yol bisikleti gidon boynu yardım!

Tepki
0
arkadaşlar merhaba. forumda konuyu aradım ama göremedim umarım kalabalık etmemişimdir.
eşimin yol bisikletinin gidon boynu fazla uzun, kısaltmam lazım ama ihtiyacım olan uzunluk Amoeba ST-D141 gibi bişey aşağıda resimdeki gidon boynu. yalnız sanırım bu boyun BMX içinmiş. kelepçe çapı uygunsa acaba yol bisikletinde kullanılabilir mi?
http://www.bisikletsepeti.com/upload/data/_thumbs/images/products/a/amoeba-st-d141-gidon-bogazi.jpg
ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Çok kısa gidon boynu bisiklette kontrolü etkiler.
BMX için bu çok sorun olmasa da yol bisikleti gibi hızlı bir bisiklette sorun teşkil edebilir.

Bu kadar kısa gidon boynu yerin 60-70mm'lik açılı gidon boyunlarını deneyebilirsiniz.

Tepki
0
aslında üzerindeki zaten 60 mm :) 60-70 mm işime yaramıyor yani. peki başka bir öneriniz var mı? nasıl çözebilirim bu sorunu?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Anladığım kadarı ile eşinizin bisikleti şu anda olması gerekenden büyük..
Aslında yapılabilecek en iyi şey kadroyu değiştirmek ama dediğim gibi açılı +/-17°'lik bir gidon boynu belki iş görebilir.
Yok o da işe yaramazsa gösterdiğiniz şekildeki bir gidon boğazını deneyebilirsiniz.
Büyük ihtimalle 1 1/8" ve 31.8'lik ölçüleri tutturabilirseniz her gidon boğazı uyacaktır. Ama yine de bisikletinizin özelliklerine kendi sitesinden bakmanızı öneririm..

Tepki
0
bisiklette zaten 48 kadro. yani şuan ölçüler konusunda sınırdayız :) bu arada nedense ayarlı gidon boynu fikri çok sıcak gelmedi 60mm ayarlı gidon sanki tam olarak çözemeyecek gibi sorunumuzu ama yinede deneyeceğim. ilginiz için çok teşekkür ederim.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yok ayarlı değil. Sabit açılı +/-17° olanlar var. Düz takarsanız +17° ters takarsanız -17° oluyor. Biraz daha dik bir sürüş sağlayabilir.
Ör;
(link)

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Allah Allah :mlk:

Kadro sınırda , gidon boynu uzun geliyor. Başka ne yapılır diye düşünüyorum acaba sele'yi biraz ileri alsanız ? ( gidona doğru )

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Tolga Çelebi

Bu sefer de dizlerle ilgili sorun çıkabilir. Seleyi, gidona ulaşmak için ileri/geri oynatmak iyi bir fikir değil.

Tepki
0
@Edip Dinçer
pardon şimdi anladım. aslında aklımda hala BMX gidon boynu var ama söylediğiniz; kontrolü etkilemesi durumu hayallerimi yıktı :) uzunluk açısından çok işimize yarayacaktı. dediğiniz +/-17° deneyeceğim. tekrar çok teşekkür ederim.

@Tolga Çelebi
aslında onuda yaptım :)
eşim, benim yol bisikletimden heveslenip çok istedi bizde yol bisikleti aldık ama bisiklet konusunda çok iyi olmadığı için yol bisikleti geometrisi biraz zor geldi haliyle bende ilk etapta bisikleti değiştirmek yerine (uygun kadrolu dağ bisikleti gibi) böyle çözüm yolları aramaya koyuldum önerileri değerlendirip deneyeceğim. rahatı bulamazsak son çare bisikleti değiştiririz artık :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Edip Dinçer

Sele ileri geri yapabilir Edip dizlere etkisi olmaz fazla.zaten selenin ayar yapabilecegin kismi 2-3 cm yi gecmez oda dizleri cok etkilemez. kadronun acisi ile de ilgili tt kadrolarda sele cok ileride iken hatta aynakol gobegine dik cikar boru buyuk kadrolarda 70 derecelik aci ile oldukca geriye gider.selenin ileride olmasi rampa haric pedal cevrimi icin biraz daha faydalidir o yuzden tt bisikletlerde cok ileridir.

