Yine Ben :) Aklımda Deli Sorular. Yol bisikleti yardım. Bütçe 10 bin :)

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 aydır yol bisikleti araştırması yapıyorum. Forumdaki üstatlar ile yazışmalarım oldu ve araştırmalar sonucunda çoğu şeyi öğrendim sanırım. Bir kaç bisiklet beğendim ve tercihimde yardımcı olmanızı istiyorum.

Öncelikle geçen gün ilk kez bir yol bisikletine bindim btwin 3 e mağazada. 113 kg olduğumdan korkularım vardı ama sürüş pozisyonunu alabildim ve sürdüm.

Gelelim tercihlerime. Siz olsanız nasıl yapardınız.

1 ) 900 tl ye btwin 3 almak var aklımda. sürmeye iyice alıştıktan sonra ilk önce ultegra set, daha sonra karbon jant en son areo bir kadro almak var aklımda. Hem bu arada kilo vermiş olurum.

2) (link) direk hiç uğraşmadan bu vengeyi almak var tercihlerim arasında. Ama acemiliğimi bu bisiklette atmak ve 113 kg ile yıpratmak var. Tek korkum o .

3) (link) bu bisiklet 11 bin liraya geliyor ama şu an stok yok. Artısı di2 sistem var.

4) (link) bu bisikleti çinde firmamızın bir çalışanı var elden getirebilir ama endişelerim. Sağlammıdır acaba. Alıp kalan 4 binle de bir şahin falan alırım diye düşündüm :)

5) Murat Çömez abime teslim olup abi topla bir tane demek :)

Yardımlarınızı esirgemeyin. Çok başınızı ağrıttım. Hangi seçeneği seçmeliyim ve neden. Sok kez yardımcı olursanız sevinirim. Bir daha başınızı ağrıtamyacağım.

Scudo

Mehmet Can K.

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet
Bisiklet
b'Twin
Eğer kilo sorun oluyorsa (pek bilgim yok ama bir sınırı var diye görmüştüm sanki forumda) geri kalan parayı muhafaza etmek koşuluyla triban alınabilir. Aksi halde diğer seçenekler varken önermem tabi ki :)

• Beğen
Tepkiler: Murat D.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aktif Pedal'a gidip Venge almanız en doğru tercih olacaktır fazla düşünmeyin daha da işin içinden çıkamaz hale gelirsiniz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berke K.

Şahsi fikrimdir daha önce de yazdım. Bahsi geçen marka ve model, diğer marka ve modellere nazaran gereksiz pahalı. Ben ne alırım ne de başkasına tavsiye ederim.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Benim tavsiyem. Giant Propel Advanced - Di2 olan modeli USA fiyatı 3725$. Düz modeli yaklaşık 2725$

(link)

http://www.giant-bicycles.com/_generated/_generated_tr/bikes/models/images/800/2015/Propel_Advanced_0_Comp-Cyan.jpg

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
@Berke K.

öyle bir çıkmazdayım ki şu an :) aradım geçen aktifpedalı 114 km max taşıma kapasitesi. Giyim vs 118 e ulaşıyorum ben şu an. Alıp beklemem gerekeçek sürmek için. Her akşam bisikleti seveceğim :) Zaman varken doğu kararı vermek iyi diye düşündüm.

@Erdal YILMAZ

önceden bunu görmemiştim. Bir araştırmaya değer gibi gözüküyor.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Bütçe maksimum, deneyim minimum bu yüzden 10000 tl ile bir bisiklet almak araba direksiyon tutmamış birinin ferrari ile park etmesine benzer.. Yanlış anlasılmasın ama 10000 tl lik bisiklet tavsiyesi boğazköprüsünü köylüye satmaktır, cahile yapılmış haksızlıktır. Lğtfen arkadaşa ihtiyacı olmayacağı bir şeye bukadar para vermemesini anlatalım öğretelim...

Tavsiyem

Decathlondan RR. 8.3 2400 tl
(link)

Bisikletevinden giant defy 3-4 3000 tl
(link)

5000 tl ye enazından 10000 tl lik bisikletle aralarında farkı farkedemiyeceğin 2 verimli bisikletin olur..
Kalan 5000 i de başka anlamsız çok bütçeli heveslerine ayır :rolleyes:

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erdal YILMAZ

Abi Specialized dediğin gibi Türkiye'nin en pahalısı bu gerçek ama kalitesi ismi belli olan bir marka.
Gösterdiğin Giant modeli de güzelmiş şık bir kadro ama Türkiye fiyatı ne kadardır?

@r.ezk

Direksiyon olmadan Ferrari ile park etmeye benzer demişsiniz öyleyse deneyimi arttırmak için Triban 3 alınsa daha iyi olmaz mı? 3000 liralık bisiklet tecrübe kazanmak için ciddi bir rakam bence.

• Beğen

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Haklısın berke o bile anlamsız kaçtı ama bütçe çok olunca bari kalbur üstü olsun birazcık dedim yoksa triban bile fazla

• Beğen
Tepkiler: Berke ve Murat D.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berke K.

Giant fiyatları internet sitesinden kaldırmış. Mağazayı arayıp sormak lazım. Giant delisi değilim, adamlarla reklam anlaşmam filan da yok. Ancak bu marka ve modeli es geçmemek gerektiğini düşünüyorum. Takas yapsalar elimde ki Cube'ü bununla takaslarım. :D

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
@r.ezk

Uzun zamandır bisiklet kullanıyorum. 130 kg dan 100 e düştüm bisikleti bıraktım. tekrar kilo 130 a çıktım. Şu an merida t2d kullanıyorum. 113 e kadar düşmeyi başardım. Sigarayı bıraktım bu uğurda göz ameliyatı oldum lazer daha rahat kullanabilmek için. Amacım profosyonelleşmek. Ne tv ne pc ne telefona merakım var. Araba bile bunaltıyor beni. Şu an tek amacım bisiklet kullanmak. Beni daha iyi yapacak daha çok performansımı arttıracak her öneriye açığım şu an.

(link) değerinde yol bisikleti ile bisikleti mi takas edebilirim.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Murat abiye işi teslim edin derim ;) Edit: Ayrica profesyonellesmek istiyorsaniz Atilla bisiklet takimi ile gorusmeniz iyi olur. Hem bisiklet seciminde hem de kondusyonunuzu gelistirmenizde yardimci olacaklarini dusunuyorum. Kilo vermek konusunda da Huseyin Gundogdu abimle gorusebilirsiniz.Kendisi hatirladigim kadariyla 108+ kilolardan 80 lere dusmustu.Umarim keyifle bineceginiz bisiklete sahip olursunuz :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat D.

Ben kilo meselesini biraz es geçtim. O zaman şuanda kullandığınız bisikleti satmayın derim biraz kondisyon kazanmaya ve kilo vermeye çalışın yaza doğru sağlam bir model alıp devam etmeniz daha mantıklı olur.

• Beğen

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Benimde size tavsiyem triban alip keyfinize bakmaniz. O kdr verip alacaginiz bisiklette aman dusmeyeyim biyerine bisey olmasin diye diye ztn ogrenemessinizde. Burdada cok var profesyonellerden. Her kirmizi isikta durduklarinda inip ellerindeki toz bezleriyle bisikletlerini silenler :)) triban alio tepe tepe kullanin bence. Siddetle tavsiyem budur

• Beğen

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
@ebubekir sözbir

Murat Abi gerçekten çok güzel bisikletler topluyor. Severek yapıyor bunu bir de. Aslında onun görüşüne göre yol bisikletleri göründüğünden daha sağlam. Şu video da da bu açıkça belli oluyor.

(link)

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tavsiyem Triban3 alıp öncelikle acemiliğinizi atmanızdır ondan sonra zaten gidişata göre spe'yi alabilirsiniz.

• Beğen

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Deneyimsiz birinin, çok para vermesine karşıyım sadece başlangıçta, keza altındaki makinanın ne anlama geldiğini bilmeli, 100 gr hafifliği bile hissedebilmeli her farkı görmeli... 10000 tl bisiklet üstündeki biri için çok abartı rakamlar değil, hele hele profesyonelleşmek isteyen biri için.. Sizin yeni başladığınızı düşündüm ilk yazınızda belirtmemişsiniz sanırım...

