Yokuş canavarı arıyorum, yormayacak bir şehir-tur/fitness veyab hibrit bisiklet?

Tepki
4
Herkese merhabalar,

Forumda değerli tecrübe ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkürle başlamak isterim...

1-2 hafta içerisinde bir bisiklet alacağım, (hatta kesin karar verirsem hemen :) ), bu konuda yardımınızı rica ediyorum, biraz detaylı yazıyorum kusura bakmayın, bisiklet işi hafife alınacak bir iş değil gibi geliyor bana, hafif olsa iyi olur gerçi ama...

Biraz forumda gezindim, markaların yerli-yabancı sitelerini dolaştım, Velespit ve Delta'ya giderek biraz gerçeklerine de baktım.

Edindiğim bilgilere göre bana uygun olacak türler şehir-tur bisikleti ya da hibrit diye adlandırılanlar. Yani urban bike ya da hibrit, fitness bike arıyorum diyebilirim.

Kullanım şeklimi belirterek daha doğru bilgi alma yolunda en önemli adımı atayım:

Benim için önemli özellikler, mümkünse biraz daha dik pozisyonda sürebilme, hafif olması, mümkünse 28 jant olması ve en önemlisi rampalarda, yokuşlarda beni zorlamaması. Tamamen asfaltta-betonda (çakılda bile değil) ve maksimum 15-20 km uzaklıklarda, sahilde vb. kullanacağım. Bunun haricinde dağ-bayır-toprak yolda kesinlikle kullanmayacağım, şimdi öyle diyorsun sonra fikir değiştirirsin demeyiniz lütfen, gerçekten başka yerde kullanma imkânım ve düşüncem yok.
Çamurluk takılmasında problem olmayacak bir model olursa da tadından yenmez. (okuduğuma göre bazı modellerde problem olabiliyormuş o nedenle)

Ben hem bütçe olarak hem de beğeni olarak aşağıdaki modelleri buldum, fayda/maliyet olarak baktığınızda siz olsanız (tabi benim kullanım amaçlarımla kullanacağınız varsayımı altında) bu modellerden hangisini alırdınız acaba?
-Lütfen bütçe olarak da bu modellerin dışına çıkmayalım, kendime bu konuda bir sınır koydum 1000 TRY'yi geçmeyeceğim, bu sınırı aşarsam o da olsun bu da olsun diyerek haftada maksimum 40-50 km binebileceğim bir makinaya 2000 euro vermek istemiyorum. (1000 sınırını geçersem örneğin aşağıda 1200’lük modeller var, belirgin etkisi özellikle yokuş performansına fark edilir katkısı vb. varsa belirtebilirseniz onlar da olabilir.

Koyu ve altı çizili olanlar bana daha uygun görünenler ancak para ile satın alınamayan en değerli varlık tecrübe olduğundan, öncelikle tecrübelerinize güveneceğimi de belirteyim, bu kategorilerde ve kriterlerde olması kaydıyla değişik modellere de her zaman açığım.

*Geotech Life - Bundan vazgeçtim.

*SCOTT SPORTSTER P6 MEN 2010 882,36 TL

*SCOTT SPORTSTER P5 MEN 2010 943,92 TL

*SCOTT SPORTSTER 50 (2011) ŞEHİR TUR 1023.95 TL

*SCOTT SUB 50 (2011) ŞEHİR TUR BİSİKLETİ 1023.95 TL

*SCOTT SUB 40 (2011) SİYAH ŞEHİR TUR BİSİKLETİ 1147.07 TL

*Trek Fx 7.1 - 966,77 TL – Ağırlık?
*Trek Fx 7.2 - 1292 TL

*GIANT ESCAPE 3 CITY - 2011 MODEL - 1.167,59 TL - Ağırlık?

*SEDONA 321 ( 2011 ) ŞEHİR VE TUR BİSİKLETİ - 717.25 TL

*CORRATEC X-VERT CROSS BASE TUR BİSİKLETİ

*Specialized Vienna (ayarlanabilir ön süspansiyonlu)- (patlamaya karşı korumalı lastikler) - 957,02 YTL – Ağırlık?

*Specialized Expedition Sport (Bu diğerlerinden farklı olarak 26 jant ama daha dik oturma sağlıyormuş benim gibi sadece şehiriçinde 10-15 km mesafede kullanacaklar için daha uygundur belki, rampa performansını bilemiyorum tabi) 1.087,82 YTL – Ağırlık?*Specialized Sirrus Sport - 1.262,22 YTL

Bir de bunların ağırlıkları konusunda bilgisi olanlar, örneğin şu 14 kg alınmaz ya da bu paraya şu 12 kg çok iyi gibi bilgi verebilirse süper olur. Yani tahminlerime göre yukarıdaki listeye bakan birçok kişi Specialized SS diyecektir gibime geliyor ama örneğin Vienna ile arasında benim gibi bir kullanıcıyı etkileyecek ne gibi belirgin farklar var, daha fazla paranın bana getireceği net fayda ne olur? Ağırlık farkı nedir? Bunlar da kafa karıştırıyor...