Konuya da donersek yandan bir fotograf gormeden yorum yapmak cok zor belki sadece yol gidonu tutus sekline alismak ile ilgili olabilir.mtb den yola gectigimde 6 ay sprint pozisyonunda yirmi saniye gidemiyordum :) simdi bir saat durabilirim cok rahat

Sti kollarinin pizisyonu gidon boynu uzunlugu gidonun acisi sele ayari surucu tutus pozisyonu crank kolu mesafesi kilitli pedal varsa kaller ayari kadro geometrisi surucunun fiziksel yapisi (bacak kol uzunlugu orantisi)durumu etkileyecek faktorlerden en baslicalari.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Ferhat Köse
Ey masallah :)

Bence arkadas maddi durumu el veriyorsa bike fittinge gotursun ve sorunu komple kokten cozsun sanirim en rahat yontem bu

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Ferhat Köse

Açıkçası çok elzem olmadıkça ben öyle bir ayara gitmem abi :). O yüzden dedim zaten çok önermem diye.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Eğer çok problem oluyorsa kadro bariz şekilde büyük geliyorsa 44 kadro yol bisikleti üreten markalarda var sadece kadro set değiştirerek de çözülebilir.

Örn : (link)

Tepki
0
bisikletin fotoğrafını ekledim umarım iyi fikirler çıkar fotoğrafa bakarak :)

https://i.hizliresim.com/32DXRA.jpg

@Ferhat Köse
peki yukarıda fotoğrafını eklediğim BMX gidon boynu konusunda sizin fikriniz nedir?

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
BMX olarak isimlendirdiğiniz gidon boğazı bisikletin manevra kabiliyetini olumlu yönde etkileyecektir bundan yana sıkıntınız olmaz, dağ bisikletlerinde ve BMX'lerde kısa boyun kullanmanın nedeni zaten bu,
Bunun dışında eşinizin Dropbarlardan tutup aero bir pozisyonda uzun süre gitme eğiliminde olduğunu tahmin etmiyorum, resme bakınca gidona biraz daha yukarı açı verip vites kollarını uygun pozisyona getirebilirsiniz.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Ertuğrul Mengi

"Olumlu"dan ziyade hassas demek daha doğru olur sanırım.
Çünkü yüksek hızda giderken kısa gidon boğazı ile yapacağınız ufak bir hareket olması gerekenden daha büyük bir sonuç verebilir.
Bence yol bisikletinde 80'lik gidon boğazından daha kısası pek de iyi olmaz. En azından, daha önce dediğim gibi; "ben yapmam", o yüzden başkasına da önermem :).

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Gidon boğazı boyundan çok şöyle bir soru sorayım, eşiniz için uygun genişlikte mi o gidon.
Eğer kolları çok açılıyorsa dışa doğru, o da sanki gidon uzakmış hissi verebilir.

Ek olarak;
Gidon boğazını en alta alarak pozisyonu biraz daha değiştirebilirsiniz.
Bu ağırlık dengesini değiştireceği için belki daha rahat bir sürüş verebilir.

Tepki
0
@Gökhan Toros gidon boyu fikrinizde mantıklı bunu hiç düşünmemiştim ama sanırım zaten gidon ölçüleri de small olması lazım yani daha küçük gidon var mı bilemiyorum. en küçük gidon ölçüleri nedir acaba? ama gidon boğazını en alta almak muhtemelen daha sorun olacaktır bizim için.

anladığım kadarıyla bu BMX gidon boynu da çok sorun olmayacak gibi.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Ahmet Ozdemir

Kadronuz icin 49 dediniz ama bu kadro ust borusu 49 dan buyuk duruyor 52 hatta 54 bile olabilir.kadro agrasif olsun diye bazen firmalar dikey boruyu kisa tutup yatay boruyu uzun tutar ki yuksek sele borusu ile bisikletin uzerine daha iyi yatabilmek icin.kadronuzun ust borusunu olcer misiniz.

Edit:bu kadronun dikey borusu da 49 gibi durmuyor 50-52 arasi sanki.aynakol gobeginden sele borusu giris kismina da olcuyu yapar misiniz

İkinci ekleme :) : pencere ve teker capi ile orantilandiginda bu kadronun ust borusu kesinlikle ya 52 ya 54 yani kadronuz 49 degil gordugum kadariyla.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ahmet Ozdemir

36cm'den 46cm genislige kadar var gidonlar.
Esinizin omuzlarini, koprucuk kemiklerinin sonundan olcup, o olcuye en yakin genislikteki gidonu almaniz gerekiyor.
Gidonu olcmek icin de, alt ucunu merkezden merkeze olcmeniz gerek.
Eger arada cok fark varsa, bu esinizin kollarinin cok acik durmasina, dolayisi ile cok rahatsiz bir pozisyon olusmasina neden olur. Olcu arada kaliyorsa eger, bi boy kucugu daha aerodinamik, bir boy buyugu daha kontrollu bir surus saglayacaktir. (41cm omuz icin, 40 ve 42cm arasindaki fark yani demek istedigim)