Yokuş çilesi bitti. Dahon Vitesse D16!

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
Merhaba,katlanır bisiklet dostları.
Tekli aynakola sahip katlanır bisikletlerin en büyük sorunu bilindiği üzere yokuş performansının kötü olması.Ankara’da ufak çaplı yokuşları benim Vitesse D8 ile biraz zor da olsa tırmanabiliyordum.Ancak TRT,Dikmen ve Cinnah gibi dik yokuşlar beni oldukça zorluyordu.Birkaç bisikletçiye bisikletime ikili aynakol takıp takamayacaklarını sorduğumda ise kadronun bunun için uygun olmadığı cevabını alınca iş başa düştü.

Öncelikle 50 TL’ye 2.el FSA Vero 50x34 aynakol aldım.

Bisikletin üzerindeki 52’li aynakolu söktüm
IMG_7086.JPG IMG_7087.JPG IMG_7088.JPG

Kadrodaki plastik parçayı söktüm.

IMG_7090.JPG IMG_7092.JPG
Eski bisikletimden söktüğüm ön aktarıcının kelepçesinin bir parçasını söktüm.Kelepçenin kalan parçasının eğimini kadroya uyacak şekilde ayarladım.
IMG_7100.JPG IMG_7101.JPG
İkili aynakolu taktım.
IMG_7094.JPG
Aktarıcıyı takmayı planladığım yere koydum ,altına bir parça fon kağıdı koyarak imal etmek istediğim parça için kalıp çıkarttım.
IMG_7114.JPG IMG_7115.JPG

Çatılarda kullanılan kurşun sac bir plakanın üzerine kalıbı koyarak gerekli işaretlemeleri yaptım.Böyle bir malzeme seçme sebebim ise hem malzemenin paslanmaz olması hem de kolay şekillendirilebilir olmasıydı.
IMG_7116.JPG
Sac plakayı matkap ve eğe kullanarak şekillendirdim.Delikleri 4 mm matkap ile deldim.Bu dönüşüm için en gerekli olan parçayı bu şekilde hallettim.Zira diğer parçaların hepsi piyasada bulunabilecek cinsten.
IMG_7117.JPG IMG_7118.JPG
Aktarıcıyı sac plakaya mobilya dolap kulplarında kullanılan vidalar ve gevşememesi için fiberli somunlar ile iki noktadan sabitledim.
IMG_7123.JPG IMG_7124.JPG
Aktarıcının kadroya bağlanacağı yere hem kadronun çizilmemesi hem de sac plakanın dönmemesi için eski bir iç lastikten parça keserek kablo bantı ile sabitledim.
IMG_7122.JPG
Sac plaka ile birlikte ön aktarıcıyı kadroya sabitledim.Aynı tip vida ve somun kullandım.
IMG_7128.JPG
Yine eski bir bisikletten çıkma çevirmeli ön vites kolunu taktım.
IMG_7127.JPG
Ayarlanabilir elciğin uzunluğunu ayarladım.
IMG_7126.JPG
Vites telini ve dış kabloyu aktarıcıya bağladım.
IMG_7129.JPG IMG_7130.JPG IMG_7131.JPG
Vites kablosunu diğer kablolara kablo bantı ile sabitledim.
Zinciri kestim,aynakolun büyük dişlisi 52’den 50’ye düştüğü için zinciri 2 bakla eksilttikten sonra ön aktarıcının içinden geçirerek tekrar bağladım. Son ayarlamaları yaptım ve test ettim.Şimdi de yokuşlarda yeni bir sorun baş gösterdi.Arka tekere uygulanan tork o kadar arttı ki yokuşta pedallara biraz fazla yüklenince bisikletin önü havaya kalkıyor:)
IMG_7134.JPG
Bu dönüşümü kendi başına yapmak isteyen olursa; aynakol çektirmesi,matkap,eğe ve zincir kesme anahtarı gibi aletlere ihtiyaç olacaktır.Şimdiden kolay gelsin.

Scudo

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Gayet başarılı bir çalışma olmuş elinize sağlık. Ben de deneyebilirim ilerde belki. Vites geçişleri nasıl merak ettim. ve bir de 34 olan ön dişli ile arkadaki tüm dişliler kullanılabiliyor mu?

• Beğen
Tepkiler: burhan çetin

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp
Vites geçişleri sorunsuz.Ön 34 dişli ile arkada 1.2. ve 3.vites kullanılabiliyor.4.vitesten sonra arka aktarıcı zinciri toplayamadığından zincir sarkıyor.Zaten ön 34 dişli ile arkadaki diğer dişlilerin kullanılmasına gerek yok.

@Altın Sikke
Estağfirullah.İhtiyacı olanlara bir fikir verebildiysem ne mutlu bana.

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Wow ! Süper bir isçilik ve tabii ki de pratik zeka. Tebrikler..

• Beğen

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Tebrikler, çok iyi olmuş. İnsanın elinden iş gelmesi başka birşey tabii :)

SM-P900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir de zincir atması vs oluyor mu? Benim Tern'de önde bir çubuk konulmuş sanırım zinciri bir şekilde kılavuzlamak için...

• Beğen

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vay anasını, helal olsun. İsteyince neler oluyormuş demek ki? Tebrik ediyorum.

@Bahadır ÖZEL sanada ilham vermesi açısından başlığa davet ediyorum.

• Beğen

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
@Kurtuluş E.
Aktarıcının HI ve LOW tahdit vidalarının ayarları iyi yapılırsa zincir atması mümkün değil.

Burak Kuruoğlu

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
b'Twin
https://www.bisikletforum.com/dosyalar/img_7128-jpg.71322/Öncelikle tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş yalnız şu resimde bir şey dikkatimi çekti, ön aktarıcıyı sabitlediğiniz vidalar çok fazla dışarıda kalmış gibi duruyor. Allah korusun bisikletten düşerseniz bacağınıza saplanma riski bile var o yüzden kısaltabilme şansınız varsa kısaltın derim ben.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@burhan çetin hocam elinize kolunuza sağlık helal olsun.
Bir katlanır kullanıcısı olarak naçizane önerim, yokuş aşağı dikkatli olun, gidonlar dengesiz biliyorsunuz, yüksek hızda tehlike yaratmasın.
Tekrar tebrik ederim.

• Beğen

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Güzel iş.... D8 kullanıcısı olarak alımda bulunması gereken bir başlık olmuş..

• Beğen

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
@Burak Kuruoğlu
Evet farkındayım dün akşam hava kararmasına yakın bisikleti toparlayabildim.Elimdeki mevcut vidaları kullandığım için biraz şekilsiz oldu.Söz konusu vidalar ile birlikte birkaç küçük şey daha elden geçecek buradan paylaşırım.

• Beğen
Tepkiler: Burak Kuruoğlu