Yol bisikleti için kışlık giyim

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.462
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletlerinde böyle çanta taşıma imkanımız olsa ben arkaya battaniye bile atarım açıkçası :) Benim kışlık giyimim alta decathlon bib 520 askılı tayt ki şiddetle tavsiye ettiğim bir ürün üzerime iç kısıma delikli atlet, onun üzerine termal içlik, kısa kollu forma ve bisiklet montu şeklinde. Yüz için tam yüz maskelerini tavsiye ediyorum. Yarım maskeler kafayı ve kulakları korumadığı için orta kulak iltahaplarına davetiye çıkarıyorlar.

Scudo

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
@Murat B.

Yol bisikleti de kullanan biri olarak tekrar söylüyorum, benim bahsettiğim konu 5 derece değil. Tekrar okuyunuz lütfen. Ben -24 dereceden bahsediyorum. 0-5 derece için geçerli olan söyleminizin -24 derece için geçerli olmadığını, denediğinizde tamamen kapalı sırtınızın donmasından anlayabilirsiniz. Bunun yanında -8 derece altında yüzdeki en küçük açıklık, baş ağrısı gibi keskin bir ağrı yapar. Küçük bir açıklık bile olmamalıdır. Ben size yol veya mtb veya citybike ayrımı yapmıyorum.

Amacınız sadece sürat ise zaten -24 de yol bisikletinize binmezsiniz. -24 de bisiklete biniyorsanız, seviyorsanız; ister yol ister citybike olsun, söylediklerim geçerlidir. (Mtb bence de hazırlanmamış yüzey sürüşleri için başka bir kategoridir) Ancak paylaştığım link bu kategoriye girmiyor. Kesinlikle -5 altında dikkate alınması mecburi diye düşünüyorum. Bu konu altında -10 dereceleri de kapsayan birşeyler olsun istediğim için yazdım.

Bu nedenle 5 derece altı 0 derece üstü sürüş yapacak arkadaşlarım dikkate almayabilirler yazdıklarımı. Ve bahsettiğim soğukluklar için yol ve mtb diye ayrım yapmak pek söz konusu değil.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Holiganguc
Bir önceki mesajda verdiğiniz link; +5 ile -5 derece arası için 1. katman olarak pedli kısa tayt, 2. katman olarak uzun tayt, 3. katman olarak da Rüzgâr kesici tayt öneriyor. Tekrar söylüyorum; 0 derece civarında bunları giyip ortalama bir antrenman yaparsanız, pişik olursunuz, isilik olursunuz.

Türkiye nüfusunun çoğunun yaşadığı yerde -10 derecenin altı sıcaklık neredeyse hiç görülmüyor, görüldüğü yerlerde de her gün sürmek ve bunu da günün en soğuk saatinde yapmak zorunda değilsiniz. Dolayısıyla -5 derecenin altı için giyim sadece meraklısına ve 1500 metre üzeri rakımda yaşayanlara yönelik bir konu.

• Beğen
Tepkiler: hydrocon

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Murat B. bırakınız isteyen istediği sıcaklıkta sürsün bisikletini yahu :)

İlk bindiğinizde hafiften üşüyecek, ısındıktan sonra artık üşümeyeceğiniz şekilde kat kat termal giysilerinizi giyin. Mutlaka her biri nefes alan katmanlar olsun. Fazla ısıdan ve terden kurtulmak önemli.

Sıfır derecede bana üst bölgede dört ince kat, alt bölgede bir termal tayt yetiyor. Daha da soğumuşsa hava, kademe kademe kat sayısı artırılır. Pedal çeviremeyecek kadar giyindiysek de sürmeyiz artık. İyi pedallamalar :)

• Beğen
Tepkiler: hydrocon

MELİKŞAH

Üye
Tepki
136
İsim
ibrahim yıldız
Bisiklet
Peugeot
@Murat B. @hydrocon Konya'da -3, -4 havalarda katman olarak giyinince ellerim dışında bir sıkıntı yaşamadım. B twin 500 kışlık eldiven kullanıyorum ancak bu havalarda yeterli gelmedi bir öneriniz var mı?

