Yine trek, yine hüsran...

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Merhabalar. Bu konu, muhtemelen Trek markası hakkında açacağım son konu olacak. Zira bu firma, Türkiyedeki distribütörü ve kendisiyle birlikte beni ikinci kes hayal kırıklığına uğratmış bulunuyor. (bir öncesi için (link)) Bu sebepten ötürü elimde olan Trek marka bisikletleri de elden çıkaracağım. Şimdi gelelim esas meseleye. Gerçi Trek ile ilgili meseleler bitmez ama ufak tefekleri anlatmıyorum. Yaklaşık 10 ay önce, Trek Bahçeköy'den bir Madone 3.1 aldım. İlk gittiğimde, bana 58cm kadro denettirdiler. Bunun büyük olduğunu, 56cm kadronun uyacağını söylediler. 54cm kadro olsa nasıl olur dedim? Ellerinde 54cm kalmadığını ama zaten bisikletin yapısı gereği büyük boyu kaldırabileceğini söylediler. Anlaştıki kaporayı verdik. Bir hafta sonra bisikleti aldım.

O günden bu güne bir türlü bisiklete uyum sağlayamadım. Sürekli ağrılarım oldu. Aldığımın 3. ayı, bisikletimle tekirdağa gittim. Bu yolculukta sağ bileğimde yaklaşık 5 ay geçmeyecek bir sıkıntı meydana geldi ve bu süre zarfında bileğimden hiç destek alamadım. Gidonu boynuzlardan tutmak istediğimde çok eğilmem gerekiyordu ve bu zamanla sıkıntı oluyordu. Sırf bu sebeple selemi normalden daha öne çekip o şekilde kullanmak zorunda kaldım. Buna rağmen seleden kaykılmadan gidona tam olarak hakim olamıyordum. En sonunda deneme yanılma yöntemiyle gidonu spacer'larından aşağı alarak bi sorunumu bir miktar hafiflettim. Ağzılar azaldı ancak yine sürekli seleden öne doğru kayıyorum.

Ben tüm bunların benim hamlığımdan dolayı olduğunu düşünüyordum. Ama geldiğim bu noktada, sırf ellerinde bana uygun kadro boyu kalmadığı için ve sırf mal satmak için bana uygun olmayan 56cm kadroyu sattıklarını kabullendim. Distribütörün bana yaptığı bu muameleden sonra, sorunumu çözmeyeceklerini bildiğim için onlara değil direk Trek Amerika'ya başvurdum. Durumumu anlatan detaylı bir mail yazdım. Bir kaç yazışmadan sonra ortaya çıkan sonuç şuydu:

1) Gidon boğazının kısaltma tavsiyesi verdiler. Zaten kısa olduğunu belirttim.

2) Bunun üzerine, bisikleti bana distribütörün sattığını ve problemimi onlarla çözmem gerektiğini söylediler.

Şuan geldiğimiz noktada, Trek markası, hem kendisi hem distribütörüyle birlikte beni madur etmiş durumdadır. 2000 ksürü euro vererek aldığım bisiklete doğru düzgün keyifle binememekteyim. Elimde yapabileceğim iki şey var, ya bisikleti satacağım yada tüketici mahkemesinde dava açacağım. Bir kaç arkadaştan tavsiye alıyorum, eğer dava açma seçeneği sonuç getirebilecekse kesinlikle deneyeceğim.

Onun haricinde, zarar ederek bisikletimi satmak durumunda kalacağım. Eh işte, "bu da böyle bir anımdır" diyesim geldi. tüm olanları açıkça yazdım. Yazdım ki, birileri bu markadan bisiklet alırken okusun ve markanın kullanıcılarını nasıl iplediğini görsün.

Scudo

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
hocam darılmayın, küsmeyin ama ilk yanlışı siz yapmışsınız. keşke bisikletinizi almadan önce, hangi kadro ölçüsü bana uyar diye bir araştırma içerisine girseydiniz. satıcıların bizi düşünecekleri yok. ne kadar dünya markası olursa olsun, onların tek gayesi para kazanmak!..

size göre büyük bir kadro bu, yazık olmuş. inşallah neticeye ulaşırsınız.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Araştırmalarıma göre bana uyan kadro ölçüsü 54 idi. Sırf bu yüzden sordum ve aldığım cevabı yazdım. Böyle yanlış bir hareket yapacakları aklımın ucundan bile geçmedi o ortamda. Bende söylediklerine tamam dedim, aklıma da yattı aslında. Çünkü bisiklet pek agresif değil.

Kimseye darılma küsme yok tabiki. Haklılık payınız var.

Bu konuyu özellikle açtım ki benim gibi madurlar olmasın.

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Hocam çok şaşırdım gerçekten özenerek almıştınız konuları hatırlıyorum çok araştırmıştınız. Dava sonuç getirir mi bilmiyorum belki sizi kusurlu bulurlar ama denemkte fayda var . İnşallah mağduriyetiniz giderilir

• Beğen
Tepkiler: Tuncay Üner

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Dava kesin değil, kazanacağım olgusu ağır basarsa ancak açacağım. Onun haricinde uğraşmak istemiyorum.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Umarım işin sonu istediğiniz gibi olur, bende sizin durumunuza benzer bir durum yaşadım sirkeci ileri bisikletten yaklaşık 2 yıl önce trek 4300 disc aldım. Ben satıcıdan 18.5 inch kadro istemiştim ellerinde yok diye 19.5 inch satmıştı. iikide 19.5 satmış. ozamanlar bisiklet konusunda acemiydik. 1.86 cm Boy - 90 cm bacak boyu mtb kadro hesaplama formülüne göre 19.7 inch çıkıyor. Satıcı bana bu bisikleti boyuma uygun olsun diye değilde ellerinde bu kadro olduğu için satmıştı şans işte.

Bisiklet alırken işi şansa bırakmamak gerek bilinçli olmak gerek. Aldığınız bisikletin size uygunluğu, kadro geometrisi, sele ayarları ancak uzun turlarda ortaya çıkıyor ve bazen hasar büyük olabilir. seleyi 1-2 cm ileri veya geri almak bile bazen diz ağrısını engelleyebilir.

Umarım sorununuza bir çözüm bulursunuz.

• Beğen
Tepkiler: Tuncay Üner

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yol Bisikleti - Road Bike

Boy Kadro Boyu (cm)
155 - 165 48 - 51 cm
165 - 170 51 - 53 cm
170 - 175 53 - 55 cm
175 - 180 55 - 57 cm
180 - 185 57 - 60 cm
185 - 190 60 - 62 cm
190 - 195 62 - 64 cm
195 - 200 64 - 999 cm

Yol bisikleti tercih ederken kullandığınız noktalar da önemlidir. Özellikle yokuşların çok olduğu yerlerde kullanıyorsanız küçük kadro seçmeniz sizi bu tip yollarda rahatlatacaktır.

kaynak..

(link)

tuncay ,buradaki değerler ..senin boy 1.75 ise 1.70-1.75 aralığı seni ilgilendiriyor o da 53-55 arası kadro yani 54 sana uygun imiş..

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Açıkçası ilk suç sizde. Kendi ağzınızla diyorsunuz araştırdım bana 54 cm kadro lazımdı diye.

Ben kadro boyu bana uygun olmayan bir bisikleti 2bin küsür Euro para vererek kesinlikle ama kesinlikle almazdım.

Bu saatten sonra ben sizin lehinize bir şey olacağını düşünmüyorum çünkü Trek'in kendisi bile sizi aldığınız yere yönlendirmiş. Yapacağınız tek şey bence bisikletinize alışmak... Eğer yine de zorlanıyorsanız kadrosunu satıp kadro boyu küçük eş değer bir kadro alabilirsiniz.

Umarım sorununuzu en kısa sürede atlatırsınız.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar SSE almıştım boyum 182 cm aşağıdaki tabloya göre 58-61 cm L beden mi oluyor?

