Yol bisikletcilerine soru

Tepki
7
Bisiklet
Cannondale
Merhaba,
Yurt disina gideceğim. Oradan bisiklet almak istiyorum. 1000-1300 TL lik butceyle Giant Scr2 yada Specialized Allez v.b modelleri alabiliyorum. Ancak bunlar anladigim kadariyla giris seviyesindeki shimano 2300 kullanan modeller. Bazi yerlerde "yol bisikletinde tiagradan altini almayin pisman olursunuz " gibi yorumlar okumustum. Daha once hic yol bisikleti kullanmadim. Ayni paraya yine yurtdisindan Scott Sub 40 , Specialized Sirrus Sport gibi sehir tur bisikletleri almak da mumkun.
Sorum su; Shimano 2300 donanimli bir yol bisikletine bosa mi para vermis oluruz? Yani yol bisikleti alinacaksa en az tiagra donanimli olan modellere mi bakilmali, onun altindakilere verilen para gereksiz mi olur? Cunku eger gereksizse alt sinif bir yol bisikletiyle ayni paraya orta /orta ustu sinif bir sehir-tur bisikleti alabiliyorum.
Suanki mtb mi kilitlenebilir masasiyla ,slick lastikleriyle ve bagaj delikleriyle belki turlarda da kullanabilirim dusuncesiyle ikinci bisikletimin yol bisikleti olabilecegini dusunmekteyim. Ancak yol bisikletinin konforundan ve lastik patlama durumlarindan oturu son derece endiseliyim.
Fikirlerinize ihtiyacim var. Sizce ne yapmaliyim?
Teşekkürler..

Scudo

ÇEVİK

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Volkan Ç.
Bisiklet
Trek
Burak bey madem yurt dışına çıkma imkanınız var.Size naçizane önerim TREK 520 modeli.Çelik kadrolu yanlış hatırlamıyorsam. Ancak maalesef ülkemize getirtilmiyor sanırım. Ben bulamadım!

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN
Tepki
7
Bisiklet
Cannondale
Güzel bisikletmis Volkan Bey, tavsiye için teşekkürler. Ancak butcemin biraz üzerinde görünüyor.

cku

Aktif Üye
Tepki
154
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
fiyatlarda çok müthiş bir fark olmadıkça bence türkiyede bulabilecğeiniz bir modelle başlamanın sıkıntısı yok. 2300 shimano'nun en alt seviyesidir, ama giant ve Specialized 'in bahsettiğiniz modellerde zaten parayı kadro mimarisine veriyorsunuz.

ben sizin yerinizde olsam bu modellerden birini alır, vakit geçtikte yurt dışından bisikleti upgrade ederim.

ben öyle yapıyorum. :)

scr 2 var bende.

Tepki
7
Bisiklet
Cannondale
Scr 2 den memnun musunuz? Ayrıca yol bisikleti konusundaki endiselerim için ne soylersiniz? Sık lastik patlamaları, jantlarin kolay egilebilmesi, yolların musait olmaması, sürüş pozisyonu ve pahali yedek parça temini... Bunlar doğru mu sizce?

cku

Aktif Üye
Tepki
154
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak Kaynarca

benim ilk yol bisikletim, uzman yorumu olmaz ama memnunum. :)

sık lastik patlaması gibi bir durumu kafanıza takmayın çünkü bu sadece bir söylenti. cam parçası çivi gibi objeler dışında bunu gerçekleştirmek zor, uygun lastik basıncı önemli.

yolların müsait olmaması, doğrudur, ama arazi gibi engebeli, topraklı, çamurlu kondüsyonlar dışında sorun yaşamazsınız. berlin'de kopenhag'da defalarca bulundum, yollar çok uygun, ama uygun olmayan yerlerde dahi gayet yaygın yol bisikleti kullanımı var.

sürüş pozisyonu bence olaya büyük keyif katan bir mesele, dropbar'lardan elinizi alamıyorsunuz bir süre sonra. :)

pahalı yedek parça temini, doğru olabilir. ama bisikletin ülkemizde yaygın olmamasına bağlayabiliriz bunu.

avrupa insanı bisikletine rahatça 3 bin euro para verip, gerektiğinde en kaliteli yedek malzemeyle değiştirebiliyor yedek parçasını.

türkiye'de hala abi motor al ya bırak napcan pisikleti.... diyenler oldukça, bisiklete verilen para insanlara batar. ama bence verilen bütün para sonuna kadar değer. :) fikrimdir.
http://i44.tinypic.com/s1ngc7.jpg

Tepki
7
Bisiklet
Cannondale
Cevabınız için teşekkür ederim. Gonlum yol bisikletinden yana ancak hala tereddutlerim var. Dropbarli tur bisikletleri de gundemimde.. Karar vermek oldukca zor. Bisikletiniz cok guzel görünüyor bu arada, keyifli surusler...

ÇEVİK

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Volkan Ç.
Bisiklet
Trek
Ben de scr2 ile trek 1.1 arasında kalmıştım.Ancak daha sonra bütçeyi zorlayıp 1.2 aldım şu an çok memnunum.Ayrıca lastik patlama olayına takılmayın fazla çok etkili çözümler mevcut bu konuda :) Scr2 yi istanbul bisiklette yakından gördüm kırmızı beyazdı sadece yanlış hatırlamıyorsam arka lastiğin kadroya çok yakın olmasından hoşlanmamıştım.Onun dışında gayet güzel bir bisikletti.