Yol bisikleti ayakkabısı hakkında

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Selam. Yol bisikleti ayakkabısı almayı düşünüyorum. Ancak bir yerde bir numara büyük giymenin daha iyi olduğunu duymuştum. Bu doğrumudur acaba.?

• Beğen
Tepkiler: Trends
Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Genelde bisiklet ayakkabılarının kalıpları dar olur(istisna bazı marka ve modeller olabilir). Bu nedenle bir numara büyük alınması konusunda uyarılar yapılır. Bir numara büyük giyilmesi asla önerilmez.

Bisiklet ayakkabısı ayağınıza tam oturacak, tam kavrayacak, ne bol ne de dar olacak. Dar giymek dolaşım engellenmesi nedeniyle zarar vereceği gibi bol giymek hem güç iletimi kayıplarına hem de ayaktan çıkabilme riski nedeniyle kontrol kayıplarına neden olacaktır.

Tüm ayakkabılar gibi bisiklet ayakkabısı da özellikle deneyerek ayağa tam uygun numara kullanılmasını gerektirir.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
böyle bir başlık varken ben de bir şey sorayım bari. öncelikle yol bisikletimde northwave mtb ayakkabısı kullanıyorum ve m520 pedallar.ayakkabının sıkılığı kafamı kurcalıyor. mesela pedalı yukarı doğru çekerken ayağım tabanla olan temasını kaybediyor, sadece üst bantlarla çektiğimi hissediyorum. bu ayakkabıların bana bol olduğu anlamına gelir mi? ayakkabı bence ayağıma büyük değil uzunluk olarak en azından, ama orta kısımda bol olabilir diye şüphe ettim. ekstra bir taban ekleyerek bunu çözebilir miyim ne dersiniz?

ikinci bir soru da yol ve mtb ayakkabılarının performansı hakkında. ikisini de kullanmış olanlar var ise eğer, ciddi bir performans farkı söz konusu mudur? teşekkürler.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@Efe Yamac Yarbasi

Belki birilerine yardımcı olur diye yazıyorum, ayakkabının altına bir kat daha taban koydum. Daha rahat ve daha verimli kullandığımı düşünüyorum, yokuşlarda falan biraz farketti hatta. Ama tırmanış uzadıkça sol ayağımın dış kısmında daha önce olmayan bir ağrı oluşmaya başlıyor, şimdi de onun çözümlerini aramaktayım, kalin açısıyla falan oynayacağım biraz, umarım çözülür :)

İkinci sorum ise hala geçerliliğini koruyor :p

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
yol bisikleti ile dag bisikleti ayakkabisini kiyaslamak, yol bisikleti ile dag bisikletini kiyaslamaya benzer. Amaclari farkli, kullanilis yerleri farkli! Bu acidan bir performans kiyasi yapmak tamamen manasizdir. Aradaki en önemli fark, dag bisikleti ayakkabisi yolda kullanabilirsiniz. Ama yol bisikleti ayakkabisini dagda kullanirsaniz, kesinlikle yürümeden her yokusu cikmak zorunda kalirsiniz.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
ilanlara baktım da spd pedallarda pek mtb yol bisikleti ayrımı yok gibi

sadece yol için uygun olan spd pedalları mtb ayakkabısı ile kullanamayız değil mi

çok yabancıyım şu spd konusuna halen daha almaya çekiniyorum düşerim diye

bir de uyumsuz olur diye spd pedal ve ayakkabıyı aynı yerden almak istiyorum.

2 haftadır bulamadım ya numara yok uygun yada mtb için var, spd pedallar ayakkabılar.

shimano harici de almak istemiyorum geçen bir arkadaş decatlondan almış ayakkabının altı özgürlüğünü ilan etmişti 1 ayda :D

• Beğen
Tepkiler: Raigou

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
(link)

Birkaç gündür bunu kullanıyorum.
Fiyatına göre oldukça iyi diyebilirim. Zemin kısmı sert ama soğuk havalarda ayak üşüyebilir onun için korumada almak gerekli.

Bundle diye Shimano R540 SPD-SL pedal aldım. Ama hafif bir pişmanlık var pedal 2 taraflı olsaymış sanki daha iyi olurdu gibi.

Düşme konusuna gelince ilk gün 1 kere düştüm oda çıkarmayı tam çözememiştim. Ama sağ (yada güçlü) ayağa doğru düşer gibi olduğunuzda refleksin verdiği şiddet ile ayak pedaldan çıkıyor. Zayıf ayakta da çıkıyor o refleks ile ama güçlü ayağa göre çıkmama ihtimali daha fazla tabi.

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Efe Yamac Yarbasi

Kesinlikle performans farkı var. Yol pedalı ile ilk temasta daha rahat hızlandırabilir, pedallara abanabilirsiniz, güç aktarımı kesinlikle daha iyi.

Ancak kullanımı spd kadar basit değil, tek yüzlü olduğu için takması çok daha zor, çıkarması ise sadece biraz daha zor denebilir, yine de spd'ye alışkınsanız yol pedalına da ikinci sürüşte alışırsınız.

