut. İncelemenizde fayda var.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Batu.ers

fatih çelik

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Cannondale
Benim bisikletimde de sora set var ben gayet rahatım :) Alırken özellikle tiagra yerine sora olan modeli aldım.Yurt dışından 105 ve ultegra parçalar getirmek istediğim için.Biriktirdim para yaptığım kaza ya gitti o yüzden değiştiremiycem bi süre ama sora'dan da gayet memnunum.

Batu.ers

Üye
Tepki
80
geçmiş olsun mantıklı bir strateji yapmışsınız aslında. bir memnuniyetsizlik olursa aynı şekilde tiagra yerine 105 e geçmek mantıklı olur :)