Vakit ayırıp yardımcı olanlara da, bu mesaj özelinde yardımcı olamayıp, genel olarak foruma katkılarını sunanlara da (sonuçta oradan da çok faydalandım) tekrar teşekkür ederim.

Herkese mutlu, sağlıklı pedallar

Scudo

Rüzgar Yolgezer

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cesur
whistle guipago ya da yuma man e bir bak bence. ikisi de 1000 tl civari ve fiyat/ performansta cok iyiler.

• Beğen
Tepkiler: Onder Burak

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
..yokuş canavarı derken, bi çırpıda seni yokuşun başına atacak bi alet bekleme ;) Üzerine canavar binerse başka gider,kırmızı başlıklı kız binerse başka gider ;)
Bende sirrus sport var.MTB den sonra roket gibi gelmişti.İnce tekere ince çamurlukla hoş oldu.Kolay gele..

Tepki
4
@Uğur Demirtaş

:) Doğru söylüyorsunuz da işte bende kondisyon sıfır denebilir, belki bilirsiniz bir "Bezgin Bekir" karakteri vardı, o civarda yani :) Sigara içmek için bina dışına çıkma durumu var o da olmasa hiç yürüme bile yok, bisikletin kararı bile benim için atılım yani.

Yanlış anlaşılmasın kilo problemim yok ama tembellik var biraz:) Bisiklete de biraz da sağlık açısından bineceğim, sonraki hedef de sigarayı bırakmak...

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Listeden amortisörlü bisikletleri çıkarsanız en azından 2 kg ağırlık ve parasal yönden kazancınız olur.
28 inclik ince yarış bisikleti tekeri kullanabileceğiniz düz değil klasik gidonlu şehir bisikleti ağırlık yönünden kazançlı olduğu gibi yorulma açısındandan da avantajınıza olur ve istediğiniz buysa dimdik oturabilirsiniz.

Tepki
4
@bislet

Açıkçası az önce bende tam Specialized Expedition Sport'u inceliyordum, yokuşta en rahatı bu olur gibime geliyor, bir de belirttiğiniz gibi konforlu, gerçi bunda amortisör var ama oturma şekli diğerlerinden farklı yatık değil yani. Bilgiler için teşekkürler...
Bu bisiklet olayı da alıp binmeden insanın kafasından atamadığı bir olay, çocukken de böyle olurdu, şu saat oldu halen modellere bakıyorum :)

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
@bislet

Amortisör konusuna katılıyorum..Sahil yolunda suruceksınız sanırım..Amortisore hiç gerenk kalmaz..Ağırlık bakımından yine 1-2 kg tasarruf olur...

• Beğen
Tepki
4
@Murat Irmak

Teşekkürler, forum sayesinde epey bilgi edindim, yoksa çocuklukta BMX ve birkaç yıl önce de yine heveslenerek bir arkadaşımın gazeteden aldığı ve pek kullanmayıp bodrumunda duran bisikletini ödünç alıp birkaç hafta binmek haricinde uzak kalmıştım bisiklet dünyasından:) Kimsenin bisikletine kötü demek istemem ama burada da okudum benzer yorumları, uygun olmayan bisiklet gerçekten soğutuyor insanı, yokuşlarda bayıltıyordu beni, bir de frenden dolayı düşmüştüm sayesinde. Kafayı taktım bakalım, umarım kendime uygun bir tane bulurum.

murat ırmak

Forum Demirbaşı
Tepki
214
@Onder Burak

Uygun olanı bulacağınıza eminim. Zaten bu kadar niyet edenin Allah yüzünü kara çıkartmaz. Forumda bu kadar bilgili insan varken bilenler yardımcı olmaya çalışırlar zaten. İnşallah her bakımdan istediğiniz bir bisiklete kavuşursunuz. Bisikletinizi seçerken Amortisörlü maşayı ben olsam elerdim , bence şehir bisikletinde gereksiz ve kaba duruyor.Benimde bir şehir bisikletim var ve amortisör ün yokluğunu hiç aramıyorum size yardımcı olacağım tek nokta bu olabilir.

Tepki
39
Bende uzun süreden sonra ilk bisikletimi aldım. Üsküdarın yokuşu bol mahallerlerinden birinde oturuyorum. İşe gidip gelmek için aldım bisikletimi. Benim tercihimde de ağırlığı ilk sırada. Gidip incelediğimde tercihim Trek FX 7.0 oldu. ( 7.1 in rengi 7.0 kadar güzel değil) Bisikletin ağırlığını tam ölçmedim ama 11 Kg civarında. Peşin 750 TL ye aldım. Hafta sonu Fenerbahçe- Maltepe- Fenerbahçe yaptım. Çok rahat. Ben incelerken param olsa corratec shape pro da düşünebilirdim. Ağırlığı 9 kg civarında.

• Beğen

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
merhaba, ben de trek 7.1 fx diyorum. 1 yıl boyunca kullandım çok sağlam ve kullanmaktan korkmayacağın bir alet. sanırım ağırlığı 10,5 11 kg civarında

yazdığın diğer modellere bakmak gerekirse,

GIANT ESCAPE 3 CITY
giant iyi bir marka, fakat günde 20-30 km kullanacağın bir alete fazladan 200 tl saymak manasız olabilir, artısı senin de sonradan takmayı düşündüğün çamurluk vs üzerinde hali hazırda gelmesi.

Specialized Vienna
specialized da iyi bir marka ayrıca servisi de iyi diye biliyorum, evimin hemen üstünde aktif pedal var bisikletim specialized değil ama gördüklerinde çağırıp lastiklerimin havasını kontrol ediyorlar ücretsiz :D
tabiki kişisel bir görüş bu ama ben vienna nın kadrosunu hiç beğenmedim.. sen beğendiysen düşünebiliceğin bir model.

Specialized Expedition Sport
amortisörlü bir model, yokuşlarda en ufak amortisör bile sana güç kaybı olarak geri dönecektir bunu bil. eğer 0 güç kaybı istiyorsan tamamen rijit bir bisiklet bakmanı öneririm. bir de bu dik oturma konusunda söyliyim birkaç şey, emin ol yol bisikleti almadığın sürece hiçbi şehir bisikletinde çok öne eğileceğin bir oturuş olmaz, rahat edersin, ki zaten uzun süreler bisiklet üzerinde kalmadığın sürece çok dik olmamanın da seni rahatsız ediceğini düşünmüyorum, ilk bir hafta belin ağrır, avuç içlerin ağrır sonra unutursun tamamen.

en iyisi en sona 3-4 model bırakıp sonra mağazalara gidip üzerlerine oturman sana en uygun bisikleti bulman.

bir de eğer oturma dikliğim önemli diyorsan seçtiğin bisikletin sana uygun olan boyunu almanı öneririm, bazı mağazalarda kandırıyorlar zaten şehir içinde kullanmayacak mısın bir büyüğü çok daha rahat olur filan diye, ama bir büyük boy gidonla mesafeni arttırır dolayısıyla oturma açını değiştirir.

umarım güzel bir seçim yapar doğru bisikleti bulursun.

• Beğen
Tepki
4
@oktayduymaz

Öncelikle güle güle kullanın, kazasız belasız diyeyim.

Aynen ben de Üsküdar'ın en yokuşlu yerlerinden birindeyim -belki komşuyuzdur- :) Harem İskele Caddesi beni en korkutan yokuşlardan...

Arada bir arabayı bırakıp Maltepe'ye işe kadar gitmeyi de düşünüyorum, hatta kafamda bazı güzergâhlar oluşturuyorum, gitmiş kadar oldum neredeyse:)
Fx 7.0'ı açıkçası ben de çok beğendim sordum 10 kg civarı dedi bana satıcısı ama 10 kg pek aklıma yatmadığından ve açıkçası 11 ya da 12 ise de bana neyse onu söylemesi gerektiğini düşündüğümden biraz huylanmıştım. Trek sitesine girildiğinde adamlar yazmışlar buraya ağırlık yazmayı şu-şu nedenlerden doğru bulmuyoruz, en doğrusu gidip beğendiğinizde o opsiyonlu hali ne ise satıcının tartarak size söylemesi anlamında birşeyler yazıyordu- öyle yapsalardı belki alır çıkardım da bu kadar kafama takılmazdı bu iş.
Aslında orada bana 7.0 alacaksan 7.1 ya da biraz daha koyup 7.2 al fazla fark yok çift kat jant var bunda demişlerdi, ona niyetlenmiştim ama dediğiniz gibi onun da rengi açık renkti başka renk var mı diye de sormadım açıkçası.

Kusura bakmazsanız yeni mi aldığınızı soracağım, bir de anladığım kadarıyla bu satılanlar 2011 model değil ya da son model değil diyeyim çünkü Trek sitesinde renkler farklı bu modellerde bir de mesela 7.0 yok sitede artık.

Verdiğiniz bilgiler için de ayrıca teşekkürler, sizin rota da benimkine benziyor o nedenle görüşleriniz kıymetli benim için.

randie

Aktif Üye
Tepki
89
Bu durumda amortisörsüz hibrit bisiklet almanız uygun olur. Trek FX 7.3, Specialized Sirrus Elite ile bunların dengi Scott Sub serisi modeli tercih edebilirsiniz.

• Beğen
Tepki
4
@burak koçak

Yazdıklarınızı düşündüm, Trek'lere doğru döndü ibre diyebilirim, bunlar diğerlerine göre hafif zaten benim için en önemlisi de o diyebilirim.

Amortisör çok önemli değil dedim ama aklıma abimin ben küçükken kendi bisikletinin çukurda birkaç kez jantını yamulttuğu geldi, örneğin kaldırımdan inerken-çıkarken ya da yine ufak tefek çukurlarda falan jantta sorun olur mu bu durum sizce?

Bir de örneğin Trek'te bana yanlış hatırlamıyorsam 20 boy denettiler ama açıkçası ne zamandır bisiklet üzerine çıkmadığımdan bana sanki biraz büyük geldi gibi

(sürmedim belki sürsem normal gelirdi-sadece dükkânda denedim)

Bisikletin türüne göre değişebiliyormuş sanırım o nedenle sizce böyle Trek tipi ya da şehir-tur fitness bisikleti için bana hangisi uygun olur?

Boy 1.83, bacak içi dedikleri de kitap usülü ile yanlış ölçmediysek 82-83 cm civarı)

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
155-165 cm. 48-51 cm. 46-48 cm
165-170 cm. 51-53 cm. 48-50 cm.
170-175 cm. 53-55 cm. 50-52 cm.
175-180 cm. 55-57 cm. 52-55 cm.
180-185 cm. 57-60 cm. 55-57 cm.
185-190 cm. 60-62 cm. 57-60 cm.
190-195 cm. 62-64 cm. 60-62 cm.
195-200 cm. 64-68 cm. 62-64 cm.

çukura girmekle jant yamulmaz, ben de çok kötü kullanıyorum istemeden de olsa, sahil yolunda hız yapıyorum ve ne kadar kaçmaya çalışsam da bazen çok kötü giriyorum çukurlara yüksek hızlarda, 3 haftada iki kez lastik patlattım bu yüzden, iç lastiği yırttı darbe, fakat cantta bir yamulma yok gözle görülebilir, tabiki akortu bozuluyor ama şehir kullanımında zaten ister istemez olucak bişey bu. yoğun kullandığınız dönemlerde arada bir bakımını yaptırmak lazım..

• Beğen
Tepki
39
@Onder Burak

Bisikleti geçen cumartesi günü aldım. Bisiklet 2011 model. 2010 modellerde renk koyu lacivert gibiydi. Hatta ben orda alırken 2010 yılında aynı bisikletten alan başka bir kullanıcı vardı. Oda ah keşke bu rengi olsaydı dedi. Orda bende uzun uzun düşündüm azcık daha koyayım 7.1 veya 7.2 alayım ama bu serilerin kadrosu alfa beyaz olarak geçiyor. Alfa siyah 7.3 ten başlıyor. O kadar paramda olmadığı için aynı kadroda çok fazla farkını algılayamayacağım özellikler için para harcamak istemedim. hediye olarakta güzel bir kilit ve led bir arka lamba verdi. Bisikletin ağırlığı konusunda da 11 kg den fazla olamaz benim bisikletin ağırlığı şu an. Cumartesi sabahları bisikleti arabalara atıp ( aynı gün aynı bisikletten 2 tane aldık ) fenerbahçe sahilden maltepe yapıyoruz. Daha sonra kartal, pendik diye devam edeceğiz performansımız arttıkça.

• Beğen
Tepki
4
@oktayduymaz

:) Güzergâh iyiymiş. Kusura bakmazsanız velespitten mi aldınız diye sorayım.
Model yılı konusunda haklısınız, şöyle bir durum var 7.0 USA ürün gamında görünmüyor, orada kaldırmış olabilirler, ama örneğin İngiltere'de 7.0 var ve renk mat siyah. 7.1'lerde ise mavi ve gümüş gri gibi.

Bir de arabayla götürüyoruz demişsiniz askı mı kullanıyorsunuz yoksa koltukları yatırınca sığabiliyor mu?

Tepki
39
@Onder Burak

Trek Ortaköyden aldım. Birde perruzo araba askısı aldık. ( iki tane bisiklet aldığımız için üst üste arabaya koymak istemedik). Bisikletin rengi çok güzel. Trafikte gördüğümüz mat siyah lüks arabalar gibi duruyor :D

• Beğen