Yol bisikleti için patlamaya çok çok dirençli lastik önerisi

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Merhaba arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi patlamaya dirençli bir dış lastik arıyorum.Şu an için ağırlığından ziyade patlamaya dayanıklı olması tercihimdir.Önerebileceğiniz lastikler nelerdir?

Scudo

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Hutchinson Equinox kullanmistim ben 8 ayda sadece 1 kere patladi. Hem fiyati da uygun

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Continental 4000S 24 mm bulursan al . Bu sene İtalya Turunda 25 mm lastikler bolluktaydı . 25 mm'de olur .

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Schwalbe Marathon Plus feci derecede methini duydum. Bisikletimi aldığımda, turlar için bunu kullanıcam sanırım.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Continental 4000s ben de kullanıyorum. Arka lastiğim continental ön lastiğim rubena dün gece karanlıkta çok sert bir çukura girdim neredeyse bisikletten düşecektim. Jant profilinin asfalta çarpma sesini duydum, yani o derce sert bir çukurdu. Ön lastiğim 500 metre sonra patladı ama arka lastik hala taş gibi. 100 tl gibi bir fiyatı var bence alınacak en iyi lastiklerden. Ayrıca katlanabilir lastik.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Maxxis Re-fuse tavsiye ederim.110 kg'luk arkadaş jilet üzerinden geçtiği halde kaskat hamuru kesildi ama ipekböceği korumasından geçemedi ve patlamadı.

Lastiklerinizi doğru basınçta hava basın.Düşük hava basınçlarında hem çabuk patlar hem de yol tutuşu düşer.

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
Mavic Aksion 2.500km oldu patlak yok sadece yanındaki iplikler çıkıyor ama çoğu lastikte görülen bir şey daha en az 2 bin km daha gider.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
http://www.cinarbisiklet.com/700x23c-DETONATOR-KATLANABILIR,PR-491.html
(link)
(link)

almayı düşündüğüm modellerden bazıları bunlar ... yol lastiği için ortak payda lastiğin kevlar olmasıdır genelde çok hafif olanlar patlama olasılığına biraz daha yakınlardır çoğu zaman lastiğinizin yere temas eden yüzeyi biraz sert olursa doğru hava basıncı ile sanıyorum daha sağlıklı sürüşler sağlayacaktır

Tepki
6
Bisiklet
Trek
Maxxis Re-fuse lastiklerini bir yol bisikletinin karşılaşabileceği en kötü zeminlerde kullandım ve hala kullanıyorum, 2000 km sorunsuz geçti ama hava basıncını doğru ayarlamak çok önemli, düşük basınçlı lastik sürprizlere gebedir...

• Beğen
Tepkiler: bitinya_s

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Maxxis'in patlamaya dayanıklı bir modelini kullanıyorum, daha hiç patlamadı.

Tepki
55
Schwalbe Marathon Plus. Ben maraton modelini kullanıyorum geçen zımba teli battı büyük olanlardan sadece söktüm ve yoluma devam ettim. Yol bisikleti için de uygun boyutları var

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bir dostumun tavsiyesi üzerine TUFO Clincher kullandim. Hic patlamadan lastikler bitinceye kadar dayandilar. Sadece lastikleri taktiktan sonra icine patlamaya karsi sivi koymak yeterli.
Diger bir özelligi de, süratli bir iniste lastik patlasa dahi kontrolü kaybetmiyorsunuz. Benim icin en önemli noktasi da bu idi.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@berki çınar

4 yıldır kullanıp bir kez bile patlatamadığım tek lastik. Bu lastik yüzünden başka bir lastiği deneme fırsatım olmadı. Şu an ikincisini kullanıyorum ilki yedek jantta ve hala uzun bir süre kullanabilir durumda.

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Konuyla ilgili pek bir bilgim yok ama maxxis re- fuse nin kesitini buldum.

http://farm4.staticflickr.com/3363/3436108951_7c9be90659_o.png

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
kendisinden övgü ile bahsedilen bir modelde Michelin PRO 3'tür bu ay denemeyi planlıyorum performansını test edip paylaşırım
(link)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@ReşitÇağırgan

ön lastikte Pro 3 kullanıyorum. 200 gramlık bir dış lastik yol tutuşu ve akışkanlığına hiç lafım yok fakat Türkiye yollarına çok uygun bir lastik değil belirtmek isterim.Kaliteli asfalt yol lastiğidir.Özellikle tırtıklı asfalt yollarda çok rahatsız ediyor ve aşırı cam kesiği oluşuyor.

Konunun özüne de dönersek lastik patlağı biraz şans işidir hangi lastiğin nerede nasıl patlayacağını kestirmek çok zor.18 ayda yaklaşık 12 bin km yol yaptım yol bisikletim ile 4 defa lastiğim patladı.Bunların 2 tanesi sibop kesmesiydi zaman aşımından gayet doğal bir olaydı diğer 2 tanesi de bisiklet durduktan sonra (evde geldikten bir iki saat sonra fark ettiğim) kendini gösteren patlaklardı yani hiç yolda lastik değiştirmek zorunda kalmadım :) tamamen şans durumuydu.Genelde her turumuzda lastik yamalarım ama hep arkadaşların lastikleri olur inşallah böyle de devam eder :)

Son olarak da yol bisikletinde olması gereken 100-120 psı hava basıncını lastiklere basamıyorsak (ucuz el pompaları ile 80-95 psı arası basıyorsak) lastik patlamalarıyla daha sık karşılaşırız.Çevremde sürekli lastik patlağı ile uğraşan arkadaşlarımın genel problemini bu şekilde görüyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Dip not olarak şunu söylemek isterim, bugün denk geldim, (link) sitesinde bayağı indirimli ürünler var. Özellikle lastiklerde çok uygun ürünler gördüm. 10€'ya Schwalbe lastikler var..

(Biraz reklam gibi oldu ama ilgilenenlerin bilgisi olsun istedim :) )

BF Okuru

Üye
Tepki
2
conti süpersport plus. 6mm civarı taban kalınlığı var ama 360 gr. Bisikleti ağırlaştırıyor.

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
schwalbe ultremo zx bu konuda baya iyi. tavsiyemdir.