Gezinti/ Tur Bisikleti - Trekking

Boy Kadro Boyu (cm)
155 - 165 47 - 50 cm
165 - 170 50 - 52 cm
170 - 175 52 - 55 cm
175 - 180 55 - 58 cm
180 - 185 58 - 61 cm <--- L veya M?
185 - 190 61 - 63 cm
190 - 195 63 - 66 cm
195 - 200 66 - 999 cm

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ahmet Eroğlu,

evet doğrudur..şimdi kontrol yapın gene, seleye oturmadan iki bacağınız arasına alın kadroyu apış aranıza 3-4 parmak mesafe olacak..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisikleti size zorla satmadıklarına göre, davadan herhangi bir sonuç alabileceğinizi sanmıyorum Tuncay hocam. Bunu ciddi bir cevap olarak alın lütfen, çünkü adalet sistemi çok aksak. Hani bir ABD mahkemesi olsa, muhtemelen sağlam bir tazminat alabilirdiniz. Sağlık sorunlarınızla ilgili giderler falan karşılanırdı hatta belki ek olarak. Fakat burada alacağınız cevap ilk cümlemdeki gibi olacaktır. Yani dosyanın kabul edileceğinden bile şüpheliyim.

Geçmiş olsun. Çok üzüldüm Trek ile bu şekilde yolları ayırmanıza. Specialized ya da Cannondale ile devam edersiniz artık. :D

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Hasan Kılınç, Her şey sizin dediğiniz gibi araştırmayla olmuyor malesef. Bazı şeyleri tecrübe etmek gerekli. Niye mi? Sizden ricam, internetteki kadro boyu ile alakalı makalelerin içerisinden öyle bir mahale bulun ki, bacak boyu dışında ellerin gidona erişmesi ile alaklı bir kaç şey yazmış olsun. İşte mesele burada başlıyor. Bana anlatılan ve gördüğüm üzere, Madone'da üstboru sele borusuna doğru aşağı tarafa doğru eğimli ve bu sebeple, aynı internetteki makalelerde dediği gibi bacak boyuma uygun bir kadro oluyor. Benim uyanamadığım mesele ise, gidona erişme mesafesi. Bunu anlatan bir yer ve makale göremedim. Hiç bilmiyorum. İşte burada bende anlatılana itimat ettim. Çünkü gözümün önünde görüyorum. Söyledikleri mantıklı. Ancak iş pratiğe geldimi değişiyor. Ben hatasızım demiyorum ama kalkıpta burada distribütördeki suçu görmezden gelir tarzda yazılar yazmanız doğru değil. Sonuçta oraya bisiklet hakkında hiçbirşey bilmeyen biriside gidebilirdi. Ona yanlış kadro sattıklarında yine ilk suçlu bisikleti alan mı olacak?

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@Kudret Kurtcebe

Eyvallah iki parmak filan kalıyor abjm sağolasın..

Tuncay bey hasan beyin aynını söylemek isterim ben de olsam sadece kadroyu satardım hepsi yerine hiç olmazsa boğazı kesmektense kol kesmek daha doğru olur. Daha az zarar ile istediğiniz bir kadro alabilirsiniz..

Tuncay beyin son yorumuna ekleme olarak: Bizde bir görüş vardır herkesin desteklediği :D "Sen öyle kapını kilitlemessen hırsız da girer öyle oh olsun suç sende" :D bu geldi aklıma tamam hata bizde kapıyı kilitlemedik de diyorsunuz.. Hırsızın da mı suçu yok kardeşim :D

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Kudret Kurtcebe, buradaki değerlere göre bana uygun olan kadro 54. ben bunu bilerek oraya gittim zaten. ancak beni yanlış yönlendirdiler. benim hatam onların sözüne itimat etmek oldu. olsun, bunu da tecrübe edindim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ahmet bey
söylemesi ayıp testisleri hesaba katmayın ..2 parmak mesafe ise orada bi sorun var demektir ,,,

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Ahmet Eroğlu,
Şimdi araştırıyorum, komple yada sadece kadro satılacak. En kârlı ve en hızlı hangisi olursa o şekilde ilerleyeceğim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
tuncay dostum,şimdi bana bi bilgi verirmisin şimdi bisiklete seleye oturmadan iki bacağın arasına al kadroyu ,apış arana 3-4 parmak mesafe varmı ,testisleri hesaba katma ...satıcılar mal satar onların en büyük etiksizliği ise kimseye boylarını sormazlar ve bacak boylarını ...

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Ayakkabı yokken bir miktar zorluyor sıkıntı vermeyecek şekilde. Ayakkabı varken 1 parmak mesafe var yada yok arası.