Yol bisikleti sürmek için dağ-city-fitness ile zaman geçirmiş olmak belli bir deneyimi ve konforu yakalamak gerektiriyor benim düşünceme göre, yani klasik gitar çalmadan elektro gitar çalmak gibi olmaz mı olabilir ama iyisi adım adım gitmektir.
Yolumu almışken full carbon aldım, tr fiyatı 4500-5000 arası, yanlız devamlı giant defy 4kullanıyorum, meridamdan başka..
Bu bisikleti tavsiye ederim çok çok daha iyisini belli bir kiloya ulaşınca almanızı tavsiye ederim öyleyse..

• Beğen

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
@r.ezk

çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Şu an için günlük 37 km yol yapıyorum. İşe gidip gelmek için. Ortalama hızım çok inişli bir yol olmasına rağmen ortalama 20 25 lede. Amacım bunu yükseltmek ve özellikle uzun yokuş çıkışlarında kendimi geliştirmek. Bisiklet fazla kullandiğimdan dolayı çok komik bir yapım oldu. Bacaklarım fazlası ile kaslandı. Koca bir göbek ve kalça :) Kilolu olarak bisiklet sürmemin fazlası ile kas yapmama yardımcı olduğunu düşünüyorum şu an. Tek sıkıntım nefesimin yetmemesi idi. Günde 2 paket sigara kullanıyordum. Sancılı bir süreçten sonra bıraktım şu an daha rahat bir şekilde kullanıyorum.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Ben deneyimsizlik olayına katılmıyorum.

Eğer kişinin bütçesi el veriyorsa, iyi bir araştırma sonucu iyi bir bisiklet alabilir. Sora veya Claris sistemli bisiklet alıp belkide 6-7 ay sonra daha üst bir modele çıkmış olacak ki yine ekstra para harcamış olacak.

Sonuçta motor değil kullandığımız aletler. 125'lik ile bitirip 250cc'ye geçmek gibi.

Arkadaşın alacağı iyi bir bisiklet hem Bisikletten daha iyi bir haz almasını sağlacayacak.
Arkadaş zaten profesyonelleseceğim demekte. yani ister istemez yüksek modellere tekrar gözü kayacak.

Almış ken en az 105 setli ( 5800 Serisi) iyi bir marka Karbon bisiklet alınabilir.
bakın demiyorum ki Ülkemizde satılan Trek, vs gibi bisikletlere haketmediği paraları verin.

Yurt dışından çokca iyi fiyatlara güzel bisiklet getiren arkadaşlar var. fikirlerini alırsanız severek yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum.
Yalnız iyi bir "Bike Fitting" yaptırmanızı tavsiye ederim. size uygun boğaz ölçüsü, üst boru uzunluğu vs. gibi şeyler önemli.

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
evet bike fitting aklımda var bayadır. Özellikle venge alacak olursam speczialed in bunun eğitimini aldığını duymuştum.

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)

Murat, çoğu zaman ilk kararlar en iyi kararlardır, ayakkabı elbise seçerken bunu çok yaşarız. Sanıyorum sen de Venge yi beğendin ve forumdan destek alarak emin olmaya çalışıyorsun. Ama ben Venge almana oy vermiyorum.

Çünkü sen Ali Demir değilsin henüz 35 km de 40 km/h ortalama tutturabilecek. Aero kadrolarda yüksek kilolu geniş binici, aero mantığına aykırı zaten. Kilo vereceksin, OK, lakin 2-3 yılda 90 kiloya düşebilirsen şanslısın ki o bile çok. Ama bisiklet süper, görsel olarak mükemmel, o ayrı. Pahalı elit bisikletim var demek istersen, birisi çıkıp "abi bu S Works Venge olsa anlarım ama.." derse üzülürsün.(çok ağır kaçabilecek bir eleştiri, forumdaki arkadaşlarımın affını diliyorum)

O yüzden size Endurance bir bisiklet öneriyorum, sabah ve akşam aç karına bir tane alırsanız birşeyiniz kalmaz.

Resimdeki Cannondale güzel bir alet, resmi sitesinden aldım fotoyu, Delta ne kadara satar bilemiyorum ama 4.500 dolara kapınıza getirebilecek insanlar da yok değil.