Yırtılıp delinen lastik yanağı

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar. Bu gün turda ön dış lastiğimin yanağında 1 cm lik bir kesik oluştu. Lastiği daha 300 km bile kullanmadan değiştirmek istemiyorum. 1 cm ( belki daha az) yanak yırtığı nasıl tamir edilir? İç tarafından iç lastik yaması yaptım ama yinede biraz balon yapmış. Tavsiye verecek yada yardımcı olacak var mı? Bu arada lastik bu. Şimdiden teşekkürler.

(link)

Dosyalar

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kadir karademir abi at çöpe gitsin. Rampa inerken aşırı hizda bi cortlarsa ordan, Allah korusun, riskli bir durum. Yol lastiklerini yuksek basinçlarda kullaniyoruz, maalesef tamiri pek mümkün, edilse de sağlıklı değil.
Pahali da bir lastik conti ama, önce güvenlik kardeşim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hocam cidden hızlı giderken tehlike oluşturabilir. Lastik ucuz da değilmiş :eek::eek: Böyle şeyler nasıl oluyor ki. Geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum :( Bugün benim arka lastiğe zımba teli girip patlatmış onda bile çok kötü oldum :agla::agla::agla:

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Yarığın çok yanda olması insanı ümitlendiriyor. Ama ne şekilde onarılırsa onarılsın, o bölge özellikle sola dönüşlerde kötü yol tutuşu olarak size dönecek. Bir yokuş indiğinizi düşünürsek, sola dönüşlerde hep risk altında olacaksınız. Üstelik ön teker. Arkaya taksanız da bir şey değişmeyecek, hatta ağırlığın daha büyük kısmını taşıdığı için her turda o hafif bombeyi daha da hissedeceksiniz. Dikmek denenebilir belki...

Siz iyisi mi 150 lirayı gözden çıkarın :(

Geleceğe yönelik öneri: Jantınızın kenarlarında çok sayıda vuruk var ve bu normal değil. Bu, jantın asfaltla çok fazla temas halinde olduğunu gösteriyor. Sebebi, düşük lastik basıncı. Bu, lastiğinizin daha kolay patlaması anlamına da geliyor. Örümünden kestirebildiğim kadarıyla jantınız alt seviye bir jant. Çok pahalı bir lastik alarak lastik patlağının önüne geçmeye çalışmışsınız ama görünüşe göre bir şeyi eksik yapıyorsunuz, az hava basıyorsunuz :(
Çözüm: Göstergeli ayak pompası alın ve her sürüş öncesi lastiklerin 90-95 PSI basınçta olduklarına emin olun.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Eğer @Serkan Mıstınoğlu nun tahmini doğru ise ayak pompası gerçekten faydalı... benim yarilan değil ama patlayan çok ladtigim yanlış basınç nedeniyle olmuştu. Geçmiş olsun
Lastik sizden değerli değil. Allah korusun düşerseniz zaten hastaneye adim atınca o parayı alirlar. Çekeceğiniz acıya değmez

agit

Üye
Tepki
0
Bisiklet
b'Twin
Ayni marka model dis lastik bende de ayni sekilde yirtildi, artik nasil bir seyin userinden gectiysem.
Tamir edilebilir mi diye buraya geldim ama sanirim ümidi kesmek lazimmiş.
20180805_184651.jpg 20180805_184651.jpg

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@agit Ayni sorunu yasadim.Dıs lastige icerden ve disardan yama yapmistim.Bir sure sonra yama yaptigim yerden ic lastik bombe yapip patlamisti.Bisikletci bir abiye danistigimda , yariğin oldugu kisma gelen ic lastigin uzerine kumas parcasi sarmami soylemisti.Uzunca bir suredir bu sekilde kullaniyorum .Dilersen deneyebilirsin. * Dikkat etmen gereken nokta , ic lastigi biraz sisirdikten sonra cok sıkı olmayacak sekilde kumas parcasini sarman * Ben kumas parcasiyla ugrasmak istemiyorum , dersen Parktoolun dis lastik icin uretilmis yamalari mevcut.Gurkan genc dis lastik yarilmalarinda bu urunu kullaniyor diye biliyorum.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: agit

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Dış lastiğin yarılmalarında maalesef en kötüsü yandan yarılmadır. Üstünden bir şekilde yarılsa yama tutardı ama yanaktan olan yarık gerçekten tehlikeli. Bu araba lastiklerinde de böyle. Üstünden yani lastiğin yere bastığı yerden birkaç kere patlasa dahi tamir edilebilir ancak yanaktan patlamalarda durum zor. Hep tedirginlikle gideceğine her ne kadar çok can sıkıcı bir durum olsa da paraya kıyıp lastik al bence.

Ali Burak T.

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Diğer
Bisikletimi aldığım gün başıma geldi, içerden yama yaptım, 2500 kmdir herhangi bi sıkıntı oluşmadı kaç defa 70kmh+ hızlara çıktım, canım ucuz sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Aziz Acar

Üye
Tepki
0
İsim
Aziz Acad
Bisiklet
Bianchi
Yaklaşık 1 1 buçuk hafta önce aldığım schwalbe smart sam lastiğin yanak kısmında bir delinme ayrılma olmuş yeni fark ettim lastik aldığım yer geri alır mı veya garantisi varsa garantiye gönderir mi ya da kendim bu lastiği nasıl kullanabilirim daha 0 aldım

20180908_150511.jpg

klawizell

Üye
Tepki
56
İsim
Emre
@Aziz Acar Cam uzerinden gecme v.s. durumlarindan dolayi yirtildiysa garantiye girmez ama lastik uretim hatasindan dolayi yirtildiysa her turlu yenisiyle degistirirler.Siz yinede aldiginiz yere goturun onlarda incelesin

Fotografa baktimda bana yandan surtme sonucu yirtilmis gibi geldi.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Aziz Acar
Schwalbe performans serisi sanırım. Bunların handikapı yanak inceliği.

Aziz Acar

Üye
Tepki
0
İsim
Aziz Acad
Bisiklet
Bianchi
Ön lastiği sürttüm bir kere zaten onda kendi hatam bide böyle iz çıktı kaldırımın ama bu arka lâstik bana atmış gibi geldi çünkü akşam bıraktığımda bir sey yoktu sabah bi baktım bu halde

Tepki
16
Geçenlerde mtb nin üzerindeki maxxis lastiğimde (1600 km)benzer şekilde bir kesik oluştuğunu gördüm. Bisikletçiler pek müdahale edemiyor yamalar ince olduğundan. Bunun üzerine 10 civarında araç lastikçisi gezdim malesef bisikletle hiç ilgilenmek istemiyorlar. Sonunda bir tanesi halime acıdı güzel bir yama yaptı içerden. Şimdilik sorun yok kullanıyorum. Araç lastiği yaması kalın fakat Yol bisikleti gibi yüksek basınçlı bir lastikte işe yarar mı bilmiyorum. Ancak diğer bisiklet lastiklerinde denenebilir. Lastikçi yapmak istemezse yamadan istenip yapılabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
oto lastikçileri yapabilir ama onlara şimdi bir ton dil dökmek lazım :bsmagryr: