yol bisikleti arka fren problemi

fatihİ.10

Üye
Tepki
86
İsim
Fatih İ.
Bisiklet
Cube
merhaba,
arka papuclarin biri janta basarken digerinin hala basmadigini farkettim(shimano 105).gevsetilmesi/sıkılmasi gereken vidayi alyanla oynasam da janta yakin duran papuc bir turlu yeterli miktarda uzaklasmiyor veyahut da uzak duran pabuc yaklasmiyor. vidayi gevsettikce yakin olan cok az uzaklasiyor ama vidayi bikac tur daha attirdikdan sonra bi faydasi olmuyor.sıktıkca da iyice janta basiyor. fren ayari ile ilgili arastirma yaptigimda surekli bu vidadan bahsediliyordu.baska dikkat edilmesi gereken hir husus var midir acaba?

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Pabuçlardan biri yerine tam olarak oturmamıştır. Sök ve pulunu düzgün ayarlayarak tekrar tak. Düzeldiğini göreceksin.
105 fren kolay kolay arıza yapmaz. Akorları ilgili de bir problem olabilir. Ayrıca jant kadroya tam olarak oturmuş mu, ona da bak.
Bunların dışında bir çözüm yok. vida, akord, pabuç ayarı, mutlaka birinden biri sebep oluyordur @fatihİ.10

• Beğen
Tepkiler: fatihİ.10

fatihİ.10

Üye
Tepki
86
İsim
Fatih İ.
Bisiklet
Cube
@Angel

@Angel bunun ne demek anlamadim hocam.frenin tamamini nasil kavricam?anahtarsiz nasil ayarlicam?

@Kuzey Ege akord bozuk deil gibi. jant tam oturmus sokup tekrar taktim.
pabuclari sokmedim daha onu da deneyecegim ama pul pek de sikintili gibi degil umarim daha ciddi bisey yoktur.
milas bodrum arasinda bisikleti otobus/dolmus bagajina koymak zorunda kaldim.adam ittire ittire zorla soktu bisikleti seleyi yirtmis bagaj kapagi baskidan dolayi.o arada kadroda baska sorun olusturmus olmasindan korkuyorum.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
Frenin kadroya baglandiği kısımdan ayar yapmak gerekiyor.
Bisiklet taşinması sırasında vs. frene baskı olduğunda yönüne göre bir pabuç janta yaklaştığında diğeri aynı oranda uzakşalabiliyor.
Anahtar olmadan frenin tamamını kavrayarak kadroya bağlayan vida ekseninde sağ veya sola oynatmanız gerekecek.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Jantta akort kaymıs olabilir yada arka jantı söktüysen oturturken frenleri sıkılı tut sonra quick releasenin kolunu iyice ona göre sık tam ortalansın frenide sonra ayarla eger hala gerekiyorsa . Jant tam ortalanmamıs olabilir . Akort kacmıs olabilir

• Beğen
Tepkiler: fatihİ.10