Yol Bisikleti için değerli önerilerinize ihtiyacım var!!!

Alper T.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Trek
Arkadaslar butcem 2000 lira civarında. 0 bir bisiklet almayi tercih etmek istiyorum. Onerilerinizi bekliyorum. Simdiden teşekkür ediyorum.

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bu bütçe aralığında bir yol bisikleti arıyorum önerileriniz benim içinde önemli teşekkürler :)

Alper T.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Trek
Scott speedster s40
Mosso 722 race 105
Dikkatimi ceken bisikletler

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
mossonun gidon ve jant seti pek tutulmuyor. ama 105 set olması iyi

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
biraz daha detaylı yazsanız daha iyi olur.mesela önceliğiniz nedir.iyi bir kadro üzerine sıradan donanım mı yoksa tam tersi mi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O fiyata en iyi model Salcano XRS030 Tiagra olur. Mosso iyi hoş ama jantların değişmesi lazım, o da fiyatı iyice artırıyor.

Alper T.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Trek
Alacağım bisikleti uzun yıllar kullanmak istiyorum. Önümüzdeki yıl italyada yüksek lisansa gitme ihtimalim var. Orada servis ile ilgili sıkıntı yaşamamak isterim. Uzun zamandır forumda dolasiyorum ve iyi bir kadro daha önemli gibi duruyor. Donanımları zamanla yukseltebilirim ama beni ilk etapta yormamasini isterim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Alper T.

İtalya'daki en dandik bisikletçi bile, buradaki sözümona kurumsal bisiklet perakendecilerini cebinden çıkarır eminim. O konuya takılma. Servis basit iş.

Salcano'daki kadro başarılı, bisiklet ayrıca fiyatına göre gayet hafif. Axman üretimi diye biliyorum. Jantları sonra yükseltirim diyorsan Mosso da olabilir. İkisinden birine bakardım ben olsam. Mosso'da R540 yol pedalları da var fiyata dahil olarak. Tek sorun, XRS030'u stoklarda bulmanın zor olması.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
Uzun sure degistirmeme konusu biraz zor.insan kullandikca isin icine girdikce elindeki yetmiyor :) onemli olan kadro ( bence de dogrusu bu) diyorsaniz specialized,scott,cannondale markalarina oncelikle bakmanizi oneririm.zamanla donanimi yukseltip cok daha iyi donanimla kullanabilirsiniz.ya da su da olabilir salcano xrs 030 gibi bir bisiklet alip kullanip ilerde iyi bir carbon kadroya da gecebilirsiniz.fakat bu durumda apex modelini tavsiye ederim cunku tiagra biraz fazla dusuk seviye kalir.ben bu sekilde yapmistim.ama kadroya eger yuksek butce dusunmuyorsaniz mesela specialized in allez serisindem birini alip zamanla 105 ya da rival sete gecersiniz.daha iyi jant alirsiniz vs. Direk marka model sorarsaniz da ben specialozed allez alin serim cunku eaki modellerine gore cok guzel olmuslar.eger ayri antrenman bisikleti alacak butcem olsa kesinlikle allez olurdu

Alper T.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Trek
Cannondale caad8 7 sora için bişeyler söyleyebilir misiniz ? 2006da triatlet iken takımımızın büyükleri caad5 kullanirlardi. Cok ozenirdim. Ama simdi aradan yıllar gecti ve içimde bi cannondale var. :))

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Alper T.

cannondale aluminyum kadro konusunda öncülerdendir.şuan da bildiğim kadarıyla en iyi aluminyum kadro üreten firma.caad serisi ise çok iyi açılara sahip çok güzel bir bisiklettir.cannondale de olabilir tabiki.ek olarak yukarda yazan scott a ya da biraz daha üst modellerine de bakabilirsiniz(üst model deme sebebim cannondale caad 8 in fiyatını baz alıyorum :) ) aslında bu markalar arasında biraz da hoşunuza giden markaya yönelebilirsiniz çünkü çok ciddi farklar yok aralarında.bu arada caad 8 sora ile (link) şunu karşılaştırmanız doğru olur.scott da ise bu modele bakabilirsiniz (link) .ilk yazdığınız bütçede değerlendirirsek de dediğim gibi yolladığım allez,scott s50 vs modellere bakabilirsiniz.

ufak bir de ekleme yapayım.eğer uzun süre dokunmam bisiklete derseniz biraz daha bütçe arttırıp bu kadro üzerine daha iyi donanımlı bir şey almanızı tavsiye ederim çünkü bir süre sonra yetmeyecektir.o zaman salcano sedona gibi markaların bisikletlerine de bakabilirsiniz ama ben alıp bisikletimi parça parça donanım yükseltirim derseniz o zaman bu modellerden biriyle başlayıp(en kötü carbon maşası olan modeller daha iyi olur) zamanla donanım yükseltilebilir.yukarıdaki 3 linki olan bisiklet arasında hem kadro hem donanım vs olarak değerlendirirseniz scott s30 biraz daha ön planda duruyor eğer bir markaya özellikle sempatiniz yoksa

Alper T.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Trek
@fatihaydın

Sempati olarak scott ve cannondale çok dikkatimi çekiyor. Allezde hosuma gitti. Bisikleti aldigimda donanım icin 1 sene sonra gelistirmeye baslarim. Maddi olarak cok kasamam bu yıl. Büyük ihtimalle scott alirim ortalama olarak donanim ve kadro olarak iyi seviyede görünüyor.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikleti önerisi isteyip cevap verilmediği için sitem ediyorsunuz.Elbette burası forum ve sorularınızın yanıtlarını bulabilmek için burada olmanız da gayet normal.Sorulara yanıt verilmemesinin temel nedeni artık gına getiren benzer sorular.Bisiklet seçimi,yol bisikleti tavsiyesi ve benzer sorularla açılan yüzlerce konu var ve bu konular çok da güncel.Öncelikle bu konuları iyice okumanızı tavsiye ederim.Konuları okuduktan sonra sorunuzu daha da somutlaştırarak sorduğunuzda konunun ilgilileri muhakkak yanıt verecektir.

Bununla birlikte yol bisikleti seçimiyle ilgili görüşlerimi de kısaca paylaşayım.

Öncelikle yol bisikleti,bisiklete binen için hem teknik hem beceri,hem de performans anlamında bir takım farklılıklar içerir.Gerek kadro yapısı,gerekse vites sistemi,yol bisikletinin en baz modelinin bile "Performans" odaklı olmasını sağlar.

ortalama 700x23-25 mm lastiklerin yerdeki izi 10 mm'dir.Yani topu topu 10 mm üzerinde 20 ila yerine göre 80-100 km hızlara çıkılan,fiziğe yer çekimine,sürtünmeye karşı direnen,tamamen dengeli ve disiplinli bir ruh haliyle üzerine çıkılması gereken muhteşem bir mekanik araçtır yol bisikleti.

Yol bisikleti,sürücüsüyle kendisi arasında büyük bir uyum olan İngiliz atı gibidir.Sahtesi olmaz,ucuzu olmaz.Sınırlarını da sınıfını da fiyatı değil,üzerine binme arzusu belirler."Şu kadar param var yol bisikleti arıyorum" dan daha ziyade,belirli bir bisiklet tecrübesi ve onunla ne yapmak istediğinize ilişkin bir planınızın olması gerekir.Unutmayınız,pek çok arkadaşımız,görünüşüne vurulup bir yol bisikleti alıp,haftası ya da senesi dolmadan vazgeçiyor.

Her zaman başlangıç seviyesinde bisiklet bulmak ya da toplamak mümkündür.Bunun için "Sıfır olsun" ruh halinden çıkılmalıdır.Bakarak,görerek,bilerek alınan iyi bir ikinci el,parlaklığına ve şatafatına aldanılarak alınan sıfır bir bisikletten daha üstün olabilir.

Kendi adıma bu güne kadar sadece bir kez ambalajında bisiklet aldım,onu da bir yıl sonra sattım.Kullanmaktan keyif aldığım tüm bisikletler 2. eldi.

Sıfırını 4-5000 tl ye alacağınız bir bisikletin 2010-11 modelini neredeyse yarı fiyatına alabilecekken,bu fiyata uzakdoğu'da üretilen ve ne idüğü belirsiz markaların bisikletlerini almak bana pek doğru gelmiyor.

Bisiklet dendi mi akla gelen markalar Pinarello,Colnago,De rosa,Trek,Scott,Cannondale,Specialized vs.
Bunların dışında,hala hand made üretim yapan çok özel markalar da var.Sadece kadrolarının bile binlerce dolarla ifade edildiği markalar:Uzatmayalım.

Şimdilerde şehir bisikletine biniyorum ve bindiğim bisiklet 9 kilo cıvarı ve görüyorum ki sağda solda,bir çok yol bisikleti (Çoğu yerli firmaların uzakdoğuda üretilen modelleri)benim bisikletimden bile ağır.

Sakın ha,sadece ağırlık ya da hafifliğin yol bisikleti için olmazsa olmazı olduğunu sanmayın.Uzun yıllar önce yitirdiğim 82 model Peugeot'um (11 kilo falandı) hala rüyama girer.Ancak şunu da kabul edelim.Süper teknoloji çağındayız ve yol bisikletleri artık 6-7 kilolarla anılıyor.Daha hafifleri de var ve malum UCİ 6.50 nin altına izin vermiyor.Yani verse,firmalar 4-4,5 kiloluk bisikletlerle yarışacaklar.(Cannondale nin böyle 4.5 kiloluk bir bisikleti vardı yanılmıyorsam)

Demem o ki,artık yol bisikletine binenler en azından 7-7.5 kiloluk bisiklete binmenin keyfini yaşamayı hak ediyorlar.(Binin ve görün;anlatılmaz yaşanır)
Geçen hafta bir kadro boyu ile ilgili konuşma içinde 54 mü 56 mı konusunda fikirlerimizi paylaşırken.Madone 5.9'u olan kardeşimiz:"Abi bir de sen şu 56'ya binsene,boyun da uzun uzaktan görünüşe bir bakalım" dedi.Tamam,dedim.Ben,benim emektar katırdan alışkınım.Öyle başlangıçta 200-250 watt vermeden hızlanmaz.Mrs Madone'ye de öyle basınca,o beş metre gitti,ben pedala bastığım yerde kaldım.
İşin şakası bu,düşmedim elbette ama hafif bisiklet farkı bu kadar mı olur?
Olur arkadaşlar,olmuşu var.

Sene olmuş 2013,2014'e de az kaldı.Açık açık yazıyorum arkadaşlar.İlla yol bisikleti diye 9-10 kiloluk garip bisikletlere binmeyin de almayın da.

Yol bisikleti için donanımın alt sınırı 105'tir sram ve campagnolo'da bir karşılıkları var mı bilmem,varsa odur.
Jant seti Shimano rs 10 başlangıç,Ultegra ise orta seviye için ideal.tabi bunun Mavic'i var,dt swiss'i var
Elbette Sora ve tiagra vites sistemi kullanan arkadaşlar var ancak açıkçası o setlere güvenip de yola çıkmam.

Ee,abi ne oldu bizim 2000 liraya yol bisikleti tavsiyesi? derseniz cevabım şu:

2000 liran varsa 4000 liran da olur.Sabret.Sabredin;yaşınız çok genç.Yılmadan,bıkmadan usanmadan iyi bir bisiklet için çalışın çabalayın ve biriktirin.4-5000 lirayı çıkarabilecek hale geldiğinizde bu forum dahil,Dünyanın dört bir yanında,bulabileceğiniz iyi bir bisiklet olacaktır.

ali arkadaşımız Specialized tarmac'ı satıyor.Kaçırılır mı o bisiklet 5700 lira
Eskişehirden bir arkadaşımız Mrs Madone 3.1 satıyor kaçar mı
Bir başka arkadaşımız scott s 10 bu bisikletler kaçar mı.
20 li otuzlu yaşlarda olsam bakmam gözünün yaşına.Bir daha gelmeyecek yaşam.Kıyın paranıza alın.İşte size tavsiye.Bir daha gelmeyeceksiniz dünyaya.
Söyleyeceklerim bu kadardır.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Derya Keçeci

Abi meraba benim de 2000 lira bütçem var 4000-5000 lira verecek durumum yok zaten profesyonel olarak sürmüyorum akşamdan akşama taş çatlasın 3 saat.
Şu model ile ilgileniyorum ama donanımdan falan çok anlamıyorum nasıl buluyorsunuz bu modeli ?
(link)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alıntı yapmışsın ama tam olarak anlaşılmamış galiba.
4-5000 tl lik bisikletler amatörler için zaten.Bu modellerin profesyonel olanları 25-30 000 tl.

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Derya Keçeci

Abi peki bunlar çöpe atılacak bisikletler mi 2200 lira, günde 3-5 saat keyif amaçlı binmek için bile iş görmez mi verdiğim model?

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
@Derya Keçeci
çok iyi diyorsunuz hoş diyorsunuz fakat 4000-5000 tl para ha diyince birikmiyor. bence yaşınız bizlerden büyük olduğu için bizden baya bi fazla para görmüşsünüz ki bu parayı küçümsüyorsunuz. ben şahsen 3 ayda ancak 1500 nakit toplayabildim bir 7 8 ay daha bekleyemicem. keşke 2000 tl lik yol bisikletlerinide bu kadar ezmeseydinizde forumda parası olmayıpta hayalini kurduğu bisikletleri kaldırıp kenara atmasaydınız.

• Beğen
Tepkiler: emre topal

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Ha diyince birikmiyor evet. Toplamda 4 sene hasret süreciyle birlikte 1 yılda biriktirip Madone 3.1 karbon yol bisikleti aldım. Geriye dönüp baktığımda nekadar doğru bir seçim yapmış olduğumu defalarca kez gördüm.

Bizim milletin huyudur, bi tatile gider 3-5bin tl harcar, bir litre alkole 50-100 lira bayılır. Zehirin pakedine 10 lira verir.

Ama iş bisiklete gelince, yok efendim o para birikmez. Bal gibi de birikir arkadaş...

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın