Yol bisikleti ergonomik ayarlar hakkında

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkese merhaba, bir süredir kafamı kurcalayan ve bir çoğumuzun zaman zaman sorguladığı, doğru kadro boyu, doğru sele ayarı, uygun gidon ve gidon boğazı gibi ayrıntılar ile, bisiklet üzerinde kendimizi daha rahat hissetmemizi sağlayacak ayarlara takılmış durumdayım. Siz değerli dostlarımdan, aşağıda iki resim ile örnek vereceğim ve soracağım bir kaç soru hakkında yardım rica ediyorum. İlgilenip cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. Öncelikle kullandığım yol bisikleti kadrosu 58 cm. ve üzerinde 110 mm. gidon boğazı mevcut. Bike fit hesaplamasını aşağıdaki adresten yaptım. (link)

Aşağıda ölçüm öncesi girdiğim ölçüler mevcut. Burada ise çıkan sonuç yer alıyor.

Yukarıdaki ölçüler ile mevcut yol bisikletime ait ölçüleri karşılaştırdığım zaman, çok çok ufak farklar (1 cm. gibi) dışında hemen her şey aynı. Soruya gelirsem eğer, sizce girilen değerler ve çıkan sonuca göre kullanmam gereken kadro boyu, gidon boğazı gibi ayarlar neler olmalı? Sorunum ise, stı kollar üzerinden tutarak uzun süreli sürüş yapamıyorum, daha geriden tutuş yaparak 3-4 saati rahat geçirdiğim oluyor. Burada ki sorun gidon ayarının doğru olmamasından yada stı kolların gidon açı ayarına göre ileri de kalmasından kaynaklı da olabilir. Tabi bunlar benim şu an ki düşüncelerim. Bu arada sele yüksekliği ve ileri geri ayarı doğru yapılmış durumda. Aktif pedal'a 75 euro verip bike fit olayına girmek zorundasın demezsiniz umarım. :D

Okuduğunuz için teşekkürler.

Scudo

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
gidon boğazını kısalatırsanız plastiklere tutunarak daha uzun süre sürebilirsiniz. sanki bisiklet size biraz büyük gibi geldi bana. mesela 190cm boyundaki wiggins 56 kadrolu bisiklet kullanıyor

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Hakan Yıldırım

Şimdi wiggins ile kıyas yapmam doğru olmaz, daha önce 56 cm. kadro kullanıyordum ancak bir müddet sonra bisiklet bana altımda kayboluyormuş (daha küçük bir bisiklet kullanıyormuşum) hissi vermeye başladı. İlk yol bisikletim 56 kadro olduğu için doğru yada yanlış bir şekilde seçim yapıp almıştım. İnternet ortamında kadro boyu ölçümleri 180-185 cm. boy için 56-58 cm. kadro öneriyor. Tabi ne kadar doğru olduğu tartışılır.

Daha önce 100 mm. gidon boğazı vardı. Kısa geldiği için değiştirip 110 mm. kullanmaya başladım.

Bu arada bir internet sitesinde şöyle bir yazı okudum. Stı kollar üzerinden tutulduğu zaman ön tekerin göbeğini görmemek gerekiyormuş!

@Hakan Can Onrat

Hakan Can bu yeterli olur umarım. Tabi bu arada gidon açısını değiştirip en rahat sürüşü bulmak için denemeler yapıyorum.

Bu da daha önce kullandığım 56 kadro!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Erdal YILMAZ,

Hocam çok fazla anlamıyorum ancak bende küçük kadro kullandığım için bu konuda biraz deneyimliyim.

