Yırtık Diz Bağı

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Merhaba, bundan yaklaşık üç yıl önce halısahada diz iç bağım yırtıldı. Doktora gittiğimde çekilen mr'da ameliyatın şart olmadığı ama birkaç spor hariç tehlike yaratacak sporlar yapmamamı tavsiye etmişti.
O zamanlar bisiklete binmiyordum ve tabii sormak da aklıma gelmedi. Örneğin, yüzebilirsin demişti.
Bir yıldır bisiklete biniyorum ve yavaş yavaş günlük 100 km'lik turlara çıkmaya başladım. Uzun zamandır bir ağrı hissetmiyordum ama bir iki haftadır ağrılar ortaya çıkmaya başladı.
Elbette iyi bir ortopedi doktoruna gidip danışmak istiyorum ama şu aralar sigortam olmadığı için gidemiyorum.
Bu konuda bir bilgisi olan var mı?

Scudo

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
zorlanması durumunda yırtık büyük ameliyat olunur 2 ay fizik tedavi 5 ay sonunda eski haline döner, zahmetli bir süreç olur zorlamayın derim

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
Benim de geçirdiğim kazadan sonra bağlarda yırtılma meydana geldi. Doktorum 2 ay zaman tanıdı ve 2 ay doldu. Yavaş yavaş idmanlara başladım. Doktorumla görüştüm tabi durum için. Bana verdiği yanıt "rampalar ve yüksek devir yasak, uzun idmanlar yasak, günde 30kmden fazla binmek yasak". Malum bağlar yırtıldığında öyle hemen iyileşmiyor. Hatta eski haline asla gelmiyor. Bu yüzden önce mevcut bağlar hafif idmanlarla geliştirilecek sonra yavaş yavaş yük verilecek yoksa hemen yıpranmalar başlıyor.
Tabi bunları yazınca şunu da belirtmeliyim doktorumun yorumu benim durumumaydı sizin durumunuzu bir doktorun değerlendirmesi şart. Dizleri zorlamadan idmanlara başladım ben. Tabi insan istiyor 30km/s hızları görmek ama 20 22 arası en fazla yapabiliyorum sakatlanmamak için.

• Beğen
Tepkiler: Ozan Duran
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Geçmiş olsun. Forumda ortopedi doktoru Oğuz Çetinkaya ile irtibata geçin derim.

Hardline Nutrition ilacını da tavsiye ederim.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Ozan Duran
Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Oğuz beyin profili
(link)

Darıca Farabi Dev. Hast. idi en son. Şuan nerede ne yapıyordur hangi görevde onu bilemem. Kış ayında bisiklet sürmek yok yasak bana.