Yoğurt satın alırken bu rakamlara dikkat

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Oğuzhan k tarafından paylaşıldı.

 1. Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  247
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Yoğurt satın alırken sadece son kullanım tarihlerine bakıyorsanız, size bir uyarımız var
  Yoğurt kapları tehlike mi saçıyor ? Aldığınız yoğurtların plastik kaplarındaki rakamlar size mesaj veriyor. Yoğurt kabınızın altında 5 rakamı varsa içiniz rahat olsun ama hiçbir rakam yoksa sağlığınız tehlikede. Marketlerden aldıkları yoğurtların plastik kaplarının altındaki işaretlerde rakam yazmadığının farkına varan tüketiciler sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle bu rakamların önemine dikkat çektiler. Gelen şikayetler üzerine uzmanlar da “Plastik kapta bulunan yoğurtları almadan önce ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Üçgen işareti içindeki rakamlar size sağlığınız hakkında mesaj veriyor. ‘5’ rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında kullanılır ve zararsızdır” diyerek hem firmaları hem de tüketicileri uyardı.

  SADECE SON KULLANMA TARİHİNE BAKIYORSANIZ DİKKAT!
  Tüketiciler şikayetlerini “Bir sağlık uzmanının uyarısı üzerine aldığım yoğurtun kabının altındaki işaretleri inceledim. Hepsinin bir anlamı varmış. Kabın altına veya yanına baktınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. Benim yoğurt kabımda üçgen içinde rakam yoktu. Eğer ürünün altında hiçbir rakam yoksa aman dikkat almamaya dikkat ederim ama bugün aceleyle aldığım bir yoğurtta bu işaret yoktu. Sağlıklı plastik olması açısından bu işaretin içinde 5 rakamı yazmalıymış. Mesajımı okuduğunuzda, tercihiniz olan markanın kabının altına bir bakmanızı öneririm.” şeklinde dile getirerek uyardılar.

  NELERE DİKKAT ETMELİ?
  “Plastik türünün sağlığa zararlı olup olmadığını anlamak için numarasına bakın” diyen Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında şu uyarılarda bulundu: “Tüketicilerin ve uzmanların plastik ürünlerin gıdada kullanımı hakkında verdikleri bilgiler gerçekten çok çarpıcı. Plastikler türlerine göre 1’den başlayarak 7’ye kadar numaralandırılıyor. Özellikle Herhangi bir plastik ürün ile sunulan gıdayı alırken ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Bağımsız ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı göreceksiniz. Eğer numara varsa kolay ama yoksa aman dikkat. Yoğurt kabıplarında üçgen içinde 5 rakamı vardır. 5 rakamı poliproplendir ve zararsızdır. 5 rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır. 3, 6 ve 7 no'lu plastiklerden uzak durulmalı. Bunlar zararlıdır. Yoğurt alırken kullandığı plastiğe göre tercihinizi yapın.”

  Nasıl anlıyoruz?
  Kabın altına veya yanına baktınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan
  bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. Benim yoğurt kabımda üçgen içinde 5 rakkamı vardı. 5 numara “polipropilen”dir, altında da zaten "PP" yazar.

  DİKKAT! 3, 6 ve 7 yazanları almayın, “5” yazmalı...

  Plastikte kanser tehlikesi... Hangi plastikler zararlı?
  Plastikler türlerine göre sınıflandırılıyor. Bu türler 1’den 7’ye kadar numaralandırılıyor.
  Özellikle 3, 6 ve 7 no’lu plastiklerden uzak durmak şart! O halde hangi plastik türünün zararlı olduğunu anlamak için öncelikle numarasına bakmak gerekiyor. Herhangi bir plastik ürün alırken ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Ya bağımsız, ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı görebilirsiniz. Eğer ürünün altında hiçbir rakam yoksa aman dikkat! Türkiye'de özellikle semt pazarlarında satılan ürünlerde yok! Numara varsa işiniz daha kolay. Peki hangi numara, hangi üründe kullanılıyor? Hangileri zararlı, hangileri değil? İşte evde kullanılan plastikleri ayırmanız için üçgen içindeki numaralar hakkında bilmeniz gerekenler:

  1. PET veya PETE Polietilen: Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır. Zararsızdır.

  2. HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen: Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde bulunur. Zararsızdır.

  3. PVC Polivinil klorid: Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır. Zararlıdır!

  4. LDPE Az yoğunluklu polietilen: Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır.

  5. PP Poliproplen: Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır.

  6. PS Polistiren: Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerdedir. Zararlıdır.

  7. DİĞER: Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. Zararlıdır.

  3, 6 ve 7 numaralı plastik kaplar içinde ambalajlanmış gıdalardan uzak duralım!.
  Yoğurt çok seven biri olarak paylaşmak istiyorum.
   
