Yılda 1 milyon 400 bin bebeğimiz oluyor; 38 bini daha 1 yaşına gelmeden ÖLÜYOR

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.276
Tepki
1.166
Türkiye'de bebek ve çocuk ölümlerinin önemli bir bölümünün korunabilir hastalıklar sonucu gerçekleştiği belirtilerek, her yıl doğan 1 milyon 400 bin bebekten 38 bininin bir yaşına gelmeden hayatını kaybettiği bildirildi.
(15 Aralık 2005 Perşembe)

Anadolu Ajansı - Sağlık Bakanlığı'ndan hazırlanan ''Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu''nda, anne ve bebek ölümlerini önleme konusunda ilgili kesimlere önemli görevler düştüğüne dikkat çekildi.

Bir yaşından önceki ölümlerin ise genelde bebekler 1 aylık olmadan gerçekleştiği belirtilerek, 1 aylık bebek ölümlerinin yüzde 66'sının ilk bir hafta içinde görüldüğü kaydedildi.

Türkiye'de bebek ve çocuk ölümlerinin önemli bir bölümünün korunabilir hastalıklardan kaynaklandığı, anne sütü, takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolünün, bebek ve çocukları ölüme yol açan bir çok hastalıktan koruduğuna dikkat çekildi.
Anne sütünün içerdiği yüze yakın yararlı maddeyle bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek besin olduğu vurgulanarak, bununla beslenen bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları bildirildi.

Gebelik süresince hekim kontrolü ve doğumların bir sağlık kuruluşunda yapılmasının, anne ve doğacak bebeğin sağlığı açısından çok önemli olduğuna işaret edildi.

Annenin ilk gebeliğinin 20 yaşın altında olmasının ani bebek ölümleri açısından önemli bir risk olduğu belirtilerek, hamileliği süresince sağlık personeli yardımı almayan ve doğumunu evde sağlık personeli desteği olmaksızın gerçekleştiren annelerin bebeklerinin çok önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Açıklamada, BCG verem, çocuk felci, difteri-boğmaca-tetanos, kızamık ve hepatit B aşılarının sağlık ocakları ve ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapıldığı hatırlatıldı.

kaynak.nethaber
 
Scudo