Yol bisikleti fren sistemleri hakkında

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaslar , yol bisikleti fren sistemleri hakkinda bilgiye ihtiyacim var , tek pivot , cift pivot sistemleri nedir ? Aliexpressten almayi dusunuyorum cunku topladigim retro bisiklet icin uygun renkte urunler orada var dusundugum urun

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@furkan.zaman Linki paylaşabilir misin? Renkleri acayip cezbetti şimdi beni. Bu arada dual pivot ve mono pivot farkı şöyleymiş; Triban 3'te dual pivot, single speed bisikletimde ise mono pivot frenlerden kullanıyorum. Dual pivot olanların ayarı daha kolay yapılıyor. Frenleme esnasında her iki pabuç simetrik hareket ediyor.

Mono pivot olanlarda ise frenleri maşaya bağlanan mili çok sıkarsanız bir bacak frenledikten sonra jant yanağına yakın kalıp diğeri yerine dönüyor. Az sıkarsanız bu sefer yerinden oynuyor. Ayarı sıkıntılı yani. Linki istememin sebebi single speed bisikleti de dual pivota geçirmek.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Anladim , dual pivotta tek yay var , mono pivotta her bacak icin ayri ayri yay var sanirim ve ayri ayri olunca senkronize calismiyorlar pek.

Mobil programini kullandigim icin ve sadece telefonum oldugu icin link veremiyorum . arama kismina "Front U Brake Metal Rubber Outdoor for Road Bike" yazarsaniz en uyumlu eslesenleri gosterme modunda ilk sirada cikiyorlar. Bilgilendirme icin tesekur ederim :)

Evet korktugum basima geldi , bana uzun bacakli frenler lazimmis , bugun kadro boyadan gelince olcum yaptim yaklasik 7 cm( fren deligi ile janttaki fren raylari arasi uzaklik) . sanirim yine yurt disindan siparis vermek zorunda kalacagim , ebaydan (link) bunu buldum , aliexpressdede diacompe var cifti 26 dolardan . yol gostermenize ihtiyacım var ne almaliyim ?

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@furkan.zaman 42$ yerine 27$'a çift olarak şunu tercih edebilirsiniz. Dual pivot yine.

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@uğurs. Oneriniz icin tesekkur ederim.
Lastiklerim 23c , takip cikarirken quick release mandalina ihtiyacim olur mu sizce .

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Single speed bisikletimde ben de 23c lastikler ile QR mandallar kullanıyorum. Ön jant sorun değil de arka jantın mandalının çok sıkı kilitlenmesi gerekiyor. Çünkü bisikletimin dropları aşağıdaki gibi. Zinciri gerdirdikten sonra mandalı yeterince sıkmazsanız, rampalarda ayağa kalktığınızda ve pedala yüklendiğinizde aynakol zinciri döndürüyor, aynı zamanda jantı öne çekiyor. Bu sebeple çok hafif de olsa zincir bollaşabiliyor. Benim kilom da buna sebep oluyor olabilir tabi. Siz benden daha hafifsiniz. Bu yüzden janta, yukarıda bahsettiğim çekme gücünü daha az uygulayacaksınızdır. Tüm bu tecrübeler ışığında QR kullanmanızda bir sakınca göremedim ben.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Açıklama için tesekkur ederim , ben soruyu eksik sormuşum , bnm kast ettigim qr fren bacaklarindaki qr sistemiydi , yinede verdiginiz yanitta onemli benim icin , bunuda goz onunde bulunduracagim . bugun maşaya on tekeri takayim derken gobegi takmakta zorlandim , tiagra gobek alip janti ormustum , maşanin araligi gobeğe 4-5 mm kisa geldi , elle esneterek takabildim. Birde arka freni takacagim yer cok ince , bu yolladiginiz linkteki alhongaya uyumda problem yasar mıyım?

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Kullandığım jant seti Triban 3'ten çıkma. Bu yüzden eski kadroya geniş geliyor. Bu yüzden ben de sizin gibi maşayı hafif esneterek takıyorum her iki jantı da. 300 KM'ye yakın yol yaptım. Bir sıkıntı yok şimdilik.

Fotoğrafını gönderdiğiniz fren bacaklarının bağlandığı yer de benim kullandığım bisikletle tıpatıp aynı. Ön maşada sorun yaşamayacağımız bariz.
Fakat arka taraf için bu soru benim de aklımı kurcalamaya başladı. Siz söyleyene kadar bunu düşünmemiştim açıkçası :)

Şimdi işyerindeyim. Akşama müsait olduğumda araştırıp edindiğim bilgileri konu altında paylaşırım.

Düzenleme: RJ The Bike Guy buna da bir çözüm göstermiş :) Bu kanala abone olmanızı öneririm. Bir çok sorunun cevabını videolu olarak vermiş.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eski ve yeni teknolojiyi buluşturmak dusundugumden zor olacak gibi , tum parcaları topladim birlestirmesi kaldi , 4 gun sonra eve dondugumde baslayacagim ins. Su an memlekete gidiyorum. Sizede zahmet verdim tesekkur ederim . verdiginiz kanali ilk buldugum wifide inceleyeceğim :)
en mantiklisi 27 $ lik alhongalar sanirim . siz on tekerde quick release mandalina ihtiyac duyuyormusunuz tekeri sokerken , yoksa frenler zaten engel teskil etmiyor muydu janti sokerken ?

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Estağfurullah, hiç zahmet olur mu... Şimdi sizin, ileride bir başkasının işine yarayabilir bu bilgiler.
Teknolojileri buluşturmak aslında o kadar da zor değil. Kanalı incelediğinizde bunu göreceksiniz :)

Diğer sorunuza gelince; lastik patladığında QR sayesinde iç lastiği kolayca yenisi ile değiştirebiliyorum. QR olmasa yama yapmak zorunda kalırdım.
Fakat 100 PSI basınca her yama dayanmıyor. Bu yüzden ben iç lastiği komple değiştirmeyi tercih ediyorum.

QR'ları bu yüzden kullanıyorum. Frenler ise zaten hiçbir şekilde lastiği söküp takmaya engel teşkil etmiyor. Farklı bir şeyi kastetmiş olabilir misiniz?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tmm simdi cevabimi aldim , bnm dedigim qr mandali

Bu alhongalarda o mandallar yok (27$)

Bunlarda var fakat 42$

İnce lastikleri sokerken lazim olmuyorsa o zmn mandalsiz olani siparis gececegim yarin . belki 25c 28 c lastiklerde mandal gerekir ama o lastikleride kullanmam artik :)

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Hım, şimdi anladım. Fren bacakları için olan QR'ları kastediyorsunuz.

O halde şuna dikkat etmelisiniz. İç lastiği değiştirdikten sonra hemen hava basmayıp jantı bisiklete takın. Daha sonra hava basın.
Bu sayede fren pabuçlarının şişirilmiş lastiğe takılma sorununu aşarsınız.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar daha önce bisiklet mekaniği deneyimim olmadığını başta belirteliyim scultura 300 bisikletimle gelen tiagra vites merida comp sl fren sistemini ultegra 6800 ile değiştiriyorum. merida comp sl frenleri söküp ultegraları takmaya niyetlendim biraz elim alışsın diye. Çok basit olduğunu anladım ama iş işten geçti ön fren dış kablosuna ve ften teline zarar verdim. Artık eğitim zaiyatı deyip geçeceğim ama kurtarılabilirse yenisini sipariş etmeyim. Fotosunu paylaşıyorum.

Normalde böyle duruyordu dış kablonun sonunda metal koruma var

IMG_20181231_141539.jpg
Ultegra ya taktığımda o metal koruma delikten geçmedi
IMG_20181231_141514.jpg
Ben de deneyimsizlik işte ordan çıkarmak için zorladım çıkarttım da ama fazlasıyla zarar verdim
IMG_20181231_150807.jpg
Tabi kablo da kendinden geçti bi kaç tel yamuldı çıkarttım aradan şimdi performans yok.

Yan keski ile kesip kurtarılır mı?
Yoksa sipariş geçicem.

Bu soruyu sordum, çok büyük alaka ile karşılandı yardım eden herkese minnettarım!

Bir konu daha var aklıma takılan. Aldığım ultegra 6800 sette fren papuçları yok. Eski setteki papuçlar tektro. Performans kaybım olacaktır tabiki, aşağıdaki ürünü almayı düşünüyorum. Başka önerisi olan var mı?
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bazı fren kolları metal uçları alacak kadar geniş olmuyor, doğrudan dış kabloyu yuvaya sokmak gerekebiliyor. Ama seninkinde sanki kabloyu da tam içine sokmadan teli bağlamışsın gibi. Bu şekilde açılı ve dışarıda durmaması gerek. Bence bir ustaya göstersen iyi olur.

Tel sıyrıldıysa, bugün kopmadı ama yarın koparsa diye aklında kalacağına değiştir gitsin. Nasılsa ucuz bir parça. Ultegra frende sıyrılmış tel, camı çatlak gezen mercedes gibi bir şey.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru eline sağlık zahmet oldu. Ama her bir kelimesi haklısın. Sipariş edicem yenileri gelsin hem dış kablo hem de fren teli swisstop papuçları da hemen spariş edeyim ilk fırsatta.

Not: Bisiklete binemiyorum zaten şuan kurcalıyorum sadece. İlk yol bisikletim ve biraz mekaniğinde de geliştirmek istiyorum kendimi. Bu konularda çok cesaretli olamadım şimdiye kadar ilk cesaret denemem de de çuvalladım. Ama yılmak yok sonraki bisikletimi kendim söküp takacak kadar öğrenmeliyim bu işi.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@Mhmm@ Fren (dış) kablosunun uç kısmını hasarsız yerinden yan keski ile kesip sonra isterseniz kesilen yerini demir eğesi ile düzleştirebilirsiniz. Ancak iyi ve aşınmamış bir yan keskiye ve kuvvetli el ve parmaklara ihtiyacınız olacak. Kablo kesildikten umarım çok kısalıp yuvasına sokulurken kasılmaz.

İkinci önemli işiniz o fren telini mutlaka değiştirmeniz. Yoksa kopan sargı tel uçları kablo içinde takılıp frenlemede tutukluk yapabilir. Ayrıca sargı tel eksikleri nedeniyle fren telinin de artık zayıflamış olduğunu unutmayın. Ya yeni bir yol vites teli alacaksınız ya da eski bir arka fren telini kesip kullanacaksınız. Yine teli keserken sargılarını parçalayıp dağıtmamaya dikkat edin. Bunları yapmak için - çok zor bir şey olmamasına ragmen - fren telinin fren vites koluna nasıl geçirileceğini önceden bilmeniz iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Haluk Eke Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bilgileriniz ışığında tekrar incelediğimde deforme olan yeri yan keski ile kesmem durumunda kablonun makul ölçülerin dışında kısalacağına kanaat getirdim. Değişim şart maalesef.

Burdan aldığım bilgilerle arka fren bacsklarının değişimini gerçekleştirdim ancak onda da galiba kablo kısalığından fren kolunu sıktığımda frenleme yapıyor sonra öyle kalıyor geri gelmiyor. Tel çok gergin oldu. Açıkçası anlayamıyorum eski fren bacağını taktığımda çalışıyordu ultegra çalışmıyor. Eskiyi taktım onda da çalışmıyor artık. Teorik ve pratik eksikliğimin çok fazla olduğunu anladım.

Yolda kaldığımda birşeyler yapabilmekniçin öğrenmek istiyordum. Daha zamanım var anlaşılan.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kabloları artık kendim değiştireceğim diyorsanız tavsiyem kablo kesici bir pense almanız. Hem zaman kazandırıyor hem de kablolar düzgün kesiliyor. Normal pense ya da yan keski öyle düzgün kesemiyor. Özellikle dış kablolar için çok faydalı.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru Tamirciliğe girişmek için henüz erken olduğuna kanaat getirdim ve bisikleti arabaya atıp bisiklet tamircisine götürdüm. Yarın full ultegra olarak alacağım. Eksik olan 6800 fren papuçlarını da sipariş ettim. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Albatros_65

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Mert Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar.Şehir bisikletime dropbar taktım ve ön frenim bayağı zayıf.Cantilever fren tavsiye edildi ama eski sistem oldugu için pek içime sinmedi ve bu seçenegi son çare olarak kullanacağım.İnternette dolaşırken bir fren bacağına denk geldim ve v-frenli bisikletime uyumlu olur mu bilemedim.Screenshot_20210515-171655_Samsung Internet.jpg
Galiba iki satıcıda var.Biri doğa bisiklette diğeri de bilmedigim bir satıcı.Ikisinede sordum biri bağlantı aparatıyla uyumlu olacağını diğeri de buyuk ihtimal uyumlu olmaz dedi.Bende emin olmayip size sorayım dedim.Uyumlu olur mu sizce