"Sorunum ise, stı kollar üzerinden tutarak uzun süreli sürüş yapamıyorum, daha geriden tutuş yaparak 3-4 saati rahat geçirdiğim oluyor."

bu yazdığınızdan yola çıkarak genellikle yokuşlu yollarda sürüyor, antreman yapıyor iseniz seleyi daha da öne almanızı, eğer normal sürüyorsanız da yukarıdaki arkadaşında dediği gibi 90mm boğazı denemenizi tavsiye ederim.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Gönderdigin iki bisiklet resmi üzerine iki tane yorum yapayim;
Her seyden önce gidon seleye kiyasla cok asagida! :( Bu durumda uzun süre frenler üzerine ellerinizi koyarak sürmenizin zorlugu meydanda! Gidonu biraz yükseltsenz rahatlarsiniz! Masa borusu kesik demeyin! Uzatmak icin adaptörler mevcut!
ikincisi! Eger sele borusu bu kadar disarida duruyorsa, ve sele yüksekliginin ayari dogru ise, bu kadro size kücük! Lapierr de gidonu biraz yükseltmek mümkün! Spacer i gidon bogazinin altina lairsiniz! Ama bence yine de yeterli degil :) Tahminim bacaklariniza göre boyunuz uzun!
Bir tanidiginizdan 60-61 kadro bulmaya calisin! Gidon bogazini biraz yükseltin ve uzatin! Bu deeme sonda yine kesin karari siz vereceksiniz! Maalesef pek cok bisiklet kullanicisi gibi bastan yola ciktiginiz yer yanlis!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İhtiyar hocam Lapierre eski bisikletim, Cube şu an kullandığım yol bisikleti, siz Cube üzerine bir kaç yorum yapmışsınız ancak yanlışı nerede yaptığımı daha net yazarsanız memnun olurum.

Yukarıda bir arkadaşımız 58 kadro size büyük derken sizin 60-61 önermeniz de cidden kafamı karıştırdı.

Bu arada fotoğraflar yanıltıcı olabilir. Dediğim gibi doğru ayarı bulmak için gidon ve sele ile çok fazla oynadım. İlk mesajımda ki ölçüm sonuçlarından hareket edersek daha iyi olacaktır.

Teşekkürler.

Bahsettiğiniz adaptör. :)
(link)

Tepki
37
Bisiklet
Trek
İlk bisikletinizin gidonunun daha küçük olduğunu görüyorum sanki, bir de kullandığınız grupsetin sti kollarının da baya büyük (ileriye doğru uzun) olduğunu söylemekte fayda var, ikisinin toplam 1-2 cm fazlalığı giderilirse (campagnolo kollar biraz daha küçükler) ve sti kollar az birazcık yukarı bakarlarsa bence sorun ortadan kalkar. Tabi bu size biraz maliyetli gelebilir.
Bu arada bir şey daha farkettim, ilk bisikletinizdeki sele borusu ve ikinci bisikletteki sele borusunun yüksekliği aynı gibi geldi bana, elinizdeki bisiklette (yani cube) sele borusunu biraz aşağı alırsanız kollara binen yükü azaltırsınız. Bence önce bunu denemeniz daha mantıklı.

İhtiyar beyin dedikleri doğru gibi geldi bana da, sanki bu kadro size göre küçük (58 kadro olmasına rağmen seleyi bu kadar kalmışsınız) ve bu yüzden pedal basarken sıkıntı yaşamıyorsunuz (olsa bahsederdiniz herhalde) ama gidondan şüpheleniyorsunuz. Bir spacer ile bu iş hallolur

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yorumunuz için çok teşekkürler. Sele yükseliğini (Cube için yazıyorum) tekrar kontrol edip 2-3 cm. kadar daha aşağıya aldım. Sti kolları gidon sargısı sarılmadan önce biraz geriye aldırsaydım bence sorun ortadan kalkmış olabilirdi diye düşünüyorum. Tabi bunu unutunca iş işten geçti. Tiagra ve 105 sti kollarında farklılıkları etki ediyor olabilir. Her şeyi deneyerek tecrübe ediniyorum. Sonuçta profesyonel yarışçı değilim. Zamanla daha iyi sonuçları sizlerin de yorumları ile alacağımı düşünüyorum. Yalnız ölçüm sonuçlarının çok uzağında konuşuyoruz gibi geliyor. :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Erdal YILMAZ,
Evet adaptörler bu veya benzeri! Resimler mutlaka yaniltiyor olabilir. Bu benim yol bisikletim. kadro 56 cm. Benim boyum 180 cm. Boyum tabii kimyaslandikca 1-2 cm kisaldi ve bugün 180 cm. Gidon bogazi 110 cm. Aynakol 172,5 cm. Kendimi cok rahat hissediyorum üzerinde. Herkes icin ayni olmasi mutlaka gerekmiyor! Am sizin bisikletinizde sel, gidona gre cok yüksek görünüyor. kendi ifadenizde de uzun süre frenler üzerinde kullanamadiginiz ifade etmissiniz!

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Kullandığınız bisikletin üst boru uzunluğu 56cm, Seat tube 54cm. Sizin ölçümlerde tavsiye edilen üst boru uzunluğu 55.5cm, seat tube 54,2cm. Kağıt üzerinde kadro ölçünüz doğru görünüyor. Ölçülerimiz yaklaşık olarak aynı. Bisikletler de temel ölçülerde aynı sayılır (her iki modelin de geometry tablolarından bakarak söylüyorum). Benim Allez'nin sele borusu bu kadar uzun değil ama (inseam 86cm olduğu halde), enteresan. "Actual Inseam" ölçüsünü doğru aldığınıza emin misiniz?

Bir de eski kadro 56cm demişsiniz. Geometry tablolarını web sitelerinden kıyasladınız mı? Muhtemelen ikisinin ölçüleri büyük oranda aynıdır :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bacak iç boyu ölçüsünü doğru aldığımı düşünüyorum. Hata mutlaka vardır, onun için de 1-2 cm. oynama olabilir. Eski kadro üzerinde 56 cm. yazdığı için bunu belirtmiştim, geometri ölçülerine bakarak bir kıyaslama yapmadım. :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Competitive cyclist'in verdiği ölçüler ne derece doğrudur/uygundur bilmiyorum ama size 551-555mm üst boru + 101-107mm gidon boğazı önermiş.

(link)

Burda verilmiş geometri ölçülerine göre sizin üst borunuz 56cm, gidon boğazınız 110mm. Yani gidonunuz önerilenin 1-2cm daha önde bir pozisyonda. Daha kısa bir gidon boğazıyla daha rahat edebilirsiniz diye düşünüyorum.

@Hakan Yıldırım

En üst seviye profesyonelleri baz almak doğru bir yaklaşım değil. Gidon aşağıda olsun, daha aerodinamik bir sürüş pozisyonu versin diye prolar kasıtlı olarak kendileri için uygun olandan küçük kadroları uzun gidon boğazarı ile beraber kullanıyorlar. Benim boyum 179 ve 56 kadroya biniyorum, büyük falan da gelmiyor...

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bu fotoğraflardan değil de, sizin bisiklet üzerindeki duruşunuzdan yola çıkarak konuşursak daha iyi olur açıkçası.
Eğer mümkünse, bisikleti sürerken yandan çekilmiş bir fotoğraf atarsanız, biraz daha düzgün yorum yapabiliriz bence.
Buradan yola çıkarak, sizi daha uygun bir pozisyona getirebiliriz. Fakat yine asıl olay sizin vücudunuzda bitiyor. Neye alışkın olduğunuz, vücudun ve sizin neyi sevdiğiniz konusu çok önemli.

2. olarak ise; Aktif Pedal'daki fitting ile ilgili çok iyi yorumlar duymadım. Ben de yaptırmayı düşünüyordum, fakat genel olarak şikayetçiler diye duyum aldım. Ne kadar doğru bilmiyorum, fakat şimdilik fitting işini askıya aldım.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
sizin cube e bakınca agresif bir sürüş stilinizin olduğu gözüküyor e tabi bunun yanında konfordanda uzaklaşmanız doğal olabilir. ama 58 kadroda sizin bacak uzunluğunuzda birisi için sele borusu biraz yukarıda gibi geldi bana.
pro yarışçıların küçük kadro kullanmasının en büyük nedeni ise bence rüzgardan korunmak... ha ne kadar rahattırlar veya rahat olabilmek için ne kadar esnektirler onu bilemem :)
benimde boyum 183cm. çevremdeki arkadaşlarım benim 56 kadroya binmem gerektiğini söylüyorlardı bir gün bindim bisiklet altımda kayboldu sanki, yere basık bir spor otomobile binmiş gibi hissettim. :) daha sonra 57.5 kadrolu kendi bisikletim ile retül e girdim ve üzerindeki 120 lik boyun ile bana uygun olduğu söylendi. sadece aynakolum 175mm onuda 172.5 yapmalıymışım. tabi bu değişince sele borumda biraz yükselecek ve istediğim agresif şekle yaklaşacak :p
birde gidon boynunu 100mm lik denedinizmi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Murat B.

Cube üzerinde 100 mm. gidon boğazı ile gelmişti. Rahat edemediğim için değiştirmiştim. Bu değişim için acele etmiş olabilir miyim!

Teşekkürler.

-------

Gökhan Toros

Bahsettiğiniz şekilde fotoğraf çektirmeye çalışacağım. Tabi ki buradaki fotoğraflar yanıltıcı olabilir, kağıt üzerindeki sonuçları biraz da bu yüzden koymak istedim. Aktif pedal ile bu gün görüşüp ön bilgi aldım, ancak şu an için ben de böyle bir şey yaptırmayı düşünmüyorum.

Teşekkürler.

--------

yucel gulesenoglu

Aynı şekilde bir süre sonra 56 kadro da sizin yaşadığınız durumu yaşadım. İlk deneyim ile belki de yanlış seçim yaptım bunu net olarak bilemiyordum. Ama başlarda bana rahat geliyordu, belki de beni bu yanıltmış olabilir.

100 mm boğaz kısa süreliğine denedim, yani toplasanız 1 hafta kullanmışımdır. Şu an 110 mm. var. Aynakol 172.5 mm benim de.

Teşekkürler.

------------------------------

Ufak bir düzeltme, bacak iç boyumu yanlış ölçmüşüm. 86 cm. güncel ölçüm sonucudur. Rahmi Bey sağolsun gerekli uyarıyı yaptı. :)

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
ben yine de küçük kadronun daha rahat olduğunu düşünenlerdenim. zaten bi üst kadroyla arasında çok büyük bi fark yok. gidon boğazı konusunda da rahat edebilmek için yüksek açılı yada eksi açılı boğazlar mevcut. bunları deneyerek uygun ergonomi sağlanır diye düşünüyorum. kadronun küçük olmasının bi avantajı da ayakta sürerken daha rahat geliyor bana. tabi bu benim görüşüm. herkesin kendine uygun rahat ettiği ölçüler vardır

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Erdal YILMAZ

Olabilir, açıkcası ben de konunun uzmanı sayılmam, kesin bir cevap veremiyorum. İlk mesajınızda geriden tutarak 3-4 saat zorlanmadan kullanabildiğinizi söylemişsiniz. Tam olarak nereyi kastediyorsunuz? gidonun üstünü (gidon boğazının içinen geçen yola dik kısmı) mü, yoksa boynuzların birkaç santim gerisini (benim anladığım bu ama gidonun aşağı kıvrılan kısmı parmaklarınızın arasında kalacağı için rahat olmaz gibi geliyor) mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu şekilde 3-4 saat çok rahat bir şekilde kullanabiliyorum.

https://farm8.staticflickr.com/7083/7383345970_c77cc71c48.jpg

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
Bu yorumları okuyunca kendimde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum;

Geçen sene bir bisiklet ilanı gördüm ve gözümü karartıp aldım çünkü bisiklet çok hoşuma gitmişti. Boyum 1.82 idi, kadroda 50cm.. Ama bisikleti alırken 48cm olduğunu gördüm, ama yinede aldım. Gidon boğazını 130mm yaptım ve saatlerce bisikleti sürebiliyorum çok rahatım, bende şaşırdım açıkçası, kimse bu yaptığımı onaylamaz bende tavsiyede etmem zaten ama rakamlara pek takılmamak gerektiğini söyleyebilirim.

Saatlerce ölçüp biçip uygun bisikleti oluşturup sonrada üzerinde rahat etmemekten bahsediliyor, bu sanki aynı yemekleri yiyen A kişisinin şişmanlayıp B kişisinin zayıf kalması gibi. Başka faktörlerde olmalı.

Benzer yorumlar gibi bence de sele yükseliği ve gidon alçaklığı arasında ciddi uçurum var gibi, bu konumda rahat etmeniz ilginç olurdu bence :)