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@MELİKŞAH

Hocam selamlar kışlık eldiven ile alakalı şöyle bir durum var eldivenlerin mukavemeti soğuğa karşı ne kadar artarsa profil kalınlığı da aynı şekilde artmakta. Birçok markanın winter gloves grubu eldiveni mevcut ama evlerdeki fırın eldivenlerine benzemelerinden mütevellit vites fren kolu hissiyatını azalttığından çok tercih etmiyorum.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@MELİKŞAH daha kalın bir kışlık eldivene yönelebilirsiniz, ancak bunlar genelde pek rahat olmuyorlar (hem terletebiliyorlar, hem de fren ve vitesleri kullanmayı zorlaştırıyorlar). Eğer eldiveniniz elinize biraz bol geliyorsa, içine çok ince ikinci bir eldiven giyebilirsiniz.

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
@MELİKŞAH

Ben de bunu kullanıyorum ve -5 'e kadar 1 saatlik sürüşe kadar üşütmüyor. Daha soğuk veya uzun sürüşlerde içine çok ince termofleks bir eldiven daha kullanıyorum. Ama bu söylendiği gibi hissiyatı azaltıyor. Ama bu soğuklarda hissiyatlı ve üşütmeyen uygun fiyatlı seçenek şuan ben bilmiyorum.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

goldengear

Üye
Tepki
40
İsim
Tuna
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar günlük işe gitmek için 10km civarı bir sürüşte şu ürün soğuk havalarda iş görür mü?
(link)

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
Sonbahar yaklaşıyor, sabah serinliği yakında ısırmaya başlar. Kolluk (arm warmer / kol ısıtıcı dedikleri) tavsiyesi olan var mı?

• Beğen
Tepkiler: kapluj

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Termal içliğim,termal balaklava,full face kask hazır ve en son body armoruda:) aldımmı tamam daha korkum yok (büyük kazalar dışında tabi...)

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
@ekranci ben kullanmıyorum ama bu decathlondakiler epey iyiye benziyor, içi tüylü falan. onlardan almayı düşünüyorum ben.

oguz01adn

Üye
Tepki
53
İsim
Oğuz
Bisiklet
Carraro
Ben şeyi merak ediyorum.Pantolonla nasıl biniyorsunuz.Benim diz yapımdan mı bilmiyorum yeni aldığım pantolonlar bile diz yapıyorken bisiklet sonrası düşünemiyorum :(

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@kapluj

Geçen (bayram öncesi) dolaş dolaş bulamadım onları. Sordum da, basketbol tarafında filan dediler, baktım yoktu. Hatırlıyor musunuz neredeydi, neydi :)

Ek: Galiba buldum: (link)

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Kışlık veya mevsimlik giyimler için Tchibo'nun sitesini de incelemeyi unutmayın. Termal koşu kıyafetlerinin hepsi bisiklet için ideal.

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@hydrocon

İstanbul gibi ılıman iklimde, komple uzun kıyafetler değil de modüler ve katmanlı giyinmek daha iyi değil mi? Hedef sadece sabah/akşam üşümemek değil, öğle sıcağında ya da güneşli bir anda da pişmemek. (mesela, içlik kalsa da, kollukları çıkartıp tişört konfigürasyonuna yaklaşabilmek)

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@ekranci

İstanbul içi sıcaklık farkı bulunduğunuz lokasyona göre değişiklik arz etmekte. Şöyle ki, Beşiktaş ile Sarıyer arasındaki sıcaklık farkı yeri geldiğinde 4-5 dereceye kadar çıkabiliyor. İstanbulun ılıman iklimli olduğunu çok düşünmüyorum bu arada. Sabah akşam üşümemek ise ancak yanınızda bir çanta ve ek kıyafet ile mümkün çünkü sabah çıkılan sıcaklık ile gündüz oluşacak sıcaklık farkından kaçınmak sadece kollukların çıkarılması ile mümkün değil.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@ekranci

Dediğiniz sonbahar ve ilkbahar için doğru. O konuyu anlatan yazı başka:
(link)

Kolay üşüyen birisi değilimdir ama Ocak veya Şubat ayında kolluları çıkartıp kısa kollu forma ile bisiklet sürmek pek düşüneceğim birşey değildir. Ayrıca İstanbul'da kış aylarında gece ile gündüz arası sıcaklık farkı ortalama 5-6 derece civarındadır. Kıyafetiniz sabah çıktığınızda 3 derecelik havada aşırı terlemenize sebep olacak şekilde değilse 8-10 derecelik "öğle sıcağında" da pişmezsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ekranci