Yıldırım Fotoğrafçılığı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

 1. Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Fotoğraf konusunda özellikle ilgilendiğim bir konu varsa o da yıldırım fotoğraflarıdır. Sanılanın aksine yıldırım fotoğrafı çekmek çokta zor değil ama makinenizin özelliklerine bağlı olarak çok sağlam sinirler gerektiriyor.

  Yıldırımlar büyüleyicidir, insan çektiği iyi bir yıldırım fotoğrafına her bakışında aynı heyecanı hisseder.

  * Yıldırım görüntülemeyi kafanıza taktıysanız ilk önce hava durumunu takip etmeli, gerekirse yakınınızdaki bir meteoroloji istasyonundan bilgi almalısınız. http://131.54.120.150/hazcharts/tsgraf.htm bu link iki günlük yıldırım tahmini veriyor.

  * Yıldırım beklendiğini öğrendiniz veya hava yıldırım yapmaya başladı. Görüntüleme olayına geçmeden evvel yıldırımın bir sonraki hedefi olmamak için manzaraya sahip ama korunaklı bir mekana geçin. Kesinlikle enerji hatlarına yakın olmayın ve ağaç altlarında bulunmayın. Olabileceğiniz en iyi yer yüksek bir apartmanın orta katları olacaktır.

  * Yakınlarda bir yere yıldırım düşebileceği için korku meleklerini misafir etmeye hazırlıklı olun. Her ne kadar korkmam derseniz bile 30 metre önünüze düşecek bir yıldırım sizi korkudan darmadağın edebilir.

  * Seri çekime sahip kaliteli bir makineniz yoksa gündüz yıldırımı çekmek için sağlam sinirlerden fazlası gerekiyor.

  * Gündüz uzun pozlama yapmanız için ülkemizde piyasada çok zor bulunan ya da hiç bulunmayan ND türü koyu filtrelere sahip olmanız gerekiyor. Bunu neden belirttim, çünkü yıldırım yakalayabilmek için uzun pozlama yapmanın avantajı daha büyük.

  * Gece yıldırımı çekebilmek için bir kaç saniye uzun pozlama yapabilen yani bir fotoğrafı bir kaç saniye boyunca çekebilen bir makinenizin olması en uygunu. Normal bir sayısal (dijital) makine ile yapacağınız gece yıldırımı çalışması bile sizin için çok zor olacaktır. Bunu bizzat defalarca kez yaşadım. Kendimi pencereye sabitleyerek bir keresinde iki saatte 700 fotoğraf çektiğimi hatırlıyorum. Bu 700 fotoğraf arasında sadece bir kaç tanesinde yıldırım yansıması şeklinde yıldırımın etkisi vardı. Yani tam olarak yakalamamıştım bile.

  * Gece yıldırımı çekebilmek için öncelikle sahip olmanız gereken ekipmanlardan biri de üç ayağınız (tripot) olacaktır. Üç ayağınız olmadan gece yıldırım yakalasanız bile çok büyük olasılık titreteceğiniz için emeğinizin karşılığını alamazsınız.

  * M (manuel) modda diyafram ve enstantene değerlerini ayarlayabileceğiniz bir makineye sahipseniz (gece yıldırımları için belirtiyorum) diyaframı en kısık düzeye getirin. Yani f değeri mümkün olduğunca yüksek olsun. Enstantene değeri ise olabilecek en uzun süre olsun. 6", 15", 30" gibi..

  * Profesyonel özellikli ve 30 saniyeye kadar pozlayabilen bir makineniz varsa gece yıldırımı çekmek sizin için son derece kolay ve eğlenceli olacaktır. Yıldırım fotoğrafı çekilirken içeceğinizi yudumlayabilir, çektiğiniz yıldırımları çıplak gözle izleyebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir, hatta işiniz az ise hemen bilgisayar başına geçip internete bile bir göz atabilirsiniz.

  * Üç ayağınız olsa bile uzun pozlamada ilk basış anında makine hafifçe kıpırdayacağı için bu görüntüye aynen yansır. Bu nedenle makinenize deklanşör kablosu takılabiliyorsa bir deklanşör kablosu edinmenizde fayda var.

  * Gerçek anlamda B (bulb) modu olan profesyonel makinelerle çalışıyorsanız yıldırım görüntülemek için dakikalarca uzun pozlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bulb modu ile makinenin enerjisi yettiği sürece saatlerce süren uzun pozlamalar yapmanız mümkün.

  * Yıldırım çekmede olan en büyük kusurlardan biri şehir ışıklarının çok parlayarak fotoğrafa bakanların dikkatini kendilerine çekmesidir. Mümkün olduğunca çok gökyüzüne yer vererek şehir ışıklarına en az yeri vermeniz gerekecektir.

  * Yıldırım çekimleri sırasında havadaki elektriksel yüke bağlı olarak sayısal (dijital) türü makineler yavaşlık ve çabuk pil bitme sorunu gösterebilir. Makinenizin yıldırım çekimleri sırasında yaşayabileceği yavaşlığı ve pil bitme sorununu göz önüne almanız gerekiyor.

  * Gece yıldırım çekimlerinde netsiz bir yıldırım olsun istemiyorsanız kadraj dahilinde mutlaka yapay ışığın parladığı (yanan bir sokak lambası mesela) bir şey bırakın. Aksi takdirde yakaladığınız yıldırım ne kadar güzel olsa da netsizlik büyük dert olacaktır. Elle netleme özelliği de pek bir işe yaramayacaktır.

  Kerpe' de 28 haziran 2006 gecesi yakaladığım bir boşalım.

  [​IMG]
   
  mutu88 bunu beğendi.
 2. #2
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
 3. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  benim çok ilgimi çekiyor yıldırım tehlikeli ama çok hoş kareler çıkıyor sonuçta
   
 4. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Evet, ben de bir gün yakalamak istiyorum..
   
 5. Cemowski

  Cemowski Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2007
  Mesajlar:
  290
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  ben birçok yıldırım gördüm ama fotoğradını çekmek aklıma gelmedi ööle bir olay olursa fotoğraf çekerim.:D
   
 6. çamurluk

  çamurluk Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  112
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  7 sene önce yeni almış olduğum 3 aylık arabamın üstüne yıldırım düşmüştü o zamn bu zamndıe yıldırımı pek sevmem arabayı hurdaya ayırmıştım arabanın şu anki değeri 75.000 ytl siz olsanız ne yapardınız
   
 7. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kaskosu yokmuydu ?
   
 8. Sercan

  Sercan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Istanbul/Küçükçekmece
  Seviye:
  Çekmek istediğim şeylerden birisi de yıldırım. Ancak şu zamana kadar hiç düşen bir yıldırım görmedim, ya da gördüm fakat şimşek sanıp umursamadım, bilmiyorum. İstanbul gibi bir yerde, binaların arasında evimizden yakalayabilmemiz mümkün mü? Açık bir yere de çıkmaya korkarım, sonuçta tehlikeli bir durum yıldırım. Fotoğraf da mükemmel ayrıca.
   
 9. msconfig

  msconfig Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  okadar sanssizimki bu konuda, ne zaman yildirimlar duser o zaman makinam yanimda olmaz :(
  tesekkurler bilgi icin