Tabi her çıkarmadan sonra klipslerin olduğu yüzü çevirmeniz gerekecek :)

İmkanınız varsa deneyin derim.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Gün A.

Bence yol pedalının tek taraflı olması hissedilir bir dezavantaj değil. Yol pedallarının tamamına yakını kendi ağırlığı ile üst tarafı yukarı gelecek şekilde tasarlanıyor zaten; hatta kal kolay takılsın diye tam yere paralel değil, ön tarafı biraz daha yukarı geliyor. Bu olmuyorsa pedalınızın rulmanlarının değişmesi veya bilyalarının sökülüp greslenmesi gerekiyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Murat B.

Doğru, şu anda zaten ayakkabı burnu ile hafifçe dokunarak, bakmadan pedalın yüzünü değiştirebiliiyorum.

Tıpkı spd gibi bir süre sonra insan alışıyor, takma otomatik hale geliyor ama spd'nin çift taraflı kullanımına alışkın olunca yol pedalını ilk kullandığımda tuhaf gelmişti.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Benim MTB pedallarım da tek taraflı olduğu için benim de doğru tarafı çevirerek takmam gerekiyor. Ancak zaten kilit sisteminin ağırlığı nedeniyle pedalı bıraktığınızda hep aynı şekilde duruyor ve bir süre sonra bakmadan doğru tarafı çevirebiliyorsunuz. Bu bence bir problem değil. Buna alışmak SPD'nin kendisine alışmaktan çok daha kolay.

Ben de önümüzdeki sene alacağım yol bisikleti için hangi kilit sistemini istediğime karar veremiyorum. Sanırım MTB kilit sistemli bir pedal alıp MTB kalli yol ayakkabısı alacağım. En mantıklısı bu gibi gözüküyor. Şunun gibi bir şey yani (link)

Kilitli pedal ve ayakkabı, kilit sistemleri aynı olduğu sürece uyumsuzluk yapmaz. Aynı yerden almanıza gerek yok. Ben pedalımı İngiltere'den ayakkabımı Almanya'dan aldım :)

ozi*

Üye
Tepki
22
İsim
Ozan
Merhabalar [emoji4]
Ben bir süre önce yol bisikletine geçiş yaptım.Ve artık kilitli ayakkabı ve pedala geçmeyi düşünüyorum.Uzun zamandır araştırma da yapıyorum.Sanırım yurt dışından almayacağım.Türkiye'den alacağım.

Ayakkabı için bütcem 250 tl diyebilirim.
Belki birkaç tl daha genişleme payı olabilir fiyatta [emoji3] Pedal için de 150 tl diyebilirim.Gelişme çağında biri olduğumdan dolayı ayakkabıya fazlaca para bayılmak istemiyorum açıkcası.Beni tatmin etmesi ve parasının hakkını vermesini istiyorum.Çünkü ayak numaram büyümeye devam edecek gibi [emoji4]

Önerilerinizi bekliyorum.Bu konuda desteğe,yardıma ihtiyacım var.

Teşekkürler [emoji1]

• Beğen
Tepkiler: ayz0067

ozi*

Üye
Tepki
22
İsim
Ozan
Çok teşekkür ederim hocam,sağolun [emoji4]

SM-A700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gokberk88

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
gökberk
Bisiklet
Mosso
(link)
(link)
ayakkabı 75 dolarken almıştım ikisinden de çok memnunum Erdoğanlarda 380 tl yurt dışından vergisiyle 260 a geldi

ozi*

Üye
Tepki
22
İsim
Ozan
Çok iyiymiş.Güzel yakalamışsınız.
Ama açıkçası ben hem numara konusunda,hem de olası bir iade durumunda geri gönderilmesi ürün değişimi gibi durumlarda sorun yaşayabileceğimden korkuyorum.Ve bu kadar parayı verip de istenmeyen durumlar oluşması,en azından ihtimali bile gözümü korkutmaya yetiyor.Belki de ben biraz mesafeli yaklasiyorumdur yurt dışından alım konusuna.Ama sanırım yurt içinden alacagim,öyle gözüküyor.Teşekkür ederim :)

gokberk88

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
gökberk
Bisiklet
Mosso
@ozi*
Numara konusunda benımde endısem oldu o yuzden magazada deneyıp oyle sıparıs ettım. Turkıyeden alsanızda ıade olmaz bence ben adıdas ayakkabımın acılmasına bıle bırsey yapamamıstım . Yurt dısı alısverıse alısınca turkıyeden bırsey almak gelmıyor ınsanın ıcınden cunku kendımı kerızmıs gıbı hıssedıorum

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Bro valla bence düz pedala devam edelim biz. SPD falan bizim kullanım alanlarımızda biraz gereksiz kaçıyor. Yarışa falan katılacağın zaman al

ozi*

Üye
Tepki
22
İsim
Ozan
Çok gaza geldim ama [emoji16]
Koşa koşa alasım var [emoji1]