  NZM!, Raven_35, Murat.Bagci ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Özet olarak almayalım . Peki ne alalım ? Ölmüşüz de bir cenaze namazımız kalmış ? :)
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 3. #3
  Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  247
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Aynen öyle nerde annelerimizin evde mayalayıp yaptığı yoğurt,ekmek ve diğer güzel şeyler herşey artık masal olmuş ya.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 4. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ben yağlı süt bulamıyorum ki yoğurt yapayım . Pazarda satılanlarda 5 lt kullanılmış pet şişelerin içine konulmuş . Ne fark etti ? Öte yandan köydeki inek ne yedi , ne içti ? Onu kim soruşturuyor

  Birde neyin zararlı , sağlıksız olduğunun denetimini tüketici mi yapacak , yoksa bununla ilgili kuruluşlar mı ? Bence toplum olarak bu kuruluşlara baskı yapmalıyız , yoksa nereye kadar oto denetim yapacağız ?
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 5. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.772
  Beğeniler:
  5.552
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Abi televizyonda reklamı bile var, "en iyi denetçi sizlersiniz" diye..
  Onu da bize yıktılar =))
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 6. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.837
  Beğeniler:
  1.453
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Yoğurt yapmayanı bilen hanımlar alalım :) analarımız gibi
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 7. Murat.Bagci

  Murat.Bagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  oslo
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  hazir tuketmeye alisildigindan evde yapmasi zor geliyor olabilir ama sehirde yasayanlarda bu tur seyleri kolaylikla yapabilir.
   
 8. kalenderzade

  kalenderzade Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2013
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  Sivas
  Bisiklet:
  GT
  Seviye:
  Oguzhan abi çok faydalı bir bilgi .. Bizde Kurtköyde Aydos'a yakın bir köyden süt alıyoruz.. Kendimiz yapıyoruz çok ta güzel oluyor ama şimdi bu sütçülerede güven olmuyor :))
   
 9. #9
  Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  247
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Aynen kardeşim aynen artık sütçü meselesi değil insanlara güven kalmadıki zaten günümüzde ne esnaf esnaflık yapıyor!ne bir başka meslek erbabı nede başka,başka görevlerde bulunan insanlar.allah sonumuzu hayır etsin!!!!!!
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 10. serkan hilal

  serkan hilal Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  912
  Beğeniler:
  685
  Şehir:
  İZMİR/Bornova
  Seviye:
  Su kesilmez ise :D 5 lt. sütten, 15-20-25 lt. süt elde ediliyor :D
  daha fazlası sizin yaratıcılığınıza kalmış :D (KEMAL SUNAL) ALLAH Rahmet eylesin.
   
 11. Cömert

  Cömert Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2012
  Mesajlar:
  456
  Beğeniler:
  1.259
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kanaltürk'ün neşter programında ( ki gıdahilekarlığı gündeme getiren bir programdır ) B ile başlayan M ile biten ( aradaki harfi söylemiyorum) marketlerinin eski bir çalışanına yaptırdıkları itirafta şöyle bir bilgi verdiler.

  Son kullanma tarihi gelmiş veya geçmiş yoğurt ve özellikle işlenmiş tavuk ürünlerinin son kullanma tarihlerini kimyasal maddelerle sildiklerini , bunlara dikkat etmeden alış veriş yapan müşterilerce satın alınıpta, bu stok !! bittiğinde personele extra prim verdikleri yönünde. Bu yüzden bu tarz ürünlerde hiç tarih yazmıyor sa kesinlikle almamak lazım.

  Ayrıca işlenmiş tavuk alırken altına kanı emmesi için serilen kağıdı dikkatlice koklayın , eğer kimyasal ve özellikle alkol kokusu alıyorsanız , bu ürün kesinlikle bayatlamış ve kokusunu sindirebilmek için bu tarz alkollü şekilde yeniden ambalajlanmıştır.

  Türkiyede hileli gıda üretimine verilen cezalar yetersiz. yanlış hatırlamıyorsam gıda kodeksine muhalefetten 6.000 küsür bir ceza yazılıp işyeri mühürleniyor. Süresiz mühürleme yaşanırsa , aynı kişiler , aynı mekan ve aynı ekipmanla firma kapatılıp bir başka isimle yeniden açıldığında , tüzel kişilik değiştiği için aynen imalatlarına devam edebiliyorlar.
   
  Abdülkadir Ergin bunu beğendi.
 12. #12
  Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  247
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Şu ülkeyi bana versinler bak nasıl adam ediyorum böylelerini.
   

İlginizi Çekebilir

16427456_1452768531424523_145574646104159115_n.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
6.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...